Adam & Eve Hotel

DIN -
înscris/ă în 03.02.15
AUG-2016
REGIM MASĂ uai

Royal Adam and Eve - un hotel la care m-aş întoarce şi mâine...

Am fost la Royal Adam and Eve 10 nopti in luna august. Am vazut ca anul acesta este un singur post asa ca m-am gandit ca un nou rewiew nu ar strica. Biletele le-am luat prin feb. cu E.B.

Drumul l-am facut cu masina, cu doua cazari intermediare (una la Giurgiu si una la Izmit) la dus si una la intors (in Edirne, care ramane orasul meu preferat in Turcia).

Am sa incerc sa descriu putin hotelul pe sectiuni:

1. Cazarea si camera:

Am fost intampinati la sosire de un angel (fara aripi, dar foarte draguta si amabila). Formalitatile s-au facut repede, ne-au fost inmanate cardurile de la camere si pt prosoape si insotiti de angel am fost condusi in camera.

Camera mare asa cum apare si pe site-ul lor: 2 paturi (unul single si unul double) plus patul de pe balcon. Paturile super comode cu niste saltele moooi. Un LCD pe perete. Un birou cu cada de jacuzzi in spate (pe mine sincer nu m-a deranjat lucrul asta, era spatiu destul). Un scaun fotoliu foarte comod si o masuta mica rotunda f. dragute.

In loc de dulap era un dressing foarte spatios.

Baia cu dus pt 2 persoane dotata cu tot ce ai nevoie.

2 minibar-uri in camere (unul free cu apa - 2 plate, 2 minerale, 2 pepsi - normal si max, un suc de portocale - nu mai stiu cum se numea, 2 nestea - lamaie si piersici, 2 beri Efes) Era re-aprovizionat zilnic. Celalalt minibar (care avea alcool, ciocolata, energizante, etc) era contra-cost). In plus pe birou o sticla de apă de 1,5 l plus pliculete de ness, ceai, zahar.

Una peste alta nimic de reprosat la camera. A! a fost la et II cu sea side wiew catre piscina (deci un pic galagie ziua, dar nu foarte deranjant). Curatenia ok, nimic de reprosat.

Am fost intrebati daca suntem in luna de miere. Le-am spus ca nu, dar aniversam un an de casatorie. A doua zi in camera ne-au trimis un tort, un platou cu dulciuri si o sticla de sampanie.

2. Mancarea

Aici nu stiu daca ar fi prea mult de zis: multa, diversificata, de calitate, tipic turcilor. Spre ex eu nu mananc miel sau oaie, nu ma omor nici dupa vita, in schimb pestele a fost delicios. Plus pui, rata, curcan. Legume din blesug. Si salate gata preparate si separat. Fructe multe, dar aici unele erau cam necoapte. Dulciuri nu mai zic...

Pe langa mic dejun, pranz, cina se putea manca gozleme, clatite, goffre, hamburger, cartofi prajiti, pui, etc la snack bar.

Bauturile bune (nu doar locale) dar tipic turcilor jumate suc / frappe / alcool si jumate gheata.

Ceaiul lor mie mi-a placut in mod deosebit

3. Plaja si marea:

Tin sa mentionez de la inceput ca noi am fost doar la plaja (sunt 2 piscine, dar noi nu le-am folosit niciodata) Plaja cu nisip. La intrare in apa era un pic de pieris dar nu deranja dupa care era nisip fin. Sezlonguri si cu umbrelute si sub niste umbrare mai mari. Erau destule, nu s-a intamplat niciodata sa nu gasim. Poate nu asa aproape de barul de pe plaja, dar gaseai libere la orice ora. Noi mergeam mai mult dupa masa. In amiaza oricum nu se putea sta. Era sufocant de cald. Marea calda, foarte calda, dar nu asa limpede ca in Grecia de exemplu.

4. Entertaiment:

Avand in vedere ca este un hotel adult only aveau petreceri pana seara tarziu. La cele de peste zi nu prea am participat, dar cele de seara erau chiar reusite. Spectacole de calitate, dupa care era muzica pana la 12 noaptea. Apoi totul de muta in interior in disco lab, care pe mine nu prea m-a incantat (spatiu mic, inghesiuala). Nu mi-au placut foarte mult nici cele din atrium. Era cam lancezeala. Cela mai reuiste erau cele care se tineau afara in show center (parca asa se numea).

5. Imprejurimi:

Belek-ul ca statiune draguta, dar nu prea aveai mare lucru de facut / vazut. Am fost de vreo 2 ori si cam atat. Scump. In schimb merita teatrul Aspendos si Side. Seara Side mi-a placut enorm. Am fost de 2 ori si in Antalya (in oras). Frumos. De acolo am luat si souvenir-uri (mai ieftine ca in Belek sau Side). Am vazut si Acvariul din Antalya... Nu mi se pare ca a meritat banii dati pe intrare (vreo 35 euro de pers. daca bine tin minte) In schimb mi-a placut mult muzeul de arheologie din Antalya.

Una peste alta o vacanta mai mult decat reusita. Noua ne-a placut foarte mult. Am repeta oricand experienta

Impresii încărcate de andra_p in 08.09.2016 01:19:06

Validat / Publicat: 08.09.16 06:22:58

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în TURCIA. A mai fost în/la: Kusadasi - fostul Surmeli Efes Edirne - Hilly Hotel Izmit
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Grecia - Thassos, Zakintos Nis - Accomodation Elegance

Notează ca FAVORIT[ ce înseamnă? ] - ales ca "favorit" de 1 useri

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (andra_p); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  11250 PMA (din 16 voturi) nota2

[08.09.16 06:22:03]

@andra_p: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... =3&ridAnt=73371

Publicitate    [16.10.19 15:59:40]