ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.09.2016
2 AD. + 2 COPII -- v: 2 si 8ani

Foarte nemulțumit
Sub orice critică
Către satisfăcător

Frumos, dar nu prea... De fapt, mai bine nu!

As vrea sa va impartasesc cateva din experientele pe care le-am avut zilele acestea la Complex Cheile Gradistei Fundata. - Hotel Bucegi. Am avut o minivacanta de luni 05.09.2016 pana joi 08.09.2016. deoarece am vrut sa ducem copii la Dino Parc si o cazare in zona Bran-Moeciu parea perfecta.

Am sa incerc sa fiu cat mai scurta si sa enumar plusurile si megaminusurile acestui resort.

Plus:

-zona foarte frumoasa, o priveleste deosebita, aer foarte curat

-drum de acces foarte bun, asfaltat recent -de jos de la Complex Cheile Gradistei Moeciu pana sus (sunt cca5.5 Km)

-camere mari, spatioase, prosoape si lenjerii curate.

Si cam asta ar fi plusurile. Nici nu stiu cu ce sa incep cu toate minusurile pe care le-am intalnit.

Minus:

-indicatoare de acces foarte putine si scunse prin copaci, daca nu aveai GPS nu ajungei foarte repede pentru ca era nevoie de o clipa de neatentie sa nu observi indicatorul.

-la intrarea unui hotel un felinar cu doua becui economice. Noroc cu cele de pe gardul din parcare, ca altfel nu prea vedeai.

-in HOTEL o mocheta foarte murdara, patata care te izbea cu un miros neplacut si care dadea impresia de mizerie ca si cand nu ar mai fi fost curatata de ani de zile,

-iesirile de incendiu prost semnalizate. Daca cumva erai mort de oboseala sau de la vreo petrecere cu mult alcool si izbucnea vreun incendiu aveai toate sansele sa iesi pe fereastra sau sa urci la etaj daca te luai dupa indicatoarele lor. (un detaliu-ca parinte avand doi copii te mai intereseaza si asta)

-CAMERA. am fost cazati la et 5 camera 502 vedere in fata hotelului. (senzorul care aprindea becul din dreptul usii nu functiona. IN BAIE am avut placa care acoperea cada desprinsa (au rezolvat-o), un bec economic care nu batea pana la cada si aveai impresia ca te speli la lumanare, nu vedeam sa spal copiii seara, apa de la cada se ducea intr-o scurgere aflata sub WC, deci era imposibil sa nu fie ud tot timpul in dreptul cazii. In camera priza de la frigider smulsa din perete- nu au fost remediate. Plus ca in prima seara s-a stricat si liftul si a trebuit sa coboram cu carutul si copii de la etajul 5 si sa asteptam cateva ore sa se reseteze liftul.

-LOCURILE DE JOACA PENTRU COPII. sunt foarte vechi cu scanduri lipsa sau rupte, plus un pericol public trambulina mare care era rupta si atat ea cat si plasa de protectie... Sus la restaurant la fel, balansoare rupte sau invartitori degradate. In plus seara daca vroiai sa stai mai mult cu copii la aer nu puteai pentru ca nu exista nici un bec la locul de joaca.

Toate acestea au fost mizilic pana am ajuns la RESTAURANT. Doresc sa mentionez ca sunt parerile mele personale si poate par prea pretentioasa in ceea ce priveste mancarea, avand sotul bucatar sef la un lant de 3 bistro-uri in Bucuresti. Asa ca va invit pe voi cei de la acest site sa mergeti sa vedeti daca mai este la fel ca in 2013 sau 2014 cand am vazut ca le-ati acordat o dilpoma.

Sa incepem cu TACAMURILE care sunt degradate, zici ca sunt luate de la vreo cantina de prin anii 80, zgariate si de multe ori murdare, foarte mari si proaste, nu puteai sa iei o salata cu ele pentru ca nu erau ascutite, deci exclus ca un copil sa o poata tine in mana dar sa mai si manance cu ele. La fel si cu paharele de apa sau canile de la micul dejun, murdare si ciobite. NU zic ca aiba tacamuri de la Evans&Taylor ca la Grand Hotel Balvanyos dar unele cu care poti servi o masa decent ar trebui.

MICUL DEJUN care era acelasi in fiecare zi si compus din urmatoarele : oua ochiuri, oua fierte si un fel de scrambled eggs infioratoare, rosii, castraveti nespalati, taiati de seara aproape stafiditi, o branza telemea si 2 feluri de cas, 3 feluri de mezeluri pe care nu le puteai manca pentru ca erau de o calitate foarte proasta, niste carnati prajiti, mini croissante reci, lapte cald, 2 feluri de cereale cu cacao si fulgi de porumb, un suc cica de portocale, o cafea foarte proasta, un castron de dulceata si unul de miere si 5-6 feluri de ceai. A... ar mai fi si niste grasime tartinabila care cica era unt, desi nici nu mirosea si nici nu se putea intinde pe paine nici cand se topea. Paine trebuiai sa le ceri pentru ca nu aduceau tot timpul. Aproape toata mancarea era adusa rece si nu avea timp sa se incalzeasca pe acea baie de apa de la insula. DECI in concluzie daca stateai mai mult de 3-4 zile dadeai in icter mecanic de la micul dejun.

Sa continuam cu CINA pentru ca nu am mancat pranzul la ei deloc fiind plecati in timpul zilei. Am luat pranzul la Complexul de jos, cel de la Moeciu si am avut surpriza neplacuta sa constatam ca portiile de mancare erau aproape duble cu ospatari foarte atenti si rapizi.

La CINA ca si la micul dejun am primit in fiecare seara mancarea semicalda sau aproape rece. DACA VREI O MANCARE CALDA SAU FIEBINTE SI ASTA INSEAMANA CA ESTI PRETENTIOS DECIDETI DVS. Nu stiu cum poti sa mananci pomana porcului sau o pastrama de oaie rece., sau cum a primit copilul cartofi prajiti reci si ceafa de porc in sange. Faceti in exercitiu de imaginatie si ganditi-va la grasimea rece de oaie, alaturi de varza calita rece. A trebuit sa cer sa mi se incalzeasca la microunde portiile.

OSPATARII desi aveau doar 5-6 mese la ora 21.00 cand mergeam la cina nu prea ii vedeai, trebuia sa strigi dupa ei sau sa faci gimnastica cu mainile sa vina la tine. Sa ceri de la bar un expresso scurt si sa iti aduca o jumatate de cana de ceai de cafea e jalnic. Zahar brun nu exista. NU stiu ce imi aduceau daca ceream o cafea americana-vreun termos de 2 litri ca sa mi-ajunga. Nici nu vreau sa stiu ce mancare primeam daca era resortul plin si rstaurantul la fel. Fie sunt foarte prost platiti, fie sunt foarte obositi, fie MANAGEMENTUL E FOARTE PROST SAU INEXISTENT.

Sa termin cu PISCINA care are FABULOASA TAXA de intrare de 50 de lei de adult si 25 de lei de copil. Explicatia pentru aceste preturi:« Noi avem aprox. 250 de camere in complex si daca ar vrea toata lumea sa intre la piscina nu am putea sa ii primim». Un calcul simplu iti arata ca plateai piscina aproape cat cazarea. Plus ca mirosea a clor de te dureau ochii si nasul. Si cu AVENTURA PARK care pentru copii de pana in 10 ani inseamna un traseu de 10 metri in 5 copaci si la care trebuiai sa ajungi prin padure pe o carare de 70 m foarte abrupta si ingusta-pret 15 lei.

CONCLUZII:

Apreciez si este de admirat ca patronul fost antrenor al lotului olimpic de biatlon, fost antrenor de schi fond la clubul armatei din Braşov se implica, sustine si finanteaza diferite sporturi precum handbal, schi, motociclism, etc, dar ar trebui sa mai vina in vizita si sa vada strerea de degradare a complexului.

Eu zic ca nu o sa mai mearga mult cu las' ca merge si asa, le luam banii la fraieri si daca mai vin bine, dac nu nu.

Fraierii astia pe care i-am vazut zilele astea aici erau marea majoritatea oameni cu bani, masini si haine destul de scumpe si care va garantez ca nu o sa mai vina desi peisajul e de poveste si care vor povesti la randul lor prietenilor si colegilor.

Nu am mers de 7-8 ani in zona Bran -Moeciu si cred ca vor mai trece inca pe atat, pana voi mai reveni. si voi mai repeta experiente pe banii mei.

IN NICI UN CAZ NU VOI MAI REVENI!

Trimis de ivanov_alina in 09.09.16 09:54:23
Validat / Publicat: 09.09.16 10:26:53
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FUNDATA. A mai fost în/la: Grand Hotel Balvanyos, Hotel Cermont,

VIZUALIZĂRI: 4660 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ivanov_alina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 48.00 EUR pe cameră

[09.09.16 10:26:27]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Bucegi Hotel [Complex Cheile Grădiştei], FUNDATA" (deja existentă pe sait)

Încărcând inițial impresiile la o rubrică de călătorie, rubrica de CAZARE a fost nedisponibilă pentru notare. Te-aș ruga să indici o notă și pentru acest capitol - cazarea - folosind linkul EDIT IMPRESII, afișat cu roșu mai sus și disponibil permanent la publicare (şi timp de 30 minute după aceasta).

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 43&ridAnt=73424

stehrisca
    [05.10.16 21:18:15]

@ivanov_alina: total adevarat! noi am fost la sfarsitul lunii septembrie 2016, acceasi mancare la mic dejun. la cina a fost mai nasol ca era pe banii nostrii... ce mai proasta pizza... ce mai proasta tochitura si pot continua. Hotelul are nevoie de ceva retusuri... e de deja in paragina. pacat de zona care e superba. preturile insa sunt... o bere la draft 400 ml e 9 lei... un mic e 5 lei... o bere la piscina 10 lei...

ivanov_alinaAUTOR REVIEW
    [06.10.16 16:37:56]

@stehrisca: Ma bucur ca nu sunt doar eu prea pretentioasa si poate lumea va incepe sa inteleaga ca daca se intampla asa ceva e si din cauza ca avem coloana vertebrala zero. Cum sa ma duc la receptie pentru niste nimicuri? las ca merge si nu -i bai. Gen : oricum asta e nu au ce sa faca acum. Atata timp cat platesc pentru niste servicii astept sa fiu tratata conform tarifelor care dupa cum ati vazut nu sunt deloc mici.

[06.10.16 16:48:39]

@stehrisca: Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

ivanov_alina, stehrisca
    Alte impresii din această RUBRICĂBucegi Hotel [Complex Cheile Grădiştei]: