ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.09.2016
DIN: Braşov
ÎNSCRIS: 31.08.16
DEC-2015

Mănăstirea Maicii Domnului Hrisoleontissa şi împrejurimile

Unul dintre obiectivele turistice care m-a impresionat adanc a fost Manastirea Hrisoleontissa din varful Muntelui Oros. Noi am aflat de aceasta manastire de la patronul hotelului unde am fost cazati, el ne-a convins ca nu o sa regretam daca facem un drum pana acolo pentru ca avem ce vedea.

Cei care nu sunt interesati de obiectivele religioase, in schimb iubesc natura pot face un drum pana acolo pentru a admira privelistea minunata de sus.

Patronul ne-a spus ca se poate ajunge sus, pe munte, cu taxiul foarte usor, drumul este asfaltat.

Am fost de doua ori pe insula, de fiecare data am vizitat manastirea si de fiecare data am plecat de acolo cu sentimentul ca pot sa zbor.

In 2013 am urcat cu taxiul pana la manastire si am coborat drumul pe jos pana la manastirea Sf Nectarie. A fost o plimbare placuta, de jumatate de ora, coborare.

In 2015 patronul a negociat pentru noi cu un taximetrist, si pana sus, la poarta manastirii, a fost 15 euro. Taximetristul ne-a asteptat la poarta si apoi ne-a dus pana la Manastirea Sf Nectarie.

Ajunsi la poarta manastirii am apasat cu atentie zavorul si am pasit incet catre manastire. Manastirea este foarte veche si are in interior o icoana a Maicii Domnului considerata a fi facatoare de minuni. Exista si o legenda pe care ne-a povestit-o patronul cum ca icoana a fost gasita de pastorii care mergeau cu caprele pe munte si dusa in port, in Aegina, si pusa in biserica, insa a doua zi au descoperit ca icoana nu mai era. Au plecat in cautarea ei si a fost gasita tot de pastori la umbra unor copaci si adusa in biserica din port. Povestea s-a repetat si a treia oara si atunci clericii au inteles ca trebuie sa zideasca o biserica in acel loc unde a fost gasita icoana.

Manastirea este de maici, niste maici batrane, blande, care se gospodaresc asa cum pot ele, sunt foarte primitoare, pe noi ne-au servit de fiecare data cu loukoumi (rahat), cu apa, ne-au imbratisat afectuos, au vorbit cu noi... :D si ne-au povestit ca vin destui romani acolo cu probleme si apoi se intorc peste un an-doi sa le multumeasca pentru ajutor.

Am uitat sa va spun ca in momentul in care am pasit in curtea manastirii au inceput niste pasari sa cante atat de frumos, parca se intreceau, am avut senzatia ca sunt in rai... manastirea este foarte linistita, minunat loc de reculegere. Maicutele cresc pauni, niste pauni frumosi foc si mandri care se infoiau de fiecare data cand ma apropiam sa le fac poza.

Biserica este mica, impodobita cu icoane vechi, cea mai noua fiind a Sf. Nectarie, care dupa cum se stie mergea foarte des la manastire sa se roage in fata icoanei Maicii Domnului. Deasemenea o sa vedeti in apropierea manastirii si o troita a Sf. Nectarie ridicata tocmai pentru a indica locul unde Sf. Nectarie a binecuvantat pentru ultima oara insula si acel loc.

Nu ma pricep eu prea bine sa descriu biserica, constructia e specifica bisericilor ortodoxe. O sa las pozele sa vorbeasca de la sine.

La plecare ne venea greu sa ne despartim de maicute insa trebuia sa mergem, mai ales ca taximetristul ne astepta de cel putin 30 de minute :D. Drumul pana la manastire e mai anevoios spre varful muntelui pentru ca sunt cateva serpentine si e destul de urcat dar merita tot efortul.

Trimis de ojitos in 02.09.16 19:31:32
Validat / Publicat: 02.09.16 20:15:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 11766 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ojitos); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Un paraclis mic din curtea manastirii

crismis
[02.09.16 20:40:32]

@ojitos: Peste fix 3 saptamani vom pleca si noi pt prima data in Aegina. Nici nu stii ce bine imi pica impresiile pe care le-ai scris! M-as bucura mult daca ai mai povesti inca despre aceste locuri sarutate de Divinitate!

Ioan Raita
[02.09.16 20:56:34]

Frumos descris și frumoase pozele.

ojitosAUTOR REVIEW
[03.09.16 00:06:48]

@crismis: Buna, ma bucur ca iti prinde bine reviewul, o sa mai scriu cat de repede si despre celelalte obiective pe care le-am vizitat numai sa gasesc putin timp liber. Excursie frumoasa sa aveti!

calatorul
[05.09.16 22:33:30]

@ojitos: Multumim pentru informatiile si impresiile impartasite, ca si pentru pozele lamuritoare. Ma bucur sa adaug votul de SB si urarea de alegeri inspirate si vacante frumoase!

Nadia Vo
[22.02.18 13:48:11]

@ojitos: E Foarte frumos acolo eu mam intors de acolo recent am ramas incitata de locuri sfinte de acolo sper sa am ocazia de a ma rentoare pe acele meleaguri sfinte

calatorul, crismis, Ioan Raita, Nadia Vo, ojitos
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Aegina (Eghina):