ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.09.2016
DIN: Beius
ÎNSCRIS: 05.07.15
MAY-2013

Kuršenai - un orășel primitor

Vă povesteam că, în Lituania, toate drumurile mele s-au legat de acest orășel. Aici am fost întâmpinați de partenerii noștri, ei ne-au ghidat prin oraș, ei ne-au depănat povești, am văzut efectiv cum se trăiește acolo, cum se mănâncă pe pâine cultura și cum se respectă mediul.

Situat pe malul fluviului Venta, în provincia (județul) Šiauliai, Kuršenai este menționat în scrierile istorice ca fiind din secolul al XII-lea. Numele este interesant, provine din vremuri vechi, când apele învolburate ale Ventei au dus fânul adunat de localnici. La descoperirea pagubei, localnicii se întrebau Kur šiens? , adică Unde e fânul? . Nu am să vă povestesc despre istoria localității (nu e punctul meu forte și oricum informații găsiți pe internet).

În apropierea localității se găsește lut din belșug, așa că olăritul a fost o profesie de bază, fiind ilustrat chiar pe stema orașului, care conține un ulcior și cinci stele. Am văzut și eu într-un sens giratoriu un ulcior mare din ceramică și pe peretele lateral al unei clădiri vechi era pictat un ulcior. Frumos!

În Kursenai se poate vizita un muzeu etnografic (cu piese atât în aer liber, cât și în clădiri vechi), dar și un inedit muzeu al calendarului, care funcționează din 1996. Se pare că profesorul Laurynas Ivinskis a realizat timp de 30 de ani în secolul XVII calendarul lituanian, un fel de almanah în care preciza și evenimentele ce vor avea loc, ținând cont că în zonă se realizau multe târguri ce marcau marile sărbători, precum și anotimpurile. În semn de respect, o școală din localitate a preluat numele profesorului.

Aproape de școala mai sus menționată se află Biserica Sfântul Ioan Botezătorul, construită la începutul secolului XX, pe locul unei capele din secolul XVI. Biserica, înconjurată de un gard de cărămidă, a fost renovată la sfârșitul anilor '90.

Bunul gust, curățenia și promovarea valorilor m-au încântat pe tot parcursul șederii.

Trimis de Cdia in 02.09.16 11:55:41
Validat / Publicat: 02.09.16 12:31:27
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ȚĂRILE BALTICE

VIZUALIZĂRI: 1496 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cdia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 Kursenai - Biserica Sf. Ioan Botezatorul

[02.09.16 12:35:54]

@Cdia: Frumos, felicitari si pentru acest articol.

CdiaAUTOR REVIEW
[02.09.16 12:50:43]

@mishu: Multumesc

printesa82
[23.09.16 17:54:00]

Superbonus☺! Felicitari pentru descriere... si evident pentru poze.

Cdia, mishu, printesa82
Alte impresii din această RUBRICĂDrumeții lituaniene: