ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.09.2016
DIN: Olteniţa [CL]
ÎNSCRIS: 23.06.12
AUG-2016

Un concediu reusit

Buna seara tuturor, incep prin a ma scuza in cazul in care nu povestesc destul de bine, fiind prima oara in aceasta postura de povestitor. Si acum sa incepem sistematic.

Am inceput calatoria impreuna cu doi prieteni undeva in jurul orei 2 dimineata, am ajuns la Giurgiu la 3, dar odata ajunsi am stat la coada aprope 1 1/2 ore-ca la romani utilaje "'UITATE PE POD'", plus implementarea tuturor persoanelor in baza de date, de ajunsese coada pe sensul de intrare in Romania.

In sfarsit trecuram vama, si dai viteza sa-i prindem pe turci, drum prin Bulgaria fara probleme, cu mici denivelari in zona Targovishte si la 06:30 aprox., uite si Hamzabeyli. Aici 4 filtre de control, pasapoarte, talon si binenteles portbagaj, (a facut turcul cunostinta cu berea romaneasca). Stat aprox 40 min., dupa care 120 la ora catre Pamukkale.

Traseu extraordinar de bun 2 benzi pe sens - (lucreaza turcul in blana la sosele - ar trebui infiati) HAMZABEYLI - GELIBOLU - CARDAK - BANDIRMA - BALIKESIR - AKHISAR -ALASEHIR - PAMUKKALE, dupa ''1 milion de opriri pe la benzinarii pentru a te relaxa un pic pe la toaleta'' - 6 adulti si 3 copii -, am ajuns in sfarsit in Pamukkale, in jurul orei 18:00-hotel Bellamaritimo. Aici e alt Petre Ispirescu.

A doua zi, am vazut muntii aia albi, cetatea antica, plus baia Cleopatrei - cica te face mai tanar - si go catre Miracle. Si acum incepe povestea acestui frumos resort.

La 15:00 am ajuns la receptie, la 15:10 in camera, mare frumoasa vedere partiala la mare (1221 nr camerei), curat, 2 paturi unul dublu, unul simplu sa te tot lafai, seif, minibar in fiecare zi completat, baia maricica puteai sa te ''alergi'' prin ea, 4 tipuri de geluri si sampon, 6-7 prosoape, ce mai foarte bine. Trecem mai departe lobby mare, spatios cu fotolii confortabile, lobyy-bar-ul deschis pana la ora 2:00, bauturi de care vrei...

Ceva frumos erau lifturile panoramice, o priveliste draguta, mai departe, piscina mare curata, 1,45 adancime, sezlonguri destul de multe, si le gaseai mereu la orice ora, piscina ptr copii, topogane (3).

Pool-bar 10:00-23:30, snack-bar destul de minimalist - hamburger, cartofi prajiti si un cartof umplut cu ''muraturi'' cred. Mai gaseai si inghetata (4-5 sortimente, ciocolata, vanilie, fructe de pad. fistic, caramel) 14:00-18:00 si seara la restaurant, apoi gozleme -12:00-16:00.

Eii si acum ce este mai important mancarea si bautura; restaurantul destul de mare - dar daca se ingramadea toata lumea, trebuia sa urmaresti masa, mai ales seara. Mancare ce sa zic, 5-6 kg pe sejur lejer, de toate numai sa poti-oaie, curcan, pui, vita, peste-si faimoasele baclavale 8-9 feluri, fructe proaspete (PERE, MERE, PRUNE, BANANE, SMOCHINE, STRUGURI, NECTARINE, +ANANAS, KIWI, PORTOCALE).

Bautura foarte buna, EFES - buna si rece, sucuri la dozator de toate (COLA, FANTA, SPRITE, ICETEA), 8-9 cocktail-uri, whiski JB si turcesc, votca Absolut, plus alte tarii, vin alb-nu pre soi, rosu - bun, roze - de dama, cafea la dozator - ok, turceasca - tare si socotita, caffee frappe - buna si racoritoare, Problema este ca erau prea putini chelneri - parerea mea si mereu pe fuga, in schimb la baruri, baietii ca unsi.

Seara programele artistice frumoase, in schimb animatorii ziua sunt doar cu numele, 1 ora pe la piscina si atat. Dupa spectacole, livemusic - doar o seara muzica din asta de o mai cunoastem noi (dance, etc), in schimb numai muzica turceasca, de mai aveam un pic si o invatam pe de rost... inclusiv karaoke in turca - daca luam cateva paharute in plus cred ca ma bagam...

Marea Mediterana, curata, plaja frumoasa, sezlonguri cate vrei, apa calda si sarata...

Sper ca nu am plictisit si inchei prin a spune ca Miracle este un resort mare, verde si distractiv si il recomand cu mare drag.

Pentru alte detalii va stau la dispozitie...

Trimis de gabi76 in 09.09.16 20:22:20
Validat / Publicat: 09.09.16 21:07:00
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Kusadasi-Palm WINGS Didim-Venosa

VIZUALIZĂRI: 3374 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gabi76); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 Cleopatra te face mai tanar
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 22 voturi)

[09.09.16 20:40:48]

Bun review de debut

@gabisorin76: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[09.09.16 20:58:38]

O sa incerc si cu Bellmaritimo

printesa82
    [09.09.16 23:43:10]

Felicitari pentru primul articol de deput.

Se vede ca ati citit multe impresii in trecut pentru ca ati stiut exact ce sa ne relatati din concediul frumos pe are l-ati avut.

Reiese din descriere (si din poze) ca a fost o vacanta reusita in care v-ati simtit bine cu totii .

Va doresc si pe viitor concedii minunate.

Si va mai astept cu alte articole.

Multumesc... votat cu placere.

[10.09.16 14:54:16]

Multumesc frumos, m-am hotarat cu greu sa scriu, mai am in 4-5 din Turcia, probabil ca o sa revin...

[18.10.16 23:21:29]

@gabi76: Salut spune mi te rog ce bauturi aveati incluse. fresh ul era gratis? bere la sticla sau doar draft?

Ce aveati in minibar in camera?

Iti multumesc anticipat

[19.10.16 00:06:30]

@iancusabin: fresh doar dimineata si era 2 euro, bere la draft, rece si buna, bauturi: alcoolice - 10 tipuri de cocktail-uri, whiskey turcesti, mai era si j&b, vodka absolut si turcesti, tequila nu stiu daca era turceasca, dar mergea f. bine cu lamaia si sarea aferenta..., martini, camparii, lichioruri, sincer nu am reusit sa le gust pe toate, sucuri la dozator bune, cola, fanta, sprite, cola light, ice tea, si mai avea un dozator ptr ice frappe- super., suc partial natural la cutie.

Minibarul 1 efes la sticla de 0,33,2 efes la cutie de 0,25, suc cu pai - 2, doza cola - 2, doza fanta, doza sprite, apa minerala 0,33, o punguta cu alune, una cu sticksuri, 2 ciocolatele.

Cred ca nu am uitat nimic, daca da scuze dar ramane sa le descoperi tu.

Din punct de vedere al bauturii, nici o problema, ficatul sa duca????????????,

[19.10.16 12:20:31]

@gabi76: Multumesc pt. ajutor. Ti am votat raspunsul

calincheita
    [28.12.16 21:08:34]

Buna seara

In restaurantul interior este aer conditionat?

[05.01.17 12:27:57]

@gabi76: Multumim pt informatii... urmaresc acest resort de multi ani, insa date fiind parerile atat de diferite ale turistilor am ezitat sa il vizitez. Totusi as dori si eu sa imi raspunzi la cateva intrebari:

1) In afara de muzica turceasca... mai exista si alt gen de muzica... sau mai bine spus... se si danseaza in acest resort? Exista si muzica veche (slagare internationale... ceva seri cu muzica live pentru toata lumea)?

2) Sa inteleg ca doar lobby barul are un program pana la 02.00... restul barurilor se inchid de la 23.30? Pun intrebarea asta deoarece nu obisnuiesc sa ma culc devreme... iar atmosfera din lobby nu e aceeasi ca afara... la briza!

3) Piscinele sunt cu apa incalzita... sau apa este incalzita de soare?

Multumesc anticipat pt raspunsuri

[12.07.17 17:28:12]

@calincheita: da este

[12.07.17 17:32:35]

@gioko: Sc de intarziere, avand in vedere ca atunci cand am fost eu erau foarte multi turci, ponderea melodiilor erau turcesti, dar se mai strecurau si alte slagare... se poate dansa.

Lobby bar-ul era 24 ore, celelaltese inchideau la orele 24

Piscinele incalzite de la soare, dar foarte ok

[12.07.17 17:41:40]

@gabi76: merci pt informatii... poate la anul ma voi mai gandi... anul asta am ales altceva.

[12.07.17 17:43:47]

@gioko: raspunsul tau a venit la mai mult de 6 luni de cand am pus intrebarile... atunci... in ianuarie... eram in cautari. Totusi... bine de tinut minte.

[12.07.17 22:01:09]

@gabi76: Inca nu am apucat sa scriu review ul dar anul asta lobby barul inchide la 02.00. Niciun bar nu are program non stop

[12.07.17 22:31:44]

@gioko: ce anume ai ales?

[12.07.17 22:34:57]

@iancusabin: am inteles, cand am fost eu era 24 ore, anul acesta la IC SANTAI, la fel 24 ore

[16.07.17 12:19:50]

@gabi76: anul asta am ales Delphin Imperial