ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.09.2016
DIN: cluj napoca
ÎNSCRIS: 29.08.14
JUN-1993

Turcia???

Vreau sa va relatez una din aventurile mele care sunt sigur ca o sa va amuze.

Dupa ce am luat ceva banuti de la Caritas (1993) am decis sa facem o calatorie si de vacanta dar si de shopping prin sud estul continentului.

Asa ca am mers cu masina de atunci (Oltcit) la mare am stat vreo doua zile la Costinesti, apoi am luat-o prin Bulgaria spre Turcia. Pe drum o gramada de faze ne-am oprit pe timpul unei zile la "nisipurile de aur" dupa care am plecat mai departe si bine inteles ca ne-am ratacit dupa ce intr-un orasel am intrebat pe strada daca e buna directia spre Edirne si ei cum dau din cap in jos cand zic NU eu am luat-o spre Sofia, Nici indicatoarele nu le intelegeam (Bulgaresti) iar harta pe care o aveam era asa si asa.

Asa ca ne-a prins noaptea pe un drum prost si am oprit intr-o parcare sa vina ziua sa vad ceva. Pe la vreo 3 noaptea BUM o bata de baseball in parbriz (noroc ca usile le-am inchis) si niste bulgaroi nervosi rau mai sa ne linseze (nu stiu de ce) am pornit in tromba si cumva (m-am luat dupa un autocar romanesc) am ajuns intr-un orasel Capitan Andreevo aproape de granita.

Acolo am stat in benzinarie pana dimineata cand am pornit din nou la drum, intru pe soseaua de Istanbul si mergem f. ok deja se vedea o schimbare in peisaj ajungem la o intersectie unde arata doua variante spre Istanbul (una cu albastru si una cu verde exact invers ca la noi) si noi nu vroiam sa mergem pe autostrada dar sigur ca pe acolo am intrat pe albastru.

Ma rog ne-au taxat si am mers noi la inceput cam singurei pe 3 benzi dupa care cand ne apropiam de Istanbul tot intrau la masini cu nemiluita de la un moment dat pe trei benzi erau 5 coloane de masini care nu semnalizau trecerile de pe o banda pe alta ci doar claxonau un pic. Nu mai zic in ce viteza mergeau si daca lasai 7-8 metri fata de cel din fata repede se bagau doi de pe coloanele vecine.

Pana atunci nu-mi placea Bucurestiul pt aglomeratia de pe sosele dar mi-am dat seama ca e mic copil fata de Istanbul. Ma rog, bine ca aveam Oltcit si nu Dacie ca asa isi dadeau seama ca-s strain ca Daciile semanau perfect cu Renourile lor 12 care dominau autostrada.

Cand am ajuns in centrul Istanbulului eram leoarca si imi tremurau picioarele pe pedale, am gasit cumva un loc pe trotuar (bineinteles ca au sarit 2 turci sa ma scoata) si acolo m-am calmat am vorbit cu patronul unui boutique care rupea un pic de engleza si ne-a facut pe o coala A4 o schema cum sa ajungem la o pensiune unde sa inoptam.

Am mers acolo am luat o camera initial pe o noapte apoi pe inca una si s-au calmat apele (eu si mai ales sotia care era in prag de colaps se speriase rau pe autostrada).

Am iesit in seara aceea la plimbare prin centru am reperat bazarul, moscheele, etc, iar a doua zi dimineata ne-am pornit cu "papornitele" -sacosele alea de rafie in care incape un om-, si dai cu blugi, geci, tricouri, slapi, si alte prosti de-ale lor. Sigur ca am ajuns si in zona aurului de unde sotia si-a luat tot felul...

Ma rog dupa ce fu... banii prevazuti ne-am intors cocosati la pensiune si acolo l-am intrebat pe patron unde putem face o baie in mare. Amabil ne-a indicat cateva plaje la Marmara unde culoarea apei era ireala... Dupa o baie f. ok ne-am intors si a doua zi am pornit spre casa.

O impresie despre turci mi-am facut sunt primitori, un pic primitivi (erau atunci), slab imbracati, neingrijiti, si ce mi-a displacut era mirosul persistent de urina mai ales in Bazar unde la toalete nu curgea apa si la fiecare pisoar era o cana cu 1/2 litri de apa.

La intorcere am venit pe drumul clasic prin Stara Zagora - Veliko Tarnovo - Ruse - Giurgiu - Bucuresti - Sibiu - Cluj.

La granita bulgaro-romana vamesi biulgari ne-au luat "comision" ceva tricouri si slapi (ne-ar fi luat si mai multe dar noroc ca m-au invatat vamesi turci la Edirne sa completam formulare de tranzit prin Bulgaria unde sa declaram ce am cumparat de la ei!!!).

Una peste alta bulgarii mi-au parut in "epoca de piatra" turcii mai Ok, iar de atunci nu m-am aventurat prin zona aceea din nou, poate la pensie sa incerc un resort prin Antalya cu avionul desigur...

Trimis de turist din cluj in 08.09.16 08:43:52
Validat / Publicat: 08.09.16 09:36:17
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 1736 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (turist din cluj); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[08.09.16 09:35:58]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Excursie la porțile Orientului, ISTANBUL" (deja existentă pe sait)

Nasshu
[08.09.16 09:37:37]

@turist din cluj: Ar fi interesant dacă ai avea ceva poze din acele timpuri pentru comparație!

[08.09.16 09:55:20]

@Nasshu: Imi pare rau dar nu am pt ca in anul acela mi-au furat de pe plaja din Costinesti aparatul foto (nu era cine stie ce, ceva chinezesc care facea poze color dar cu dungii pe ele asa ca hotului nu cred ca i-a fost de mare folos)...

elviramvio
[08.09.16 10:55:17]

@turist din cluj:

Deci esti unul din cei ce au beneficiat de Caritas, eu n-am participat din incapatanare. Imi amintesc cand s-au strans bani la serviciu si s-a plecat la Cluj, colegii ma bateau la cap sa dau si eu dar eu nimic. Nimeni din cei ce au depus ceva, unii sume frumusele, n-au vazut nimic, nici un banut, desi aveau chitante.

De atunci nu ai mai fost deloc pe acolo, macar asa din curiozitate ? Doar eveai deja instructia facuta cu drumurile .

[08.09.16 11:04:17]

@elviramvio: Eram sigur ca uni care au pierdut atunci sufera dar asa cum au fost si alte tzepe gen fonduri de investiti (SOV si Maria Vlas) a fost si tzeapa aia cu Caritasul... Nici noi nu am intrat de la inceput si am apucat o singura data sa luam de 8 ori suma depusa, din care 1/2 i-am bagat inapoi si 1/2 am mers in excursia asta care am relatat-o din amintiri, poate ca au mai fost si alte momente "fanny" dar timpul sterge "banda"...

Sincer nu prea ma atrage zona, adica pe bulgari nu ii iubesc deloc iar la turci desi mi-s simpatici nu cred ca mi-ar place sistemul lor AI sau UAI unde prea te imbuibi cu mancare si pt mine care deia sunt peste greutatea normala asociata cu caldurile excesive de pe acolo nu constituie o prioritate.

Prefer Grecia pt vacantele de 1 saptamana sau Ungaria pt weekend-uri prin aquaparcurile lor desi nu prea ii iubesc nici pe unguri (mai putin unguroaicele ....)

Mihai18
[08.09.16 16:15:56]

Apreciez sinceritatea dv. Ați avut curaj să povestiți o excursie de acum 23 de ani, chiar așa cum a fost ea, grea și cu destule peripeții. Ați avut curaj să plecați așa departe „încotro vedeați cu ochii”, fără instrumente de navigație, fără o documentare prealabilă pentru a cunoște cum se ajunge în Istanbul și ce trebuie vizitat acolo.

Câtă dreptate aveți când scrieți că aproape de Istanbul pe un drum cu 3 benzi pe sens de mers, se circula pe 5 rânduri. Așa este, Bucureștul acum este „mic copil”

Nu sunt de acord când caracterizați un popor bazându-vă cu întâplarea „cu bâta în parbriz” În ultimii 8 ani am traversat Bulgaria de 12 ori și am și eu defectele mele. Uneori, din neatenție, ies de pe traseu și rătăcit prin vreo comună, opresc și cer relați cu harta pe capotă, unor oameni simpli, dar oameni de treabă. Recent, un bulgar la volan mi-a fost antemergător care m-a readus pe traseu. Ungurii, la fel sunt oameni de bună credință iar unguroaicele devin plăcute prin felul lor de-a fi, cred că așa sunt născute.

Am observat că după cca. 2 decenii ați reluat drumețiile europene, la alt nivel, diferența este evidentă.

Cu bine.

[08.09.16 16:34:18]

@Mihai18: Buna Mihai, ai dreptate in mare nu trebuie generalizata intamplarea mea cu bata, insa din pacate am mai auzit multe alte neplaceri pe care le-au avut uni compatrioti pe acolo gen furat masina din parcarea hotelului, aruncarea unor cuie pe sosea in fata masinilor dupa care urma jaful etc.

Apoi imi amintesc ca la intoarcere m-am oprit in Veliko Tarnovo un oras mai frumusel si 1 ora m-am plimbat prin centru si am incercat sa intreb ceva in limba engleza si nimeni nu a putut raspunde (inclusiv intr-o banca),

sigur ca de atunci (23 ani) s-au mai cizelat si da deplasarile mele (in interes de serviciu) le-am facut doar in vest (Ungaria, Austria, Germania, Olanda, Italia, ) iar in concedii prefer marea din Grecia din motive lesne de inteles...

traian.leuca †
[08.09.16 19:00:09]

Cam în aceeaşi perioadă am fost şi eu în Istanbul, printr-o agenţie, cu autocarul.

De atunci m-am lecuit să mai circul pe o aşa distanţă cu acest mijloc de transportl, chiar dacă de atunci multe s-au schimbat în bine.

Dupa ce am luat ceva banuti de la Caritas (1993)

Eu nu am apucat să iau nici măcar un sfanţ din suma depusă la megaescrocheria lui nenea Stoica (noroc că nu a fost una prea mare).

[08.09.16 19:55:40]

@traian. leuca: Buna Traiane, stiu ca se mergea cu autocarele pt. ca cineva din Cluj mi-a spus despre Istanbul, bazar, etc. dar nu a putut sa-mi explice prea multe despre traseu. La un moment dat chiar am avut noroc cu acel autocar in noapte... Sigur ca f. multi au pierdut sume mai mici sau mai mari la "nenea" Stoica ca sa castige cativa sume mari de bani (unii veneau cu pungile de "1 leu" pline de bani si intrau peste rand si apoi la scurt timp ridicau de 8 ori) Eu am "investit" vreo 300 de dolari si am apucat o data sa iau, pacat cu nu i-am dus acasa pe toti...

Mihai18
[08.09.16 21:31:21]

@turist din cluj: Să înțeleg că din 1993 nu ați mai fost la Istanbul? Din reviewul dv. deduc că nu ați reușit să vizitați splendorile acestei metropole.

Să fie clar de la început. Eu am preferat Vestul (rezultă din reviewurile postate de mine vezi aici), în special Viena, care mi-a rămas la suflet. Soția mea a avut o altă preferință, Istanbulul pe care l-am vizitat prima dată în septembrie 2011. Ei bine, atât mi-a trebuit, pentru că după aceea am făcut „potecă” în acest oraș, la insistențele soției și știți cum sunt femeile, când ele vor ceva, au un arsenal întreg de argumente. În vara anului 2012 am fost de 3 ori ș. a. m. d. în următorii ani. S-a meritat. Vă recomand să citiți pe @ Irinad și @ Aurici și excursiile deja le-ați făcut virtual. Ultima dată noi am fost în urmă cu 2 luni și excursia a fost un fiasco (vezi impresii).

Așadar, pot spune câte ceva despre acest frumos oraș. Este o destinație minunată și uite așa, soția m-a convertit din „vienez” în „turc”

Dar îți mai spun ceva. Viața în Istanbul a fost bună și frumoasă până în anul 2013, când a început regresul, prin creșterera prețurilor astfel că în anul acesta, la unele produse și servicii prețurile s-au dublat. De anul trecut au început și atentatele și farmecul excursiilor a dispărut.

Păcat că acest frumos oraș, simbol al Turciei, acum este într-un con de umbră. Nu vă recomand să vizitați în prezent Istanbulul.

Cu bine.

