ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.09.2016
DIN: Ghimbav
ÎNSCRIS: 30.07.12
AUG-2015

Vila Stefania II – Skala Potamia

Era luni si eram in Paralia Panteleimonos, la Efrosini Apartment, cand a sunat telefonul. Erau nasii nostrii care ne anuntau ca vin in Grecia, in Thassos, peste o saptamana si ne intrebau daca nu mergem si noi sa ne intalnim cu ei. Ne-au spus ca au rezervat cazare in Skala Potamia si sa ne grabim ca mai este doar o camera libera si ca au gasit cu greu camere libere. Ne-am analizat bugetul, timpul liber si am hotarat sa mergem pentru trei nopti.

Am sunat la vila Memories, dar nu aveau liber nimic. Am intrat pe booking si am gasit doua camere la vila Stefania II din Skala Potamia. Stiam ca vila a fost pe lista neagra AFA dar ne-am hotarat sa mergem. Cunosteam pozitia vilei deoarece am trecut zilnic pe langa ea de cel putin doua ori pe zi cu un an in urma. OK, pret pe booking 550 euro/3 nopti/2 studiouri. Ni s-a parut mare pretul asa ca am cautat telefonul vilei si am sunat la ei. Ne-au oferit un pret cu 100 de euro mai mic, dar sa facem transfer bancar marti, a doua zi, ca sa fie siguri ca mergem si sa ne rezerve camerele, in caz contrar le da.

Ok, platim maine, dar unde si cand ca plecam in Skiathos si nu o sa reusim. O sun pe prietena mea de la vila Memories si o rog sa vorbeasca cu proprietarul de la Stefania si sa garanteze pentru noi, sa ne astepte sa platim pana miercuri. Peste putin timp ma suna suna si imi spune ca a vorbit si ca ne asteapta pana joi. Ne intelesesem ca ne trimite contul pe mail, dar miercuri seara nu era nimic pe mail. Sunam la Stefania si ne spune ca totul este ok, ca nu mai este nevoie de avans ca a vorbit prietena mea cu ei si ca ne asteapta luni.

Vila Stefania II se afla la aproximativ 50 de metri de plaja, pe strada principala, putin mai jos si peste drum de Carrefour. Este o vila cu 6 camere, frumos amenajata si curata. Holul si receptia sunt foarte elegante si curate. Dupa cum arata vila cred ca este renovata de curand. Peste tot era curatenie si era ingrijit. Patru camere au vedere spre soseaua principala si doua in spatele vilei. Toate camerele sunt la etaj. Vila nu are curte.

Noi am avut camera 105 si parintii au avut camera 101. Ambele camere sunt mari, dotate cu pat dublu foarte mare, aer conditionat, dulap, noptiere si masuta. Exista o fosta chicineta din care a disparut plita si hota. A ramas chiuveta, frigiderul, vesela, filtrul de cafea si fierbatorul de apa. Chicineta nu este foarte dotata, dar are strictul necesar. Am folosit tacamurile mele deoarece cele de aici erau ruginite, restul vaselor erau ok.

Zona de gatit era comuna tuturor camerelor si se afla vis-à-vis de camera noastra si avea iesire pe terasa vilei.

Baia este dotata cu cabina de dus si feon, nu este foarte mare dar este eleganta. La intrarea in camere exista un sistem de becuri verde-rosu care indica daca este cineva in camera sau nu. Mi s-a parut util acest sistem.

Masa am servit-o in general pe terasa vilei, care era dotata cu multe mese si avea acces din bucatarie si din hol, desi camera are balcon cu masa si scaune, nu prea l-am folosit deoarece era spre drumul principal. Terasa are vedere in spatele vilei si il lateral, printre cladiri se vede marea.

Vila are o mica parcare in spate unde se ajunge din strada perpendiculara pe drumul principal. Intrarea este ingusta si nu foarte comoda.

Proprietarul vilei mai are o vila – vila Stefania aflata la vreo 100 de metri mai in deal, pe drumul principal al insulei.

Era sa uit, la sosire ne-au mai facut un discount de 20 de euro, deci in total am avut o reducere de 120 de euro fata de booking.

Sejurul nostru aici a fost placut, gazdele au fost dragute.

Trimis de Denisa13 in 06.09.16 17:28:37
Validat / Publicat: 06.09.16 19:26:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 2053 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Denisa13); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 o parte din terasa

webmaster26 [06.09.16 19:25:42] »

@stefan_cristina: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Mutat în rubrica "Stefania Studios II [Skala Potamia], THASSOS" (nou-creată pe sait)

Denisa13 [06.09.16 19:47:09] »

@webmaster26: Este OK

Denisa13 [06.09.16 19:49:25] »

Am uitat sa scriu site-ul oficial al vilei... http://stefania-studios2. gr/

webmasterX [06.09.16 20:10:27] »

@stefan_cristina: Mulţumiri, am completat rubrica "Pagina web" şi în "fişa unităţii", pe AFA.

elviramvio [06.09.16 21:01:08] »

@stefan_cristina:

Pai reducerea a fost in contul numelui :Stefan/Stefania, asa-i?

Denisa13 [06.09.16 22:04:46] »

@elviramvio: Da... asa am banuit si noi. Cei 20 de euro sigur au fost in numele Stefaniei

adrianaglogo [07.09.16 00:26:32] »

@stefan_cristina: Noi am stat la Stefania 1 acum 2 ani. Fetita amicilor se numea Stefania si am primit si noi o reducere. Nu mai stiu cat. Vreo 30 euro parca.

Denisa13 [07.09.16 01:51:36] »

@adrianaglogo: Acum sunt sigura de ce am primit reducerea. Am confirmarea de la tine.

adrianaglogo [07.09.16 09:24:26] »

@stefan_cristina: nu sunt sigura ca asa a fost, dar am banuit noi atinci.

Cat despre lista neagra, eu am crezut ca a fost pur si simplu o neintelegere. Stefania 2 e superioara fata de 1, asa ca cel caruia i s-a oferit o camera acolo nu avea de sa se supere.

Denisa13 [08.09.16 11:28:23] »

@webmaster26: Acum am vazut ca am gresit anul sejurului. Va rog modificati anul din 2016 in 2015. Multumesc

webmaster26 [08.09.16 11:32:11] »

@stefan_cristina: Done

Denisa13 [08.09.16 15:51:38] »

@adrianaglogo: Asa pare... Stefania II superioara Stefaniei I, pe care nu am vazut-o decat din poze. Personal, daca as fi avut posibilitatea sa aleg, as fi ales Stefania I deoarece are curte, pe cand Stefania II are iesirea direct in strada. De... chestie de gusturi, preferinte.

adrianaglogo [08.09.16 19:09:08] »

@stefan_cristina: Corect. Curtea facea toti banii. Era umbra de la o vie mare si frumoasa, copiii se jucau

Proprietarii aveau o fetita pe care am bagat-o in seama si se tinea dupa mine sa ne jucam!

calatorul [10.09.16 21:12:11] »

@adrianaglogo: Multumim pentru informatiile oferite si impresiile impartasite, ca si pentru pozele lamuritoare. Alegeri inspirate si vacante frumoase in continuare.

Denisa13 [10.09.16 21:16:01] »

@calatorul: Cu multa placere. Sper sa fie de folos.

adrianaglogo, calatorul, Denisa13, elviramvio