ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.09.2016
DIN: Targu Mures
ÎNSCRIS: 08.09.10
SEP-2016

Sejur relaxant/linistit la Port Marina

Am petrecut un sejur minunat 6 persoane la acest hotel, cu demipensiune. Camera din corpul 1, nr 107 era compusa din 2 incaperi, prima cu un dormitor cu pat matrimonial si a doua cu 2 paturi de o persoana, chicineta, frigider, balconul foarte spatios, cu vedere la piscina.

Camera 315 avea un pat matrimonial si unul de o persoana, cu vedere la mare (desi nu am platit extra), fiind ultimul etaj, plafonul se incalzea in timpul zilei, iar seara aveam o multime de soparluţe pe tavanul balconului.

Camera 401, idem ca 315, insa este la parter, iar balconul cu vedere la gradina de maslini, metionez ca era cea mai linistita camera.

Camerele sunt spatioase, curate, insa WIFI nu functioneaza in camere, doar in apropierea receptiei, implicit la restaurant.

Hotelul in sine e ingrijit, multa verdeata, lamai, maslini, rodii fac parte din spatiul verde al hotelului, flori colorate pe balcoanele exterioare de la intrarea in camere, dar din pacate oaspetii hotelului culeg fructele care practic fac parte din decorul minunat.

Personalul e foarte amabil si harnic, o armata de femei de serviciu muncesc pentru intretinerea curateniei.

Mancarea a fost foarte buna si variata din punctul meu de vedere, la micul dejun aveam:omleta, ochiuri, oua fierte, bacon prajit, carnaciori, fasole, ardei copti, rosii coapte cu mozarela, sunca, salam, branza, feta, masline (delicioase), iaurt, miere, dulceata, unt, patiserie, tot felul de croisante cu unt, carnaciori, chec cu cacao, fursecuri cu migdale, lapte, cereale de 4 sau 5 feluri, fructe uscate: smochine, curmale, cafea (nu prea calitativa), lapte, ceai, cocktail de fructe, ananas din conserva.

La cina: cartofi prajiti, paste, carne de porc, de vita, calamari, caracatica, creveti, peste, orez, tot felul de garnituri, o varietate de salate, dresinguri, sosuri, condimente, frigarui de porc, de asemena era supa in fiecare seara un anumit fel: supa crema de rosii, de conopida, supa de peste, toate cu crutoane, eu zic ca si cel mai mofturos putea gasi ceva comestibil.

Ca deserturi si fructe:struguri, prune, portocale, piersici, mere, baclava, prajituri, toate foarte bune, inghetata. Mancarea a fost mult mai buna fata de alte hoteluri cu pretentii la care am dat o caruta de bani, raportul calitate/pret e excelent.

Sigurul lucru care mi-a displacut, bauturile, erau 2 feluri de suc de portocale si grape, dar erau f f dulci si de calitate indoielnica, apa era doar plata, imi doream si minerala, iar dupa cum am mentionat mai sus cafeaua era "adapata" rau de tot. Seara aparatul de cafea si apa fierbinte era scos din functiune, asadar nu se putea utiliza daca doreai un ceai de ex.

Bauturile de la pool bar nu le-am incercat, pentru ca nu am avut ocazia, preturile sunt f bune in statiune, un suc la doza Schwepes e 0,5 centi, berea Alfa (f buna) 0,8 centi, gyros 2 euro, cafea 1 E.

Plaja hotelului e la 10 15 min de mers pe jos, foarte frumoasa si retrasa, nu foarte aglomerata, apa cristalina, dar cam adanca, plaja cu pietricele, sezlonguri si umbrele gratuite pt oaspetii hotelului.

Recomand plaja Koursaros la cca 3 km de hotel, foarte frumoasa, cu nisip fin, intrare lina in mare si apa de un albastru ireal. Sezlongul e 4 E de persoana, insa in acesti bani trebuie sa faci consumatie:un sandwich cu curcan, salata, branza si sosuri era 4 euro, cel cu piept de pui 5 E, salata cezar si de ton 6 E, cafea 2,5 euro, cocktail 10 euro, bere 6 E. Cand intri pe plaja te intampina un baiat care iti aloca sezlongurile, primele locuri din fata, de langa mare erau mereu rezervate, iar administratorul plajei te plaseaza cat mai in spate sau la umbra pinilor, ca sa ramana sezlongurile insorite si aproape de mare libere pt reclama, dar daca te asezi unde vrei totusi, nu protesteaza. In apropierea plajei sunt disponibile sporturi de apa si excursii cu vaporul cu fund de sticla.

Am fost de asemenea pe plaja Kalithea, care e destul de aglomerata, marea e la fel de frumoasa, aici sezlongurile erau 3,5 euro, fara nimic inclus. Preturile la bauturi aici erau mai convenabile decat la Koursaros (detalii la poze).

In concluzie a fost un sejur f reusit, m-as intoarce cu siguranta la acest hotel, daca nu ar fi atatea alte locuri de vizitat!

Trimis de doacea in 04.09.16 10:39:09
Validat / Publicat: 04.09.16 11:16:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Sithonia, Zakynthos

VIZUALIZĂRI: 4851 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (doacea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[04.09.16 10:56:14]

@doacea: bun-revenit pe sait, după o pauză (ca autor) mărică

calatorul
[06.09.16 21:54:18]

@doacea - Multumim pentru informatiile si impresiile impartasite. Alegeri inspirate si vacante frumoase in continuare!

[27.02.18 14:44:59]

@doacea: Buna. Spune-mi te rog pace s-a încadrat sau cum s-a numit cam. 107 pe care ai rezervat-o!

Ma interesează pt ca au diverse denumiri cele cu 2 dormitoare separate!

Multumesc

[27.02.18 16:09:01]

Noi am rezervat twin, dar datorita faptului că erau destule camere libere ne-a upgradat la superior, și pe alt cuplu la family. Cele family au 2 incaperi una cu 2 canapele și una cu pat matrimonial. Dar foarte faine toate.

[28.02.18 10:55:51]

@doacea: Multumesc mult! Anul acesta ați rezervat pe undeva?

[28.02.18 11:31:04]

@loreda: oscilez intre Dubai, Grecia continentală și Cipru, unde am fost și anul trecut și a fost de vis!!

[28.02.18 15:36:20]

Ok! Succes in alegere și concediu de vis!

[28.02.18 15:37:11]

Multumim la fel!