Capitol Hotel [Jupiter]

înscris/ă în 31.08.16
AUG-2016
+ COPII: 2 -- varsta: 4si 12

O foarte mare dezamăgire

O sa povestes ceea ce am patit noi la hotel Capitol Jupiter si ramane la alegerea voastra daca va rezervati la acest hotel o vacanta.

Am hotarat sa mergem 5 zile la mare 2 adulti si 2 copii unul mai mare 12 si unul mic 4ani dar cu date fixe respectiv 25 aug 30 aug pentru ca atat ne permiteau zilele de concediu si daca se poate cu AI sau demipensiune pentru a nu alerga cu copii pe la autoserviri, am sunat la toate agentiile pentru ca nu gaseam locuri libere pina la urma o domnita de la [...] a spus ca au o camera in perioada solicitata la hotel capitol care ofera AI, ne-am uitat pe recenzii toate proaste dar am zis mergem.

Am ajuns la hotel gandind pozitiv si nevrand sa punem raul in fata, la receptie o domnisoara nu ne-a prea bagat in seama decat ne-a intins o hartie sa o completam fara a spune nimic parca ar fi fost muta, apoi ne-a dat cheie atenta fiind la telefon, probabil i-am intrerupt conversatia pentru ca vorbea la mobil si tare se bucura de ceea ce auzea la tel, am incercat sa-i spun ca am vrea la un etaj mai jos pentru ca aveam copii si-mi era cam teama nici nu a vrut sa auda, eram muti de uimire de atitudinea ei, de comportamentul unei receptionere fata de clientii hotelului. Aveam pachet AI nu a pomenit nimic despre ceea ce avem in pachet sau despre unde se aflau toate.

Uimiti si ramasi fara replica am urcat in camera platisem pat suplimentar era inexistent, deschidem usa la baie, toaleta uda nicidecum igenizata dar pusa o banda de forma, telecomanda la AC nu, revenim la receptie ne da telecomanda si la scurt timp vine si patul suplimentar altceva nimic.

Hotaram sa trecem peste toate sa nu bagam in seama pentru a nu ne strica concediul, incercam sa descoperim hotelul si facilitatile lui, ajungem la piscina un c.... plutea in apa iar altul era langa sa lesin pe marginea exterioara a piscinei noroi de-l luai cu mana, iarba uscata, frunze intr-un cuvant mizerie, am mers la locul de joaca cel exterior inchis cu lacat se deschide la ora 17, am mers la plaja nu este nimic amenajat plaja murdara cu alge necuratat, intrarea in apa cu foarte multe pietre te raneai la picioare despre copii ce sa mai zic noroc ca la cel mic ii luasem sandaluta dar hotarasem sa mergem pe alta plaja la Saturn unde stiam ca este bine pentru a nu avea evenimente nedorite.

Se face ora mesei, mergem sa luam cina in interior relativ curat mancare nu diversificata doar cateva feluri dar pentru prima seara gaseam noi ceva, afara pe terasa mesele din sticla nu pareau a fi sterse cu un detergent erau sleioase, usile spre terasa murdare sticla nestearsa panorama de pe terasa frumoasa doar ca spatiul verde de la terasa la mare pentru ca nu este plaja nu era intretinut si atunci vedeam marea printre maracini,

Am descoperit barul unde aveam posibilitatea de a bea ceva bauturile incluse in pachetul AI sunt : coniac unirea la 2 l, lichior Florentino, un Gin de proasta calitate si un wischi la fel cel mai ieftin, bere draft si suc gama pepsi draft dar pot sa va spun ca si la aceste bauturi ne-am dus de cateva ori sa luam ceva dar nu am gasit barmanul parerea mea dupa 5 zile a fost ca este o strategie pusa la punct ca inainte de mese cand lumea se aduna si vrea sa bea ceva sa nu existe barman.

Exista un loc nu il pot numi bar ca este intr-un chiosc de tabla la piscina la fel se intampla si acolo cind sotul meu sa dus sa ia o bere baiatul a fugit la toaleta, as fi spus ca este un caz izolat dar turistii de langa la fel au patit sau au trimis un copil si nu l-a servit ca a luat fratele lui, tot felul de tertipule ieftine care te duc cu gandul la perioada comunista si nicidecum la servicii Al.

Sa recapitulez

receptie - nu ii intereseaza nimic iti da cu flit si pa,

curatenie camere - lenjeria niciodata schimbata, prosoapele s-au schimbat o singura data, de maturat s-a maturat zilnic pentru cei deacolo nu s-a inventat aspiratorul,

toaleta veche usi de lemn vopsite alb, cabina de dus pe margine mucegaita (siliconul devenise negru),

gradinita afisa program de la 10 dar cand am vrut sa ducem copilul ni s-a spus ca incepe la 12 nicidecum nu poti sa lasi copilul nesupravegheat noi l-am lasat la gradinita cit sa urcam sa luam ceva si l-am gasit la lift,

loc de joaca exterior deschis la ora 17 si nu am inteles de ce pentru ca oricum parintii nu-si lasa copii singuri,

nimic animatie pentru copii nimic special pentru ei desi ei se promoveaza ca fiind un hotel pentru familii cu copii,

piscina si locul pentru sezlong mizerabil,

spatiul verde ce inconjoara hotelul neingrijit,

mancarea foarte simpla si nu diversificata, aceleasi feluri sau servit 5 zile, doua ciorbe acceptabile nu un iaurt pentru copii doar lapte cu cereale, nu fructe uneori a fost pepene rosu in loc de desert adica 2 zile prajituri 3 zile pepene rosu,

vinul de proasta calitate

dar picatura care a umplut paharul a fost in ultima zi cand stiam ca avem pranz dupa care plecam asa au si spus se incepe cu cina si se termina cu pranz cand colo surpriza nu avem pranz am cerut explicatii bineinteles la domnita de la receptie ma luat ca ei au precizat in brosurile lor acest lucru, ca agentiile stiu ca sa sun la agentie i-am raspuns ca am citit tot despre acest hotel si nu am gasit asa ceva apoi mi-a raspuns asa ,,stiu ca se pierde o masa dar asta e, ea este un simplu angajat asa ca..

i-am transmis ca o sa scriu aceste lucruri oricum nu i-a pasat pentru ca lor nu le pasa de turisti pentru ca la anul vor fi alti fraieri ca mine care sa de-a un pumn de bani pentru niste servicii inexistente numite de ei AI dar asta a fost anul acesta

cu siguranta nu voi reveni niciodata in acest hotel care mi-a adus aminte de concediile de acum 30 ani.

Impresii încărcate de alexiaolivia in 31.08.2016 17:16:55

Validat / Publicat: 31.08.16 17:49:37

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în ROMÂNIA. A mai fost în/la: In ultimii 5 ani la Phoenicia holiday Mamaia pe litoral si alte destinatii precum Felix, Brasov etc
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Grecia, Bulgaria, Austria, Ungaria, Turcia

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (alexiaolivia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  5850 PMA (din 8 voturi) nota2

[31.08.16 17:40:35]

@alexiaolivia: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 16&ridAnt=72999

[31.08.16 17:50:09]

@alexiaolivia: ATENȚIE! referirile la AGENȚII și alte entități din România care funcționează pe principii COMERCIALE (portaluri web de profil etc) sunt INTERZISE

Puteți trimite, în schimb, aceste informații prin intermediul mesajelor personale (pe privat) - click pe numele utilizatorului, apoi, în fereastra nou-deschisă, pe linkul "Trimite mesaj pers".

- mishu
[31.08.16 18:00:48]

@alexiaolivia: Un prim vot de incurajare, poate ca data viitoare va fi minunat (in alta parte) si ne vei povesti si noua.

- Corina70
[31.08.16 19:42:33]

@alexiaolivia: Scuza-ma ca-ti spun asta, dar sa dai o carca de bani, in deplina cunostinta de cauza ca hotelul are impresii negative, mi se pare curat masochism... Mai bine va luati cazare la particulari in Neptun, am fost acolo in perioada 6-13 august si 27-28 august, si in fiecare dimineata in centrul statiunii erau cativa cetateni care zdranganeau chei sau aveau pancarde cu cazare...

[31.08.16 20:37:24]

@Corina70:

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

• Un concediu reusit (Jul.2019) - punctaj satisfactie: 8.60 (scris in 20.07.19 de Anakcs din TARGU MURES) - RECOMANDĂ
  • Concediu All inclusive (Jun.2019) - punctaj satisfactie: 2.50 (scris in 06.07.19 de Miky_28 din BRAșOV) - NU RECOMANDĂ
  • Hotel Capitol (Sep.2018) - punctaj satisfactie: 3.75 (scris in 12.09.18 de H. Ang din BUCUREşTI) - NU RECOMANDĂ
  • Un sejur reusit (Aug.2018) - punctaj satisfactie: 7.75 (scris in 27.08.18 de iulix_73 din BARLAD) - RECOMANDĂ
  • Frumos (Jul.2018) - punctaj satisfactie: 9.70 (scris in 30.07.18 de lidia_just din PIATRA-NEAMţ) - RECOMANDĂ
  • Dezastru (Aug.2017) - punctaj satisfactie: 1.50 (scris in 10.08.17 de AndreeaU din BUCUREşTI) - NU RECOMANDĂ
  • Dezamăgitor!! (Jul.2017) - punctaj satisfactie: 6.45 (scris in 07.08.17 de RALUCA8 din BUCUREşTI) - NU RECOMANDĂ