ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.09.2016
  • --- F ---
    ÎNSCRIS: 18.06.13
    AUG-2016

Balvanyos - ce vizitam in imprejurimi?

Candva, in vremuri demult apuse, cu peste 1000 de ani in urma, in zona Balvanyos se construia o cetate cu ziduri puternice facute din pietre gigantice. Nu se stie exact cum au fost slefuite si de unde au fost ele transportate, cert este ca ruinele cetatii exista si azi pe deal, triste si parasite. Numele cetatii provine din cuvantul “balvany” care inseamna idol, semn ca locuitorii acestei zone erau adoratorii zeilor antici ai naturii si ai cerului. Stapanii cetatii au fost adoratori ai zeilor pagani pana tarziu, regele Stefan cel Sfant al Ungariei razboindu-se in van cu ei pentru a-i crestina. Stapanii cetatii au reusit chiar sa il invinga in lupta si sa ii ia coroana, coroana ce a fost pastrata in cetate pentru multi ani. Familia Apor, stapana cetatii, a locuit nestingherita aici, fara sa fie crestinata, pana in anul 1603, cand ultimul descendent a murit iar sotia lui s-a retras intr-un sat din vale.

Ce poti face intr-un weekend in zona Balvanyos? Ei bine, poti face foarte multe lucruri! Zona este absolut superba si nu vei avea timp sa te plictisesti nici macar o secunda. Hai sa pornim in aventura!

Grand Hotel Balvanyos unde am fost noi cazati este foarte aproape de traseele de pe muntele Puturosu, mai exact aceste trasee incep chiar in spatele hotelului, in zona dedicata hranirii ursilor. Este simplu sa le gasesti pentru ca sunt marcate cu panouri indicatoare. Pornind in sus pe un traseu lejer si urmarind pasii ursilor la care te-ai uitat cu o seara inainte, ajungi langa o troita, un altar, dedicat Sfintei Maria. In continuare, dupa vreo 10 minute, ajungi la primul obiectiv al traseului:

GROTA SULFUROASA

Aceasta grota situata la o altitudine de 1052 metri, este frumos amenajata cu bancute din lemn pe care te poti aseza si inspira aerul sulfuros care iese din pamant. Muntele se numeste Puturosu pentru ca asa si este... pute! Pretutindeni sunt emanatii sulfuroase binefecatoare pentru plamani. Astfel de locuri unde oamenii cu probleme de sanatate respira aer sulfuros se numesc mofete si sunt emanatii post-vulcanice. Nu stationati prea mult timp in pestera, cititi mai intai instructiunile de pe panoul de la intrare. Gazele pot sa ucida. In continuare se ajunge la

GROTA CU ALAUN

Alaunul este un mineral folosit in industria cosmeticelor: crema pentru obraz, deodorante uscate, betisoare astringente dupa barbierit. Pe vremuri se folosea si la: spalatul ochilor, calmant, astringent, reducerea sangerarii, in paste de dinti. Daca il aveti sub formă de pudra se foloseste impotriva aftelor, in procesele de tabacarie, procese de albire a pielii. Este prezent si in compozitia prafului pentru stingerea incendiilor.

Continuam urcarea conform indicatoarelor si ar trebui sa gasim CIMITIRUL PASARILOR. Acesta refuza sa apara. Nu am reusit deloc sa il gasim desi nu ne-am abatut de la traseu nici macar cu un pas. In schimb am tot urcat zi de vara pana in seara si am ajuns la un loc incantator si foarte special:

TINOVUL BUFFOGO

Tinovul este o mlastina oligotrofa de turbarie, acida. V-am dat gata cu definitia?! Hai sa explic mai pe indelete. Am ajuns la o zona splendida amenajata cu podete din lemn care permit trecerea turistilor peste tinov fara a afecta in vreun fel vegetatia locala si fara a cadea in mlastina cu pricina. Podetele din lemn te duc peste pajisti verzi si miscatoare, printre copaci frumosi, pana la o balta care bolboroseste si emana gaze sulfuroase. Nu sunt multe si nici periculoase aceste gaze. Zona mi s-a parut fenomenala. Nu am mai vazut asa ceva niciodata desi am cutreierat lumea in lung si in lat. Nu ar trebui sa ratati urcarea pana la el, desi dureaza cam 45 de minute. Drumul strabatut prin padure este minunat.

