ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.09.2016
AUG-2016

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 4 MIN

Venetia - labirintul inundat

Venetia un oras unic in lume, cosmopolit, un oras al contrastelor.

Noi am achizitionat un pachet early booking (ianuarie) pt 3 nopti ce includea: bilete de avion pt 2 persoane fara bagaj de cala, cazare si mic dejun inclus undeva la 500 E.

Am decolat de pe aeroportul din Iasi si am aterizat pe aeroportul din Treviso dupa un drum de aprox. 2 ore. Am fost controlati la sange si la noi si la ei.

Pana la Venetia stiam ca ajungem cu un autobuz Barzzi in aprox. 40 min (mai era si varianta cu trenul). Am achizitionat chiar din aeroport un abonament pt 2 persoane in val de 20 E, valabil pt cele 3 zile ca sa nu mai avem griji la intoarcere.

Dupa ce am ajuns in port am luat un abonament la vaporetto cu calatorii nelimitate pt 2 persoane, pret 40 E pe care vi-l recomand avand in vedere preturile mari per calatorie (10 E) iar in Venetia trebuie sa te plimbi ca doar de aia ai venit, nu?

Am ajuns cu vaporasul dupa o calatorie superba de aproape 1h pe Grand Canal si de acolo am scos harta ca sa gasim gazdele noastre prin ,,Labirintul inundat''.

Dupa aproape 15 min am gasit ,,hotelul'' Torino situat la jonctiunea dintre 2 cladiri f vechi si care ne-a intampinat cu o atmosfera retro, iar receptionerul dupa ce ne-a pus sa platim o taxa de statiune de 21 E pt 2 persoane aferenta celor 3 zile de sedere (3 E si ceva per zi) iar chitanța ne-a eliberat-o in ziua plecării.

Camera f micuta, daca te intindeai dimineata dadeai cu degetele in tavan (eu am 1,75 m) cu geam care batea spre interior, fara A. C, cu o baie mica cu cabina de dus dar care mirosea frumos.

Micul dejun a fost ok, aceleasi produse se gaseau in fiecare dimineata, cafeaua slabuta, sucuri naturale de 2 feluri, un fel de branza (mozzarella probabil), o omleta care parea tare, ouă fierte, gemuri de 2 feluri pe care nu le-am gustat, in fine faza cu masa a contat mai putin.

In privinta obiectivelor va recomand sa nu ratati excursia cu vaporasul ALILAGUNA pe insulele Murano, Burano si Torcello. Veti avea un ghid care va va vb (CAM REPEDE e drept) in italiana si engleza… despre fumusetea complesitoarei sticlei de Murano (vizitati expozitia chiar la coborare pe insula) precum si despre frumusetea cladirilor multicolore de pe Burano. In privinta muzeelor, manastirilor, bisericilor, palatelor va fac cunoscut ca pretul biletelor incepe cam de la 10 E pana la 20 E de persoana.

Singurul pe care nu l-am vizitat a fost Palatul Dogilor pt ca ne obliga ca in schimbul a 16 E sa achitionam un pachet care continea si acest obiectiv! Ori pe noi celelalte nu ne interesau.

In rest veti gasi niste cozi infernale la intrari mai ales la Basilica San Marco unde zici ca s-a spart conducta cu asiatici (¾ din totalul turistilor). In rest, toate natiile pamantului: indieni, care fac si servicii, vand tot felul de selfiuri, trandafiri… etc, africani, romani f putini…

Ca sa mancati si sa va saturati aveti nevoie cam de 25 E de persoana, noi cu 35-40 E ne ridicam cam usurei de la masa dar nah ce sacrificii nu faci in detrimentul acestui obiectiv unic in lume? Va recomand sa mancati in Piata San Stefano la restaurantul cu acelasi nume. Sunt terase dragute iar chelnerii de asemenea. Pastele raman piesa de rezistenta: tagliatelle, carbonara, bolognese, iar pizza am mancat si mai buna in tara (vorba unui ,,roman rupt in fund’’ de pe site).

In privinta suvenirurilor nu va grabiti sa cumparati din Venetia un magnetel sau breloc 2,5-3 E sau 3,4 x 10 E deoarece daca trebuie sa ajungeti in port le veti gasi ieftine acolo la o medie de doar 1 E per bucata!!! La Muzeul Muzicii Vivaldi am gasit un magnet la 20 E!

Ce m-a impresionat cel mai mult pe mine e ca localnicilor desi le curge apa prin ,,casceamare’’ nu par ingrijorati de posibilitatea inundarii caselor al caror acces intre cladiri e printr-un culoar de doar 1,5-3 m.

In concluzie, Venetia e un loc minunat, unicat in lume pe care sa-l vezi odata in viata si care nu te indeamna sa-l revezi daca nu esti ahtiat dupa Carnaval … etc. Fie painea cat de rea tot mai buna-i in tara ta!

Trimis de reddogsv in 05.09.16 09:37:51
    Validat / Publicat: 05.09.16 11:25:58
    • A fost prima sa vizită/vacanță în ITALIA

VIZUALIZĂRI: 1430 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (reddogsv); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 53.10 EUR pe cameră

webmasterX [05.09.16 10:53:42] »

Mutat în rubrica "Torino Hotel, VENEZIA / VENEŢIA" (nou-creată pe sait)

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 47&ridAnt=73227

@reddogsv, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

• SOCIALs