ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.08.2016
DIN: Galati
ÎNSCRIS: 09.08.10
AUG-2016

Trei zile in Bucovina (I)

In minivacanta de sf. Maria ne-am decis sa vizitam manastirile din Bucovina. Hotararea a fost luata cu cateva zile inainte de plecare si cu greu am gasit o cazare in zona, respectiv in Sucevita, pensiunea Casa Dulce Casa, o cazare neasteptat de buna, voi reveni cu un scurt review ptr. cei interesati.

Programul si itinerariul ni l-am stabilit orientandu-ne de pe acest site dar si din ofertele de circuit in zona incercand sa alternam vizitele la manastiri cu alte obiective, cetati, muzee, etc. ptr a nu deveni monoton. Ne-am incadrat in timpul propus, a fost o excursie interesanta, putin cam obositoare, dar per total a meritat. Incerc in cele ce urmeaza sa detaliez progamul nostru in ideea de a fi util si altor familii ce-si doresc acest tip de excursie.

Ziua1. Plecarea dis de dimineata din Galati pe traseul Focsani-Bacau-Roman-Falticeni-Suceava, 340 km. drum parcurs in aprox 4,5 ore.

Aici am vizitat Cetatea de Scaun a Sucevei, un obiectiv bine restaurat, pret intrare 10 ron adult si 3 ron copil, student sau pensionar. Se afla situata pe o colina in partea de est a Sucevei, iar accesul se face foarte usor cu masina, existand o parcare chiar in proximitatea cetatii. Cetatea a fost construita de Petru II Musat in sec. al XVI-lea si fortificata in sec. al XV-lea de Stefan cel Mare. Are o forma de patrulater cu ziduri groase din piatra cu umplutura de pietris si mortar, inconjurate de santuri de aparare si strajuite in colturi de turnuri de aparare. In castel se intra pe un pod aflat peste santul de aparare, printr-o poarta semicirculara, apoi in curtea interioara marginita de diferite incaperi. De sus de pe ziduri se poate admira o panorama frumoasa a Sucevei.

Avand in vedere ca in acea perioada aici se desfasura cea de-a zecea editie a festivalului de arta medievala Stefan cel Mare ni s-a inmanat la intrare un program cu activitatile ce se desfasurau in acele zile asa ca pe parcursul celor 2-3 ore petrecute aici ne-am putut delecta cu demonstratii de trageri cu arcul, dansuri si muzica medievala, mestesugari la lucru, simulari de lupte, dresura de soimi si am admirat domnite si cavaleri invesmantati in straie de epoca ce se plimbau prin cetate creind o atmosfera de intoarcere in timp ce m-a fermecat.

Dupa ce am servit pranzul la o terasa in apropiere am vizitat si Muzeul satului bucovinean care are intrarea tot acolo. Este un obiectiv ce nu trebuie ratat, casutele traditionale din zona, raspindite intr-o vale plina de flori, recrearea unor traditii romanesti, botezul, nunta, inmormantarea toate au avut un farmec deosebit chiar si pentru noi, carora ne erau familiare amintindu-ne de casa bunicilor.

Deoarece depasisem timpul alocat acestui obiectiv am renuntat a mai vizita muzeul de istorie din Suceava unde am fi vrut sa admiram statuile de ceara reprezentandu-i pe domnul Moldovei si curtenii sai si am pornit mai departe catre Radauti si Putna (67 km.), unde am vizitat Manastirea Putna, ctitoria lui Stefan cel Mare si unde de altfel acesta este si inmormantat sub un baldachin de marmura alba impreuna cu cea de-a doua lui sotie, Maria de Mangop, precum si fiii lui Bogdan si Petru.

Am vizitat si muzeul manastirii ce cuprinde obiecte de cult, broderii, tesaturi, manuscrise, argintarie din perioada marelui domnitor roman, pret intrare 10 ron adult si 3 ron copil, student sau pensionar.

La aprox 1 km se afla chilia lui Daniil Sihastrul, calugarul sfatuitor al domnitorului si se poate ajunge pana acolo cu masina pe un drum asfaltat. Aceasta a fost sculptata in stanca cu o dalta si a servit ca locuinta pustnicului pana la construirea manastirii Voronet unde si-a petrecut ultimii ani din viata ca staret al acesteia.

Tot in apropiere puteti vizita cea mai veche biserica de lemn din Europa, ctitorie a lui Dragos Voda, intemeietorul Moldovei. Imediat ce am trecut de Suceava am mers 12 km. ptr a vizita Manastirea Dragomirna, cu o arhitectura zvelta, eleganta si ziduri albe aceasta nefiind pictata in exterior. Este foarte frumoasa atat ca arhitectura cat si ca locatie, fiind situata in apropierea unei paduri, din pacate lacul care apare in toate pozele de pe net era secat dar totusi manastirea merita a fi vizitata.

De aici ne-am intors prin localitatea Marginea, unde nu am ratat vizitarea Atelierului de ceramica neagra unde am asistat la o demonstratie de olarit si am putut cumpara minunate suveniruri la preturi foarte bune, si ne-a cazat in cursul dupaamiezii in Sucevita iar spre seara am mers la manastirea Sucevita, situata la aprox. 1,5 km de cazarea noastra.

Manastirea Sucevita a fost construita in sec XVI-lea de familiile de boieri Movila si consolidata si completata de domnitorul Ieremia Movila. Mie mi-a placut el mai mult aceasta manastire, aspectul ei de ceate medievala. Minunatele picturi interioare precum si cele exterioare in care predomina culoarea verde-rosu, si in special “Scara Sf. Ioan Scararul” sau Scara Virtutilor situata pe peretele nordic al manastirii, care constituie o capodopera a picturii medievale romanesti m-au fermecat.

Dupa o zi atat de plina dar si ofertanta ne-am retras ptr. odihna la pensiunea noastra. Maine ne astepta o noua zi la fel de minunata…

Trimis de DaniX in 30.08.16 18:52:50
Validat / Publicat: 30.08.16 19:30:52
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în #LA PAS PRIN BUCOVINA.

VIZUALIZĂRI: 1838 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (DaniX); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Cetatea Sucevei

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Bucovina: