ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.09.2016
AUG-2016
2 AD. + 2 COPII -- v: 5-10

încărcat de pe telefon!

Oaspeții Pelionului...

După impresiile drumului și cazării îndrăznesc să împărtășesc memoriile ce sunt inca proaspete despre concediul petrecut în Pelion/tsagkarada. cu încuviințarea voastră prieteni.

Ce poți face în Pelion? unii ar spune mai nimic este majoritar turistic al grecilor... cam așa este. Altii ar spune e drumul f greu, corect este greu rău mai ales dacă ai masina de litraj mic.Dar se merita o vacanta acolo sigur.

Ce am făcut noi? noi olteni prin Pelion.

Am ajuns luni seara iar după un pic de odihnă primul lucru a fost să căutăm platanul de 1000 de ani din centru. era acolo înconjurat de câteva mese ale unei taverne. Binenteles la lumina felinarelor am servit 4 portii de paste bine făcute la un preț de 27 euro total. Porțiile f mari am luat la pachet. pt prima seară acomodarea a fost ok.

Marti... ei marti dimineața după cafea si mic dejun... milopotamos beach kalimeraaaaa. F aproape de cazare dar niste curbe, nene, ac de par. Dar odată ajunși priveliștea a estompat toate neajunsurile drumului. parerea mea este o plajă demențial. nisip puțin grosier, are o firidă ce comunică cu alta zona de plaja, pesti la greu... stancile aproape te sufoca. nota 10 cu felicitări. poti servi un frappe, bere, probabil si sandwich la barul de la scări. 2-3 euro cafea/frappe, 3-4 euro berea... rezonabil pt plaja.

Este si zona de umbreluțe dar noi suntem adepții contactului cu nisipul. Am stat cam până la 15 pe plaja si apoi acasa.

Seara am mers în Agios ioannis la vreo 10 km traseu la fel de greu. Sat turistic cu pensiuni si hoteluri, si o promenadă f frumoasa. Sesiune de magneți/sapunuri... etc. Am servit 2 pizza la preț de 17 euro, acceptabjl dar nu f interesant. La plecare am vizualizat traseul spre papa Nero beach.

Miercuri dimineață cap compas papa Nero beach lângă Agios ioannis. Superba, mare, cu nisip, fundul marii cam cu pietriș. Am prins vreme cu valuri a fost super.

Am luat pita gyros si cataif... 3 portii si 4 cataif total 17,5 euro. la fel rezonabil.

Ce am mai făcut?

Căutăm dintr-o după amiaza mousaka... Am găsit iar seara am fost la o taverna unde as reveni toată viața.

Biserica satului, o taverna lângă si o cișmea...

Superb.

Am servit flower of zucchini sper sa nu greșesc denumirea.???? Sărmăluțe grecești și ceva cu vinete... portii f mari am luat 2 portii pt 4 pers a fost suficient. La prețul de doar 18 euro. Sa tot mănânci aici.

Joi am mers din nou la milopotamos si am prins niste valuri absolut dementiale... superb.

Vineri neputand merge in skiatos din cauza ploii am mers în Delphi dar asta dintr-un articol separat.Am trecut si prin kalo Nero, ano lechonia, suburbii ale orașului volos... Volos noaptea privit dinspre munte este extraordinar... mii si mii de luminițe jos si pe munte combinate cu marea.

Ei sâmbătă nu am avut de lucru, in drum spre casa am trecut prin paralia Katerini. Cu riscul de a supăra multa lume, e puțin spus ce dezamăgire am avut: apa murdara, ca sardelele în apă, costinesti triplat mi s-a parut. Este strict parerea mea.

Da este greu de ajuns în Pelion, poate nu tocmai potrivit pt familii cu copii.Dar este ceva magic acolo. Îmi imaginam ce își închipuiau vechii greci ajunși pe acolo, de asta si legendele centarurilor.

Ce nu am reușit să facem.uff-sa vedem fakistra beach si damouchari unde s-au filmat mamma mia. Dar nu poți efectiv în câteva zile să vezi totul.

Am încercat și zic eu am reușit să-mi îndeplinesc un vis: Grecia ascunsa sau Pelionul.

Mulțumesc pt răbdare...

Trimis de Cesere in 05.09.16 19:48:23
Validat / Publicat: 05.09.16 21:39:26
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Riviera Olimp, sithonia, lefkada.

VIZUALIZĂRI: 8461 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cesere); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Papa Nero beaxh

Carmen Ion CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[06.09.16 13:09:44]

@Cesere: In afara recomandarilor tale din Pelion eu as mai adauga Makrinitsa, un sat de munte turistic foarte atrăgător.

CesereAUTOR REVIEW
[06.09.16 13:22:30]

@Carmen Ion: ce sa va zic... in 5-6 zile nu poți bifa totul. makrinita, milies, zagora au rămas pt alta data sau alta viața. multumesc

calatorul
[10.09.16 21:00:49]

@Cesere: Multumim pentru informatiile oferite si impresiile impartasite. Alegeri inspirate si vacante frumoase in continuare.

CesereAUTOR REVIEW
[10.09.16 22:02:31]

@calatorul: cu multă plăcere...

calatorul, Cesere
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă peninsula Pelion: