ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.09.2016
ÎNSCRIS: 26.05.16
JUN-2016

la PMM* = 293 USD

O destinatie pe care trebuie sa o vizitezi macar o data in viata!

Republica Dominicana- Punta Cana

Vacanta ne-am achizitionat-o in luna februarie de la Targul de Turism. Un mare fas. Erau mai ieftine inainte de targ, dar si dupa, pentru aceeasi perioada, iunie 2016.

Am dat 1200 de euro, cu plecare din Bucuresti si o escala de patru ore la Madrid. Un drum destul de obositor, tinand cont ca am zburat înca 8 ore din Madrid spre Punta Cana.

Când am coborat din avion, din cauza climei umede, am crezut ca nu o sa pot rezista cele 8 zile. M-am acomodat destul de repede însă cu umiditatea si nu am mai avut probleme.

Vremea a tinut cu noi, desi auzisem ca, in perioada respectiva, exista riscul de a se forma tornade. A plouat insa intr-o singura noapte.

De la aeroport am plecat catre hotel cu un microbuz, care ne astepta, pus la dispozitie de agentie. Am fost cazati la Sirenis Cocotal Resort. Totul arata ca in filme, privelisti senzationale de wallpaper.

Camerele lasau însa un pic de dorit - mirosul era destul de greu, din cauza umezelii. Si dupa 3 saptamani de cand am revenit in tara, si dupa ce le-am spalat (cu detergent si balsam), hainele aveau inca un miros neplacut. :)...

Mancarea este buna si pentru toate gusturile, parerea mea. Ananasul a fost favoritul meu. Desi nu mananc multe fructe, in general, acolo nu mi-a lipsit ananasul, care are un gust minunat.

Am incercat si restaurantele a la Carte si am fost multumiti. Am ales un restaurant mediteranean si unul japonez. La japonez, a fost cam prea mult circ pentru gustul meu. Mancarea ti se prepara pe loc, la vedere, dar bucatarii faceau show, in care implicau si clientii. Iti aruncau diferite chestii de mancare, pe care trebuia sa le prinzi cu gura, te puneau sa strigi dupa ei tot felul de chestii, sa arunci cu un ou si sa nimeresit palaria bucatarului...

Excursiile de la hotel

Am ales insula Saona, excursie pe care am luat-o prin agentia cu care am zburat. Am negociat cu ei la sange, astfel ca, intr-un final, ne-a costat 75 de euro de persoana. Pentru a doua “iesire” am ales delfinii. Desi erau multe excursii, pentru cele 7 nopti petrecute de noi in RD au fost suficiente cele doua. Aici am ales o agentie agreată de hotel, desi cred ca ieseam mai bine daca negociam cu cei care vin pe plaja. Pe aceasta am platit 89 de euro- au fost cateva interactiuni cu delfinul, mangaieri, un pupic si cam atat... Pentru a inota cu ei, pretul crestea- 135 de euro. Intentionam sa achizitionam o excursie care se facea pe Insula delfinilor, insa am primit... o sedinta de inot cu delfinii intr-o piscina- programul se numeste Dolphin Explorer. Greseala noastra a fost ca nu ne-am uitat pe bilete, iar cei de la agentie ne-au dat ce au vrut ei. Fix in ziua in care avea loc excursia am realizat ce bilete am primit, insa era prea tarziu. Asta e, ne-am conformat si am plecat la delfini.

Cei care se plictisesc sa stea prea mult la soare sau carora le place sportul, pot să facă plimbări cu caiacul, snorkeling, să joace volei sau tenis. Ne-am rasfatat in barurile din piscina cu tot felul de coktail-uri.

Aveai la dispozitie pe plaja, la ocean, daca nu vroiai sa lasi soarele nici un pic, un bar si un loc amanajat cu gratar, unde gaseai mancare (cartofi prajiti, friptura, carnati etc.).

Crema de plaja este esentiala acolo. Eu m-am dat cu crema cu factor de protectie 30. Unde nu am dat bine cu crema am reusit sa ma ard destul de rau. Mai ales ca nu reusisem sa ajung la plaja inainte de a pleca in vacanta.

Despre renumitul tantar care transmite virusul Zika, Slava Domnului, nu ne-a vizitat. Prietenii mei se dadeau seara cu Autan si, culmea, ii mai muscau tantarii. Eu, avand pielea mai rea pe mine :), nu am folosit nimic, dar insectele nu s-au apropiat de mine.

Ne-am facut chiar si prieteni. Cand am ajuns la hotel am realizat ca eram 12 romani. Cu trei dintre ei ne-am petrecut marea majoritate a timpului.

Afara din resort, viata pare destul de trista! Luxul hotelurilor, care impanzesc Punta Cana, contrasteaza izbitor cu bodeiele saracacioase ale bastinasilor. Muncitorii stau ciorchine intr-o masina decapotata (nu decapotabila), imagini o motocicleta si un televizor in brate te intorc in timp. Alta lume.

Bacsisul este la putere in Punta Cana. Sunt foarte saraci si considera ca cei care ajung acolo au multi bani, asa ca asteapta bacsis pentru orice serviciu: te-au plimbat cu barca si, desi tu ai platit destul de scump excursia (in jur de 100 de dolari), capitanul vine, la finalul calatoriei, cu palaria pentru a mai primi ceva maruntis. La bar ca sa te serveasca rapid asteapta bani, la restaurant- la fel, etc.

Desi nu as mai merge in Punta Cana, Republica Dominicana este o destinatie de vis, care nu merita ratata! Am vazut insa ce era de vazut, iar lumea aceasta este prea mare pentru a o alege iar ca destinatie. As incerca o alta vacanta exotica in Cancun, Thailanda, Bora Bora sau Insulele Mahe!

Trimis de mofturoasa in 05.09.16 11:29:52
Validat / Publicat: 05.09.16 12:01:36
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CARAIBE

VIZUALIZĂRI: 4088 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mofturoasa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 293.33 USD pe cameră

[05.09.16 12:00:39]

@mofturoasa: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

adri-nico
    [05.09.16 18:49:03]

Mofturoaso, hai ca nu esti prea mofturoasa. daca ti-a lacut inseamna ca e de bine.

Ma gindesc ce diferenta ar fi intre Insula delfinilor si Dolphine explorer? Ca oricum tot in tarc sint inchisi delfinii ca sa poti sa inoti cu ei. Nu te-ai tinut de aripa lor/lui? Ca eu mi-am pierdut chilotii de pe mine la o astfel de experienta. Si de banii aia doar i-ai pupat si dansat?

La Saona cum a fost? Descrie un pic sa vad daca s-au mai schimbat ofertele ca preturile vad ca s-au ridicat.

Mango nu ti-a placut? Si eu cred ca am mincat o plantatie de ananas.

DaniX
    [05.09.16 21:34:21]

Recomand din toata inima Riviera Maya.

[06.09.16 11:28:07]

@adri-nico:

Imi doream pe insula delfinilor... acolo macar eram in ocean... aici era un bazin f mic... nu mi-am luat pachetul cu inot, din pacate, ma gandeam ca e ceva mai complex si eu nu stiu sa inot foarte bine... i-am pupat... am pus mana pe ei si cam atat... a durat maxim 7 min interactiunea mea cu ei... pe poze pentru 3 persoane am dat 200 de dolari (3 cani, cam 15 poze de persoana pe CD si 2 poze pe print)... am ajuns acasa si pe CD erau doar 2 persoane din 3... le-am trimis mail si intr-un final le-am primit si pe celelalte. A treia persoana a si inotat cu ei si a avut alt fotograf si de aceea au incurcat pozele.

Saona... la dus am fost cu catamaranul, am stat un pic la plaja... ne-au oferit o masa pe insula, care a fost destul de buna... ne-am luat nuci de cocos cu 2 dolari si ananas cu pina colada care a costat 8 euro, dar a fost minunat (isi merita banii). in rest am facut poze pe insula, am cumparat tot felul de suveniruri si ne-am intors catre punta cana cu barca de viteze, facand o oprire de 30 de minute in laguna. Acolo am baut celebrul rom cu American Cola(beah) si am facut poze cu stelutele de mare )... pe care eu credeam ca o sa le vad in Marea Caraibelor, dar ele au fost aduse de catre fotograf, stric, pentru poze. In rest, totul a fost frumos, pot spune ca a fost o experienta frumoasa, tinand cont ca este prima destinatie exotica pe care am vazut-o, deci nu prea am termen de comparatie.

Cat despre mango... am incercat intr o zi, dar era foarte acru si m am lasat de acest sport )

[06.09.16 11:36:19]

@DaniX: Multumesc! O sa caut mai multe despre ea si poate, in viitor, o sa o bifez ca si vizitata.

samalexandru
    [07.09.16 21:27:45]

Buna. Mai este Punta Cana o destinatie sigura avand in vedere riscul infestarii cu virusul Zika? Au fost tantari, ati avut spray?

[07.09.16 22:28:39]

@samalexandru: Buna. Din punctul meu de vedere mai este o destinatie sigura.

Noi am fost acolo in iunie si primul caz in romania a aparut in februarie, nu ne am panicat, tinand cont ca acest virus, din cate stiu eu, este periculos pentru femeile insarcinate.

Noi am avut Autan, dar cum am spus si in povestire nu l am folosit niciodata si nu am avut niciun simptom cand am venit acasa.

adri-nico, DaniX, hlli, mofturoasa, samalexandru
    Alte impresii din această RUBRICĂSirenis Punta Cana Resort Casino & Aquagames: