ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.09.2016
DIN: Craiova
ÎNSCRIS: 27.01.16
AUG-2016

In general ok, cu bune si mai putin bune

Am petrecut un sejur la Park Hotel Golden Beach si as dori sa scriu aici un comentariu obiectiv, care sa ajute pe cei care isi aleg aceasta locatie pentru vacanta. Am ajuns la hotel dimineata in jurul orei 09.00 si ne-am incercat norocul pentru un check in, desi acesta trebuia sa aiba loc la ora 14.00. Am avut parte de primul moment neplacut, un refuz categoric din partea celor de la receptie desi am incercat o mica spaga de 10 euro. Probabil ca omul de la receptie care vorbea o engleza de balta, amestecata cu bulgara, s-a simtit nemultumit de spaga aferenta in conditile in care am solicitat 2 camere, pentru 2 familii. La final nu s-a ales cu nimic, pentru ca m-am razgandit avand in vedere atitutinea lui.

Perceptia mea clara a fost ca cei de aici aveau clar o aversitate fata de romani, si asta este peste tot, cam pe la toate hotelurile de pe litoralul bulgaresc, lucru de neinteles in conditiile in care romanii sunt dupa bulgari cei mai prezenti.

Am fost nevoiti sa asteptam pana la ora 13.00 pentru a ne fi repartizate camerele si asta pentru ca omul de la receptie nu a avut ce sa faca, pentru ca a dat camere unor turisti abia sositi care sigur nu erau romani, prilej cu care in care i-am solicitat si noi camerele. Bineinteles ca aceste camere nu au fost date nici macar pe acelasi etaj ci la etaje diferite desi i-am specificat si l-am rugat sa ne dea doua camere alaturate sau macar pe etaj deoarece eram impreuna 2 familii.

Conditiile de cazare sunt in regula, camerele mari, confortabile cu baie ok, fara articole de igiena, doar hartie igienica si putin sapun lichid in recipientul de la cada, cel de la chiuveta fiind gol. Prosoape curate, care se schimbau destul de des, uscator de par functional. In camere, AC-uri vechi care nu prea faceau fata, noaptea cand era mai racoare se mai simtea ceva.

Curatenia era relativa, se dadea cu aspiratorul dar marea problema era praful si paianjenii, noi am avut in camera 2 exemplare de colectie de marime considerabila, pe care i-am asasinat cu mari riscuri catarandu-ne pe scaune si mese. Prosoapele se schimbau dar lenjeria ne-a fost schimbata o singura data, culmea ironiei, chiar inainte de ultima noapte cand nu prea mai era necesar. Pentru a obtine ceva trebuia sa dai o spaga, inclusiv la cameriste.

In concluzie, gazdele noastre nu au fost prea primitoare, si in special cei de la receptie.

Masa a fost buna, se gasea cate ceva si pentru mofturosi. Multe sosuri, carne de pasare, porc si vita, peste, supe si ciorbe bine gatite, branzeturi, mezeluri, oua omleta, ochiuri si fierte, branza de mai multe mode, cascaval, salate, masline si multe fructe si prajituri bune. Mancarea poate nu era asa de mult diversificata dar cu siguranta era proaspata si bine gatita, cu gust.

Bauturi ok, bere cam slabuta dar buna la gust, sucuri la dozator bunicele, vinuri, coniac, rom, vodca autohtone dar bune. Intre mese, la barul de la piscina se servea o gustare, pizza, hot-dog dar si inghetata pe saturate.

Marele cosmar incepea odata cu deplasarea catre plaja, scarile o mare problema pentru copii dar si pentru varstnici. Dar cu toate astea erau un rau necesar, pentru a nu lua in greutate dupa mesele copioase. Plaja buna, nisipul ok, problema fiind intrarea in mare care se facea cam abrupt, dupa 3-4 metri apa iti ajungea deja la gat. Multe pietre si scoici la intrare in apa.

Hotelul are 2 piscine, una exterioara destul de mare si una interioara, plaja proprie cu sezlonguri si umbrelute, pentru a beneficia de ele fiind necesara achizitionarea suplimentului all inclusiv beach pe care il recomand neaparat. El poate fi cerut la agentiile de turism sau chiar la hotel. In pretul acestui supliment este inclus accesul la 2 sezlonguri, dar fara saltele!!!??? , acestea se acordau dar contra 3 leva pe zi, o umbrela dar si accesul la barul de pe plaja unde gaseai bauturi racoritoare, bere, prajituri si fructe, dar si fripturi si cartofi prajiti intre 12.00 si 15.00 pentru cei care alegeau sa ramana la plaja si sa nu mearga la masa de pranz.

Desi este precizat ca wi-fi este gratis, nu e deloc asa, trebuie sa platesti la receptie 5 leva pe zi pentru o cartela cu user si parola. Sfatul meu este sa nu faceti greseala, pentru ca este semnal acceptabil moca, de la hotelurile din zona.

Parcarea suficienta si pazita, pentru care trebuia sa scoti din buzunar 10 leva pe zi. Per total un sejur reusit il consider, un hotel bun dar cu personal pe alocuri arogant si ostil noua romanilor, chiar si la repartitia camerelor tineau cont de asta, romanii fiind distribuiti cu vedere la boscheti sau pe aripile laterale ale hotelului care are o arhitectura cel putin ciudata iar aceasta atitudine poate atrage nemultumiri si calificative mici justificate.

O nota buna personalului de la bar si de la restaurant care s-au comportat ireprosabil, fara a face discriminare.

Poze nu mai sunt necesare, cele puse aici de ceilalti sunt relevante. In ciuda micilor rautati si neajunsuri, recomand hotelul, raportul pret calitate e mai mult decat ok.

Trimis de raulpopa in 01.09.16 17:39:51
Validat / Publicat: 01.09.16 18:25:53
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Sunny Beach

VIZUALIZĂRI: 2253 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (raulpopa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[01.09.16 18:06:44]

@raulpopa: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Nasshu
    [01.09.16 19:08:24]

@raulpopa:

Eu unul chiar nu înțeleg astfel de practici!!

Dacă știți de acasă că aveți cazare de la ora 14 ce căutați la ora 9 la hotel?

Poate s-au săturat și ei de astfel de practici neortodoxe și milogeli!

Ce ați fi vrut? să dea pe alții afară la 8, să vină camerista de la 6 să vă pregătească camera?

Și tot voi vă văitați că la recepție v-au tratat aiurea!

Chiar așa greu e să-ți programezi drumul de așa natură să ajungi un pic peste ora 14?

Pfff!!! Și ne mai mirăm de ce ne privesc străinii în felul care o fac!

ela75
    [02.09.16 09:43:31]

Am stat si noi acolo, si nici vorba de paienjeni, muste si alte lighioane. Camera mare (tripla), curata. Veneau zilnic, dadeau cu aspiratorul, faceau patu, tot felul de animalute din cearceafuri si prosoape.

Personalul de la receptie foarte amabil. Nu am simtit diferente intre noi si altii. Cazare la ora 14. Atunci am ajuns.

Scoicile de la plaja nu sunt de speriat. E un mic sir exact unde se adanceste apa. Plaja curata, pacat ca era populata cu nesimntiti. Dar sezlonguri rupte, carpite. Umbrele de tot rasul. Plateai salteaua, dar dupa-amiaza nu o mai gaseai, nici pe ea nici locul unde stateai dimineata. Vanai dupa-amiaza, daca aveai noroc gaseai, daca nu aia e. Nu ii interesa.

Valuri mari in fiecare dupa-amiaza, apa curata, calda.

Daca m-asi mai duce? La hotel da, la plaja aia nu (in acea portiune, prea adanca, valuri prea mari).

[02.09.16 10:06:11]

@ela75: Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

ela75
    Alte impresii din această RUBRICĂPark Hotel Golden Beach: