ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.09.2016
  • --- F ---
    ÎNSCRIS: 10.06.15
    AUG-2016

Transport public Constanta - Neptun / Olimp - Mangalia

Acest articol este urmare a solicitarii mele in legatura cu posibilitatea de a ajunge la Olimp fara autoturism personal, deci cu transportul public.

Le multumesc tuturor celor care au raspuns solicitarii, mi-au fost de real ajutor, deoarece nu mai fusesem de foarte multi ani in zona Neptun - Olimp - Jupiter... Mangalia.

Sa incep cu varianta Constanta si statiunile celelalte, mai putin Mamaia.

Exista unele trenuri care ajung pana la Mangalia, prin Bucuresti, in speta in perioada estivala. (voi pune o poza a mersului trenurilor din gara Mangalia). Insa, multe trenuri ajung doar pana la Constanta... Din Bucuresti, exista autobuze care ajung la Constanta. De acolo, se ia trenul, sau un autobuz Constanta - Mangalia care nu circula prin statiunile Costinesti, Neptun, Venus... etc. Te lasa undeva, la sosea. E ceva de mers.

Revin la tren: din Constanta pana in Neptun, trenul a facut foarte mult. Am plecat la 8.20 din Bucuresti, la 10.45 eram in Constanta; la 13.15 eram in Neptun. Faceti si dumneavoastra o socoteala! Parca ne uitase Dumnezeu! In Constanta cred ca a stat vreo ora. Apoi s-a tarait pana la Eforii, unde si acolo a stat o groaza, Puteam sa ma duc sa servesc o cafea linistita! La Costinesti a oprit de doua ori: Costinesti halta si Costinesti tabara. Apoi a urmat Neptun.

Destinatia mea era Olimp. Dupa consultatii cu colegii de pe AFA, cu colegii de compartiment care voiau sa mearga la Venus, am hotarat sa nu coboram in Mangalia, ci in Neptun.

Halta Neptun:

Este prevazuta cu peron si pe o parte si pe cealalta a trenului. Este foarte important de stiut, deoarece lumea vine cu bagaje, in general. Noi eram la vagonul 10, cam la coada trenului, si aveam emotii sa nu coboram pe pietre... Am intrebat controlorul de bilete daca este peron, ca sa stim ce facem. Buuun! A spus ca este.

Am scos bagajele la capatul vagonului, din timp, desi, dupa cum a stat trenul prin Eforii, ne ziceam ca nu era cazul sa ne grabim, insa, in Costinesti, adica unde era mai multa lume, trenul a stat putin.

Am coborat si noi pe peronul din partea stanga, cel cu "gara" unde a coborat toata lumea care avea treaba in Neptun. Peronul era jos, cu traverse stricate, taraiai la troler si te rugai sa nu ramai fara roti. Eu am coborat din tren cum am coborat, ca m-au ajutat tinerii din compartiment, cei care mergeau la Venus. Insa pe sot, l-a luat prin surprindere distanta de la scara trenului la peron si era sa cada.

Noi nu ne grabeam la hotel, fiindca stiam ca avem cazare de la 18.00. Puhoiul de lume s-a dus cum a putut mai repede, catre taxiuri. Noi am ajuns mai incet, la iesirea de pe peron, nu ne-au sarit rotile... dar mai erau doar doua taxiuri, si alea incarcau bagaje. Am auzit ce le spunea taximetristul la cei de langa noi: "ma duc si ma intorc in 5 minute". Noi ne-am asezat la terasa de la halta, ca sa ne hidratam si sa ne dam seama ce si cum...

A plecat trenul din statie si am putut constata ca peronul din dreapta era mai inalt si mai civilizat.

Deci, atentie, daca mergeti cu trenul dinspre Constanta spre Mangalia, coborati pe partea dreapta.

Cat am stat la terasa, langa niste localnici, am tras cu urechea: taximetristii sunt obraznici, nu dau bon, nu fac treaba ca in Bucuresti, unde chiar se face taximetrie. Sincera sa fiu, nu m-ar fi deranjat sa dau 10 Ron pana la Amfiteatru, asta in conditiile in care in Bucuresti, de la mine de la Obor, pana la Gara de Nord, am dat in ziua aceea, la ora 8, ora de varf, 10 ron. Ba as fi putut sa dau si 20 de Ron daca stiam ce ma asteapta...

Drumul, pe jos, de la Halta Neptun la Hotel Amfiteatru din Olimp:

Eiii, in tinerete il faceam destul de repejor, pe jos. Desi, tin eu minte ca exista si un autobuz local. Colegii de pe AFA m-au sfatuit sa merg inainte si sa fac la stanga. Insa nu stiam in ce stadiu voi mai gasi drumul, etc. Noroc ca nu era cine stie ce soare! Pe sensul de mers pe partea stanga, nu exista trotuar, nici umbra. Pe dreapta, exista trotuar, stricat... ma gandeam iar la bietele roti de trolere. Cateva masini care veneau pe contrasens, ne-au inteles, au trecut pe cealalta banda.

Si asa am ajuns la intersectia cu Aleea Trandafirilor. Alta viata! Trotuare noi, curatenie, banci! Sotul, voia si el sa stea pe banca. Eu, nu mai ziceam nimic, fiindca eu il taraisem acolo, ca nu mai voisem la 2 Mai, statiunea lui preferata, unde facuse un AVC anul trecut.

Maxi taxi: colegii de pe AFA mi-au explicat ca exista maxi taxi pe sensul Mangalia - Olimp - Mangalia si ca circula foarte bine, etc. Cat am stat noi pe banca, cu bagajele... si cat am tras de ele pana la destinatie, nu a trecut niciunul. Mai bine as fi luat taxiul! Dar nici taxiuri nu mai erau. Atentie! Vin doar cand sosesc trenurile! Mi se pare normal...

Acum, adevarul despre maxi-taxi: nu apartine de regia de transport Mangalia; este o societate particulara; Biletul costa 4 lei de persoana, indiferent de durata calatoriei. Adica poti plati 4 lei: Olimp - Mangalia, sau Olimp - Olimp (intre statii). Statiile sunt unde vrei tu. Asa ni s-a spus. Dar noi, oameni mai prudenti, mergeam pana unde vedeam niste marcaje galbene si scria Bus. Microbuzele veneau foarte rar, erau foarte aglomerate, nu exista aer conditionat,

Cand am luat primul microbuz, spre Mangalia, cam pe la 18.30, nu vedeam nimic, nici pe geam (era camuflat de reclame), geamurile erau inchise... aer nu era. Nici nu mi-am dat seama ca am ajuns la Lidl, fiindca mutasera si Lidl Mangalia (eu stiam ca era pe partea garii), deci, am cerut sa cobor, cand am vazut gara: si lumea revoltata!!! "Acum va treziti!!!" Era plin de localnici navetisti. Ce sa fac?? Daca nu cunosteam locurile!

Au mutat Lidl vis-a vis, in locul fostului Lidl este un Altex. Statia de maxi - taxi spre Olimp, este chiar in fata la Lidl unde exista doar un refugiu, doua banci si unde vin toate microbuzele, autobuzele, etc.

Cand a venit microbuzul nostru si am vazut ca e acelasi cu care venisem, am zis ca eu nu ma urc in ala, mai ales ca nu mai erau locuri.

Cam asta cu microbuzele! De evitat, luate doar la nevoie.

Trasura: alt mijloc "de transport". Intr-o seara, am pierdut un maxi-taxi chiar la spranceana, in Jupiter, in fata la Capitol. Fiindca nu ne-au vazut ca faceam semne, din cauza ca era o trasura parcata acolo.

Am vazut trasuri multe, in asteptare, cam prin fata pe la Meteor-Cometa, unde era shop-ul, daca va mai aduceti aminte. Dar trasura asta era pe marcajul galben de bus, de la Capitol, unde nu era adapost, nu erau banci.

