ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.09.2016
DIN: Beius
ÎNSCRIS: 05.07.15
AUG-2015

O oră în Carei

Când am scris reviewul despre Turda vezi impresii, mi-am amintit de minunata raită din august 2015 din Carei.

Ptii, timpul ăsta... și du-te vino (-ul) continuu. Dar, la un moment dat, când aduni niște ani și te gândești că a mai venit și timpul pentru sufletul tău, zici gata... și oprești mașina, chiar dacă doar pentru o oră...

Ei, ce poți să faci o oră în Carei? Parchezi repede, cât mai aproape de centru, te plimbi puțin pe strada principală, curată și cu clădirile renovate și statui frumoase, dai o raită și pe o străduță lăturalnică pentru că ai zărit niște turle ale unor biserici care te-au atras (mai ales dacă ai un fix cu turlele și, în mod special, cu felinarele și instalațiile de iluminat... :))) Îți iei și o apă, că doar e vară, și treci drumul (pe trecerea de pietoni, dar te mai abați să admiri un ceas vechi...)

Ehei (iar interjecție?!?)... altă viață... Intri în Parcul Dendrologic și ai sta... ai sta... să asculți păsărelele, să iei arborii seculari în brațe (și ăsta e alt fix...), să te încarci cu energie... Nu ai timp, așa că dă-i mai departe.

Frumos castelul familiei Karoly, repede dai un tur exterior, iar fotografiezi niște felinare, te încântă pajiștea, te minunezi de manej (aici?!), iar când aproape că ai terminat ocolul, vezi multe steaguri... Cum să nu afli ce-i cu ele? Repede!!! Aha, e Aleea muzicii, realizată într-un program cultural în care sunt expuse informații despre muzicienii remarcabili ai Europei. Claar, mi-a plăcut, nu am reușit să studiez fiecare afiș/placă..., dar puțin-puțin am mai adunat ceva... Am înțeles că anul trecut au fost fotbaliști europeni. Mai bine că am venit anul ăsta...

Și monumentul? Ce e Careiul fără Monumentul Ostașului Român? Doar îl știu din cartea de istorie. Nu din asta cu vedete TV..., ci de pe vremea mea... Mi se umple sufletul de sentimente ciudate. Când îl văd, am lacrimi în gât..., dar nu e vreme... O oră se apropie de final.

Hai repede la intrarea în Castelul Karoly. Stai puțin, sunt în Carei, nu în Egipt! Ce caută ăștia aici? (a se vedea fotografiile). Intru, arunc una-două-trei priviri, frumoooos da, arunc a patra pe ceas. Gata! Gata ora în Carei! Clar, îmi trebuie 24 de ore... Claaaar!

P.S. La câteva săptămâni postez fotografiile pe o rețea de socializare și un fost coleg de clasă mă apostrofează: "Ai stat atât în Carei și nu ai dat niciun semn..."

Trimis de Cdia in 01.09.16 00:18:03
Validat / Publicat: 01.09.16 08:31:12

VIZUALIZĂRI: 2889 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cdia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 Verde, așa cum îmi place mie

mishu [01.09.16 08:47:34] »

@Cdia: La o prima vedere ai putea spune: "Ce poti vedea intr-o ora? " si uite ca ai avut ce sa vezi si sa ne povestesti. Foarte frumoasa povestirea si la fel de frumoase pozele. Eram si eu curioasa sa vad Egiptul din Carei si m-am amuzat chiar.

Cat despre idea cu steagurile (si probabil temele diferite ale fiecarui an) mi se pare o idee foarte buna.

Stii insa ce vreau sa te intreb? Am vazut atasat fiecarui compozitor codul QR, ai fost curioasa sa scanezi? sau ti s-a parut ca face parte din alt film?

Am sa-ti spun de ce, asta ca sa-mi fie invatatura de minte pentru data viitoare. Am vazut acest cod QR si pe borna de hotar din Focsani. Cand am citit diverse material pentru a-mi completa articolele despre Focsani am aflat ca rolul acelor coduri era sa-ti ofere informatia despre obiectivul scanat.

Mi-a parut rau ca nu am facut asta si mi-am promis ca la urmatoarea vizita in Focsani sa vad daca functioneaza.

Asa ca daca mai intalnesti astfel de coduri pe diverse obiective incearca sa vezi daca-ti da cu virgula sau nu.

Felicitari, votat cu mare placere.

elviramvio [01.09.16 09:00:33] »

@Cdia:

Frumos articolul si mi-a amintit de singura mea vizita in Carei, in alt secol din pacate. Castelul nu se vizita atunci dar nu-mi amintesc ce era acolo insa ceva din parc am vazut. Stiu ca este vechi de peste 300 de ani iar arborele de ginko are si el peste 200 ani. Cand l-am vazut noi, parcul arata cam rau, cineva spunea ca multi pomi au fost taiati fraudulos. Sper ca acum s-a mai remediat si plantat cate ceva.

Zoazore [01.09.16 11:49:38] »

@Cdia: Foarte tare! Eu n-as fi reusit o asa performanta!

Bravo!

mishu [01.09.16 11:56:23] »

@Zoazore: Tu nu stiu ce reuseai, dar ne ameteai sigur . Tu cred ca faceai lucrurile sa se invarta in jurul tau intr-o ora.

Zoazore [01.09.16 12:00:01] »

@mishu: Asa zici? Deci... Eu as fi Terra... as avea sateliti... Yeesss!

cristina47* [01.09.16 16:17:53] »

@mishu: Faza cu codurile QR am invatat-o acum doi ani. Daca nu ai timp sa scanezi atunci, sau nu ai cu ce... faci o poza, asa cum am facut eu, si scanezi ulterior codul din poza. Eu nu am telefoane performante, doar o tableta.

Trebuie descarcat pe telefon un programel care serveste nu doar la descifrat coduri QR, le poti face si tu.

Avantajul acestor coduri este ca se face economie mare de spatiu. Informatie multa continuta intr-un mic patratel.

cristina47* [01.09.16 16:24:18] »

@Cdia: Acest articol mi-a atras atentia, initial, prin titlu. Ce sa faci o ora in Carei? Mi-am zis eu... Si am aflat!!!

Articolul tau m-a facut sa imi doresc sa ma reintorc in Carei.

Eu am fost de mai multe ori, demuuult, cand singurele atractii erau Monumentul, Restaurantul Bucuresti, unde sef de unitate era dl. Bucuresteanu si librariile. In librariile din Carei gaseam, pe vremea lui Ceausescu, carti bune, carti care se vindeau la liber.

De tras, trageam pe langa Carei, la un motel care se numea Vraja Viilor. Oare mai exista???

Mi-a trezit amintiri placute articolul tau. Votat cu placere. Sa mai scrii!!

Cdia [01.09.16 16:48:59] »

@mishu: Am observat și eu, dar nu mă încadram nici în timp, nici în procentul mic-mic al încărcării bateriei... Cele cu compozitorii sunt ultimele foto de atunci, sunt și mișcate... hai-hai repede să nu se termine bateria.

Cdia [01.09.16 16:50:59] »

@Zoazore: Ms. Ai mei colegi se distrează și-mi spun: Iar ai dat Ocolul Pământului în 80 de... minute?

Cdia [01.09.16 16:53:01] »

@cristina47: Sper să reușesc și eu să stau la un motel/hotel și să mă bucur de oraș pe îndelete.

Cdia, cristina47*, elviramvio, mishu, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂ (Alte) Locuri de vizitat în Carei și împrejurimi: