ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.09.2016
DE roth
ÎNSCRIS: 04.11.10

Toamna se numara actiunile AmFostAcolo

Asa cum spune vorba din batrani "toamna se numara bobocii", tot asa ma gandesc si eu sa numar/enumar actiunile AmFostAcolo din acest an, vazute din interior, din inima ei.

Am sa incep cu cea mai calda actiune si anume Demaram Iasul care s-a desfasurat in 6 septembrie si a adus multa bucurie in inimile si sufletele micutilor si nu numai, de la AmFostAcolo pana la coordonatoarea Little People-Mariana, la micutul de 2,5 ani care a venit pentru prima oara la locul de joaca in bratele lui @mishu, totul a fost invaluit in bucuria de a darui.

Demaram Iasul a aratat inca o data ca suntem minunati, ca ** pic cu pic se aduna si impreuna daruim!** incepe sa dea roade.

Dar sa povestim...

Deplasarea la Iasi a fost una placuta, AmFostAcolo a asigurat zborul, a tinut legatura cu comunitatea de acolo, astfel incat de cand am aterizat si pana am plecat totul a mers uns.

Trec peste enumerari de genul... zborul lin, decolare la ora, etc si mentionez doar ca aterizarea la Iasi a fost perfecta, pilot roman iar cea de la Bucuresti a fost una prea ferma, pilot o nemtoaica. Pentru prima oara mi s-a parut haios anuntul clasic care spune "... am aterizat la... etc, etc” imi spunea mie intuitia ca toti simtisem deja acest mic amanunt!!

Iasi, un oras plin de istorie, de monumente si de oameni iubitori. Aici am avut parte de un sofer-ghid pe tot parcursul zilei prin implicarea lui @mario110, care a facut tot posibilul ca noi (@mishu si @roth) sa ne simtim bine, sa putem avea o zi plina si totul sa mearga snur.

In primele ore am vizitat putin din frumusetile orasului, am poposit apoi la o terasa **Master Club** unde am inceput sa ne intalnim cu useri locali si astfel am avut bucuria sa cunos pe:@Aliuta, @sandybell, Dan D. viitor @master (nu mai retine nickname-ul si asa l-au numit colegii de intalnire, dupa numele terasei Master Club), @ursul alb, @C.Todi, Lucretia care a si fost parte a actiunii efective de la spital, Cristina cu care am tot povestit si in cele doua ore cat au stat fetele in camera de joaca alaturi de copii

Spun "cu adevarat frumos" mai alespentru faptul ca s-au cunoscut unii cu altii si asta sper sa duca la tinerea legaturii intre ei pe viitor, de ce nu?

Lucretia a fost tare implicata in acctiune, ea venind cu o donatie proprie de 12 paturici pentru copii sectiei de oncologie, donatie insotita si de promisiunea de a mai colabora pe viitor cu Mariana, coordonatearea de la Litlle People - Iasi.

Intre orele 16-18 @mishu si Lucretia au stat impreuna cu copiii sectiei de Oncologie de la Spitalul Sf Maria alaturi de Mariana coordonator si alti 2 voluntari ai asociatiei cu care colaboram. Eu impreuna cu @mario110 si Cristina am stat de vorba despre diverse lucruri asteptand colegele noastre sa duca la bun sfarsit actiunea AFA.

A urmat o cafea servita pe malul apei intr-o locatie frumoasa si plecarea la aeroport.

Astfel s-a incheiat o zi care umple sufletul si inima, care te face sa intelegi ce inseamna AmFostAcolo, o zi plina.

Despre celelalte actiuni AmFostAcolo desfasurate in acest an, în care AmFostAcolo a donat o multime de jucarii si material didactic necesar sustinerii activitatilor specifice din camerele de joaca ale sectiilor de Oncologie, puteti citi mai jos:

Bucuresti - (1) Budimex - vezi aici - şi (2) Fundeni - vezi aici

Tg Mures - - vezi aici

PS amanunte despre ce am vizitat, useri, povesti diverse in rw-ul scris de @mishu sau pe fir de ecouri.

Trimis de roth in 07.09.16 14:01:12
Validat / Publicat: 07.09.16 14:52:04

VIZUALIZĂRI: 1439 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2030 PMA (din 30 voturi)

rothAUTOR REVIEW
[07.09.16 14:25:31]

Pic cu pic se adună şi împreună DĂRUIM!

1680 lei

2030 lei

(-30) lei infolierea bagajului de cala pentru siguranta

Total 2000

[07.09.16 15:23:40]

@roth: Inca nu mi-am revenit dupa ziua de ieri si nu vorbesc fizic ci psihic. A fost o zi speciala si dupa cum spui aici oamenii in continuare vor sa faca fapte frumoase. Povestindu-i azi unei colege si-a exprimat dorinta (asa cum ai spus deja aici) sa contribuie si ea, si asa un gest simplu pentru noi devine un gest de mare ajutor pentru altii. Felicitari si multumim inca o data tuturor celor care vor sa se implice.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
maria55 †
[07.09.16 15:36:53]

@mishu: felicitari amandurora! Bravos fetelor, sunt mandra de voi, sunt mandra de site. ul AmFostAcolo!!!!

[07.09.16 15:47:31]

@maria55: Multumim frumos pentru vorbele frumoase, si nu pot decat sa ma gandesc la vorbele acestea " Unirea face puterea", nu suntem niste indivizi, suntem un tot si asta ne face puternici.

Denisa13
[07.09.16 16:53:38]

Felicitari! Ma bucur ca ati adus bucurie in sufletele micutilor. La cat mai multe astfel de actiuni.

adri-nico
[07.09.16 19:52:37]

Sinteti niste viteze!

ANILU
[08.09.16 07:52:27]

@roth: Felicitări fetelor pentru puterea pe care aţi avut-o de a duce la bun sfârşit "Iaşul".

Îmi dau seama că nu este uşor să ajungi în faţa unor copilaşi cu zâmbetul pe buze, când tu ştii de fapt de ce eşti acolo... psihic te afectează (eu aşa am simţit doar citind ce aţi făcut voi acolo).

Şi pentru următoarele acţiuni vă rugăm să apelaţi la noi, cum spune Roth "Pic cu pic se adună şi împreună dăruim".

Toate cele bune.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
[08.09.16 08:31:02]

@adri-nico: viteza racheta , Cami stie.

[08.09.16 08:35:29]

@ANILU: Am sa raspund eu avand in vedere ca Am Fost Acolo impreuna. Ai senzatia de implinire si a fost un cumul de lucruri pe care le-am simtit altfel. Am apreciat foarte mult si dorinta celor de acolo de a face ceva, de a ne intalni, sunt momente speciale, si cu riscul de a ma repeat, copilasii sunt extraordinari. Din pacate insa dupa o anumita varsta realizeaza mai mult si atunci incep sa se inchida in ei si aici intervin de fapt aceste locuri speciale care ii scot din acea lume si ii transpun intr-o alta lume, o lume a binelui si frumosului in care totul este posibil si mai ales a visa.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]

adri-nico, ANILU, Denisa13, maria55, mishu, roth