[08.09.16 21:46:57]

@Mihai18: Stai linistit ca nici nu aveam de gand, dar citeam pe aici fel de fel de "poezii" si ma "minunam" dar ma rog gusturile nu se discuta... Eu prefer frumusetea vestica a Europei vizitand si eu Budapesta, Praga, Viena, Hanovra, Amsterdam, Milano... e drept ca nu le-am descris vizitele pa AFA facandu-le cu ocazia participarii la Conferinte sau expozitii si pe aici e vorba de concedii, vacante...

[08.09.16 21:54:42]

@turist din cluj:

nu e chiar așa, e drept că, conferințele nu prea interesează multă lume, dar cazările/hotelurile și ce ați vizitat în timpul liber sigur, așa că dacă timpul îți permite ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă).

NB: linkul SCRIE IMPRESII poate fi găsit şi în pagina 1 a saitului.

[09.09.16 07:11:13]

@webmaster26: Ok am sa incerc cred ca Viena si Amsterdam si Hanovra mi-s mai proaspete dar inca o data spun ca au fost vizite in alt scop cazarea o aveam de regula in campusurile universitare si vizitele in splendidele orase erau scurte in pauzele confernitei si nu prea apucam sa vad mare lucru... asta e.

AZE
[10.09.16 20:24:27]

@turist din cluj: Un SB de la mine in primul rand ca ati avut curajul sa plecati cu un Oltcit in 1993 in Turcia, in al doilea rand mi-ati dat curajul sa descriu si eu excursia de 8 zile din Ungaria (3 zile numai Budapesta) din 2007. Din primavara tot vreau sa-l scriu si am retineri din cauza celor 9 ani (de si obiectivele turistice exista si acum)

AZE
[10.09.16 20:33:59]

@elviramvio: Si eu imi aduc aminte de escrocheria Caritas, am facut niste calcule matematice foarte simple si am zis : este imposibil asa ceva doar o mica parte adica primii depunatori beneficiaza asa ca am renuntat din start sa depun ceva din economiile mele. Imi aduc aminte ca la locul de munca foarte multi au depus, si din neamuri aproape toti (au ras de mine ca nu depun nimic si vorbesc prostii despre escrocherie) Toti au ramas fara bani (inclusiv sotia, inca nu eram casatoriti), economii mai mari sau mai mici.

Dar totusi felicitari autorului articolului de mai sus, ca a reusit sa ridice o parte din suma si asa a vazut Turcia.

calatorul
[27.11.16 20:50:07]

@turist din cluj: INteresante intamplari, ati avut o adevarata aventura, favorizata si de modul de calatorie ca pe vremuri in Romania. Adica tot inainte, vedem noi pe urma unde oprim, unde mancam, unde dormim. Despre bulgari am aflat si noi cu timpul ca sunt mai periculosi mai ales noaptea, eu am facut primul drum la ei abia in 2005, cand haiducia se mai potolise.

Am travesat Bulgaria cu o masina noua, dar tot noaptea, din cauza colegilor de vacanta, care mergeau cam incetisor, si am fost grijuliu sa nu opresc decat in statii de benzina populate sau localitati luminate. Si tot am intalnit o fauna bizara, oameni expusi prea mult la soare si cu comportamente bizare, prefer doar zona litorala din Dobrogea, unde e mai liniste si curat.

Am constatat si eu ca turcii merg alandala rau in cele 2 drumuri facute acolo, am si povestit pe AFA cele intamplate, mai putin spectaculoase decat cele de sus.

Va doresc pe viitor calatorii frumoase, alegeri inspirate si vacante pe masura!

calatorul
[27.11.16 20:53:24]

@traian. leuca: INteresant, si eu tot in urma unei calatorii la Istanbul cu autocarul, la o conferinta, am avut confirmarea chinului unui asemenea transport. Si pentru ca oricum nu am ales asemenea varianta, pana acum aproape toate excursiile mele cu destinatii apropiate au fost cu masina. Apropiate e un fel de a spune, am ajuns in Turcia pana la Fecthyie, in Italia pana la Napoli si in Austria pana la Salzburg. Si as mai merge, dar cu o masina mai noua si mai buna.

AZE, calatorul, elviramvio, Mihai18, turist din cluj
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Istanbul: