ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.09.2016
ÎNSCRIS: 03.09.16
AUG-2016

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 4 MIN

Un concediu minunat in capitala Italiei

Impreuna cu sotia mea ne-am gandit sa ne petrecem concediu din luna august in capitala Italiei, in cetatea eterna, Roma.

Am cumparat bilete de avion la wizz air cu 3 luni inainte la pretul de 250 de euro cu un bagaj de cala dus intors din Timisoara. Dupa o ora si un pic de zburat, am ajuns la aeroportul Ciampino de unde am luat una din firmele de autobuze care mergea de la aeroport la gara termini care se afla aproape de centrul Romei. O calatorie costa 4 e si drumul dura in jur de 45 de min.

Ajunsi la gara termini am mers pe jos pana la hotelul orazia care se afla la 700 de m. La hotel am platit 320 de euro pt cinci nopti de cazare cu mic dejun si taxa de oras inclusa!

Hotelul Orazia este de 3 stele, este situat la etajul 5 al unei cladiri, in hotel era curatenie, in camera se facea in fiecare zi si micul dejun era bufet suedez si erau destul de multe mancaruri!

Toate punctele de atractie erau destul de aproape de hotel, cel mai departe era vaticanul la 5km.

In 6 zile am vizitat destul de multe locuri printre care cele mai importante:vatican (16e intrarea), coloseum + foro romano (12e), piazza venetia, piazza spagna, republica, fontana di trevi, panteon, parcul burgheze, muzeul din parcul burgheze (unde este fff frumos, este gratis iar ghidul nu este roman dar vb romaneste), bioparco, castelul d'angello si cartierul travestere cu cea mai frumoasa strada via del portico di ottavia.

In fiecare zi mergeam la plaja la mare, la lido di ostia. Pana acolo mergeam cu metrou, plecam din statia cavour pana la eur magliana de unde doar schimbam linia si plecam cu altul catre lido. Un bilet de metrou sau de alt mijloc de transport costa 1,5e si era valabil 100 de min, la care noi ne incadram pana la mare faceam 45 de min. Lido di ostia era o statiune la marea tireneana dar este socotita ca un cartier al romei chit ca se afla la 30 de km de roma, era frumos dar na foarte aglomerat, pe plaja nisipul era curat si marea foarte cristalina. Foarte multe plaje private, pe o raza de 5 km doar 2 plaje publice in rest totul cu bani, sezlong 7e umbrela 5 e!!

In ultima zi ne-am luat inima in dinti si am plecat cu trenul regio, din gara termini catre comuna santa marinella (alesa aleatoriu pe harta).

In gara termini este ceva incredibil peste 40 de linii trenuri din 2-2 minute, magazine in gara parca era mai ceva ca la mall. bitele ne-am cumparat din gara de la automat unde scria in engleza si un bilet a costat 4,5 e 80 de km, la intrare pe peron se arata bilete iar inainte de urcare in tren se composteaza individual ca la tramvai! trenul a plecat la fix iar dupa 4 statii care faceau parte din roma trenul a mers cu 160 km la ora, confort viteza, punctualitate si garile nici nu pot sa compar cu ce e la noi!

dupa aproape 45 de min am ajuns in comuna, ce sa zic, nu ma asteptat sa vad asa ceva, era de vis, era italia ce am vazut-o doar in reviste si filme vechi. Cladirile erau frumoase pline de flori, strazi inguste, restaurante micute, parculete o splendoare si in final marea cu stanci, nu am cuvinte sa o descriu.

Dupa ce am admirat minunatia am fugit repede sa facem plaja si baie, am ales stanciile ca pe nisip tot am fost in zilele precedente, si am facut o alegere f buna!! era fff putina lume, se auzea doar pasarile si apa cum lovea stanciile, apa era fff curata, chiar am vazut multi crabi micuti in apa si foarte multi pesti!!

Dupa cateva ore bune cand trebuia sa plecam inapoi deja era un regret mare ca nu am ales mai repede acesta locatie si ca a doua zi plecam la timisoara, dar asta este o sa mai revenim vreodata, daca nu ne ramane in sufletul nostru ca cel mai frumos loc pe care l-am vazut in viata noastra!!!

Sfatul meu daca mergeti in Roma incercati si altceva decat doar orasul, oras care este destul de murdar, ffff multa lume care va oboseste, incercati si un loc linistit in care sa va incarcati bateriile!!!

PS Nu v-am zis preturi la mancare, la fast food un hamburger pleca de la 2,5 e, un suc o apa 1,5e, la tratorii pizza 7-10 e, paste tot la fel, gratar cu cartofi 12 e, berea 5-6 e la 600ml, iar la restaurante cat de cat nu in zone turistice, pizza 9-15 e, paste la fel, carne cu o garnitura de la 15 e in sus, berea tot 5-6 e dar la 330ml.

In magazine preturi un pic mai mari ca la noi, noi ne cumparam apa la jumate 0,5e pe care mereu o umpleam de la cismele, in Roma este plin de cismele si apa este foarte buna si nu are rost sa dati atattia bani pe apa, ganditi-va in august sunt cam 38 de grade nu se simt ca la noi dar e aerul mai uscat si implicit bem mai multa apa, intr-o ora beam cam 1 litru de apa singur!!

Sper ca v-am fost de ajutor cu cateva informatii, si daca mai aveti intrebari ma puteti intreba oricand!

ramaneti cu bine

Trimis de gcristian in 06.09.16 20:39:09
    Validat / Publicat: 06.09.16 21:10:40
    • A fost prima sa vizită/vacanță în ITALIA

VIZUALIZĂRI: 3040 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gcristian); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P15 cea mai frumoasa priveliste din Santa Marinella
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 44.00 EUR pe cameră

[06.09.16 20:44:49]

@gcristian, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

[06.09.16 21:38:36]

gcristianAUTOR REVIEW
    [07.09.16 18:18:10]

@webmaster26: da e foarte bine

printesa82
    [04.12.16 16:31:57]

@gcristian: Frumos concediu ati avut☺.

gcristian, printesa82
    Alte impresii din această RUBRICĂOrazia Hotel: