ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.03.2010
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 30.06.08
APR-2008

Hoinari pe malurile Teplei...

Daca tot am fost la Praga, era pacat sa nu vedem si aceasta statiune mult laudata de cei care au mai fost pe acolo.

Asa ca ne-am urcat in masini si am facut o scurta vizita (spun scurta pentru ca am stat doar o zi, nici aceea intreaga).

Dupa un drum relaxant pana acolo , relaxant din doua motive: calitatea drumului si multitudinea de "animalute" vazute pe marginea soselelor (am vazut iepurasi, fazani, broaste testoase, rate, chiar si caprioare) care bine-nteles nu ne aveau grija, am ajuns la Karlovi Vary.

Prima impresie a fost ca am intrat in Herculane... Asta pentru ca, din punctul meu de vedere, cele doua statiuni seamana... Doar ca aspect general, desigur, pentru ca aici, spre deosebire de statiunea romaneasca, nu am gasit nici urma de mizerie, nici macar vreo groapa (asa, "de samanta", macar...) si, desi a fost o zi ploioasa, nici de balti nu prea am dat...

In schimb am dat peste cladiri minunate, intretinute impecabil, o multitudine de magazine de suveniruri (si nu numai), bine-nteles de izvoarele termale (parca 14 la numar, daca nu ma insel), din care si poti gusta (desi mie mi se pare ciudat sa bei apa calda si sarata, pe deasupra, dar, se pare, apreciata de cei cu diverse afectiuni -digestive, in special) din niste canute special concepute (si pe care le poti cumpara la tot pasul) si din care bei prin toarta.

De asemenea, am fost impresionata de frumusetea parcurilor, de aleile ingrijite si de arhitectura locala. Asa ca am "hoinarit" pe strazile din Karlovi Vary, am admirat peisajul, am vizitat magazinele de suveniruri (desi preturile mi s-au parut destul de mari, dar asta e, eram doar la Karlovi Vary...) am gustat din apa izvoarelor si ne-am oprit la una din numeroasele cafenele unde am baut o cafea si celebra lor bautura, lichiorul Becherovka...

Este un loc pe care e bine sa-l vezi, macar pentru a-ti da seama cum ar trebui sa arate o statiune... Dar se pare ca cei care se ocupa de "managementul" statiunilor romanesti nu prea au calcat pe acolo... sau, daca l-au vizitat, nu au invatat nimic din experienta cehilor...

Trimis de rodik in 06.03.10 22:53:53

VIZUALIZĂRI: 2972 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rodik); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Asa a inceput o zi ploioasa, dar deosebita la Karlovi Vary ...
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 1900 PMA (din 5 voturi)

Sanziana [06.03.10 22:59:07] »

cat ai facut de la Praga pana in statiune? noi mergem de Pasti si as vrea sa ajung si in statiune.exista si trasport in comun pana acolo din Praga?

Costi [06.03.10 23:37:15] »

@sanziana m

Intră pe adresa asta

Alegi ca mijloc de transport autobuzul (am auzit că trenul nu merită), dai ca punct de plecare Praha şi de sosire Karlovy Vary (sau invers) şi afli tot ce te interesează: loc de plecare, agenţia operatoare, ora.

Autobuzul face două ore şi un sfert.

Poţi descărca orarul în format pdf şi apoi îl poţi imprima.

Dacă ai la tine foaia cu orarul, o poţi arăta la recepţia hotelului şi îţi spun ei cum ajungi la locul de unde iei autobuzul.

Site-ul este în engleză.

Călătorie plăcută!

magdalena [26.08.10 22:49:39] »

Daca ajungi in Cehia si nu vezi Karlovy Vary..., chiar ca e mare pacat! Bine ca ai reusit!

Costi, magdalena, Sanziana
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Karlovy Vary: