ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.08.2016
ÎNSCRIS: 14.06.15

Un review fara titlu!

Ideea pentru acest post mi-a venit acum 1 ora, cand mergeam in masina spre munca. Am vizitat multe locuri frumoase pana acum, dar tocmai mi-am dat seama ca si plimbarea printre amintiri este la fel de frumoasa. Asta mi se trage de la subiectul acestui review: niste emisiuni de radio de dimineata, intre 7 si 10. Azi a fost ultima editie deoarece emisiunea s-a transmis doar in luna august. Postul de radio are un nume care contine in el cifra fatidica, nu o sa il spun ca sa nu fac reclama.

Ideea grozava a fetei care prezinta emisiunea, prenumele ei e Laura, a fost sa invite in fiecare dimineata cate o figura publica din tot felul de domenii: muzicale (ex. Dan Byron, Cristina Balan, Mani Gutau), literaro-ziaristice (ex. Florin Iaru, Simona Tache), blogosfera (Cristian China Birta, Ioana Chicet Macoveiciuc-Printesa Urbana, Cristina Mazilu -Mazilique), alte figuri de radio si sa le spunem diverse alte domenii (Mihai Dinu, Marius Vintila, Andrei Rosu, Mirela Retegan).

Nu doar ca i-a adus in emisiune, dar i-a tinut de la 7 la 10 acolo si le-a pus tot felul de intrebari. Am aflat astfel ce locuri din oras le place fiecaruia din ei, unde merg sa bea, sa manance, ce amintiri au din acele locuri, ce faceau in vacanta de vara cand erau copii, ce evenimente culturale au de recomandat pentru perioada imediat urmatoare, ce mancaruri le plac, ce bauturi, daca fac sport si cat/cum, locuri de vacanta preferate si experiente traite acolo, cate si mai cite despre fiecare, parerea lor despre intamplari din prezent, cum ar fi donatia pentru Cumintenia pamantului.

Povestile astea de vara m-au dus si pe mine in lumea copilariei mele; intamplator sau nu familia mea mergea la mare in fiecare an in luna august, in jurul lui 23 august, pentru ca atunci erau cateva zile libere; dupa cum stiti cei de-ul leat cu mine, inainte de 89' se lucra si sambata iar cand erau comenzi urgente si duminica, asa ca bietii mei parinti care lucrau in aceeasi fabrica dar in ateliere diferite nu reuseau niciodata sa aiba concediu in aceeasi perioada. Dar sa nu ma plang, mergeam la Mamaia, acum loc de mare succes intre romani. Poate pentru ca s-a schimbat atat de mult am ajuns acum sa merg prin Bulgaria dupa plaje izolate si fara multa lume :)

Si ca sa revin la emisiune, e grozav sa auzi oamenii astia despre care iti faci o parere din media ca povestesc cum se jucau de dimineata pana seara la bunici sau cum erau pusi vara sa stranga cartofi sau sa culeaga porumb, va suna cunoscut?

Sau sa vorbeasca cu atata degajare despre viata lor, mai liber decat am auzit pana acum la orice alta emisiune, eu zic ca e meritul Laurei Ivancioiu care a stiut ce sa discute cu fiecare in parte, mie mi-a facut drumul spre serviciu mai vesel si mult mai interesant. In plus mi-a dat multe idei de vacante.

Daca doriti sa ascultati, va recomand cu bucurie podcasturile, mai ales cel cu Florin Iaru.

Trimis de crisv in 31.08.16 09:38:28
Validat / Publicat: 31.08.16 10:33:31

VIZUALIZĂRI: 1403 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Hotel Parc era un reper pentru mine in copilarie, desi nu am stat in el niciodata
Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?
[1 PMA]
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2020 PMA (din 20 voturi)

webmasterX [31.08.16 10:32:30] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Filozofări de suflet (mai puţin turistice), DE LA LUME ADUNATE" (deja existentă pe sait) - rubrică dintr-o secțiune OFFTOPIC sau DE INTERES TURISTIC RESTRÂNS!

mishu [31.08.16 10:47:21] »

@crisv: Hai ca am trecut la melancolie. Pe vremurile celelalte din motive financiare in special, apoi de drag, mergeam cu parintii la mare sau la munte cu cortul. La mare mergeam in Navodari sau in Olimp. Nu stiu cum mai este acum insa atunci oamenii socializau la cort, se legau simpatii. Copii se jucau, nu stateau pe tableta. Aveam un joc pe care il jucam de drag la mare, umpleam fiecare cate o sticla cu nisip iar cu mingea loveam sticlele celorlalti. In momentul in care sticla se rasturna si mingea o lua in cine stie ce directie, pana era recuparata mingea de posesorul sticlei noi ii goleam din continut. Cand revenea langa sticla spunea stop si treceai inapoi la sticla ta. Mesele gatite la cort si care imbiau pe oricine, asta mi-a placut cel mai mult din acea vreme, sa fii cu familia alaturi in cele mai dragi momente. Normal castiga cel care ramanea cu cel mai mult nisip in sticla. Eram deja la liceu si inca imi placea sa joc acest joc, si daca stau sa ma gandesc imi place si acum. Interesanta ideea titlului, pentru ca astfel fiecare poate sa-i puna titul lui in functie de ce-i starneste lui ca amintiri articolul.

M-am amuzat citind despre Mamaia, si eu de asemenea mi-o aduc aminte cum era. Cat despre ce ai spus tu mai departe "Poate pentru ca s-a schimbat atat de mult am ajuns acum sa merg prin Bulgaria dupa plaje izolate si fara multa lume", poate ni le dezvalui si noua, suntem oameni civilizati pe aici si iubitori de natura asa ca mai aflam cate ceva.

Felicitari, votat cu placere.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][10 voturi]
ANILU [31.08.16 12:00:35] »

@crisv: Melancolie dulce bucurie...

Îmi imaginez, 31 august dimineaţa, deja este aglomerat, stai în trafic şi asculţi radioul.

Amintiri, amintiri, toţi avem asemenea amintiri. Anul acesta le spuneam colegelor mai tinere în ziua de 23 august (fiind o zi de marţi) că eu vreau liber, că acum o sută de ani... aveam liber şi mergeam care incotro...

Şi eu am emisiuni preferate la diverse posturi de radio şi chiar îmi face plăcere să ascult poveşti ale unor oameni pe care altfel nu ai cum să-i cunoşti.

Felicitări pentru ideea articolului.

Toate cele bune.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][4 voturi]
crisv [31.08.16 12:02:08] »

@mishu: Multumesc pentru aprecieri! Eu imi amintesc doar ca stateam toata ziua langa mare si faceam ceva, pana apunea soarele si plaja era goala, si tot nu as fi plecat, dar mi-era un pic foame

Si cand te gandesti ca postul meu a plecat de la o emisiune frumoasa de ascultat dimineata si nici nu i-am pus o muzica, acolo.

Prima oara m-am gandit la o melodie romaneasca, gen "Ce mica-i vacanta mare" a Corinei Chiriac, dar nu sunt fan nici nu am fost.

Pana la urma este vorba de Marea Neagra, asa ca as potrivi mai bine Ma-ntorc la tine iar si iar, mare albastra... pentru versuri si melodie youtube

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
crisv [31.08.16 12:13:10] »

@ANILU: Buna Anilu, multumesc mult pentru aprecieri.

Ma bucur foarte tare ca ideea mea ti-a placut!

Costi [31.08.16 14:13:40] »

@crisv:

Interesantă ideea de plimbare printre amintiri, deși m-ai cam lăsat... hmmm... cu ochii în soare, nedezvoltând-o, pentru că ai dat-o pe altă latură, prilej cu care am constatat că, în ce mă privește, trăiesc pe altă lume, din moment ce, dintre cele douăsprezece nume de „persoane publice”, eu nu am recunoacut decât două! Asta pentru că (mai) citesc Cațavencii!

Nici postul de radio nu am reușit să-l identific, mai ales că nu mi-am dat seama care dintre cele zece cifre este cea fatidică!

Dar, prin intervențiile-ecouri, sper că tema va fi dezbătută și dezvoltată suficient de mult!

Memoria să ne țină, că, de la o vârstă, amintiri sunt destule!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][4 voturi]
mishu [31.08.16 14:17:38] »

@Costi: Ai dreptate, nici eu nu m-am prins de post si cum nu vorbim despre o agentie de turism asteptam ca autoarea sa nu ne mai lase cu ochii in soare (ca tot e o zi placuta azi si fara prea mult soare) si sa ne spuna.

Si declar si eu public, ca nici mie nu-mi sunt prea cunoscute personajele mentionate si care presupun ca nu sunt invitatii doar ai acestui post de radio.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
elviramvio [31.08.16 14:31:47] »

@crisv:

Citit si recitit pentru a ma dezmetici. Amintiri, o gramada, frumoase tare, intamplari hazlii sau care au devenit hazlii dupa ce a trecut un timp mai scurt sau mai lung. Concedii la mare, da, frumoase, caci preferam casutele acelea nu tocmai curate din Saturn dar veneam cu lenjeria noastra, matura si ventilatorul, insa nimic nu se compara cu statul sub pomi seara sau gastile de copii ce se formau pentru 10,12,18 zile. Ca se lucra sambata, asa era pe atunci dar cate zile de Pasti si Craciun am facut la munca?

Vacante frumoase!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
ANILU [31.08.16 14:34:09] »

@crisv: Am identificat despre ce este vorba, căutând după Laura Ivăncioiu-realizatoare de emisiuni radio.

Postul de radio transmite online şi este Radio Seven. Sper ca web-ul să nu zică pas la cele scrise. Îmi cer scuze dacă greşesc scriind eu despre ce este vorba.

Eu m-am gândit la cifra 13, dar 7 este cifră fatidică?

Mihai18 [31.08.16 14:53:26] »

Bună Crisv. Ești Junior în ierarhia AFA dar Senior în gândire. Mi-a plăcut reviewul și l-am votat cu „Da”

Reviewul tău, în paragraful 4, m-a teleportat și pe mine în urmă cu cca. 3 decenii, în vremurile ceva mai gele d. p. d. v. al standardului de viață, dar cu mulți oameni cinstiți, cu bun simț și bine crescuți.

Să vă spun despre ce este vorba, că doar suntem la Filozofări de suflet, mai puțin turistice.

Era un început de toamnă, anul nu-l mai țin minte. Cu soția ne întorceam dintr-un circuit prin țară, cum era pe atunci în concedii și călătoream cu mașina, având 2-3 canistre de benzină goale în portbagaj, acestea însemnând economiile pe 3-4 luni din extrasezon. Eram doar noi îm mașină.

Între Făgăraș și Brașov, în plin câmp, de o parte și de alta a șoselei, un grup de tineri făceau autostopul. Am redus mult viteza ei fiind în partea carosabilă și astfel am observat după fizionomia lor că sunt oameni la locul lor.

Având 3 locuri libere și zicând, hai să facem un bine, am redus și am oprit. Au venit în fugă spre mașină și primii 3, mai iuți de picior, s-au urcat. Au spus că merg doar până la Brașov.

Pe drum, am schimbat câteva vorbe cu ei. Ne-au spus că sunt studenți la Facultatea de Transporturi Brașov și că fiind încă în vacanță, au fost „invitați” (fie vorba între noi), la cules de cartofi.

Am ajuns în Brașov. I-am văzut în oglinda interioară că se tot scotoceau prin buzunare dar i-am lăsat în pace. Când am oprit, printre canapele, peste umărul meu, unul mi-a întins niște bani. Desigur, i-am refuzat și le-am spus că atunci cînd vor deveni ingineri, îmi vor da o bere (prima) apoi pe a 2-a o voi da eu.

Dragi cititori, să vedeți ce însemna atunci „oameni de bun simț” Ca să nu fie chiar gratuit transportul, unul din ei a răsturnat jos unde se țin picioarele, o pungă din plastic (din aceea de 1 leu cum era pe atunci) în care erau 8-10 cartofi și până să spun eu, nu este cazul băieți, au și coborât și m-au lăsat cu cartofii. Acasă am constatat că printre cartofi era și un cuțit de dimensiuni mici, cu mâner din textolit, probabil folosit de ei la răscolit pământul când scoteau cartofii patriei.

Ne-a impresionat educația lor.

Și acum păstrez în trusa de scule de la masină acel cuțitaș.

Câți oameni de calitate erau atunci. Oare, peste câtă vreme revenim la acel stadiu de educație.

Cu bine și la mai multe reviewuri.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][7 voturi]
mishu [31.08.16 14:59:34] »

@Mihai18: De asta imi place mie aceste articole de suflet, pentru ca impartasim impresii. Nu stiu exact daca si-a dat seama autoarea ce a starnit in noi, dar amintirile celor care am prins si vremurile de dinainte sunt toate foarte calde, si ne aducem aminte cu placere de ele.

Mi-a placut sa citesc acest ecou si imi pare rau ca l-am putut vota doar simbolic, insa cu foarte mare drag.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
Mihai18 [31.08.16 15:26:50] »

@mishu: Mulțumesc pentru că ai lecturat ecoul meu. Dar stai puțin, că mai am ceva de scris despre educație și bun simț.

Încă nu mi s-a vindecat fractura de gleznă și mă mai doare. Uneori, când circul cu autobuzul așa de tare mă doare, încât stau într-un picior. Pe canapele, aproape de mine stau tineri și butonează mobilul, puțin le pasă de ce este în jurul lor.

Ungaria, cu ai săi cetățeni, geografic este aproape de noi și totuși departe ca educație. Ști că sunt fan Budapesta unde merg mai des, ultima dată acum 2 luni. De la hotel până la Vaci ut. sunt două stații de autobuz. Cum mă urc, de foarte multe ori tinerii de pe canapele îmi oferă locul. Câtă diferență de educație. Eu spun cu convingere, Vestul începe nu din Austria ci din Ungaria. Cu bine.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][4 voturi]
mishu [31.08.16 15:36:22] »

@Mihai18: Sunt de acord in mare masura, dar intr-o la fel de mare masura sunt convinsa ca educatia incepe de acasa cu Buna ziua, Poftim, Te rog, Multumesc.

Chiar daca divaghez putin am sa dau doua exemple care m-au marcat pentru ca mie mi se pareau natural/ normale iar pentru cei din jur erau surprinzatoare. Eram cu baiatul cel mare venind de la gradinita si dupa ce a mancat o gogoasa s-a dus sa arunce hartia la cos. O doamna a fost foarte surprinsa de acest gen (copilul avea 5 ani) si al doilea caz din pacate cam in familie, avand musafiri la masa a fost un schimb de propozitii intre mine si unul dintre baieti: Da-mi si mie te rog sarea/ Poftim/ Multumesc. La care ruda a fost foarte surprinsa: Da' la voi in casa asa se vorbeste?

De ce li se par surprinzatoare oamenilor din jurul nostru niste lucruri normale? Pentru ca nu sunt obisnuiti sa le faca.

Multumesc pentru cele povestite aici.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][5 voturi]
elviramvio [31.08.16 15:48:00] »

@Mihai18:

Pe langa vot vin si confirm cele spuse in ecou. Eu fiind mare practicanta a religiei "transport public", am multe experiente de acest gen. Si ma gandesc cu groaza ca incepe scoala iar autobuzele vor fi pline de elevii care schimba scaunele de la scoala cu cele din autobuz. Este dureros de adevarat sa fii in statia Institutului Oncologic la ora cand se termina cursurile la scoala din apropriere si sa vezi bataia pe locuri intre "copii" iar bietii bolnavi abia se tin pe picioare.

Dar asta este alt subiect, din pacate trist si care pune o eticheta neagra pe familie dar si pe scoala. Acum cand vine toamna, e drept cu o bogatie de culori, sa mai pastram un zambet amintindu-ne de vacante reusite sau buclucase peste care am trecut si de care ne e dor!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
crisv [31.08.16 16:36:52] »

@ANILU: multumesc ANILU, este Radio 7. Dupa luna asta de emisiuni ale Laurei Ivancioiu ma declar fana ei si regret ca nu am auzit-o mai devreme.

La acest radio e coprezentator si probabil co - owner Mihai Gainusa, nu sunt mare fana dar recunosc ca are umor.

crisv [31.08.16 16:45:03] »

@Mihai18: Multumesc mult pentru aprecieri si ma bucur asa de tare ca postul meu atat de personal a avut un ecou asa de puternic in acest forum, la care nu m-as fi asteptat.

Despre involutia societatii noastre suntem vinovati si noi si mediul in care am trait. Desi imi amintesc cu drag de acele veri scurte la mare, nu pot sa nu imi amintesc de cozi in zapada si ploaie pentru cine stie ce aliment sau lipsa de optiuni la radio si TV, ca sa aduc vorba la subiectul postului meu de azi.

As prefera sa nu ma duc mai departe in zona asta si sa ma gandesc la ce o sa scriu in urmatorul review

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
crisv [31.08.16 16:50:46] »

@mishu: cum a scris deja ANILU, este radio 7.

Despre figurile publice din post nu stiu nici eu foarte multe, dar ma declar partizana posturilor de radio care dimineata si dupa masa vorbesc mai mult decat dau muzica. Asa mai aud si eu cate o stire, cate o barfa, cate un sfat, ceva sa am la ce medita, visa

Asa am auzit prima data de ferma de scoici de la Dalboka, la radio Gherilla, de exemplu. E drept ca dupa aceea am citit online pe AFA despre ea

Asa aflu de cate un concert, cum fusera :Robbie Williams, Marron 5, Sia, Muse, la care am fost si care mi-au placut fiecare in felul lui.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
mishu [31.08.16 16:55:32] »

@crisv: Eu poate sunt mai "invechita", ascult Radio Romania Actualitati, dar m-ai facut curioasa, maine dimineata am sa caut radio 7.

crisv [31.08.16 17:09:45] »

@mishu: uite si lungimea de unda, 103.4

Radu Tudoran [31.08.16 17:11:19] »

@mishu: Astazi copilasul daca joaca fotbal pe plaja si da gol, fuge si se uita pe Facebook sa vada daca a primit Like-uri.

mishu [31.08.16 17:26:15] »

@Radu Tudoran: , excelent, asa e, sau daca sta in poarta in loc sa apere isi face un selfie.

ANILU, crisv, elviramvio, Mihai18, mishu, Radu Tudoran
Alte articole din această RUBRICĂFilozofări de suflet (mai puţin turistice):