ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.03.2010
ÎNSCRIS: 29.11.08
SEP-2009
2 AD. + 2 ( 10 ani + 5 ani) COPII

Un weekend special

In septembrie 2009 am fost in vacanta la Miami. Voiam in mod special sa mergem cu copiii la Orlando la Disneyland. Dar, ne-am gandit ca si o croaziera scurta ne-ar prinde bine. Asa ca am ales sa mergem in Bahamas cu Majesty of the Seas.

Am platit direct pe site, asfel: in februarie 2009 avansul (400 usd), iar la inceputul lunii iulie diferenta de 600 usd. Pretul de 1000 usd este pt. 4 persoane (2 adulti + 2 copii) all inclusive (dar fara bauturi alcoolice) si cazare intr-o cabina la interior (era mai ieftin). Practic nici nu ne interesa sa avem vedere la mare pt. ca in cabina intram doar ca sa dormim. Vreau sa spun ca intr-o cabina sunt 4 paturi - cite 2 pe fiecare parte, suprapuse + 1 mini baie, birou, dulap. Deci ai de toate dar reduse ca dimensiuni. De fapt, in baie nu intrau 2 persoane.

Plecarea era stabilita pentru vineri la ora 17. Dar, ca la avion trebuie sa te prezinti cu 2 ore inainte. Asa ca ne-am conformat. Am avut inspiratia sa ne facem check-inul on line, inainte, asa ca atunci cand ne-am prezentat la imbarcare am trecut mai repede de toate formalitatile vamale. A mai fost necesar sa le aratam un card de credit, in cazul in care urma sa facem cumparaturi pe vas. Si cumparaturi am facut, ca nu am avut incotro. Uitasem crema de plaja la hotel, copiii au vrut niste suveniruri, noi am mai baut o bere, diverse cocktailuri si in plus am avut ghinionul sa se strice aparatul de fotografiat (probabil din cauza umezelii). Normal ca am cumparat altul, ca nu era sa mergem in Bahamas si sa nu facem poze!

A! si mai e ceva: fotografii. De la imbarcare ti se fac fotografii. Apoi la coborare, cu un pirat, apoi pe plaja. Sunt deosebite caliativ, dar costa intre 10 si 20 USD bucata.

La imbarcare primesti un card inscriptionat cu numele si unde este specificata sala unde vei lua masa. Initial am crezut ca vom sta singuri la masa. Dar nu a fost asa. Cand am ajns in sala de mese am vazut ca nu o sa fim singuri. A fost interesant, pentru ca cealalta familie era din Peru si am facut schimb de impresii despre tarile de origine.

Am mers toata noaptea, pentru ca sambata dimineata sa ancoram la Coco Cay, o insula nelocuita, folosita doar in scop turistic. Am facut plaja de dimineata pina la in jurul orei 15. 30 cind ne-am intors pe vas. Nisipul era alb ca varul, pe plaja erau o multime de sezlonguri. Totul e foarte bine organizat. La prinz era agitatie mare pt. ca se pregatea masa. O ~armata~ de oameni, ca niste furnici au adus standuri, unde apoi s-a servit pranzul. Mincarea, diversificata a multumit pe toata lumea.

A doua zi de croaziera am vizitat Nassau, capitala statului Bahamas. De la receptia de pe vas am luat o excursie cu grupul pentru a vizita si celebrul hotel Atlantis. A costat 35 usd de adult, 25 usd de copil. Dar altfel nu ai cum sa intri in hotel. Initial programul era sa ne intoarcem tot cu vaporasul care facea transferul intre pontonul unde ancoreaza vasele de croaziera si Atlantis. dar o furtuna tropicala, iscata din senin ne-a stricat planul. Am fost nevoiti sa luam un taxi (exista si o legatura rutiera). Dar a trebuit sa platim: 4 usd de persoana (fara reducere pt. copii). Altfel nu aveam cum sa ajungem in timp pentru imbarcarea pe vasul nostru. Si daca pierdeam imbarcarea ce faceam? Ramineam acolo?

Sa va povestesc despre Atlantis. Este fabulos. Mai intai se face o plimbare prin niste tunele unde poti vedea o multime de acvarii, statui amintind de Atlantida. Se viziteaza apoi facilitatile: piscine, locuri de joaca si de odihna, locul unde se poate innota cu delfinii, unde se pot face scufundari.

