ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.09.2016
ÎNSCRIS: 28.06.13
SEP-2016

La limita decenței, totuși... prea zgomotos

Am ales acest hotel pentru o evadarea de trei zile în Kavala, principalul criteriu fiind poziția bună a hotelului.

Într-adevăr, este poziționat foarte bine, dar vederea la mare este... peste o stradă (cu patru benzi separate de scuar), o parcare, altă stradă și zona de promenadă.

Totuși, se vede marea și specificația privind camera cu vedere la mare ne-a fost respectată. Mai mult, am fost cazați cu mai bine de două ore înainte de 14.00 (ora specificată pe site-ul pentru rezervări).

Camera are minim mobilier, ușor învechit, un televizor cu vreo 20 de canale (rusești și grecești), un răcitor ce se vrea și minibar (foarte sărăcăcios), balcon cu scaune și masă.

Foarte zgomotos, principala arteră a orașului (inclusiv drumul către feribot) trece prin fața hotelului, iar dimineața am fost trezit de zgomotul străzii (grecii au mania mopedelor și motocicletelor, pe care le folosesc din plin). De altfel, zgomotul este continuu, dar dimineața are intensitate maximă.

Parcarea de la subsol nu a putut fi utilizată pe durata șederii noastre acolo (se moderniza o stradă adiacentă), dar am găsit (cu mult noroc) un loc în superaglomerata parcare din fața hotelului la tariful de 8 euro/24 de ore, după care, întrucât urma ”bazar” am mutat din timp mașina într-o parcare învecinată (6 euro/ 24 de ore). Așadar, de vineri seara până sâmbătă seara parcarea din fața hotelului nu poate fi utilizată. Am văzut mașini ”ridicate”, iar polițiștii dau imediat amenzi pentru parcare neregulamentară (în rest sunt ”pașnici” și amabili).

Micul dejun este repetitiv și lasă de dorit; practic, aceleași feluri de mâncare, slabe calitativ (câteva mezeluri, brânză procesată, măsline, ouă fierte, roșii feliate, chestii la ”cutiuțe” și... cam atât). Nici măcar o omletă, deloc salate, legume sau fructe. Cât despre ceva tradițional, nici vorbă...

Curățenia în camere lasă de dorit (mizerie în baie, prosoape pătate și rupte, cu miros de clor), dar o atenție dată cameristei remediază rapid aceste probleme.

Bazarul din fața hotelului este o minunată piață pentru greci, dar accesibilă și turiștilor. Sunt fructe și legume din belșug, condimente, caracatiță și ceva scoici (inclusiv gheață și cutie termoizolantă), stofe și... cam atât.

Trimis de Mircea P in 06.09.16 18:44:24
Validat / Publicat: 06.09.16 19:21:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 2490 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mircea P); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 ”Musafirii” din sala de mese
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 39.00 EUR pe cameră

elviramvio
    [06.09.16 19:34:40]

@Mircea P:

Am stat si eu doua nopti la Esperia Hotel in Kavala, in luna mai si nu am avut prea multe de reprosat. vezi impresii

Cel mai rau a fost aerul conditionat, tip centralizat, care de fapt mai mult circula aerul din interior si noaptea, desi era de dorit sa stam cu usa deschisa, nu se putea din cauza motobinistilor (la fel am patit acum 2 zile la Constanta, aici insa AC-ul a fost super dar motoarele erau ca la greci).

Cat despre prosoape, ce sa spun, noi am avut chiar bune si fara mirosuri grele iar micul dejun, simplu dar indestulator si puteai lua cat doreai.

La plecare au refuzat sa ne ia banii pe ce consumasem din minibar, am scris in articolul meu.

Probabil a fost alt manager acum pe vara, cine stie.

Parcari cu plata sunt multe in zona, greu de prins in orele de serviciu ale grecilor dar daca parchezi dupa amiaza nu e problema.

Mircea PAUTOR REVIEW
    [06.09.16 20:20:08]

@elviramvio: Aceeași problemă cu aerul condiționat și acum...

Prosoapele nu aveau mirosuri grele, doar pete (de rugină cred), erau rupte, iar mirosul de clor l-am asimilat curățeniei. Oricum, ”tips-ul” a rezolvat problema.

De altfel, cred că serviciul este externalizat pentru că am văzut că aduceau zilnic lenjerie/prosoape curate cu mașina unei firme specializate.

elviramvio, Mircea P
    Alte impresii din această RUBRICĂEsperia Hotel: