ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.03.2010
ÎNSCRIS: 07.03.10
AUG-2006

ARTICOL ARHIVAT

Primul - cel mai frumos concediu din viata mea

Asi putea sa vorbesc zile intregi despre vacantele in care am fost si timpul petrecut pentru acumularea tuturor informatiilor cu privire la fiecare destinatie, insa timpul meu nu mai este acelasi ca inainte. Avand un bebe acum ma gandesc deja la prima vacanta ca familie cu copil, asa am ajuns sa citesc impresiile voastre de pe acest site. Dar sa intram in subiect.

Am fost in superba statiune in anul 2006 pentru prima data in Bulgaria, la recomandarea unui amic am optat pentru Hotel Riu Evrika 3* si nu am regretat nici o secunda. Am calatorit impreuna cu actualul meu sot, am plecat cu autoturismul din Bucuresti si necunoscand traseul nu pot spune ca a fost ingrizitor de greu. Desigur trebuie sa ai si un sofer bun cu tine: -) ! Nu am avut nici o problema pe drum dar sa stiti ca nici nu am oprit pana la hotel. Totul a fost perfect, citeam acum impresiile voastre si am vazut ca si acum sunt aceleasi conditii. Pentru un hotel de 3* eu zic, ca este foarte bun raportul calitate servicii-pret servicii. Cu parcarea nu am avut nici un fel de probleme, nu s-a furat nimic, noi am ajuns acolo, am parcat masina si am mai scos-o din parcare la plecare. Camera a fost impresionant de spatioasa (cu vedere la parc), singurul dezavantaj fiind lipsa aerului conditionat, insa pana la urma nu aveam nevoie de el chiar daca era luna august, chiar nu i-am simtit lipsa.

Mancarea era destul de variata, foarte proaspata si gustoasa (mai putin prajiturile), singurul lucru care nu ne-a placut la restaurant a fost ca ne-au asezat la o masa unde trebuia sa mancam de fiecare data in interiorul restaurantului, insa aveau si terasa acoperita, dar nu iti dadeau voie sa te asezi in alta parte.

La plaja sincer nu am prea stat pentru ca piscina imensa care o gasiti la acest hotel este tot farmecul sejurului, nu-ti vine sa mai pleci de acolo. Este adevarat ca trebuie sa te trezesti devreme ca sa poti gasii un loc liber la piscina, dar cand pleca toti la masa este momentul ideal: -).

Am avut nevoie si de medicul de acolo deoarece sotul meu calcase intr-un ciob si au fost foarte amabili, desigur ne-a ajutat si asigurarea de calatorie.

Este locul perfect pentru o familie cu copii zic eu; desi fetita mea are acum numai 9 luni, ma gandesc serios ca prima vacanta a ei sa fie acolo. Este un loc frumos, un complex bine organizat, curat, cu personal amabil si inca de atunci mi-am propus sa vin cu copilul cand voi avea.

Referitor la pret, a costat in jur de 750 eur in august 2006, am un intreg dosar cu toate detaliile pentru cei interesati si sute de poze.

Pentru cei interesati de acest hotel si nu numai, se pot face rezervari din timp cu plata integrala pana la sfarsitul lunii martie si pretul desigur este mai mic, -10, -20%. Eu am apelat la cateva agentii de cate ori am fost plecata si chiar au fost ok, nu cred ca am voie sa le scriu numele aici.

Ce sa va mai spun, stau pe ganduri daca sa fac rezervare sau nu pentru 1Sept 2010, am gasit un pret bun zic eu la Riu Evrika 4*, 7 nopti cu AI, 2 adulti + copil, 720Eur, insa nu stiu cum va fi vremea atunci. Asta ma pune pe ganduri!

Felicitari pentru acest site, ne este de mare ajutor, noua celor care vrem sa calatorim si sa avem o vacanta de calitate!

Trimis de lucianaalex in 07.03.10 02:32:20

VIZUALIZĂRI: 2870 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lucianaalex); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 animatorii hotelului

sbacau
    [08.03.10 09:41:51]

luciana, spune-mi te rog cum ai procedat cu asigurarea medicala cand a avut nevoie sotul tau? Ai platit si ti s-a decontat acasa sau doar ai prezentat asigurarea?

pepsi70ro
    [08.03.10 11:38:10]

Bine ai venit pe site, speram sa ne povestesti si alte impresii din alte destinatii de vacanta, consider foarte bun modul in care punctezi serviciile hotelului. Felicitari!

[09.03.10 00:19:53]

sbacau, cu asigurarea a fost foarte simplu , doar am prezentat-o medicului si el a oprit o foaie din ea si a mai completat ceva. Nu am platit absolut nimic. A fost foarte amabil si ne-a explicat totul in limba engleza, ba chiar ne-a dat mai multe variante pentru tratament.

[09.03.10 00:24:26]

pepsi70ro ,multumesc frumos si bine v-am gasit ! Cu siguranta urmatoarele povestiri vor fi mult mai detaliate si mai utile, timp sa am :-)!

[09.03.10 00:54:37]

Am gasit dosarul cu vacante: -) ! Acum va pot spune cu exactitate perioada sejurului, 13-20 August 2006. Calcul pret sejur: 2 x 49eur x 7nopti = 686eur, plus rezervarea la agentie 30 eur pentru 2 persoane, in total a costat 716 eur.

sbacau
    [09.03.10 09:23:57]

luciana, multumesc mult de info cu asigurarea. Mie mi s-a spus ca doctorul ia foaia roz din carnetel, dar trebuie sa platesc eu acolo si la intoarcere mi se face un dosar si imi vor inapoia banii, toti pe care am chitante. De asta sunt putin nedumerit...

Iar in legatura cu excursia...de ce ai platit 30 euro pentru rezervare? Asa ceva nu se face! O agentie serioasa nu procedeaza asa; ei au comision din banii pe care ii platestitu, nu mai au de ce sa retina nici un ban in plus...Dar cine stie, or mai fi si ciubucari din astia...

[09.03.10 10:59:53]

multumim pentru impresii. la riu evrika am fost si eu anul trecut (vezi impresiile postate) si am fost foarte multumit. anul acesta preturile au crescut nesimtitor de mari, asa ca ne vom orienta catre turcia.

intre timp, hotelul a luat 4 stele, dar se pare ca exista si de 3 stele (vezi un review pe care l-am scris), cred ca sunt camerele din cladirea care are vedere in curtea interioara.

[09.03.10 11:38:26]

sbacau stiu ca nu au toate agentiile taxa de rezervare, insa atunci in 2006 era primul nostru concediu si aveau cea mai buna oferta la acest hotel; acum sunt documentata mult mai mult si stiu la cine sa apelez si in general prefer sa iau direct de la agentiile de afara, cel putin daca imi trebuie numai cazare.

Referitor la asigurare, noi nu am platit nimic, au rupt un exemplar cum ai spus si tu, insa cred ca ceea ce patise sotul meu era ceva minor. Probabil ca in cazul in care interventia medicala depaseste suma acoperita, banuiesc ca se plateste in plus.

[09.03.10 11:42:46]

cosminp, inca de cand am fost prima data acolo in 2006, hotelul avea corpurile acelea de 3* si separat un hotel de 4*. Mie nu mi-se pare ca au crescut foarte mult preturile in comparatie cu 2006. Noi atunci am platit 686 eur in august pentru varianta de 3*, iar acum am gasit la cel de 4* pentru 1 Septembrie 2010, 7 nopti cu AI 718 EUR.

Am citit impresiile tale si am vazut si fotografiile.

[09.03.10 11:49:05]

mda...anu trecut a fost cam 54 euro de persoana in sept si anu asta e cam 74-76 in august. la banii astia merg in turcia.

[09.03.10 11:57:32]

cosminp, mergi cu avionul sau cu masina in Turcia?

[09.03.10 12:31:56]

nu pot sa-mi urc consoarta in avion... copiii ar merge bucurosi. merg cu masina.

trandafir 1970
    [19.03.10 21:17:57]

Frumos prezentat,dar totusi cam multisor a costat!Vezi ca este pana duminica un targ de turism la Palatul Parlamentului,nu se poate sa nu gasesti ceva convenabil cu "early booking",sau saptamana viitoare la Romexpo;avand in vedere ca ai o fetita mica(sa-ti traiasca!),ar trebui sa gasesti ceva aproape de casa pentru concediu...

Sa ne tii la curent cu destinatiile tale,sut binevenite!Ai un vot!

[19.03.10 22:15:39]

@trandafir1970, iti multumesc atat pentru vot, cat si pentru informatii. Stiu ca sunt diverse targuri de turism in cursul anului, insa nu stiu de ce, m-am razgandit si nu mai vreau sa cumpar de acum, tocmai pentru august-septembrie, poate si din cauza celei mici, are doar noua luni, in vara va avea un an, dar asa simt ca e mai bine, chiar daca pierd o eventuala reducere. Eram cat pe ce sa rezerv si sa platesc de acum, dar m-am gandit ca poate aparea ceva neprevazut si sigur voi gasii si atunci oferte, ceva mai aproape ca timp. Referitor la distanta, sper sa nu fie o problema cei 400km pana in Sunny Beach. O sa facem o prima incercare acum de Paste, la Brasov, sa vedem cum se comporta pitica.

cosminp, lucianaalex, sbacau, trandafir 1970
    Alte impresii din această RUBRICĂDIT Club Evrika (ex Riu Evrika) :