Cam scump la hotel. Am mincat cate un sandwich fiecare = 5 usd bucata, copiii au vrut apa = 3 usd sticla de 500 ml, noi adultii cite o cafea expresso = 6 usd /ceasca.

As mai vrea sa va spun ca pe vas aveam casino-uri (dar nu ne primeau cu copiii), teatru, teren de baschet, loc unde se faceau catatrari, 2 piscine si multe baruri (dar asa cum am mai zis: plateai= 8-10 USD o bautura alcoolica). As mai completa cu faptul ca la sfarsitul croazierei primesti niste plicuri unde trebuie sa pui niste bani (ei zic tips, noi bacsis) pentru chelner, sef de sala, camerista, ...

Despre mincare: Pe meniul care-l primesti la masa nu prea stii ce sa alegi. Noi am avut noroc. Unul din chelneri era roman si ne-a spus ce crede el ca e mai potrivit pentru gustul nostru.

Am fost incantati de aceasta croaziera!

Trimis de Arinuca in 07.03.10 17:34:52
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în #CROAZIERE. A mai fost în/la: ARUBA

VIZUALIZĂRI: 2779 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Arinuca); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Majesty of the Seas (Royal Carribean) - COCO CAY - BAHAMAS

geni
[07.03.10 17:49:28]

Bravo Arinuca! Stiti sa va alegeti vacantele!

Tocmai mi-ai amintit de o prietena care lucreaza pe vas de croaziera si acum este la al treilea contract in Caraibe. La ea am vazut poze cu Atlantis si este spectaculos.

Diaura*
[07.03.10 18:33:10]

Felicitari. Pana apar fotografiile tale, am cautat hotelul Atlantis. Nu ma gandeam ca se poate plati bilet sa vizitezi un hotel. Iar preturile la cafea de exemplu nu mi se par astonomice pentru locatia respectiva. Am baut frape-uri cu 6$ , colo la doi pasi , in Grecia.

babycris42*
[07.03.10 18:49:20]

frumoasa povestirea ta chiar as vrea sa merg si eu

pepsi70ro
[07.03.10 21:29:37]

Majesty of the Seas, este una dintre cele mai mari si moderne nave de pasageri. Faptul ca te-ai plimbat cu ea, pe mine cel putin, ma face tare invidios. Am vazut cateva reportaje despre ea si ce este inauntru. Este un vis! Pentru tine a devenit realitate. Toata stima pentru acea calatorie, un vot este insuficient, dar poate se aduna pentru superbonus. Bravo!

piti
[07.03.10 21:46:47]

Arinuca , fiecare review al tau il citesc pe nerasuflate, chiar daca sunt din destinatii unde nici nu visez sa ajung . Ce nu am inteles e de unde v-ati imbarcat . Banuiesc ca din Statele Unite . Bravo inca o data cu puncte .

biancuta
[07.03.10 22:02:12]

Foarte frumos... si pentru mine este o destinatie unde calatoresc doar cu gandul sau prin impresiile altora, pentru care iti dau un vot.

Dragoș_MD
[07.03.10 22:08:19]

colega... ma faci din se in ce mai invidios... nu de alta, da' de ce tre' sa-ti dau chiar eu superbonusul?!?

lizuk
[08.03.10 11:24:16]

La fel ca multi dintre colegii de site, cand iti vad "semnatura" citesc repede, banuind ca e vorba despre un loc in care nu o ajung prea curand...

Valentina69
[08.03.10 15:31:20]

Frumos Arinuca nu te dezminti niciodata si ne uimesti cu ale tale amintiri. Sunteti de admirat prin ce locuri de vis ati fost.

miha_t
[12.08.10 23:15:04]

Cum am vazut pozele mi-am adus aminte de imaginea de la sfarsitul filmului "After the Sunset" cu Pierce Brosnan si Salma Haeyk filmat chiar la Hotel Atlantis sin Bahamas.

Fabulos...

Am citit pe net cum ca in hotel se afla unul dintre cele mai scumpe apartamente din lume, creat de Versace.

adri-nico, babycris42*, biancuta, Diaura*, geni, lizuk, miha_t, piti, Valentina69