Plimbandu-ne peste podete pana unde acestea se terminau, am constatat cu surprindere ca traseul continua deoarece aparea marcajul nostru turistic. Toate bune si frumoase numai ca pentru a continua trebuia sa sarim peste balustrada, intr-un loc neamenajat, lucru care mi s-a parut ciudat si cam fara noima. Adica de ce nu au putut sa taie balustrada ca sa continuam traseul in mod normal? Am sarit peste si am aterizat in mlastina. Traseul continua printre tufe de zmeura. Intr-un final am ajuns pe o culme si am hotarat sa ne intoarcem deoarece se intuneca si nu am dorit sa ne intalnim pe carare cu ursii care coboara la masa la hotel.

A doua zi am hotarat sa ajungem la LACUL SFANTA ANA si la TINOVUL MOHOS.

Dimineata devreme am luat micul dejun la hotel, ne-am echipat cu costumele de baie iar pe la ora 8 am sarit in masina. De la hotel pana in zona Lacului Sf Ana nu este mult de mers, poate vreo 10-15 minute cu masina intr-un peisaj de vis, prin padurea uriasa ce se trezeste la viata, plina de aburi care ies din pamant. Soseaua tocmai a fost asfaltata si este impecabila. Am ajuns la un soi de casuta din lemn unde un nene ne-a facut semn sa oprim. Am oprit si a ne-a spus ca putem parca acolo si apoi putem continua pe jos pana la lac. Ne-a mai spus si ca ar fi 1 kilometru de mers pana la el. Exista si o parcare jos, langa lac, dar nu stiu de ce nenea a zis sa parcam sus. Am platit taxa de parcare 10 Ron. Si cu rucsacelul in spinare am purces mai departe pe jos. Inainte de a cobora la lac am vazut ca de la casuta de lemn se organizau ture la Tinovul Mohos asa ca am intrebat cand pleaca prima tura. Ni s-a spus ca in mod normal ar trebui sa plece la 10 dar pentru ca e putina lume, prima tura va pleca la 12. Bun, aveam timp suficient sa ajungem la lac si sa ne intoarcem. Drumul de la parcarea de sus si pana la lac este perfect asfaltat si trece printr-o padure uriasa care miroase puternic a cetina si rasina. Atmosfera matinala este divina: pasarile ciripesc, vantul adie usor, soarele abia patrunde printre crengi si totul in jur e umed si plin de viata. A fost o adevarata placere parcurgerea pe jos a drumului pana la lac. Odata ajunsi jos am avut in fata panorama magnifica a lacului care parca fumega in bataia soarelui. Nu am rezistat, m-am echipat si am fugit in apa. Nu mai era nimeni suficient de nebun sa faca asta dar dupa ce m-au vazut pe mine, au prins curaj si alte doua persoane. Am stat si am inotat pana aproape de ora plecarii. Aveam de gand sa prindem grupul care pleca la ora 12 spre Tinov asa ca am dat zor sa urcam panta pana la parcarea de sus. Am ajuns la timp, am cumparat biletele, 5 Ron de persoana si am ascultat incantati povestile ghidului, un nene hatru care vorbea bine romaneste desi era ungur. Ne-a explicat ca tinovul este un depozit de turba plasat peste un con vulcanic ca un dop, dop in care se revarsa niste ape venite din munti, ape absorbite de acest dop de turba. Prin urmare apele nu pleaca niciodata la vale ci raman acolo si umfla turba pana cand aceasta arata ca niste buze umflate cu silicon. In aceasta turbarie plantele carnivore sunt la ele acasa. Este plin peste tot de mici floricele roz cu “dinti” ascutiti, gata sa muste din vreo insecta. Floricele carnivore se numesc Roua Cerului (Drosera rotundifolia). In afara de ele, aici este zona preferata a mesteacanului pitic, mesteacanului pufos si a pinului silvestru care ramane pitic din cauza frigului din zona. In final nenea ne-a spus sa nu mancam ceea ce noi credem a fi afine pentru ca nu sunt, ci sunt niste plante care produc diaree. Ne-a plasat unei domnisoare ghid, domnisoara care vorbea romaneste foarte prost dar se straduia si era foarte amabila si simpatica. Impreuna cu alte persoane si cu domnisoara din dotare am purces spre Tinov. Locul acesta este fantastic, bine amenajat cu podete din lemn sau cu buturugi pe care sa calcam pentru a nu deranja locuitorii verzi ai zonei. Din loc in loc exista lacuri in care se oglindeste cerul, lacuri atat de frumoase incat nu-ti mai vine sa pleci de acolo. Pe marginea lor cresc plantele carnivore roz strabatute de soparle peste care planeaza zgomotos libelule uriase. Senzatia este unica. Inca ma gandesc cu drag la acest loc special si abia astept sa ma intorc in zona. Traseul de vizitare dureaza putin, numai vreo 30 de minute si este mic in comparatie cu multele hectare ale Tinovului. Se pastreaza asa scurt pentru a proteja parcul natural iar asta e un lucru bun.

Ghidul nostru ne-a mai spus ca Tinovul Mohos a fost retrocedat unei persoane care cere anual bani multi de la stat pentru a permite accesul turistilor. Tot el a primit si paduri in proprietate si ce credeti ca face cu ele?! Ati ghicit, le taie! In inima parcului national, in inima zonei protejate. Felicitari!

Daca aveti drum pe la Balvanyos sau prin zona, nu ezitati sa mergeti la Tinovul Mohos, este un loc unic, special, incredibil.

IZVORELE TAMADUITOARE sunt probabil locul cu cea mai mare importanta in Balvanyos. Ele sunt amenajate incredibil de bine si toata lumea le poate folosi gratuit. De la hotelul nostru a fost foarte usor de ajuns la ele, pe jos prin padure, o plimbare lejera de 10 minute. Iata la ce sunt bune aceste izvoare (citez de pe situl bailetusnad.ro):

„Apele minerale carbogazoase, sărate, feruginoase folosite la băi încălzite au efecte benefice asupra bolilor reumatice, băile reci cu ape minerale având efecte benefice asupra bolilor cardiovasculare. Mofetele (băile seci) sunt frecventate de pacienţi cu probleme reumatice şi arteriale. Unele ape minerale sunt folosite la cure interne pentru a facilita producerea de fier în organism”

Locul in care se afla izvoarele este cu totul special asa ca va invit pe toti sa il vizitati si sa beneficiati de proprietatile tamaduitoare ale apelor.

Rog webmasterul sa ataseze urmatorul clip:

Trimis de buterfly* in 06.09.16 09:13:24

[06.09.16 09:48:52]

[06.09.16 12:12:37]

@webmaster26: multumesc webmaster

[06.09.16 12:13:13]

In fine ati ajuns si la Balvanyos fluturasule, locul pe care eu il indragesc cel mai mult de la noi din tara. Este locul in care venim de foarte multi ani (chiar si de 2-3 ori pe an si cazandu-ne numai la Grand Hotel Balvanyos) pentru o destresare totala

Noua ne-a iesit. L-am gasit repede

Vezi aici : vezi impresii

Felicitari pentru vacanta si felul cum ai descris-o

[06.09.16 12:20:20]

@vega06: multumesc pentru vizita si aprecieri! Pai cred ca la tine am citit inainte de a pleca ce ar fi de facut in zona. Nu stiu cum de nu am gasit cimitirul desi am ajuns pe culme, evident dupa ce am sarit peste gardul de protectie de la Tinovul Buffogo. Unde era domle' cimitirul asta? Mare mister! Inainte sau dupa Tinov?

[06.09.16 13:02:07]

@buterfly:

E inainte fata, inainte. Acum depinde cum o iei ca ai 2 posibile variante de a ajunge acolo . Daca va lasati usor stanga dupa Grota Sulfuroasa (Pestera Sulfatara) tinand marcajul punct albastru si apoi punct rosu ieseati la Grota Ucigasa si imediat dupa la Cimitirul Pasarilor. Da' se poate ajunge si de pe drumul de intoarcere de la Tinovul Buffogo (acolo unde ati ajuns voi), lasandu-va dreapta la o mica intersectie a potecilor. Chestia ciudata e ca si daca o iei inainte pe poteca, dar si daca o iei dreapta - vei urma acelasi indicator - punct albastru. Te baga in ceata rau...

Adevarat insa ca smnalizarea turistica mai sus de Grota Sulfuroasa e praf... Marcajele sunt rare si in unele locuri abia ce se mai vad. Plus ca potecile neumblate de abia se mai zaresc prin unele locuri si vei da si de o multime de copaci cazuti in drum pe care va trebui sa-i escaladezi. Cel putin asa era cand am fost noi. Si gandeste-te ca am fost de 3 ori si in ani diferiti.

P.S. - Si io cred ca la mine ai citit despre zona asta pentru ca am scris destul de mult despre ea. Ce vrei ? Daca mi-e draga...

Dana2008
    [06.09.16 14:12:11]

Felicitări pentru articolul pe care l-am citit cu mare interes. Mi-e dor de Sf. Ana. anul acesta era în plan și o baie în lac, doar că dar venind din Deltă obosiți, am trecut prin apropiere fără să mai oprim. Oricum, cu toate că am fost și noi în zonă, nu am vizitat aceea ce ai văzut tu, fluturaș zglobiu????. Voi ține cont de acest articol pentru o ulterioară vizită în zonă. Călătorii plăcute!

[06.09.16 17:53:37]

@vega06: vai, atat l-am cautat, peste tot era numai punct albastru, si am ales drumul din dreapta. Nu-i nimic abia avem ce sa cautam cand mai mergem o data in zona.

[06.09.16 17:55:40]

@Dana2008: multumesc pentru vizita si aprecieri! E zona superba, ai ce face acolo desi nu ar parea. Sunt atatea de vazut, numai lucruri speciale, unice

Floryn81 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [06.09.16 21:29:53]

@buterfly: Am fost și noi anul acesta la Sfânta Ana și am făcut o baie pe cinste în apa lacului. Deasemenea, am avansat pe pontonul din apropiere și am admirat minute în șir bancuri mari de peștișori care înotau atât de aproape că îți venea să bagi mâna la ei și să iei câțiva acasă! Am petrecut mai multe ore la Sfânta Ana pentru că după ce ne-am scăldat noi am ales să dăm ocol lacului; și am fost norocoși, am mâncat zmeură pe săturate.

Pentru că nu mai era timp, am amânat vizita la tinovul Mohoș pentru altă dată. Și se pare că în zonă mai avem multe de descoperit!

Felicitări pentru acest articol!

[07.09.16 17:45:30]

@Crazy_Mouse: multumesc pentru vizita si aprecieri! Lacul e superb dar Tinovul e special, unic. Data viitoare aveti grija sa nu il ratati!

adri-nico
    [08.09.16 22:26:46]

Fiririii!!! Prima data am crezut ca locul se afla in Ungaria. . Ajungind cu cititul pe la jumate am dat in sus sa vad din ce zona e si m-am lamurit.

A doua la mina, ai zis ca la hotel ti-ai luat costumul de baie si cind ai ajuns la lac te-ai echipat. Adica ai mai pus niste toale pe tine ca era apa rece? Breee, da' io nu m-as fi bagat decit moarta!

Foarte frumoase pozele! Ai aparat profesional? Poti sa numeri cetina brazilor din pozele astea.

Congratulatione!

[07.10.16 12:17:56]

Pentru-că ma consider un localnic, am cunoștințele de specialitate privind fenomenele naturale care se întâmplă în zona Masivului Ciomad (care cuprinde și Băile Tușnad, Mohoș, Sfânta Ana și Balvanyos) și pentru-că la fel ca ”vega06” consider această zona cea mai fascinantă din țară din punct de vedere turistic, aș dori să fac unele completări și observații.

Traseul cu bulină albastră de pe Muntele Puciosu (de la pucioasă=sulf, care s-a și exploatat într-o vreme prin galeriile amintite) și nu Puturos (e denumirea ungurească: budos = puturos) deservește în special traseul de cură din spatele Grand Hotel (Best Western...), marcajul de la Grota Solfatară la tinovul Buffogo fiind problematic (adică necesită ghid).

În zona Muntelui Puciosu, pe poteca marcată bulină albastră, în spatele Grand Hotel, în afară de tinovul Buffogo, sunt următoarele alte obiective principale (sper să am timp să le detaliez într-un review): Peștera Sulfatară (mofetă, veche galerie), Peștera cu Alaun (mofetă, veche galerie), Peștera Ucigașă (mofetă, galerie veche), Cimitirul Păsărelelor (mofetă, naturală), capela catolică Sfânta Fecioară Maria.

În legătură cu ”tratamentul” medical cu RESPIRAREA gazului mofetic, scuzați expresia, dar asta este cea mai mare gogomănie auzită în ultimele decenii. Aviz pentru toți turiștii: gazul mofetic (gaz postvulcanic constituit în proporție de peste 95% din dioxid de carbon) NU se respiră. Este un gaz letal, inspirat provoacă șoc respirator instantaneu. Se ”folosește” de localnici de secole în scop suicidar (eveniment întâmplat la o mofetă din zonă și acum vreo 2 luni). Gazul mofetic se folosește în scopuri medicale cu rezultate absolut remarcabile pentru probleme ce privesc circulația sanguină periferică (reumatism, artroze, etc.). Baze de tratament, mai mult sau mai puțin supravegheate de personal calificat, se găsesc în stațiunea Covasna, la Băile Tușnad, la Miercurea Ciuc, parcă și la Grand Hotel. În zona Munților Harghita mai sunt multe alte mofete nesupravegheate. Este absolut interzisă respirarea gazului mofetic!

În legătură cu apele minerale folosite atât pentru cura internă (câteva izvoare în zona Băilor Balvanyos), în zona Balvanyos sunt mai multe băi folosite pentru tratament extern. Ați amintit numai de Izvoarele Tămăduitoare. Mai aproape de Grand Hotel (Best Western) sunt Băile Apor, mult mai spectaculoase și mai diversificate. De asemenea, coborând de la Balvanyos spre Bixad, pe cealaltă parte a văii se înșiră trei băi (Vallato, are și mofetă, Hammas și Bukk), cunoscute împreună sub numele de Băile Mikes, cu bolboroseli mult mai spectaculoase decât tinovul Buffogo.

[12.10.16 12:48:24]

@Lucien: Încerc să repar o problemă din ecoul meu, dar și din review-ul de bază: în fotografiile care însoțesc acest articol sunt prezentate numai Băile Apor situate la circa 650 m (10 minute) est de Grand Hotel Balvanyos. Deci articolul se referă la Băile Apor și nu la Izvoarele Tămăduitoare. Chiar dacă la Băile Apor sunt izvoare tămăduitoare, băile Izvoarele Tămăduitoare sunt ceva mai departe, la circa 2,1 km pe drumul asfaltat spre Băile Balvanyos, ambele băi fiind prezentate de mine în detaliu. Băile Apor și Izvoarele Tămăduitoare se găsesc pe aceeași potecă turistică marcată cu triunghi roșu și care leagă Grand Hotel Balvanyos de Băile Balvanyos.

[04.11.16 11:08:29]

@adri-nico: Fiririule! Bun venit, mersi de vizita, pai locul e superb si nu e din Ungaria! M-am dezechipat, asa ar fi fost corect, adica m-am despuiat si m-am varat in apa. Nu era rece. Frigul era doar in mintea mea... si a celorlalti! In realitate era super bine in apa... afara era mai rau! Aparatul nu e chiar profesional dar e foarte bun.

[04.11.16 11:11:30]

@Lucien: Multumesc pentru vizita si completari. Pai dupa cum se vede in poza exista chiar mofeta amenajata cu bancuta ca sa respire lumea din ea... scrie insa sa nu stai mai mult de 5 minute. Cat despre Izvoarele Tamaduitoare, asa scrie pe indicator, asa le-am numit si eu.

