ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.09.2016
ÎNSCRIS: 10.02.16
AUG-2016

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Extrem de nemulțumit

Locatie si cazare buna, dar mancare groaznica si personal nepoliticos

Am prins ofertele de early booking cu câteva luni înainte și am rezervat vacanța noastră în Thassos. Am călătorit cu autocarul direct din Cluj, ceea ce a reprezentat un avantaj pentru noi. Am plecat din Cluj în jurul orei 11 dimineața vinerea și am ajuns în portul Keramoti pe la ora 9 dimineața a doua zi. Am fi putut ajunge probabil puțin mai devreme, dacă nu am fi prins furtună pe drum în România. Din cauza ploii, a căzut un copac pe drumul principal spre București și s-a blocat circulația vreme de o oră.

Drumul cu autocarul a fost mult mai plăcut decât ne așteptam deoarece am avut parte de un ghid turistic deosebit de bine informat, care ne-a povestit câte ceva despre fiecare oraș mai important prin care am trecut și a ales câteva filme foarte bune și un documentar despre Grecia. Opririle au fost la fiecare 3 ore și de două ori am putut lua și masa, având aproape o ora la dispoziție. Noi am avut locuri în fața autocarului, ceea ce te scutește de așteptat la coadă la fiecare oprire.

Una dintre opriri a fost la Mănăstirea Cozia, ceea ce a fost o supriză pentru noi, pentru că nu ne așteptam să avem ocazia să mai și vizităm ceva pe drum. La Vamă nu au fost probleme, așa că drumul a fost mai rapid o dată ce am ieșit din România și mai bine asfaltat.

A doua zi dimineața, ajunși în portul Keramoti, am luat ferryboat-ul și am pornit-o spre Thassos. Mi-a plăcut că agenția avea inclusă taxa pentru ferryboat în prețul sejurului și nu am fost nevoiți să strângem banii atunci. Spre deosebire de alte călătorii cu ferry-boatul, pe meleagurile din Thassos, pescărușii sunt deosebit de prietenoși, zburând foarte aproape de vas și pasageri. Am observat că unii dintre turisti erau pregătiți cu gustări pentru prietenii zburători, care însă făceau mofturi. Pescărușii gustau doar din pufuleți, refuzând sticksurile sau pâinea uneori. Toți își doreau să obțină poza perfectă în care pescărușul este imortalizat în timp ce le mănâncă din mână.

Drumul cu ferry a fost foarte scurt, de doar 45 min, că nici nu te-ai urcat bine, că trebuia să și cobori. Am ajuns în portul Limenas, unde simțeai că vacanța a început. Autocarul ne-a dus pe fiecare la cazare și noi am ajuns la Aloe Studios la ora 11:30. Am avut noroc că turiștii de înainte eliberaseră camerele la timp și menajerele au apucat să facă curățenie, așa că am putut lua cheia în vreo 15 min după ce am ajuns.

Aloe Studios este situat în Skala Potamia, aproape de ieșirea care te duce înspre sudul insulei. Este la mai puțin de 5 minute de plajă sau centrul stațiunii, unde puteți găsi un Carrefour cu de toate sau alte supermaketuri și magazine de suveniruri. Stațiunea este destul de aglomerată în luna august, pe plajă fiind șezlong lângă șezlong pe o lungime de mai bine de 1 km de plajă.

Thassos este plin de turiști români, așa că te simți oarecum ca acasă, dar într-un loc mult mai civilizat cu niște peisaje care îți taie respirația, cu un albastru ireal al mării și mulți smochini, nuci și pruni care îți dăruiesc roadele. Este, de asemenea, plin de albine care zboară foarte aproape de nisip, iar dacă nu ești atent este foarte ușor să calci pe ele, ceea ce li s-a întâmplat mai ales copiilor.

Noi nu am prea stat în stațiune pentru că nu ne place aglomerația, așa că am închiriat o mașină pentru 6 zile la prețul de 160 euro și am mers în căutarea unor locuri liniștite și pline de farmec. Am reușit să vizităm toată insula, parcurgând 400 km. Combustibilul ne-a costat vreo 40 de euro. Prețul pentru un litru de benzină era 1,54 euro, însă în Bulgaria era aproape 2 euro.

Acum câteva cuvinte despre hotel : din exterior hotelul arată bine, este proaspăt renovat, are balcoane spațioase cu vedere la mare, 3 piscine exterioare conectate între ele, șezlonguri, însă o data ajuns la recepție dai de un personal nepoliticos care nu pare deloc încântat că îi calci pragul. Când am ajuns am întrebat dacă putem primi cheia pentru a merge în cameră și ni s-a răspuns pe un ton ofticat să așteptăm până vine ghidul local care trebuia să ne spună în română că nu avem voie să ducem mâncare în sala de mese.

Camerele sunt puțin mai spațioase ca în alte locuri din Grecia. Baia este mai încăpătoare, iar unde am nimerit noi, am avut cadă, dar fără perdea, WC, chiuvetă, 2 pahare, 2 săpunuri de mâini, 2 hârtii igienice, suport pentru prosoape și 2 prosoape de mâini, dar de culori diferite. Presiunea la apa de la duș era bună, dar uneori apa nu era la fel de caldă dimineața ca seara târziu.

Camera avea un dulap în perete cu umerașe și 2 sertare, dar nici urmă de rafturi. În dulap în partea de jos era și seiful, pe care l-am observat abia în ultima zi înainte de plecare, așa era de ascuns. Era un pat dublu și un pat single. Lângă patul single era chicineta, care avea chiuveta, spațiu pentru vase, o plită electrică, un dulap jos și unul sus, un frigider mic, iar în dulap erau 2 căni, 2 lingurițe și un cuțit. Nici urmă de linguri, farfurii, o tigaie și o oală mică măcar. Mă întreb de ce au mai pus chicineta să ocupe spațiu dacă nu îți oferă nicio posibilitate de gătit. Se așteaptă să mergi cu oala de acasă și cu tacâmurile? Oricum noi nu am mers în concediu ca să gătim, așa asta nu ne-a deranjat cel mai tare.

Balconul este într-adevăr cel ma frumos, încăpător, are o masă de plastic și 3 scaunde destul de comode, suport pentru rufe și cleme și îți oferă o panoramă asupra Skala Potamia și Golden Beach, iar în stânga vârful Ipsarion.

După ce ne-am instalat în cameră, fericiți că lucrurile sunt cât de cât ok, ne-am dat seama că există o problemă la chiuveta de la chicinetă. Mai exact : picura încontinuu și se auzea ca picătura chinezească care nu te lăsa să adormi după un drum de 24 de ore. Am mers nervoasă la recepție să îi chem să rezolve problema. Au trimis menajerele să încerce să închidă mai bine robineții, ceea ce normal că nu au reușit și au spus că trimit mai târziu pe cineva. Era sâmbătă, iar chiuveta noastră a fost reparată luni dupămasa. A trebuit să astupăm gura de scurgere ca să putem dormi. Am încercat să ne păstrăm calmul, pentru că nu vroiam să ne stricăm concediul din prima zi.

Zis și făcut, până când am ajuns la cina. La cina erau 2 salate, niște carne de porc într-un sos de roșii cu mult ulei, niște spaghette goale și o supă de roșii, iar în ultima zi am găsit și niște pui în ulei și vinete umplute cu orez. Era clar că urma să ne petrecem următoarele seri mâncând la taverne. Ne așteptam să fie mâncare de 3 stele, dar aici mâncarea era sub orice critică.

Micul dejun se servește între orele 7 :30 și 9 :30, dar dacă ajungi la 9 nu mai găsești aproape nimic, iar cina se servește între orele 19 și 21, dar dacă ajungi la 20 :30 déjà se uită urât la tine. La fiecare masă nici nu apucai să îți iei o farfurie, că săreau să te întrebe numărul camerei, iar dacă nu înțelegeau ce ai spus, nu te lăsau să îți pui în farfurie până nu încercuiau numărul de pe listă. Asta mi s-a părut foarte nepoliticos, având în vedere că era un hotel mic și serveau masa sub 20 de persoane, aceleași în fiecare zi. Înțeleg, la un hotel mare, să te aștepte 2 hostesse la intrare și să te întrebe politicos numărul camerei.

La micul dejun erau ouă fierte, ouă ochiuri, omletă uneori, doar pâine albă, margarină și unt o singură dată, miere, gem, ulei de măsline cică, dar eu nu am văzut, castravete, o dată măsline și o dată feta, plăcintă cu feta de vreo 3 ori, iaurt o singură dată, suc la dozator, cafea, ceai la plic, ciocolata calda, un cașcaval tăiat felii mai subțire decât o unghie și o șuncă la fel de subțire. Pe scurt, nu merită să plătiți pentru masă la acest hotel.

Dacă m-aș întoarce în Thassos, aș alege acest hotel doar pentru priveliștea de pe balcon și locație.

Trimis de florealuisa in 01.09.16 14:13:30
Validat / Publicat: 01.09.16 15:12:37
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Corfu, Rhodos, Zakynthos

VIZUALIZĂRI: 1928 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (florealuisa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 Vedere de pe balcon

[01.09.16 14:34:25]

florealuisaAUTOR REVIEW
[01.09.16 15:09:12]

@webmasterX: E mai sus de carefour. Pe harta apare sub.

[01.09.16 15:24:07]

@florealuisa: Mulțam fain. Am modificat "cursorul", rezultând noua poziționare de aici.

În plus, am adnotat coordonatele drept confirmate.

florealuisaAUTOR REVIEW
[01.09.16 22:43:12]

@webmaster26: Da, este in regula. Acolo e locatia corecta. Multumesc!

calatorul
[05.09.16 22:16:21]

@florealuisa: Multumim pentru informatiile oferite si impresiile impartasite, ca si pentru pozele lamuritoare. Alegeri inspirate si vacante frumoase in continuare!

calatorul, florealuisa
Alte impresii din această RUBRICĂAloe Rooms and Studios: