ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.03.2010
DIN: Galati
ÎNSCRIS: 15.01.09
MAR-2009

Croaziera de vis in Mediterana

Pe cine n-ar tenta ideea unei croaziere de 8 zile pe Mediterana cu una din cele mai frumoase nave, *FANTASIA* un adevarat oras plutitor inaugurat la Napoli in decembrie 2009, nasa fiindu-i Sophia Loren?

Aventura a debutat in 12 martie 2009 cand am decolat spre Barcelona, portul de imbarcare. Pachebotul Fantasia a fost construit la santierele Saint-Nazaire din Franta si poate primi la bord, in afara de personal, 4000 de pasageri. Este impresionant avand inaltimea unei cladiri cu 23 de etaje si lung de 333 metri! Are 18 punti, fiecare purtand o denumire. Vasul este foarte luxos, totul straluceste in jurul tau, inclusiv curatenia! Insasi sotia armatorului, doamna Rafaela Ponte a supervizat decorarea interioara a vasului si zau ca nu aveai ce sa-i reprosezi! Nu voi uita niciodata scara interioara de marmura Saint Laurent incrustata cu cristale Swarovski, pianul Kawai, unic in lume, din cristal, cele patru restaurante in care poti gasi cele mai rafinate meniuri, sala de spectacole cu 1650 de locuri, in care eram fermecati in fiecare seara de ce ni se oferea vazului si auzului... Apoi cele 19 baruri, fiecare cu denumirea si stilul sau, piscinele, piatetele cu fantani arteziene, magazinele, locurile de joaca pentru copii, zona fitness+SPA, cazinoul, galeria de arte, lifturile panoramice, terenul de tenis, simulatorul de Formula 1 si lista ar putea sa mai continue...

Totul era o incantare... Imbarcarea a fost neasteptat de simpla, terminalul din Barcelona semanand cu cel al unui aeroport. Bagajele mari au fost preluate inainte de imbarcare, fiecare cu cate un biletel de recunoastere. Am primit chei (carduri) cu numele nostru inscriptionat pe ele. Cu ajutorul lor platesti orice pe vas, debarci si te imbarci in fiecare oras sau deschizi usa cabinei. Cabina era foarte spatioasa, cu un design modern, balconul avea usa etansa (fonic si termic), frigider, televizor (ce ne-a intampinat cu un placut *welcome at bord* si numele noastre afisate pe ecran! Erau canale speciale care indicau pozitia si traseul navei, precum si diferite imagini live de pe puntea exterioara a vasului.

Am avut noroc de o vreme splendida, asa ca am profitat si in fiecare zi ne inscriam in cate o excursie. Marsilia ne-a incantat cu a sa Catedrala Notre Dame de la Garde, urmata de Avignon-Palatul Papilor-o veche fortareata impodobita cu fresce si tapiserii minunate. A urmat Genova cu vizita la Palazzo Rosso, Piazza dei Ferrari, Palazzo Ducale si Catedrala lui Isus. In Napoli am admirat panorama de pe faimosul Possilipo. In departare, Vezuviul si insula Capri. A treia zi am vizitat Palermo si Monreale cu ale lor celebre catedrale. Intr-a patra zi am pasit pe pamant african la Tunis, oras ce m-a impresionat prin curatenie si bun-gust. Nu puteam ocoli situl arheologic al Cartaginei si muzeul alaturat, apoi un tipic sat de pescari, Sidi Bou Said. Urmatoarea zi ne-a incantat purtandu-ne pasii prin Palma, capitala insulei Palma de Mallorca. Am fost impresionati de spectacolul oferit in Pestera Dragonului cu ale sale incredibile formatii calcaroase.

In fiecare dimineata se formau grupurile pentru diferite excursii, totul era pus la punct in cele mai mici amanunte, nenumarate autocare ne asteptau in fiecare port la ora stabilita. Si pentru ca tot ce este frumos trebuie sa aiba si un sfarsit, in urmatoarea zi ne desparteam cu greu de aceasta minune plutitoare ce se cheama *FANTASIA*. Si pentru ca Barcelona devenise un oras de suflet pentru noi am decis sa mai ramanem doua zile ca sa completam lista celor vazute in octombrie 2008. Si zau ca a meritat! Templul gotic Tibidabo cu a sa statuie aurita a lui Isus Christos, cu bratele larg deschise, parca binecuvantand intregul oras ofera o splendida panorama asupra vechii Barcelone. Apoi, Sagrada Famiglia iar si iar...

Croaziera a fost o experienta inedita pe care o visez mereu si care mi-as dori-o inca si inca...

Trimis de Alina53 in 09.03.10 17:49:50
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în #CROAZIERE. A mai fost în/la: Costa de la Luz -Punta Umbria

VIZUALIZĂRI: 10475 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alina53); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Orasul plutitor *FANTASIA* ,gazda noastra pentru 8 zile

biancuta
[09.03.10 18:14:21]

Fara indoiala, o croaziera de invidiat! Foarte frumos, ai dat multe detalii, meriti un vot!

[09.03.10 18:21:46]

Felicitari! Primele tale impresii scrise sunt excelente, dar ma intereseaza, de fapt pe nevasta-mea o intereseaza cat a costat toata distractia, mai ales ca ati avut si copii. Croazierea a fost cumparata de pe net sau de la o agentie?

iuliastoian87*
[09.03.10 19:37:02]

Bravo atat pt. impresii cat si pt ca ai mers in aceasta croaziera. La fel ca pepsi70ro, si eu doresc sa stiu ce pret a avut croaziera. Eu stiu ca sunt destul de scumpe, in functie si de perioada si de zile. Poate ne spui un pret.

corinne
[09.03.10 21:55:52]

Ma bucur ca ti-am dat superbonusul pentru ca-l meriti ! Asteptam si alte impresii din celelalte calatorii pe care le-ai avut prin Europa...

[09.03.10 22:22:57]

Va multumesc tuturor pentru aprecieri!

Croaziera a costat incredibil de putin! -399 euro/pers loc in cabina exterioara cu balcon, la care se adauga biletul de avion dus-intors Bucuresti-Barcelona (vreo 360 euro in martie 2009) plus vreo 400 euro excursiile optionale in fiecare port in care am ancorat. Desigur am fi putut sa ne descurcam si singuri in unele orase, in altele insa era distanta foarte mare din port si pana in centrele lor-am fi pierdut mult timp si nici n-am fi beneficiat de explicatiile ghidului care ne bombarda cu atat de multe informatii. Mea culpa-am uitat sa bifez-am fost numai cu sotul. Copiii pana la varsta de 18 ani navigau gratuit in croaziera. De necrezut, dar adevarat. Linia de croazira este MSC. Intr-o seara tarziu, hoinarind de pe un site cu croaziere pe altul mi-a aparut invitatia: *Ai nevoie de ajutor? * Era o agentie din Cluj care si-a deschis de curand filiala si in Bucuresti. Mai aveau libere cateva locuri in cabine exterioare.

Cand am primit voucherele nu mica ne-a fost mirarea vazand ca ni se atribuise cabina cu balcon (bonus din partea agentiei) !!! Daca mai aveti intrebari, oricand va raspund cu placere!

bitnic
[09.03.10 22:44:11]

Ce inseamna si putin noroc! Cum a fost cu tangajul, s-a simtit? Este singurul motiv pentru care nu am ales nici o croaziera pana acum, cu toate ca urmaresc ofertele si unele sunt foarte tentante.

ileanaxperta*
[09.03.10 22:59:06]

Chiar, vorba lui bitnic. Si eu as vrea sa stiu daca navele astea mari au ceva tangaj. Eu cred ca nu se simte, fiind f. stabile. Dar si eu sau mai bine spus, fii-mea, ar avea ceva probleme cu raul de mare si as dori sa stiu daca se simte ceva...Mersi si numai bine.

Diaura*
[10.03.10 09:19:28]

Un vis atat de frumos transformat in realitate poate costa doar 1200 Eur...fantastic. Cineva acolo sus te iubeste.

ileana si bitnic - am fost in croaziera pe Marea Neagra cu vas mai mic decat acesta si nu se simte nimic .

[10.03.10 09:58:47]

Asemenea nave uriase nu au nici un fel de probleme pe mare. Doar sa fie ciclon, uragan, dar in acel caz, nava evita zona afectata.

Sigur, nu o sa fie ca pe bulevard, adica la un moment dat vor fi niste trepidatii cu care va veti obisnui inca din prima zi.

In rest, raul de mare este aproape inexistent pe o asemenea nava.

@Alina53, te rog trimite-mi si mie pe privat site-ul agentiei, ma innebuneste nevasta-mea, eu sunt satul de mare, ea tot pe mare vrea sa ma duca. Multumesc.

Valentina69
[10.03.10 10:07:48]

Super interesant, bravo voua o vacanta de vis pentru care sunteti invidiati de toata lumea . Felicitari si de la mine un vot

webmasterXY*
[10.03.10 10:14:27]

@ pepsi70ro > Am redenumit pagina principala a croazierei cu numele navei. In plus, i-am adaugat si adresa de pe web. Poate e utila mai multora, iar astfel va iesi mai usor la iveala, in cazul unei cautari.

Pentru cei interesati, aici este o "fisa tehnica" excelenta.

[10.03.10 13:54:27]

Intr-adevar, Diaura, Cineva acolo sus ne iubeste si ne insoteste pretutindeni. Si e vorba de fiica noastra care ne-a parasit acum trei ani...

Sa-ncerc sa va raspund... Cum v-am mai scris, vasul era imens cu aprox. 40 m latime si un tonaj de peste 133 000 tone.

Vremea a tinut cu noi si n-au fost probleme de tangaj, doar seara tarziu cand ne culcam se simtea o usoara leganare dreapta-stanga ce se numeste ruliu. Era insa de-abia sesizabila si parca te fura mai degraba in mrejele viselor...

La receptie pentru persoane foarte sensibile se gasesc si pastile contra ametelilor. Adevarat, te obisnuiesti din prima zi cu acea leganare lina.

Vasul navigheaza numai noaptea, iar atunci cand paraseste un port, daca n-ar fi sirenele care te anunta sa-ti iei ramas bun de la el, aproape nici nu ti-ai da seama ca au fost puse in miscare motoarele auxiliare...

In aceasta croaziera am inteles inca o data ce inseamna un sejur organizat la nivel occidental precum si respectul pentru calatori... Insusi capitanul vasului te saluta cand trecea pe langa tine...

ileanaxperta*
[10.03.10 14:05:00]

Alina, mi-ai dat fiori pe sira spinarii... cu primele tale randuri de mai sus...

Iar cu impresiile tale postate aici, ne-ai dat cu siguranta, multora dintre noi, "microbul" croazierelor. Eu doresc de mult un astfel de concediu, dar simt ca-mi este greu pana ajung la locul de imbarcare.

Toata aceasta tevatura cu luatul avionului, cu alergatura pana in port, mi se pare obositor. Caci dupa aceea, domnesti... precum se vede si se citeste clar din randurile si pozele tale.

Inca o data, multe felicitari si la cat mai multe vacante de vis!

[10.03.10 14:51:22]

Multumesc mult pentru mesaj, am incercat sa-ti raspund tot privat, din pacate n-ai activata aceasta optiune (poate n-ar strica sa o activezi).

Imi pare sincer rau pentru fetita ta, acele prime randuri pur si simplu m-au ravasit, mai ales ca sunt tata de fete. Regret nespus, dar asa cum ai spus si tu, este undeva acolo sus, de unde va vegheaza si va iubeste.

Diaura*
[10.03.10 15:14:19]

Doamne... daca stiam ca rascolesc asa o durere mare, imi tinem gura. Imi pare nespus de rau pentru pierderea suferita.

Fara puncte webmaster.

[10.03.10 15:35:34]

Va multumesc, prieteni cu *dor de duca*, numai cine a trecut prin asa ceva poate intelege...

Tuturor sa va fie copiii sanatosi si in fiecare clipa sa va bucurati de ei!

Multumesc, pepsi70ro am activat optiunea.

[10.03.10 23:51:27]

Alina53, am atasat aceasta melodie, daca nu-ti place sau ai alta sugestie, asteptam un semn !

[11.03.10 06:14:55]

Multumesc,cum s-ar putea sa nu-mi placa aceasta melodie?

Irina1974
[26.03.10 16:31:56]

Am gasit o superoferta pentru o croaziera de 6 zile in septembrie cu MSC Fantasia - 274 dolari/persoana cabina interioara.

Oferta este pe un site strain (nu stiu daca il pot spune).

Din pacate este pe 13 septembrie cand avem noi bilete pentru Londra si apoi Punta Cana! Insa poate vrea sa profite cineva de ocazie!

Dragoș_MD
[26.03.10 20:00:25]

... referirile la AGENTII si alte entitati din Romania...

deci daca e de aiurea, il poti pune!

Irina1974
[29.03.10 16:35:44]

Ok - site-ul este: click aici ... si ofertele vad ca sunt inca acolo!

IUBONI
[27.05.10 15:32:16]

Salut.

Daca nu ma insel am fost in aceeasi croaziera, numai ca noi ne-am imbarcat din Genoa. Posibil sa ne fi intalnit, dar la cata lume era acolo...

Am sa postez si eu un review, intr-o zi... Am revazut nava anul asta (sunt o norocoasa, am fost in a doua croaziera cu alt vas), in Barcelona si m-am bucurat ca si cum as fi revazut un prieten tare drag.

Chiar este o vacanta super...