[08.11.16 12:32:07]

@Lucien:

Scriati intr-un ecou mai sus:

Faceti o referire total gresita in acest ecou la ceea ce am scris eu intr-un review din anul 2015 Cum ne umplem timpul liber în Balvanyos - Ziua I vezi impresii. Eu n-am sustinut vreodata ca gazul mofetic ar putea fi folosit pentru vreun tratament anume. Nici pomeneala. Spuneam acolo: ” Concentratia de bioxid de carbon este aici de 98-99%, iar din cauza emanatiilor de gaze sulfuroase si a lipsei totale de oxigen orice fiinta vie expusa in zona galben-verzuie de care va ziceam, moare in cateva secunde. Ca o experienta si daca vreti putina adrenalina, incercati sa coborati capul sub 1 m si sa inspirati scurt o singura data. Veti vedea ce inseamna acel 98-99% concentratie de bioxid de carbon

S-ar intelege din ecol dvs. ca eu as fi recomandat vreun tratament ceva prin respirarea gazului mofetic, ceea ce nu s-a intamplat. Nu stiu ce ati inteles dvs, dar era numai o experienta pe care am trait-o pe viu si eu si sotia - bine, in ani diferiti - atunci cand din intamplare si neatentie am respirat putin din gazul mofetic al Pesterii Sulfatare. Dar ce sa vezi ? Nu s-a produs nici un “soc respirator instantaneu” si nici macar o hipoxie . Asa cum puteti vedea, nimeni n-a murit si nimeni n-a facut spume instant ca ness-ul . Si cu siguranta n-am fost singurii “patiti” pe acolo care au experimentat respirarea accidentala a gazului mofetic

In fine, de aici ati ajuns sa afirmati ca “tratamentul medical cu respirarea gazului mofetic este cea mai mare gogomanie auzita in ultimul deceniu”. Asta la ceea ce spunea eu “Ca o experienta si daca vreti putina adrenalina, inspirati scurt o singura data. Veti vedea ce inseamna acel 98-99% concentratie de bioxid de carbon”. Dvs. vi s-a parut ca afirmatia mea de mai sus ar indemna turistii sa se trateze acolo respirand gazul mofetic ? N-as crede

[08.11.16 13:06:56]

@buterfly: Îmi cer scuze pentru exprimarea total nepotrivită (cuvintele folosite de mine) privind tratamentul cu gaz mofetic. Doresc însă să subliniez că în mofetă nu se tratează afecțiuni respiratorii, ci circulatorii. Este vorba de tratament extern: scufundarea în gazul mofetic activează circulația sanguină periferică. Inspirarea gazului mofetic nu este recomandată în niciun fel.

[08.11.16 13:25:47]

@vega06: Cred că faceți o confuzie. În articolul scris de Dvs. și la care faceți referire, nu am comentat în niciun fel despre tratamentul cu gaz mofetic. Comentariul meu privind aprecierea improprie a folosirii gazului mofetic în tratamentul afecțiunilor repiratorii se referă strict la articolul de față, scris de buterfly și din care citez: ”GROTA SULFUROASA. Aceasta grota situata la o altitudine de 1052 metri, este frumos amenajata cu bancute din lemn pe care te poti aseza si inspira aerul sulfuros care iese din pamant. Muntele se numeste Puturosu pentru ca asa si este... pute! Pretutindeni sunt emanatii sulfuroase binefecatoare pentru plamani. ” Din punctul meu de vedere, Dvs. ați scris corect.

În legătură cu inhalarea accidentală a unei porții mai mici sau mai mijlocii de gaz mofetic, trecând peste senzația extrem de neplăcută, se poate supraviețui. Nu același lucru se întâmplă când inhalarea este profundă. Dovadă sunt accidentele letale, voite sau nu, care s-au petrecut de-a lungul timpului la aceste mofete.

[08.11.16 13:45:50]

@Lucien:

Aaa... Sorry in cazul asta . Am banuit o trimitere la articolul meu despre care spuneam mai sus - Cum ne umplem timpul liber în Balvanyos - Ziua I vezi impresii articol in care si eu am spus " incercati sa coborati capul sub 1 m si sa inspirati scurt o singura data. Veti vedea ce inseamna acel 98-99% concentratie de bioxid de carbon".

Confuzie cum spuneati. Ce ma fote

adri-nico, buterfly*, Dana2008, Lucien
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Balvanyos: