SUS

înscris/ă în 02.09.11
AUG-2016

TIPĂREȘTE [doar articolul] SAU [articol + ecouri]

Minunea din Subteran

Pentru pasionatii de vinuri, dar nu numai pentru ei Orasul Subteran nu poate fi decat o destinatie deosebita.

Este greu de descris in cuvinte cum poti sa ajungi la 90 de metrii sub pamant, in tuneluri de peste 100 km... deschise publicului... pentru ca mai sunt cateva zeci de kilometrii care sunt inca "in lucru"...

O prezentare excelenta facuta atat de ghizi cat si de documentarul pe care esti invitat sa il vezi la accesul in subterane...

Totul este super: tuneluri de pastrare a vinurilor, salile de degustare, holurile care adapostesc colectiile private...

Daca vreti sa veniti aici insa nu va recomand doar "excursia", ci si degustarea vinurilor facute cu multa pasiune in aceasta "Intreprindere de Stat"... (moldovenii inca nu si-au vandut tara).

Deoarece exista mai multe variante de vizitare, asa zisele "pachete" de servicii oferite, cred ca "prestige" sau "vip" sunt cele adecvate.

Daca nu gusti bunatatea bucatelor preparate in bucataria lor, nu simti aroma vinurilor proaspete sau "de colectie", ai venit degeaba...

Va doresc calatorie placuta celor care se vor incumeta sa ajunga... si un sfat: daca va cazati in Chisinau, veniti cu Taxi, e ieftin, iar la plecare cei de la receptie vor avea grija sa aveti unul sa va duca acasa... condusul sub influenta bauturilor e interzis si la ei...

Impresii încărcate de baciucarmaciu in 31.08.2016 21:35:22

Review-ul a fost validat (publicat pe site) in 31.08.16 / 22:17:44

VIZUALIZARI: 1032

A fost prima sa vizită/vacanţă în REP. MOLDOVA

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (baciucarmaciu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  8550 PMA (din 12 voturi) nota2

[31.08.16 21:45:48]

@baciucarmaciu: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Off-topic : și ce vinuri au!!! dacă mai cântă și un taraf... !!

- iulianic
[01.09.16 19:38:56]

@baciucarmaciu: Ai făcut mare economie de cuvinte descriind lumea subterană a vinurilor de la Cricova!

Am fost și eu acolo în urmă cu vreo patru ani. N-am făcut degustare pentru că - speriați de prețuri - nu au fost amatori în grup. Mi-a plăcut foarte mult modul în care au amenajat moldovenii sălile de degustare, fiecare cu tipicul ei și mi-a plăcut și crama cu sticlele alea prăfuite, cu vin foarte, foarte vechi.

Mai există reproducerea după textul scris de Gagarin cu ocazia unei vizite, text în care spunea că dacă nu s-ar găsi suficient aur pe Pământ pentru a premia vinurile de la Cricova, s-ar duce în Cosmos să-l aducă?

- baciucarmaciu
[01.09.16 19:43:01]

@webmaster26: coordonatele d-voastra sunt bune pentru sediul intreprinderii Cricova, pt birouri, nu pentru zona destinata turistilor. Coordonatele bune sunt: 47.148628,28.860479 (Beciurile Cricova). Strada Chişinăului 124, Cricova 2084, Republica Moldova. Cateva recomandari personale: 1. vinuri spumante = Criseco si Lacrima Dulce, din productie recenta, calitate buna la un pret mic. Cu vechime, alta calitate, pentru ocazii mai speciale sau pentru gusturi mai fine, Colectia Prestige. 2. vinuri rosii, roze si albe pentru toate gusturile si buzunarele. Calitate deosebita tot la Colectie Prestige. Recomandare personala: rosu sec - Codru, roze sec - Roze de Cricova, alb sec - Chardonnay. Mancarea de la ei este deosebita si adecvata acestor vinuri. Va doresc sa degustati din toate!

- baciucarmaciu
[01.09.16 20:09:11]

@iulianic: pacat ca ai pierdut degustarea, dar poti sa te mai duci banuiesc. Si mie mi-a fost greu sa-mi fac grupul, ei cer minim 4 persoane, dar am gasit 2 prieteni pasionati de vinuri si am platit toti trei pachetul Prestige pentru 4 persoane. Asta a insemnat cam 270 lei de persoana (nu am cerut cadoul la pachet, sa putem cumpara ce vrem de la magazin). Pt banii astia am fost serviti cu mancare deosebita si 9 tipuri de vin. (alb, roze, rosu, vinuri vechi si spumante) Eu zic ca a meritat fiecare banut, nu a fost scump iar personalul a avut un comportament de restaurat de lux, din cele cu multe stele... (sunt restaurante in Bucuresti unde cu banii astia mananci un aperitiv si bei o sticla de vin...) P. s. Taxi din Chisinau - Centru, pana aici a fost 16 lei... P.s 2: da mai exista poza si scrisoarea lui Gagarin ! Doar a fost un "erou" care a rezistat 2 zile singur in beciuri...

Vezi fotografiile în versiunea ptr telefon sau tabletă

[7] foto. Click pe poze pentru a le mări

fotografii din vacanta la Combinatul de vinuri (crama) CricovaFoto VOTATĂ de mine!
P01 [AUG-2016] colectiile private

P02 [AUG-2016] colectii de vinuri vechi

P03 [AUG-2016] sala degustare "prestige" sau "vip" : 3-4-5 persoane

P04 [AUG-2016] sala de degustare rustica - grup mai mare

P05 [AUG-2016] sala degustare- grup mare
# [50 PMA, +BONUS]

P06 [AUG-2016] sala pentru navigatorii pasionati de vinuri...
# [50 PMA, +BONUS]

P08 [AUG-2016] vitrina de prezentare la intrarea in magazinul de "suveniruri"...

[7] foto . Click pe oricare pentru a le mări