Descoperă Eforie Sud

MEMBRU: SENIOR
JUL-2016

Eforie Sud - O statiune frumoasa ce necesita ingrijire

Urmare de aici

Vara asta am ales Eforie Sud.

Nu mai fusesem de cand eram copil in scoala generala asa ca datorita faptului ca am si gasit o oferta buna de cazare nu am stat pe ganduri si am plecat.

Era deja plin sezon in luna iulie majoritatea au concedii si chiar mi s-a parut aglomerata statiunea.

Am plecat asa mai cu emotii caci nu stiam ce o sa gasim la fata locului si cum va fi, dar optimisti ca plecam in concediu la mare.

Per ansamblu pot sa spun ca a fost foarte bine in sejurul nostru, precizez ca se facusera doi ani de cand am fost ultima data pe litoralul romanesc.

Statiunea este destul de mare, cat am stat acolo nici nu am avut vreme sa o parcurgem pe toata avand in vedere ca eram si cu copilasul dupa noi si programul il faceam in functie de acesta.

Plaja unde mergeam noi in fiecare zi se numeste Splendid Beach, o plaja lata, cu nisip fin si mult, pe plaja exista sezlonguri cu umbrelute dar marea majoritate a oamenilor stateau pe prosop si cu umbrela din dotare.

De curiozitate am intrebat cat costa sa stai pe sezlong, era 20 lei de persoana toata ziua.

Sincera sa fiu nu ma tenteaza sa stau pe sezlong, prefer sa stau pe nisip cand merg la mare asa ca in nici o zi nu am stat acolo.

Cat priveste apa, noi ne-am asezat in dreptul unui golfulet ca sa ne fie mai usor ca eram cu copilasul, ce e drept erau portiuni destul de mari in apa cu pietre, trebuia sa cauti locurile unde era nisip in apa ceea ce nu era prea greu de gasit.

Apa a fost curata cu exceptia a vreo doua sau trei zile cand erau alge la mal aduse de ceva furtuna din larg.

Am prins si niste valuri superbe, dar periculoase, apa nu este adanca la mal, dar se adanceste foarte aproape de mal cel putin asa era acolo unde am stat noi.

Pe plaja exista un barulet de unde iti puteai lua bere la pahar 4 ron sucuri chipsuri si alte bauturi.

Ca sa ajungi pe plaja trebuie sa cobori niste scari, asa este plaja din Eforie Sud, in mare majoritate scarile sunt de lemn, dar exista si locuri cu scari de ciment.

Am observat ca in fiecare seara trecea un mic tractoras care facea curatenie pe plaja, aduna algele care se strangeau la mal si nivela nisipul ceea ce mi s-a parut un lucru foarte bun.

Despre statiune sunt multe lucruri de spus.

Pe mine m-a intristat faptul ca am vazut multe cladiri in paragina, multe hoteluri parasite, multe vile abandonate cu geamuri sparte etc.

Mie una mi s-a parut a fi o statiune frumoasa si de ce spun acest lucru are o plaja lata, are o faleza minunata unde te poti plimba seara, pacat ca era pustiu pe acolo nu am vazut pe nimeni care sa stea la baruletele postate unul langa altul si foarte multe.

Are destule restaurante unde poti manca cat vrei ce vrei inclusiv autoserviri gen impinge tava, are magazinele cu tot felul de lucrusoare pentru toate gusturile, eu zic ca nu te plictisesti acolo.

Nu stiu daca exista cluburi de noapte pentru ca nu m-a interesat acest aspect noi fiind cu un copil mic cu noi, dar cred ca exista pe undeva cu siguranta.

Posibilitatile de cazare in statiune sunt multiple, am vazut o gramada de vile si vilisoare foarte frumusele cu curte cu loc de joaca pentru copilasi cu gratar in curte etc. si la preturi accesibile zic eu.

Sunt si hoteluri de 2 si de 3 stele dar aceste cred ca sunt mai scumpicele, desi cat am stat noi acolo era chiar full statiunea si cred ca se mai gasea cu greu un loc de cazare.

Meniurile la masa erau chiar ok un meniu cu felul 1 si felul 2 de exemplu costa 15 ron, erau locuri unde erau si preturi mai mari de atata depinde de locatie.

Noi am mancat aproape in fiecare zi masa de pranz la terasa Coktail mancare foarte buna de aceea am preferat sa nu mai schimbam locul si sa mergem acolo mereu si de fiecare data era ocupata la capacitate maxima.

In statiune pe langa Cazino exista un loc de joaca pentru copii foarte bine amenajat, acolo ne petreceam fiecare seara, de asemenea langa acel loc de joaca exista un spatiu pentru cei cu skateboard dar acolo se mergea si cu trotineta cu rolele etc. frumos chiar mi-a placut cum erau amenajate aceste spatii pentru copii.

Exista destule supermarketuri de unde sa poti sa faci cumparaturi, insa preturi maricele ca de statiune, la unele mult prea mari in opinia mea.

Noi mergeam la Lidl in Eforie Nord sa mai luam una alta, recomand pentru bere apa sucuri sa mergeti acolo dar si pentru altele caci eu zic ca iesiti mai ieftin decat daca le luati din statiune.

Am avut sejur fara mancare, la pranz mancam la terasa iar dimineata si seara pe cont propriu.

Pe plaja inca umblau vanzatori ambulanti cu porumb fiert cu gogosi si celebrele vanzatoare d epiatra ponce namol si coliere din scoici, insa nu erau agasanti, nu am luat niciodata de la ei, insa m-a frapat ca era multa lume care inca mai manca gogoasa si porumbul din lada de la vanzatorul ambulant.

Statiunea este plina de verdeata, asta mi-a placut, insa multe locuri neingrijite, balarii mari, ceea ce e mare pacat pentru ca eu zic ca daca s-ar face un pic de curatenie si s-ar pune la punct mai multe aspecte chiar ar avea un potential turistic mare.

Anul acesta din ce am vazut si la tv a fost full litoralul romanesc in mai toate statiunile, ceea ce am vazut si noi cam cu vreo trei zile inainte de plecare deja se aglomerase foarte mult.

In opinia mea este o statiune ideala pentru familiile cu copii mici, este loc destul pe plaja, copilul poate fi usor supravegheat, exista golfulete cu apa mica, loc de joaca pentru copil, etc.

Cu siguranta as reveni acolo in primul rand pentru ca este liniste nu auzi manele la orice pas sau alta muzica care sa te deranjeze, nici pe plaja nu era muzica, se auzea asa in surdina de la baruletul de pe plaja, era un post de radio, deci decent.

Mi-au placut mult terasele din jurul Cazinou-lui care apropos este in paragina, nu a mai ramas decat numele, deci pot sa spun A fost odata acolo un Cazino.

Din ce am observat iti poti alege orice fel de mancare vrei de la ciorbe de toate categoriile hamsii, pizza, mici, tot felul de preparate din pui, carnaciori, peste, fructe de mare, etc. In materie de mancare cu siguranta ai de unde sa alegi.

Daca e ceva ce nu mi-a placut, sunt tarabele multiple situate pe trotuare si la care in mare parte vanzatori sunt stim noi cine, nu vreau sa fiu considerata rasista, chiar ma intrebam oare cum or face oamenii acestia de obtin autorizatii??? Dar e ceva specific litoralului romanesc si intalnit cu siguranta prin toate statiunile.

Exista si o farmacie ceea ce e un lucru foarte bun in caz ca aveti nevoie de ceva, de cabinet medical nu stiu nu am vazut, cred ca doar la Eforie Nord sau o fi si la Sud dar chiar nu am vazut in plimbarile noastre.

Inca ceva, mi se pare ca ar trebui mai luminata statiunea, sunt destule locuri unde este intuneric seara cand te intorci din plimbare.

Mi-as dori ca in urmatorii ani sa vad o evolutie in cazul in care ma voi intoarce acolo si asa cum am spus mai sus chiar am de gand sa revin candva insa nu se stie cand se va mai intampla asta.

Sunt multe case particulare care ofera cazare, chiar pe unde am stat noi erau destule in zona respectiva si am vazut ca au curti cu bolti de vie, frumusele, asta pentru cine doreste un astfel de loc de cazare cu siguranta are de unde sa aleaga.

Cam asta am avut eu de spus despre Eforie Sud.

Sper sa fie de folos celor care doresc sa mearga acolo vara urmatoare.

Impresii încărcate de flaviana77 in 31.08.2016 11:48:48

Validat / Publicat: 31.08.16 12:44:44

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (flaviana77); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  27650 PMA (din 32 voturi) nota2
  • Ai fost acolo? - Scrie impresii DE CĂLĂTORIE
  • Dorești să întrebi/discuți ceva legat de impresiile postate de flaviana77? - folosește rubrica Ecouri (mai jos)

[31.08.16 12:44:30]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 65&ridAnt=72982

- Crazy_Mouse CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[31.08.16 13:12:08]

@flaviana77: Am petrecut și noi două zile aproape de sfârșitul lunii august la Eforie Sud și în mare cam la fel am perceput și noi această stațiune. Faleza este foarte frumoasă și ne-am plimbat destul de mult în cele două seri petrecute acolo. În ceea ce privește bălăriile și zonele cu gunoaie, le-am întâlnit din păcate în fiecare dintre stațiunile de pe litoralul nostru (și doar în vara asta am mers de trei ori la mare, schimbând mereu stațiunea în care ne-am cazat).

În perioada în care am fost noi șezlongul costa tot 20 de lei pe plajele din Eforie Sud.

Parcul Movilă este un loc ce mi-a plăcut mult, iar la capitolul deziluzii aș putea aminti clădirea aceea înaltă (asemănătoare cu un bloc) aflată în paragină care se vede de pe plajă.

Cu bune și cu rele, aș acorda acestei stațiuni o notă în jur de 8 și probabil că vom reveni acolo, cu speranța că vom remarca alte lucruri schimbate în bine.

Felicitări pentru acest articol, am avut plăcerea primului vot!

- ANILU
[31.08.16 13:48:41]

@flaviana77: Îţi dau dreptate pentru tot ce ai scris despre Eforie Sud.

Anul acesta am ajuns şi noi în Eforie Sud pentru o zi. Special am venit din Constanţa unde am avut cazare, să vedem cum mai arată.

Dimineaţă am stat la plajă în partea opusă spre Mangalia, am stat pe bancă în părculeţul de lângă faleză, iar după aceea ne-am plimbat cu maşina pe toate străduţele. Am tras aceeaşi concluzie ca şi tine.

Mi-a plăcut mai mult Eforie Sud decât Nord.

Felicitări pentru articol am votat cu mare plăcere.

Toate cele bune.

[31.08.16 14:47:44]

@Crazy_Mouse:

va multumesc pentru vot.

acum cand vine toamna si ma apuca o mica depresie pentru ca trecerea de la un anotimp la altul mai ales cand este vorba despre frig ma afecteaza, pot sa spun ca a fost minunat cat am stat acolo pentru ca eram in concediu la mare si nu aveam nici un stress.

[31.08.16 14:50:33]

@ANILU:

va multumesc pentru vot.

va dau dreptate si mie mi-a placut mai mult decat Eforie Nord.

anul acessta nu am ajuns in Nord pentru ca eram cu copilasul dupa noi si am avut un program mai special, am auzit de la cativa colegi care au fost acolo vara aceasta ca ar fi schimbata foarte mult statiunea in bine, nu stiu exact ce inseamna acest bine, dar daca e vorba de asa nu pot decat sa ma bucur.

Eforie Sud are un plus de la mine pentru verdeata, sunt multi copaci si o parte de umbra care este binevenita.

[31.08.16 14:53:36]

@Crazy_Mouse:

stiu despre ce cladire vorbesti treceam in fiecare seara pe langa ea, banuiesc ca acolo candva a functionat un hotel dupa cum arata.

este dezolant oricum ca nimeni nu a luat in calcul renovarea acelor cladiri si hoteluri lasate in paragina.

in fiecare zi drumul nostru spre plaja era pe langa 2 astfel d ehoteluri unul in stanga unul in dreapta, lasate sa se degradeze, genul de hoteluri de 2 sau 3 stele, se vedea ca aveau si piscina candva, deci... mare mare pacat.

[01.09.16 11:12:56]

va multumesc tuturor pentru voturi.

fotografii cu statiunea nu am pentru ca am pozat doar baietelul.

- calatorul
[04.11.16 16:05:43]

@flaviana77: Multumim pentru relatare si informatiile improspatate. Si eu am amintiri frumoase de la Eforie Sud, tot din copilarie, pe care o petreceam, desigur, mai mult in apa mica si limpede a plajei de sub vechiul Cazinou. Am revenit verile trecute, in treacat, si am constatat cu tristete aceleasi lucruri relatate aici, repetate si la Costinesti, si in Olimp langa Neptun. Sper si eu sa ajungem si vremea in care frumoasele statiuni de pe litoralul Marii Negre sa/si regaseasca adevarata valoare, poate si cu ajutorul opiniilor si atitudinii noastre comune.

pagină generată in 0.0937020778656 sec