ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.09.2016
ÎNSCRIS: 02.07.12
FEB-2016
single

Unde si ce am mancat in New York

M-am gandit foarte mult sa scriu... sau sa nu scriu acest articol. Adevarul pentru care am ezitat asa mult sa scriu (6 luni de la excursie): din cele 18 mese luate in acest oras 7 au fost luate in McDonalds cel mai ieftin posibil acolo si restul de 11 mese in alte locuri cum ar fi Subway (2 ori), KFC (de 2 ori), Halal Food (o data), restaurantul de la World Trade Center etajul 102 (o data), restaurantul de la insula Ellis-muzeul imigrantilor (o data), restaurantul PJ Morris din inima New Yorkului (de 3 ori), restaurantul Doubletree Metropolitan by Hilton acolo unde am avut cazarea (o data), si... o gogoserie de pe strada (de 2 ori in afara meselor principale)

Deoarece articolul incepe un videoclip cu Troyboy-Afterhours in care apare aproape permanent toneta cu mancare stradala de la cei de la Halal Food voi incepe cu acest loc.

Halal Food are niste chioscuri pe roti pe toate arterele principale dar si multe secundare ale New Yorkului. Este uimitor cate feluri de mancare pot servi din aceste chioscuri de la antreuri, ciorbe, fel principal, deserturi, bauturi. Si mai uimitor este faptul ca in plina iarna când am fost eu totul functioneaza ireprosabil si asta la conditii de frig cu multe grade minus sau ninsoare. Cu ajutorul unor generatoare de curent (destul de silentioase de altfel) asigura energia electrica necesara plitelor, grillului, luminii, caldurii, frigiderului. Nici un chioşc de la Halal Food nu am vazut sa fie legata de reteaua de curent stradala/sau de la un imobil. Dar la pretul de cca 2 ron/l de benzina se poate. Preturile de la sortimentele de mancare de la Halal Food nu depasesc preturile de la McDonalds. Dar poate sint mai bune. Din pacate doar o data am incercat, sincer nu imi place sa mananc in strada, de si acolo in New York am vazut multi cu cravata si costume cu servieta in mana luând cate ceva de la Halal Food (si precis sumele din conturile lor depasesc conturile mele cu sute poate de mii de ori) Dar asta este un mod de viata in New York : a manca pe strada in fuga. Ce gasim la Halal Food si ce am mancat, voi descrie in urmatoarele rânduri. O ciorba indiferent de sortiment 5 $ (in perioada in care am fost cursul BNR a fost exact 4 ron/$ deci totul este usor de calculat) un sandvis indiferent de sortiment 5 $, pui cu orez 7$, un hamburger/cheeseburger 4$, apa plata sau minerala 2$, suc 3$. Acestea sint doar cateva exemple, sortimentul este mult mai mare. Eu am servit o ciorba si un sandvis. Ciorba a fost in caserola de plastic cu lingura de plastic. De si mi-am programat sa mananc in alta parte m-am saturat si nu mi-a mai fost foame. Suma platita 40 ron. Nu se da bacsis.

Mac Donalds NYC a fost locul unde am mancat cel mai des. Si din cauza de pret dar si din comoditate deoarece a fost la un pas de hotelul unde am stat. In afara de aceasta locatie de langa hotel de pe strada 50, am mai servit la MacDonalds din Times Square si de pe una din locatiile de pe Broadway. De si am citit ca diferenta de pret este mare intre o locatie cum este Times Square si una situata pe o strada mai la marginea Manhattanului, afirmatia este complet falsa, in Manhattan erau aceleasi preturi la sortimente indiferent de locatie. Modalitatea de comanda este la fel, se ia comanda, se da un bon de ordine cu numar indiferent daca este coada sau nu, paharul se da inainte, este pentru Coca Cola bautura care se serveste singur la automate. Este allinclusive deci se poate bea litri intregi. Daca nu sintem atenti si actionam manerul care nu trebuie o sa curga cu bucati de gheata pana la nesfarsit, o singura data am patit-o, am crezut ca numai eu sint prostul pe urma am vazut pe altul (si era american) care a patit la fel. De altfel si la restaurante totul se serveste cu gheata automat, trebuie spus inainte daca se doreste fara gheata. Mancarea la Mac este ca la noi (deci la fel de proasta), eu am luat întotdeauna meniul care dimineata in loc de cola contine cafeaua intr-o cana imensa cu capac pe care o iei cu tine pe strada deoarece nu poti sa o bei asa repede mai ales ca este extrem de fierbinte. Alaturi de mine sute de newyorkezi umbla dimineata cu cafeaua in mana, diferenta era intre ei si mine era ca ei se grabeau iar eu relaxat-doar am fost in vacanta. Preturile de la Mac platite de mine calculate in ron au fost calculate in lei intre 27 si 34 ron (Meal adica meniu). Personalul 98% a fost de culoare, clientii cca 50/50% (albi/de culoare), decorul in anumite locatii mi-a placut a fost retro din anii 50. WI-FI este gratuit in toate locatiile iar semnalul este bun. La mese exista si prize unde clientii isi pot incarca dispozitivele (noi sa nu uitam de adaptoarele 110V/220V) Nici aici nu se da bacsis.

Subway a fost urmatoarea locatie unde am mancat o data. Locatia unde am luat masa a fost pe Broadway aproape de statuia Charging Bull (unde turistii stau la coada sa-si faca un selfie indiferent de conditiile meteo) aici am servit tot meniul mi-a placut faptul ca este vorba despre un meniu personalizat adica sortimentele de mancare, sosuri, etc se alege de catre client. Ca bonus pe langa Cola Allinclusive se primeste si o punga de Chipsuri (sortiment la alegere) In pretul de Meal intra si o ciorba se poate alege sortimentul (2 feluri) Pretul platit de mine aici a fost de 39 ron dar m-am saturat. Wifi si aici merge bine. Cealalta locatiie a fost in zona Times Square. Angajatul m-a intrebat aici de unde sint si cand a aflat m-a intrebat de Hagi. Era emigrat din Italia. Fara bacsis si aici.

KFC New York nu apare atat de des ca Mac sau Subway dar meniul este mai bun, am platit 45 ron pt meniu intr-o locatie din Midtown. Wifi si aici gratuit, luata masa de 2 ori aici. Fara tips (bacsis) si aici.

One World Observatory Restaurant a fost locul suprem unde am mancat. Daca tot am urmarit la TV in direct evenimentele din 11 septembrie 2001 si pe urma stadiul reconstructiei WTC din 2006 anul deschiderii santierului pana in 2015 anul deschiderii observatorului pentru turisti am hotarat urcarea in turn (filmarea din lift aici :youtube si servirea mesei la etajul 102. Dar... cum inaltimea costa nu mi-am permis prea multe si dupa ce am ajuns jos am mai mancat odata... Deci o ciorba aici costa 6$ (24 ron), un hotdog la fel 6$, un sandvis tip mic dejun cu oua sunca si cascaval 12$, iaurt 4-6$, chifla pt langa iaurt 5$, salate 8-12$, sandvis mai consistent intre 10-15$, pizza mica simpla 11-14$ in functie de sortiment, un fel 2 principal 18-24$, paharul de vin 14-24$, butelia de vin de 0,7l in functie de sortiment merge de la 72$ pana la 242 $. Restaurantul este impartit in bar/bufet si restaurant clasic.

Impresia personala care am avut-o este ca America nu mai este la fel cum a fost odata (asa s-a spus dupa evenimentele dupa 11.09.01 iar ceea ce am vazut demonstreza acesta-toata lumea pare grabita, stresata char si acolo sus la etajul 102 la restaurantul One Dine cum se mai spune. Eu am luat un sandvis cu 12$ si o ciorba cu 6$ dar asa cum am povestit dupa ce am ajuns jos am mai mancat odata. In timp ce mananci vezi Manhattanul si Insula Libertatii (putin mai departe Oceanul Atlantic) la picioare, restaurantul este in aceasta parte a turnului (mai mult catre New Jersey) Fiind o zona de autoservire (nu am servit in zona clasica cu mese si chelner) nici aici nu am lasat bacsis.

Restaurantul Ellis Island (mai mult un bufet cu regim de autoservire in incinta muzeului) de si din punct de vedere geografic se afla la aproape 0m deasupra marii are preturi asemenatoare cu restaurantul din WTC aflat la peste 400m. Cu ocazia vizitarii statuii Libertatii si insula Ellis, muzeul imigrarii inevitabil m-am intalnit cu foamea neavând de ales decat sa aleg ceva de ale gurii aici. Ciorba (pentru mine de nelipsit indiferent unde pe acest glob pamantesc) 26 ron, felul 2 indiferent de sortiment cca dublu ca pret. Eu am servit o ciorba si un sandvis la acelasi pret ca ciorba. Langa ciorba nici macar paine nu se primeste doar un fel de biscuit. Bineinteles ca dupa ce vaporasul Statue Cruise m-a lasat la Battery Parc (de acolo se pleaca la statuie) am cautat alt loc de servit masa. Atmosfera de luat masa este una deosebite si este intentionat facut asa. Se mananca intr-un loc unde au mancat fostii emigranti iar locul este astfel amenajat. Pentru cine nu stie Insula Ellis a fost locul unde au fost cazati emigrantii din toata lumea inainte de a ajunge pe continentul american. Timpul petrecut de catre un imigrant a fost in functie de cat de repede s-au procesat formalitatile de emigrare de catre autoritati. Restaurantul a fost de tip autoservire deci fara bacsis si aici.

Doubletree Metropolitan By Hilton-aici am locuit (vezi impresii) pentru cei care vor sa ia masa aici este un loc scump, o ciorba 6-12$, fel 2 dela 20 pana la 40-60$, bauturi 8-9 $/berea, vinul 12-14$ paharul, cola/apa 6$. Locatii de servit masa:Met Grill pentru servirea meselor principale si Met Bar din zona de receptie. In ciuda extrasezonului barul era mereu plin si nici in restaurant nu prea am vazut locuri libere. Sincer inainte de a ajunge aici nu mi-a venit sa cred ce scria pe Booking (ultimele locuri in data cutare, etc, etc) Dupa ce am ajuns aici mi-am dat seama, poate pt noi scump dar pt americani preturile sint atractive. Doar micul dejun am servit o data aici 25$ deci 100 ron (mic dejun+apa, suc) Cam scump pt un mic dejun, corect? Dar designul este placut in acest hotel, imita din nou anii 50 atat in restaurant cat si in bar/zona lobby. Tips am lasat cca 10%.

PJ Moran,s NYC este un restaurant chiar in inima New Yorkului pe strada 48 aproape de intersectia cu 5th Avenue. Este un Irish Pub+Restaurant. Nu ajungeam aici daca o tanti nu imi dadea un pliant cu descriere+meniu+preturi pe strada (deci conteaza si aceasta reclama unde sint prea multe restaurante pe mp) Datorita raportului calitate/pret am luat de 3 ori masa aici. O ciorba 8$, o salata cu sau fara carne (inclusiv fructe de mare) 8-15 $, dar Chef Saladul costa 19$ (dar nu mai trebuie felul 2 dupa aceea) Omleta diferite feluri (cascaval, sunca, ceapa, etc) costa 15$, un fel 2 destul de consistent intre 19-29$. Exista si un meniu de sandvisuri de la Hamburger pana la sandvisul casei Moran, s Corned Beef Sandvis costurile sint intre 15-20$. Meniu de copii diferite sortimente costa 10$. Sortimentele de bere costa 6-8$, iar vinul la pahar indiferent de sortiment 8$. Butelia de vin costa 24-32$. Sampania merge pana la 250$ cel mai scump sortiment. O cafea sau ceai costa 2$, espresso 5,5$. Eu am servit de 2 ori ciorba (8) in rest o data sandvis (15), o data piept pui cu cartofi/legume (Pan Roasted French Cut Chicken Breast) (19$) si o data Full Irish Breakfast (15$). Tips am lasat ca 10-12%, am fost multumit de servicii.

Gogoseriile la fel ca tonetele de la Halal Food apar destul de des in peisajul cu zgarie nori din New York. Si asta avand in vedere ca pe fiecare strada exista cate un echipaj de politie NYPD. In toate filmele americane pe care le-am vazut de mic copil politistii mananca gogosi (alaturi de o cafea) Dupa ce am cumparat gogosi (2 buc la 2,5$ una cu ciocolata si una cu gem) mi-am dat seama ca sint cele mai bune gogosi pe care le-am mancat vreodata. Si faza din filme acum in 2016 am vazut pe viu : politistii stateau in masina beau cafea si mancau gogosi. No coment.

Bautura in SUA : Dupa cum am prezentat preturile bauturilor in meniurile de mai sus, pt noi romanii este ca in prohibitie anii 30 din SUA. Prima impresie ca americanii au ceva cu bautura am avut-o in avion când cu 2-3 ore inainte de aterizare a fost refuzat un pasager de a fi servit cu bautura, explicatia fiind ca la autoritatile americane nu prea le place ca un pasager sa fie baut, chiar existând riscul sa nu fie acceptat in tara. Urmatoarea impresie am avut-o când un om al strazii (am povestit despre ei in articolul Spectacolul strazii New York) a scos o sticluta si a baut iar persoanele din jur au fost extraordinar de indignati manifestând o suparare vizibila vazand acest lucru. Dupa ce am vazut aceasta scena stradala am incercat sa beau din sticluta mea umpluta cu palinca de 45 gr facuta acasa fara sa ma vada cineva (ulterior am aflat ca era chiar interzis de lege...). Probabil veti rade de mine dar in frigul de minus 18 grade chiar a fost binevenit.1 l de alcool este legal de introdus in SUA.

DuaneReedeeste un lant de supermarket prezent in aproape toate zonele Manhattanului. Ca si comparatie este ceva de genul Kaufland poate ceva mai mic ca dimensiune deoarece pe langa alimentare se gasesc si nealimentare, aparatura electrica. De aici mi-am luat ceva apa, sucuri, arahide si bere (cca 5 ron/doza bere locala 4%) O observatie in zona caselor de marcat : exista o bara de delimitare intre casa si client cca 2m distanta banuiesc ca din motive de securitate, paza umana este si aici ca si la noi. Ma credeti ca persoana de la casa s-a uitat ciudat la mine când am pus baxul de 12 beri (de altfel destul de slaba)in plasa(sacosele nu se platesc). In supermarket in afara de bere nu se gasesc tarii sau vinuri. Exista magazine speciale unde se gasesc acestea iar la achizitie se prezinta ID ul (buletinul)

Rog WM sa ataseze clipul urmator :

Trimis de AZE in 03.09.16 00:59:56
Validat / Publicat: 03.09.16 09:35:14
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AMERICA DE NORD

VIZUALIZĂRI: 7633 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P04 In timp ce mancam vedem si statuia Libertatii (dreapta sus in poza)

[03.09.16 08:02:22]

[03.09.16 09:35:01]

Mutat în rubrica "Unde mâncăm în New York?, NEW YORK CITY" (nou-creată pe sait)

Radu Tudoran
[03.09.16 13:39:35]

Am impresia ca americanii nu au tras concluziile potrivite dupa prohibitie. Fructul oprit este intotdeauna mai dulce. Ceea ce unora li s-a parut o lipsa a fost considerata oprtunitate de altii.

Si fac atata parada cu abstinenta...

[03.09.16 18:47:20]

@AZE: E randul meu sa-ti dau SB-ul! Bravo!

[03.09.16 19:38:15]

@Zoazore: Multumesc, dar sa stiti ca ciorbele chiar sunt bune acolo

[03.09.16 21:00:24]

@AZE: Ma mir! Aia nu prea le au cu zeama! Sa va fie de bine!

[03.09.16 22:16:03]

@Zoazore: Eu zic ca le au cu ciorbele deoarece de la noi au invatat. O data ce au emigrat (europenii) si-au luat cu ei si retetele, daca stateam mult acolo mai mult ca sigur gaseam si o ciorba de burta pe undeva.

[03.09.16 22:22:23]

@AZE: Data viitoare, AZE!

[04.09.16 20:17:07]

Ca o parere personala in New York se mananca prost si scump. Nu e de mirare ca sunt destui obezi pe strada in special cei de culoare.

Ca exemplu, am mancat cand eram in Little Italy un pranz la un restaurant si am ramas dezamagit de calitatea mancari, nu mai spun de un pahar de vin servit cu cca 9 USD. Am lasat aproape 100 usd si nu stiu pentru ce.

Am fost cazati la Hampton Inn langa Macy iar micul dejun era oribil - omleta gelatinoasa si alte aiureli ajungand sa mananc dimineata paine cu unt si fructe. Asta pentru ca am vrut mic dejun inclus in cazare. Gresit!

[04.09.16 21:13:32]

@mcnegoita: Buna ziua, aveti dreptate este scumpa mancarea si nu prea sanatoasa. Cea mai proasta a fost la McDonalds-unde am mancat de 7 ori. Din aceasta cauza am ezitat asa mult sa scriu despre ce am mancat si unde.

Initial am vrut sa scriu doar despre PJMorans si restaurantul WTC, pe urma mi-am dat seama ca nu este o rusine ca nu ai bani sa mananci la restaurante de 5 stele si am descris toate locatiile.

Deci cel mai prost (si cel mai ieftin) a fost la Mc (ceva mai bine la KFC poate din cauza ca nu folosesc alimente congelate ca laMc), cel mai bine a fost la PJ Morans. Bauturi nu am luat nicaieri, doar apa, cola, cafea. Dar ciorbele (mai ales cea de la Ellis Museum) chiar au fost bune. Si gogosile de pe strada la fel.

Pami*
[05.09.16 12:55:44]

@AZE: cu siguranta ca daca un locuitor din NYC ar citi acest articol s-ar supara rau de tot... deoarece orasul lor este cunoscut in toata SUA ca avand cele mai bune restaurante... dar noi turistii (si aici iti dau dreptate!) ori nu avem informatiile necesare (majoritatea localurilor bune sunt ascunse sau accesibile doar cu rezervare) sau ne lipsesc banii necesari sa luam masa acolo.

Si eu ma lovesc mereu de aceleasi probleme cand sunt in SUA, mai ales ca doresc pe cat posibil sa evit sa mananc la MC, KFC und Co., dar tot pe acolo ajung si eu in cele din urma :- (.

Totusi doresc sa fac o recomandare - ori luati din Supermarkt mancaruri gata preparate de la tejghea (majoritatea supermarkturilor au o astfel de oferta cu mancaruri destul de bune) ori mergeti la restaurante de origine mexicana/latinoamericana, unde se manca destul de ieftin ca la mama acasa - este insa bine sa vorbiti spaniola!

[05.09.16 13:20:55]

lasati-i pe americani la ei acolo. Intr-adevar langa hotel aveam un fel de autoservire de unde iti alegeai tot felul de mancaruri dar asta cand ajungeam seara pentru ca in timpul zilelor aveam trasee de strabatut si trebuia sa ne limitam la ce gasim pe traseu.

oricum am fost, am vazut dar nu m-as mai intoarce. (Vorbesc de NYC) Anul acesta am fost in Singapore +Bali si este cu muuuuuuult peste NYC din toate punctele de vedere incepand de la ospitalitate, bun gust, ordine, siguranta, eleganta etc.

[05.09.16 13:45:20]

@mcnegoita: Buna ziua, ma bucur ca ati fost in Singapore si Bali, asteptam reviewul Dvs de acolo.

[05.09.16 13:48:57]

@AZE: urmeaza