ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.03.2010
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 05.01.10
APR-2008

Cascada Valul Miresii, Rachitele, Muntii Apuseni

Rachitele este un loc minunat, ascuns in munti, intre paduri, un loc cu aer curat si peisaje greu de descris. Am fost acolo pentru un weekend, in aprilie 2008. Atentie cum va aventurati, noi am fost cu masinile si era sa o patim, pentru ca am lasat in Cluj o vreme frumoasa, ca de aprilie, dar cand am ajuns la munte am constatat ca ninsese si am avut niste aventuri cu masina. La un moment dat s-a impotmolit in zapada, asa ca a trebuit sa ne dam jos ca sa impingem. In momentul in care a pornit, de teama sa nu se impotmoleasca din nou, soferul n-a mai oprit pana la pensiune, asa ca sotia lui si cu noi am facut o plimbare buna, de cateva sute de metri pana la pensiune, luminand drumul cu telefoanele mobile, deoarece se intunecase.

Dar, ca intotdeauna, aventurile sunt menite sa faca excursia de neuitat, asa ca n-am pus la inima incidentul si ne-am bucurat de weekend. De fapt, mai mult ne-am relaxat. Cum nu suntem nici alpinisti si nici nu practicam sporturi extreme, ne-am plimbat doar prin imprejurimi, cu scopul de a vizita atractia locului, cascada Valul Miresii, care, intr-adevar, este o bijuterie a naturii.

Am stat doua zile, timp in care ne-am plimbat, am mancat si am dormit, adica, pe scurt, ne-am relaxat. Atentie, un weekend intr-o pensiune la Rachitele dauneaza grav siluetei, pentru ca patroanele de pensiune au tendinta sa indoape turistii cu mancare buna, asa ca, daca nu aveti o vointa de fier, sunteti ca si pierduti! :))

Preferabil si mai convenabil este sa inchiriezi o pensiune pentru un grup (noi am fost doisprezece). Patronii au tendinta sa va trateze regeste.

Atarctiile zonei sunt Cascada Valul Miresii (sau Cascada Rachitele), Masivul Vladeasa si tot felul de trasee diverse pentru pasionatii de drumetii. Noi ne-am delectat cu cascada, pe care o puteti admira in imaginile atasate.

Trimis de corinka in 07.03.10 18:11:49

VIZUALIZĂRI: 3654 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (corinka); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Rachitele, Muntii Apuseni: raul de munte...

corinka [07.03.10 18:18:10] »

Am si o propunere muzicala, "Hall of the Mountain King" din suita "Peer Gynt" de Edvard Grieg.

Multumesc!

cc_iordachescu [07.03.10 18:45:52] »

Amintiri frumoase avem de la Rachitele: in studentie (anii 1993-95) mergeam cu prietenii clujeni din clubul de speologie "Emil Racovita", dar si din clubul "Politehnica" la Rachitele, de unde se poate ajunge in complexul de pesteri mamut de la Humpleu.

Noi mergeam din Cluj cu trenul pana la Huedin, noaptea, apoi cu o RATA pana la Rachitele. De aici se urmeaza drumul prin sat catre sud, in amonte pe paraul Rachitele, peste pasul Prislop (1250m), cca. 11km. In zona (dupa pas) erau mai multe cantoane silvice in care ne adaposteam (cazat e foarte mult spus!), dar asta conta mai putin.

In Dealul Humpleu (1502m, un adevarat munte) sunt ascunse cele mai mari pesteri (ca si volum) din tara, cu sali ce au inaltimi de 80m, in care se poate merge pe trei niveluri. Sunt locuri unde nici nu vezi tavanul cu lanterna...

Noi am prins intr-o iesire si o auditie de muzica simfonica, trebuie sa incercati, nu va pot descrie. Au si niste "sali ale minunilor" de o frumusete rara, tin minte ca era o portiune translucida in care vedeai sub picioarele tale numai cristale cat pumnul la o adancime de cca 25 cm, de nu iti venea sa calci ca nu cumva sa le spargi.

Stiu ca pesterile erau gestionate de cele doua cluburi, cu intrari sigilate (deci nu erau deschise publicului) si inca in curs de cartare. Dar au trecut 15 ani, doritorii pot sa se intereseze la sediile din Cluj ale celor doua cluburi, merita efortul.

Daca mai ajungeti prin zona mergeti si le vedeti, o sa aveti ce povesti si la nepoti.

webmaster13 [07.03.10 18:49:58] »

iata si muzica

biancuta [08.03.10 19:48:13] »

Fara indoiala, un peisaj superb, pentru care te votez, iar completarea lui cc_iordachescu e foarte utila, prin urmare punctez si acest ecou.

Alina Morar [20.04.10 23:24:10] »

DA, intradevar cascada este foarte frumoasa. Si eu am vizitat-o de 2 ori. Stiti ca anul trecut aici a cazut un baiat si nu l-au mai putut scoate? De pasti a fost treaba asta. Sus, cascada porneste exact de pe marginea drumului. Nu este nici o bara de protectie.

webmaster [17.09.12 16:46:46] »

Mutat la rubrica "Rachitele, un colt de rai din Apuseni" (nou infiintata intre timp pe site)

Alina Morar, biancuta, cc_iordachescu, corinka
Alte impresii din această RUBRICĂRăchițele, un colț de rai din Apuseni: