ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.08.2016
JUL-2013

Foarte nemulțumit

la PMM* = 213 USD

Hotel Occidental Grand Xcaret - un resort mare cu plajă mică şi apă rece

Incep prin a va spune ca inainte de a alege aceasta destinatie si acest resort m-am documentat destul de bine atat pe site-ul acesta cat si pe tripadvisor. Am cautat special un resort interesant dar si plaja foarte frumoasa. Rezultatul final a fost ca am luat o mica tzeapa din punctul meu de vedere in ceea ce priveste plaja.

Va descriu exact resortul si puteti sa trageti si voi concluziile.

Atunci cand cauti un resort anume oamenii descriu hotelul in sine, imprejurimile, mancarea, si eventuale excursii care se pot face. Trebuie sa recunosc ca toate conteaza dar daca mergem la mare pentru mine cel mai important este plaja si apa marii.

Degeaba ai o camera frumoasa, mancare buna si vegetatie minunata, daca plaja si apa nu-ti plac.

Despre resortul Xcaret pot sa va spun ca este foarte mare (este construit intr-un parc de fapt), este ca o mica jungla (in mijloc are o padure unde am vazut si maimutze), are mai multe cladiri cu 2 nivele.

Camera in care am locuit noi avea balconul spre piscina si spre locul unde erau pasari flamingo. De fapt toata aria resortului este ca un mic parc zoologic, ceea ce noua ne-a placut foarte mult.

Camera: impecabila, paturi mari de 2 metri latzime, curat, prosoape schimbate zilnic.

In resort era un trenuletz care circula des in toate zonele din resort. Pana la plaja puteai merge pe jos sau cu trenuletzul. Noi am mers doar de 3 ori cu trenuletzul pentru ca am vrut sa exploram pe jos intreaga zona.

Chiar langa resort se afla situat vestitul parc Xcaret unde va recomand cu caldura sa mergeti. Voi detalia in alt review cum am petrecut in parc.

Mancarea: nu foarte diversificata, pentru cei care consuma carne este totusi din ce sa alegi. Noi fiind vegetarieni, nu am avut din ce alege prea mult. La bufetul principal (care este cel mai mare din resort), nu erau toate fructele decat dimineata (si nici atunci nu era mango in fiecare zi). Mai era un bufet mai mic aproape de plaja unde era mai tot timpul mango (preferatul meu) dar acest bufet se transforma seara in restaurant a la carte. Ceea ce mi-a displacut total la bufet era faptul ca in afara micului dejun nu aveau decat sucuri din acelea care le scoteau dintr-un “pistol” care avea mai multe butoane colorate si in functie de ce vroiai apasa pe un buton si ii dadea chelnerului sucul de “kiwi” sau “portocale” sau orice vroiai. Vreau sa va spun ca sucurile alea erau mai rele decat sucurile colorate de la noi din europa. Bineinteles ca nu erau sucuri naturale ci apa cu coloranti si cu arome de tot felul.

Plaja si apa marii: aici voi da nota 4 si va explic de ce. Plaja este foarte ingusta (este practic in “trepte”) si se intinde pe o distanta de aprox. 30 m. Toata zona plajei are o forma de semicerc si este ca un mic golf.

Problema este ca in loc sa fie apa calda (cum te astepti sa fie in Caraibe) este de fapt foarte rece (cam ca si la sfarsitul lui august la marea Neagra). Va si explic de ce era apa asa de rece. Prin tot resortul acesta trece un parau care izvoraste de undeva din adancuri si are temperatura unui rauletz de munte. Ei sunt foarte mandrii de aceasta apa curgatoare deoarece sunt rare in Mexic. Aceasta apa traverseaza tot resortul (intra chiar in parcul Xcaret) si o parte din ea se devarsa exact in golfuletzul unde merg oamenii sa se scalde si sa faca plaja. Ei, daca temperatura marii era de 30 grade, in acest golf erau maxim 23-25 grade, datorita acestei ape curgatoare care racea constant toata zona unde faceam baie.

Colac peste pupaza, pe malul marii (unde oricum era aglomerat) se afla un bar (care servea bauturi din acelea colorate si nenaturale) care punea muzica la un volum foarte mare (muzica americana de proasta calitate), asa ca nici macar nu puteai sa te relaxezi pe malul marii. Era ca o discoteca din filmele americane pentru pushtani.

Nu stiu altii ce asteptari au cand merg in Caraibe, dar pentru noi cel mai important este plaja si apa marii. Daca astea doua nu sunt impecabile atunci consider ca am dat banii degeaba.

Am citit review-ul colegei noastre de pe site, Popa Adriana care a fost in acest resort si n-a pomenit deloc faptul ca apa era foartee rece, ceea ce nu este deloc normal pentru zona Caraibe. Noi am mers si in perioada cand este cel mai cald acolo si apa trebuie sa fie minim 28 grade, pana la 32 grade. Apa rece avem si noi in Romania.

Personal eu recomand acest resort doar celor care nu sunt deranjati de apa rece si plaja foarte mica.

In rest Mexicul este foarte frumos, excursiile la piramide sunt deosebite. Daca ma mai duc in Mexic, voi alege alt resort (ca de ex. Unul de pe Riviera Maya), si de acolo se poate veni cu autocarul in parcul Xcaret care merita vizitat.

Trimis de heruvimi in 31.08.16 01:29:30
Validat / Publicat: 31.08.16 07:57:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AMERICA DE NORD. A mai fost în/la: Hotel Riu Playacar, Peninsula Yucatan, Mexic

VIZUALIZĂRI: 2085 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (heruvimi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Plaja cu golfuletul mic cu apa rece
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 213.60 USD pe cameră

[31.08.16 06:39:38]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Occidental Grand Xcaret Hotel [ex Flamingo], RIVIERA MAYA" (deja existentă pe sait)

[31.08.16 08:37:50]

@heruvimi: Ce pot spune in afara de faptul ac este o locatie interesanta. Despre nemultumirile tale insa aici este vorba de ce cauta fiecare si mai ia cate o mica tzeapa cu elemente care i-au scapat.

Cu ce nu sunt insa de acord la un astfel de resort sunt acele sucuri de la pistol care iti dau ce vrei si mie mi se par grozanice, prefer eventual doar "soda" sau sifon si la care sa pun niste felii de lamiae.

In rest totul arata foarte frumos si cred ca era placut sa te plimbi prin acel resort si pozele din vizitele efectuate le iau ca pe avanpremiera articolelor urmatoare.

Felicitari, votat cu placere.

[31.08.16 11:30:22]

@mishu: Eu as recomanda cazare la un alt hotel de pe Riviera Maya de unde se organizeaza excursii in Parcul XCaret la un pret rezonabil.

Cei care erau cazati la hotelul XCaret aveau o mica reducere pt intrarea in parc de vreo 20-30 $. Deci diferenta ar fi urmatoarea: daca esti cazat la acest hotel intrarea in parc ar fi in jur de 100 $ si daca vii de la alt resort ar fi cam 120-130, si cred ca in banii astia iti ofera si mancare. Noi am platit 100 $ fara mancare.

Nu a fost prea rentabil decat ca nu ne-am mai deplasat cu autocarul vreo juma de ora (cam atata e de la resorturile de pe Riviera Maya).

Mersi pt vot.

[31.08.16 12:06:17]

@webmaster45: Da, sunt bune coordonatele. Este chiar intrarea in resort acolo unde ati pus voi cursorul.

rentea
    [31.08.16 16:24:42]

@heruvimi: in ce perioada ai fost? Care e cea optima (calda si fara ploaie) pt riviera maya?

[31.08.16 21:06:19]

@rentea: Eu am fost pe Riviera Maya in iulie si spre sfarsitul lui martie. Chiar daca se spune ca iulie -august este sezonul ploios la ei noi am fost norocosi si in 2 saptamani abia a plouat un pic. Merita mers vara pt ca e mai ieftin. Daca va mai pot ajuta cu ceva sa ma intrebati.

rentea
    [31.08.16 21:43:50]

@heruvimi: inteleg ca ideal ar fi sa mergem pe la sfarsitul lui martie, nu? Atunci e cel mai bine...

Ce recomanzi, zona Cancun sau Riviera Maya? Ceva hoteluri observate de tine, care ti-au atras atentia?

[01.09.16 18:56:31]

@rentea: Daca te uiti pe google earth poti cauta Riviera maya si sa vezi toate resorturile de-a lungul plajei.

Eu am mai fost la Riu Playacar, hotel de 5 stele, care mi-a placut mult. In functie de buget potti alege ce resort doresti.

Cred ca in aprilie-august veti gasi cele mai bune oferte.

Zona Cancun este mai aglomerata si mai galagioasa iar pe Riviera maya e mai liniste, dar asta depinde si de resort.

[01.09.16 18:59:03]

@heruvimi:

Eu am mai fost la Riu Playacar, hotel de 5 stele, care mi-a placut mult.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

heruvimi, mishu, rentea
    Alte impresii din această RUBRICĂOccidental Grand Xcaret Hotel (ex Flamingo):