Am o intrebare: ce nu ti-a placut la cazare? Ca eu am crezut ca am nimerit intr-o poveste.

[27.05.10 16:24:31]

Buna, IUBONI - ce nu mi-a placut la cazare? A fost un mic incident: la Palermo s-a imbarcat un grup de tineri care au avut cabina langa a noastra si care intr-o seara s-au imbatat si s-au cam dezlantuit...

Dupa ce a reclamat sotul meu la receptie s-au linistit. Asta a fost singurul si minorul inconvenient de care ne-am lovit. Din ce oras esti? Si eu imi doresc o noua croaziera, poate cu *Splendida*... Pe ce traseu ai calatorit a doua oara? Astept impresiile si fotografiile din croaziera (poate te recunosc din vreo poza...)

IUBONI
[28.05.10 09:31:44]

Buna Alina,

Sunt din Pitesti, iar a doua oara am fost in Insulele Canare, dar de aceasta data cu Costa Serena.

gasesti review-ul tot la aceasta sectiune. Am pus cateva poze, am sa mai pun dupa ce mai selectez, stii cum este: sunt multe si nu toate sunt reusite...

Imi pare rau de tragedia prin care ai trecut, nu cred ca cineva stie ce sa spuna intr-o asemenea situatie. Sunt convinsa ca fiica ta asta si-ar fi dorit: sa faci tot ce poti sa mergi mai departe, pana va veti reintalni intr-o lume mai buna.

Sa ai o zi frumoasa si tot binele din lume.

[29.05.10 07:08:27]

Multumesc pentru raspuns si cuvintele frumoase pe care mi le-ai adresat...Un week-end bogat iti doresc!

plimbaretu
[16.08.10 20:23:48]

Frecvent ofera Clujenii astfel de bonusuri, platesti cabina interioara si la imbarcare te trezesti cu balcon in aceeasi bani. Au relatii bune cu americanii, sunt singurii recunoscuti si acreditati de catre CLIA si ACE (forurile tutelare ale navelor de croaziera) si asta cred ca le da aceste posibilitati. E imposibil sa nu gasesti la ei o croaziera care sa ti se potriveasca (ca linie, vas, itinerariu, bani, etc) - au facut scoli in SUA pentru croaziere, sunt o enciclopedie. (gata, c-o sa creada lumea ca am ceva cu ei).

mika2011
[02.02.11 12:59:08]

ce m-ar interesa? stiu cit costa croaziera, dar nu stiu cit costa excursile optionale de pe uscat?

Ma poate ajuta cineva?

[02.02.11 13:18:44]

@mika2011: vezi ca pe site-ul croaziere.net (partener amfostacolo, cel mai important tour-operator roman in domeniu) exista o rubrica de "ajutor online" -- in partea de jos a paginii, sub forma de... colac de salvare .

Fa click acolo, alege apoi un "membru din echipaj" si vei putea primi raspuns (printr-o conversatie stil messenger) la orice astfel de intrebare

[02.02.11 19:49:20]

@mika2011 - Excursiile optionale acum doi ani costau 40-50-60 euro/persoana. In fiecare oras sau in apropierea lui se organizau 2-3 excursii pe zi. Totul era foarte bine pus la punct. La ora stabilita 10-15 autocare asteptau sa-si plimbe calatorii. Puteai opta pentru orice excursie cu ghizi ce vorbeau in limba franceza, engleza, rusa, italiana, spaniola. Daca esti pentru prima data intr-o croaziera este mai greu sa te descurci pe cont propriu, timpul de debarcare nu este chiar asa de lung, iar in unele orase distanta din port pana in centru este mare. Intr-adevar, urmand sfaturile Admin, vei primi prompt raspuns la orice nelamurire.

aniela.g
[15.03.11 13:21:47]

Alina, plecam si noi acum in 19 Martie pe Spendida. Poti sa ne spui cum a fost vremea in Martie? vad ca ai fost tot in Martie in croaziera. AdIKA, pe vapor era rece? ma gandesc ca pe punte la piscina nu prea era de stat.

multumesc

[15.03.11 16:05:31]

Draga Aniela, iti doresc o vreme insorita si calda precum am avut-o si noi in aceeasi perioada! Nu mi-ai scris care este itinerariul croazierei si nici nu l-am mai gasit afisat, plecarea fiind peste doar cateva zile. Pe puntea Fantasiei, in timpul zilei era foarte placut, lumea se lafaia la soare pe sezlonguri, iar bazinele cu jacuzzi aveau niste geamuri protectoare in caz de vreme putin mai potrivnica. Piscina probabil in lunile de vara era descoperita, cand am fost noi era acoperita. Te sfatuiesc asadar sa nu uiti costumul de baie acasa! Seara intr-adevar dupa apusul soarelui era mai racoare pe punte, dar ce conteaza! O haina cu gluga rezolva problema. Si orasele in care am debarcat ne-au intampinat cu caldura la propriu si la figurat. Trebuie totusi sa fii pregatita pentru orice toana a vremii... Un site pe care-l poti accesa pentru aflarea starii vremii in orasele pe care le vei vizita: click aici Iti doresc sa te bucuri de fiecare clipa frumoasa pe care o vei petrece in croaziera si te astept la intoarcere sa ne incanti cu cele vazute.

[25.10.11 17:50:49]

MSC Fantasia ajunge in port pe 25.03.2012 ora 09 dimineata, iar la 11,25 ne zboara avionul Alitalia de la Genoa - Cristoforo Colombo la Roma Fiumicino... Avem sanse sa ajungem pana la 10,30 la aeroport in Genova de la ora 9 cand se face debarcarea? Stiti cazuri in care a intarziat vaporul in port? Cam cat dureaza debarcarea?

Astept raspunsuri.

[25.10.11 18:55:38]

@Daniel35 - Buna seara, sfatul meu este sa ramaneti o zi in Genova. Intervalul de timp este extrem de mic si ar fi pacat sa pierdeti zborul la o eventuala intarziere cu debarcarea in port. La fel am fost sfatuiti de catre dl. Ioan Basea - sa ne luam o marja in caz de ceva neprevazut... Si nu ne-a parut rau, am vizitat Barcelona cateva zile si inainte, dar si la intoarcerea din croaziera. N-ai spus daca transportul cu avionul este inclus in pretul croazierei si deci si transferul la aeroport ar fi asigurat. Pe cont propriu ar fi mai dificil de ajuns din port la aeroport in scurt timp... La noi debarcarea a durat aproape o ora. Sa-ti spun *Croaziera placuta! * - aproape ar fi un pleonasm - cu " FANTASIA" nu poate fi altfel decat ca un vis frumos!

[25.10.11 19:38:47]

Ce cabina ati avut? Mi s-a spus ca la cabinele interioare s-ar face debarcarea mai tarziu... Daca as reusi sa fac debarcarea intr-o ora ar fi super... Noi am mai fost in luna mai a acestui an cu MSC Lirica si tot cu plecarea si intoarcerea la Genova... Aceleasi ore ca si Fantasia la plecare din port si la intoarcere in port... Tot la ora 9 dim. s-a facut debarcarea si tin minte ca era 8,55 si noi eram deja cu bagajele in mana si asta fara sa ne grabim... Acum MSC Fantasia e mai mare ca si Lirica insa banuiesc ca are si mai multi oameni care se ocupa cu debarcarea... Distanta intre port si aeroport e de numai 8 km... Cu un taxi nu as fi in maxim 20min la aeroport?

Si mie mi-au recomandat cei de la croaziere sa iau cu o zi dupa... Ca stiti cum e.. daca imi spun ca ajung si asa si nu ajung apoi sa nu ma supar pe ei... Si croaziera nu are zborul inclus in pret dupa cum probabil v-ati dat seama...

tm67bru
[25.10.11 20:17:29]

@Daniel35: cateva cuvinte despre procedura de debarcare:

Fiecare cabina primeste cu o seara inainte o hartie in care i se comunica 'culoarea' care va identifica grupul cu care va fi debarcat, precum si ordinea acestor grupuri la debarcare; din cate-mi dau seama, grupurile (culorile) sunt formate pe criterii de nationalitate; functie de grupul ("culoarea") caruia ii esti alocat, coborirea de pe vas poate incepe la 1-2, chiar 3 ore de la acostare! In cazul nostru, grupul romanilor (culoarea 'mov2') a fost cam ante-penultimul la coborire...

Vestea buna e ca poti solicita (cu cateva zile inainte de debarcare) sa fii alocat grupului "0" - poti cere o "early (debarcare, nu mai stiu termenul exact) ". Acest grup este format din pasagerii care trebuie sa prinda o legatura (aero, dar nu numai) f. apropiata de ora acostarii...

[26.10.11 12:46:21]

Mersi! Imi este de real ajutor raspunsul tau. O sa vorbesc la receptie si sa cer lucrul acesta. Mersi inca odata.

Alina53, aniela.g, biancuta, corinne, Daniel35, Diaura*, ileanaxperta*, Irina1974, IUBONI, iuliastoian87*, mika2011, plimbaretu, Valentina69
Alte impresii din această RUBRICĂCroaziere cu MSC Fantasia: