ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.08.2016
DIN: Braşov
ÎNSCRIS: 31.08.16
AUG-2016

Impresii despre hotelul Melpo, Hersonissos

Am decis sa fac acest review despre hotelul Melpo 2*+, la care am stat in perioada sejurului nostru in Creta, Hersonissos, deoarece nu am gasit nici o referire la el pe acest site si ma gandesc ca ar prinde bine si altor turisti interesati sa afle cate ceva despre acesta.

Noi am ajuns la el din nimereala, pot spune, pentru ca initial optasem pentru o excursie in Corfu insa hotelul respectiv intrase in stop sale, asa ca am fost nevoiti sa alegem altceva si asa am nimerit la acest hotel.

Am ramas cu o impresie buna despre hotel si despre managerii lui. Hotelul este chiar in inima statiunii, pe strada principala, foarte aproape de cateva supermaketuri, langa multimea de taverne si magazinase din statiune.

Ajunsi la fata locului prima impresie a fost ok, in zona de primire, eram asteptati de catre receptionist (o vaga banuiala ca ar fi chiar patronul, el statea la receptie si ziua si noaptea, mai facea schimb cu inca un domn mai in varsta un pic), care ne-a dat cheile de la camera, dupa formalitatile de rigoare, si ne-a explicat care sunt regulile interioare si costurile extra, aerul conditionat si seiful (5 euro aerul conditionat pe zi iar seiful 3 euro).

Hotelul ofera wireles gratuit cu acoperire buna si in camere.

Zona de la receptie nu e imensa, insa e bine amenajata si se uneste cu barul propriu continuandu-se cu niste masute pentru cei care vor sa consume de la barul lor.

Am primit o camera la etajul II, cu balcon spre strada (balcon e mult spus pentru camera noastra, am observat ca unele erau mai mari... in al nostru abia daca incapeau masa cu doua scaune de plastic, in fine, nu ne-a deranjat acest aspect pentru ca seara ne plimbam prin statiune, n-am stat pe balcon).

Camera destul de spatioasa, dreptunghiulara, curata, dotata cu televizor, cu noptiere, scaune, doua masute si un dulap.

Ce m-a deranjat a fost faptul ca nu am avut pat dublu... paturile erau puse unul de-a lungul si altul de-a latul. Dupa o discutie cu receptionistul, am aflat ca ei nu stiau ca am specificat ca suntem cuplu si vrem pat dublu. S-a rezolvat, pana la urma, aceasta neplacere cu mutarea celor doua paturi unul langa altul si am decis sa nu lasam acest aspect sa ne strice concediul. Paturile cam scartaiau ce-i drept dar n-am mai facut mofturi avand in vedere ca am luat excursia in ultimul moment si oferta a fost foarte buna.

Baia simpla, curata, intretinuta, chiuveta mare, uscator de par, cadita cu perdea de dus care se mai infunda din cand in cand, prosoape uscate si schimbate la trei zile, la fel si lenjeria.

Ce nu mi-a placut a fost faptul ca s-au zgarcit la sapunuri si la hartie igienica. Ne-au dat un sapunel micut la inceput, apoi, nu au mai pus nici unul... noroc ca am avut noi sapun, pana la urma, nu era bai mare pentru ca gaseam de cumparat, dar no... Curatenia se facea in fiecare zi, spalau pe jos si aranjau prin camera.

Micul dejun se lua la etajul I, in fiecare dimineata, de la 7.30-9.30, ca un fel de autoservire, iti puneai singur pe tava ce doreai sa mananci. Ofereau la micul dejun sunca, cascaval, cereale, iaurt, lapte, oua, ceai, cafea, suc de portocale,paine, dulceata (capsuni, portocale, piersici), miere si la desert un fel de chec simplu.

Hotelul are si piscina insa noi nu am vizitat-o. Cui ii mai trebuie piscina dupa balaceala in mare?!

Avantajul cel mai mare al hotelului este pozitionarea sa, faptul ca este aproape de statia de autobuz, cam 50m, in mjlocul statiunii, destul de aproape de niste plaje cu nisip si pietris, insa noi am mers pana la Star Beach pentru ca plaja nu se compara cu cea din apropierea hotelului (pe jos faceam cam 15 minute mers lejer, pe noi nu ne-a deranjat din contra chiar ne-a placut... mai faceam si noi miscare).

Personalul hotelului a fost foarte dragut, ne-au ajutat cu tot ce au putut, Manos ne-a oferit si informatii despre celelalte statiuni pe care voiam sa le vizitam si s-a comportat ca un profesionist.

Per total, impresia mea despre hotel este una buna iar raportul calitate - pret este ok. Noi am mai fost in Grecia, pe alte insule si am stat si la trei stele si la doua, nu suntem pretentiosi... importanta este curatenia si aici s-a facut bine.

Nu ne-a deranjat prea tare zgomotul de la strada pentru ca trageam obloanele si era acceptabil pana pe la 01:00 noaptea, apoi se mai linsiteau si tinerii.

In hotel mai erau cazati si romani dar mai multi erau rusii si polonezii si moldovenii de peste Prut.

Sper ca reviewul meu sa fie folositor!

Trimis de ojitos in 31.08.16 20:41:45
Validat / Publicat: 31.08.16 21:33:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 1484 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ojitos); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[31.08.16 20:52:41]

Bun review de debut, merită remarcat

@ojitos: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mutat în rubrica "Melpo Hotel, HERSONISSOS" (nou-creată pe sait)

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 08&ridAnt=73011

Andox CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [31.08.16 21:58:02]

Chiar asteptam o impresie despre acest hotel, a fost printre putinele care mai aveau disponibil in august. Daca pui si niste poze ar fi super.

[01.09.16 15:41:20]

@webmasterX: Multumesc frumos pentru primire! O sa mai scriu impresii si despre celelalte sejururi pentru ca mi se pare foarte buna treaba pe care o faceti voi aici!

Fotografiile pe care le-am facut nu pot fi publicate din motive personale , insa gasiti poze cu hotelul daca dati cautare pe google, mi se pare ca are si un site de prezentare.

Pozitia hotelului este corecta, acela este.

[01.09.16 15:43:57]

@Andox: Poze nu pot sa pun, din pacate . Exact cum am scris si in review si eu am cautat informatii despre hotel si nu am gasit decat pe un site strain.

calatorul
    [05.09.16 21:05:22]

@ojitos: Multumim pentru informatiile oferite si impresiile impartasite, ca si pentru pozele lamuritoare. Si eu am petrecut o vacanta minunata langa Hersonissos, am retatat pe AFA nu mai reiau aici.

Despre mobilier, pot spune ca eu am ciudatul obicei ca dupa ce ma cazez sa imi reasez moblila cat se poate mai confortabil, in limita rezonabila / scaune, fotolii, uneori paturi daca nu imi place asezarea. Cu aceasta ocazie constat si daca s/a facut suficient de curat si pe sub mobilele relocate. Alegeri inspirate si vacante frumoase in continuare!

[06.09.16 14:23:51]

@calatorul: Multumesc pentru urari si voturi si pentru faptul ca ti-ai facut timp sa citesti reviewul meu! Toate cele bune!

calatorul
    [06.09.16 21:20:11]

@ojitos: Cu placere, si asta nu e singurul, am marcat ce am mai citit, cred ca pe toate, rand pe rand, se vede la fiecare un semn de pretuire.

calatorul, ojitos