O fetita cu lacrimi in ochi mangaia calul. Mama dusese ceva tratative cu vizitiul. Mama ii spunea: "gata, mangai-o pe Doina si ia-ti la revedere". L-am intrebat pe sotul meu daca auzise conversatia anterioara (eu fusesem un pic sa ma prabusesc pe singura banca din parcarea de la hotel Capitol, si eu cu ochii in lacrimi, fiindca nu mai puteam de spate si de picioare de-atata mers...).

Mi-a zis sotul ca vizitiul respectiv cerea 60 de Ron dus - intors (Jupiter - Neptun). Pana ce a venit maxi-taxi, acel vizitiu nu a plecat, nu a renuntat la pretul lui.

Titicarul: nu ajunge pana in Olimp. Am vazut ceva care semana a un fel de titicar cu un vagon mic

La intoarcere, spre Bucuresti, noi am luat maxi - taxi de la capat, din Olimp: (capatul este dupa Hotel Majestic) si ne-am dus pana la gara Mangalia. Sotul zicea sa luam un autobuz pana la Bucuresti, ca poate facem mai putin. "Care autobuz? ". Mi-a fost teama sa risc, desi vazusem pe net ca existau. Insa, sa stau in aceeasi statie de la Lidl, unde nu erau banci, nimic... scuze!

I-am zis sotului sa se duca in gara si sa vada de trenuri. Am plecat cu primul tren, vagonul 9. Barem in Mangalia... aveam peron bun si tren. Cei care urcau pentru vagonul nostru din alte statii, Neptun, de exemplu, intarziau un pic, prin tren... trageau de bagaje de la vagonul x la vagonul de pe bilet.

Cam asta cu transportul public, daca mergeti la Olimp.

Trimis de cristina47* in 04.09.16 21:31:27
    Validat / Publicat: 04.09.16 22:50:05

VIZUALIZĂRI: 29371 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristina47*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Prima zi pe litoral: am si pozat mersul trenurilor (plecari)

[04.09.16 22:49:51]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă mini-staţiunea Olimp, NEPTUN / OLIMP" (deja existentă pe sait)

abancor CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [05.09.16 00:04:27]

Există titicar și în Olimp. Nu știu dacă sînt mai multe companii, sau mai multe trasee, dar cel puțin un titicar ajunge și în Olimp. Are o stație la minigolf (Hotel Arad) și una, capătul, în spate la Majestic, unde era și pe vremuri capăt de titicar și autobuz.

Celălalt capăt nu știu unde e, că n-am mers cu el. Doar l-am văzut prin stațiune. Știu sigur că ajunge pînă în Jupiter. Mai departe, nu știu.

Trăsurile s-au mai ieftinit. Acum cîțiva ani era 50 de lei Neptun - Olimp.

Transportul public dintre stațiuni nu e prea grozav. Ba aproape că lipsește cu desăvîrșire. Dar dacă și trenul a ajuns să facă 2 ore Mangalia - Constanța, e nasol. În anii 90 nu făcea atîta nici trenul cursă, care oprea inclusiv la Agigea Ecluză, Pescăruș și alte stații din astea obscure. Probabil e de vină linia, care s-a tot degradat, pînă cînd acum cîțiva ani porțiunea dintre Eforii s-a și prăbușit în ghiol.

cristina47*AUTOR REVIEW
    [05.09.16 09:38:28]

@abancor: Pacat ca nu am vazut titicarul in Olimp cat ne-am perindat noi pe-acolo, fiindca l-as fi luat. Dar poate ca a circulat pana a veni noi pe 24 august.

In Neptun am vazut si eu un fel de titicar care cred ca mergea pana in Jupiter.

In spate la Majestic, in Olimp, era capat de linie la maxi taxi. In Mangalia, acest maxi taxi avea capat de linie undeva pe la un liceu. Noi am mers pana la gara.

Cat despre tren, el a stat foarte mult atat in Eforie Nord, cat si in Eforie Sud. Nu stiu de ce, fiindca alt tren din sens opus nu a trecut... Dar asa era trecut si pe bilet: sa ajunga la 13.15 in Mangalia. Statea ca sa nu ajunga mai repede, nu stiu...

cristina47*
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă mini-staţiunea Olimp: