ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.08.2016
DIN: Roșiori de Vede
ÎNSCRIS: 16.04.13
STATUS: CONSUL
AUG-2016

Aniversare cu oameni dragi sufletului nostru

... şi uite-aşa trecură 22 de ani. De căsnicie, nu de vârstă, aş vrea eu să mai am 22 de ani! Stai şi te întrebi: când au trecut frate anii ăştia? Timpul se scurge prea repede, iar noi, preocupaţi de grijile care ne apasă, care ne macină zi de zi, uităm că suntem nişte simple piese pe tabla de şah a vieţii, jocul îşi urmează cursul său firesc, regulile sunt clare, poate prea dure uneori, iar noi, piesele, trebuie să luptăm şi iar să luptăm pentru a supravieţui...

Încă din luna iunie gândisem eu, aşa, ca un mare strateg, că în august, când noi împlinim 22 de ani de căsnicie, trebuie să-mi duc partenera de viaţă într-un loc frumos, şi am ales acest loc acolo unde-i place cel mai mult, într-o zonă de vis, la Fundăţica. Cunoşteam detalii despre pensiunile de acolo, doar că pentru a fi bine informat trebuie să intri pe saituri permanent, doar aşa eşti la curent cu tot ceea ce se întâmplă într-un anumit loc, ce pensiuni au mai apărut, ce poţi afla despre ele, recenzii etc. Bineînţeles că ochiului meu vigilent nu-i putea scăpa pensiunea ,,Pe Muşuroaie", care la prima vedere părea destul de interesantă.

Ca urmare, am discutat telefonic cu administratorul, pentru o rezervare pe două nopţi, cameră matrimonială, cu mic dejun inclus, am plătit şi un mic avans, înţelegerea fiind astfel parafată.

Dar staţi puţin, ceva îmi dădea cu virgulă la calcul, o aniversare se petrece doar în doi? Normal că nu, aşa că m-am gândit la buna mea prietenă Zoazore, invitând-o să fie părtaşă, impreună cu jumătatea ei, la micuţa şi simpla noastră aniversare, acceptul prietenei noastre venind imediat, firesc, fără ca eu să-i spun soţiei de acest aspect, Zoazore îi este foarte dragă şi bucuria de a o vedea trebuia să fie o surpriză.

Vineri dimineaţa, plecat în mare viteză, luat una bucată soţie de la serviciu, ajuns acasă, făcut un duş, pus repede bagajele, şi la drum! Alegem varianta de traseu Găeşti - Târgovişte - Câmpulung Muscel, la sensul giratoriu de la Valea Mare-Pravăţ facem dreapta, intrăm pe E574, şi fir întins până la Fundata! De aici, facem din nou la dreapta, conform indicatorului către Fundăţica, parcurgem repede cei 4,5 km de drum asfaltat, dar îngust, deci atenţie la viteză, iar la terminarea porţiunii de drum asfaltat, ,,cârmim" stânga, mai mergem circa 150 m pe un drum neasfaltat, dar bun, nivelat, apoi iar stânga, încă 200 m, şi avem în faţă o imagine de vis! Pensiunea este pe partea dreaptă, iar ca punct de reper, 50 m mai în faţă, pe partea stângă se află pensiunea Poieniţa Ursului.

Ne întâmpină gazda, ne indică numărul camerei, şi prima surpriză! Pe pat era frumos aranjată o inimioară din petale de trandafir, o cutie cu patru bomboane de ciocolată în formă de inimioară şi un buchet de trandafiri roşii, pe care eu, mai rapid de picior, l-am luat din pat, oferindu-l jumătăţii mele, partea cea bună, aşa cum frumos spune @Dragoş în articolele sale.

Buuuun! Haideţi, ca înainte de dezvăluirea celorlalte mici surprize făcute soţiei, să spunem câte ceva şi despre pensiunea ,,Pe Muşuroaie", aşa ar fi corect. Pensiune nouă, modernă, cu un aspect plăcut ochiului, deschisă circuitului turistic în noiembrie 2015, amplasată la poalele dealului ,,La Muşuroaie", de unde-i vine şi numele. La parter se află livingul, foarte spaţios, 60 mp., cu şemineu, lcd, şi încălzire prin pardoseală. Tot la parter sunt 3 camere duble matrimoniale şi grup sanitar. La etaj sunt 6 camere duble, cu pat matrimonial, spaţioase, toate cu baie proprie şi balcon. De menţionat faptul că în camere nu sunt televizoare, dar la cât este de frumoasă zona nici nu le-am resimţit lipsa, după lungile plimbări nu prea mai aveam chef de tv. Regula casei: în pensiune se umblă doar în papuci de casă, oferiţi de gazde, încălţămintea se lasă la intrare, dacă e bine sau nu las la aprecierea celor care vor veni aici, trebuie să ne gândim că pensiunea în sine este o afacere de familie, domnul C. trudeşte alături de soţie şi băiatul cel mare, iar eforturile lor sunt vizibile, pensiunea străluceşte de curăţenie, totul este la locul lui, ordonat.

La demisol se află sala de mese, cu o capacitate de 26 de locuri, iar din aceasta se poate ieşi pe terasă, tot la demisol fiind şi bucătăria.

Mi-au plăcut condiţiile din camera nr. 8, în care am stat, spaţioasă, cu balcon mare, având vedere în spate către terasă, baie de asemenea mare, cu cadă, curăţenie exemplară, wireless acceptabil.

Legat de reţelele de telefonie mobilă, la pensiune abonaţii Vodafone nu au semnal, cei din Telekom şi Orange neavând de ce să-şi facă griji în acest sens.

Referitor la masă, proprietarii merg de obicei pe varianta rezervării cu mic dejun inclus, dar se pot oferi, la cerere, prânzul şi cina. În prima seară am avut grătar, adică ceafă şi cârnaţi de casă, cu cartofi la cuptor, la garnitură având castraveţi acri, salată de sfeclă roşie şi mujdei de usturoi. În a doua seară gazda ne-a încântat papilele gustative gătind carne de porc cu legume, la ceaun, un deliciu! Recomand vinul casei, un roze demidulce foarte parfumat. La prânz am mâncat doar într-una din zile, şi doar felul întâi, ciorbă de pui, dreasă cu smântână şi ardei iute. Micul dejun, bufet suedez, îndestulător, cu multe sortimente de salam şi suncă presată, roşii, castraveţi, ouă ochiuri sau omletă, măsline, unt, dulceaţă, cafea şi ceai la discreţie.

Aşa, am zis câte ceva despre pensiune, să vă mai povestesc câte ceva despre micile surprize făcute soţiei. Una din acestea a fost vineri seara, când soţioara mea s-a trezit nas în nas cu Zoazore şi al ei soţ din dotare, în faţa pensiunii, bucuria revederii fiind imensă. Seara, după cină, gazda ne-a adus tortul, bineînţeles în formă de inimioară, spunându-le şi celorlalţi turişti despre evenimentul nostru, aceştia aplaudându-ne la scenă deschisă, de parcă am fi susţinut un concert, împreună cu urările aferente, iar noi, la rândul nostru, le-am oferit cu toată plăcerea o felie de tort.

Aş remarca atitudinea proprietarilor, cărora nu am ce să le reproşez, s-au ridicat la înălţimea aşteptărilor, m-au ajutat cu toată plăcerea şi priceperea lor la realizarea micilor surprize oferite jumătăţii mele.

Intenţionat am lăsat la urmă faptul că alături de noi au fost Zoazore şi Ştefan, nu pot să spun decât că ne-a bucurat nespus de mult prezenţa lor, ne-am simţit minunat alături de ei în cele două zile, iar pentru asta le mulţumesc din suflet.

Despre zonă nu cred că mai are rost să vă spun câte ceva, este atât de frumoasă încât cuvintele mele sunt prea sărace pentru a descrie ceea ce am văzut. Recomand plimbările pe lângă pensiune, din vârful lui Piţigoi, la circa 200 m de pensiune, aveţi în faţă peisaje de vis, cu splendide panorame ale Bucegilor şi Pietrei Craiului. Proprietarul îmi spunea că nu cu mult timp în urmă, în zonă au fost amenajate peste o sută de trasee ecoturistice, cu grad de dificultate redus. În aceste condiţii, mai ai nevoie de televizor?

Da, au fost două zile minunate, alături de oameni minunaţi, într-o zonă ireal de frumoasă, nu pot decât să recomand petrecerea unor clipe minunate la pensiunea ,,Pe Muşuroaie" din Fundăţica, aşa cum am făcut noi.

Vacanţe frumoase vă doresc!

Trimis de Safta Radu in 30.08.16 18:51:45
Validat / Publicat: 30.08.16 19:38:50
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FUNDATA.

VIZUALIZĂRI: 4911 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Safta Radu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Terasa din spatele pensiunii.

ECOURI la acest review - pg. 1 / 2

se afișează ecourile [1 - 30] din total 41
webmasterX [30.08.16 19:38:36] »

Bună recomandarea

Mutat în rubrica "Pensiunea ''Pe Mușuroaie'' [Fundățica], FUNDATA" (nou-creată pe sait)

crismis [30.08.16 19:46:59] »

@Safta Radu: Hai, sa va fie de bine si sa tot aniversati multi, multi ani de-aci inainte!

Faina pensiunea, de tinut minte! Multam!

elviramvio [30.08.16 19:50:54] »

@Safta Radu:

Pai, desi n-am prins votul 2, va zic sa fiti fericiti, sanatosi, sa aveti puterea de a duce restul anilor impreuna caci pana aici n-ati facut decat scoala primara!

La multi ani, cat mai multi fericiti!

maryka [30.08.16 19:54:17] »

Foarte frumos! La multe aniversări de acum înainte! Îmi place de nr22, că peste o lună atât vom sărbători și noi! Toate cele bune pe mai departe!

Safta Radu [30.08.16 19:56:58] »

@webmasterX: Coordonatele sunt ok. Mulţumesc şi eu.

Zoazore [30.08.16 20:02:42] »

@Safta Radu: Da, confirm TOT ce-a zis Radu mai sus! SUPERB! Da, mă declar complice la cam tot ce-a constituit surpriza aniversării.

Fiindcă-mi sunt dragi acești oameni! D-aia!

NU voi scrie și eu, fiind în aceeași perioadă, același sejur. Spun c-am stat la camera 6, și mai frumoasă ca a lor, am băut apă de izvor, iar eu, de șmecheră, am avut lapte dimineață la micul dejun! Cum? Simplu! Am rugat-o frumos pe gazdă, zâmbind, iar ea a fost promptă.

Mulțumesc și eu, oameni buni și frumoși, pentru un we minunat!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [300] [150][11 voturi]
Safta Radu [30.08.16 20:19:29] »

@crismis: Şi eu vă mulţumesc pentru urări şi pentru vot. Toate cele bune!

Safta Radu [30.08.16 20:26:33] »

@elviramvio: Şcoala primară? Cu ajutorul bunului Dumnezeu, vom face şi liceul, şi facultatea, şi ce-o mai urma, noi să fim sănătoşi! Mulţumesc mult pentru urări.

Safta Radu [30.08.16 20:29:37] »

@maryka: Mulţumesc mult pentru urări. La rândul meu, chiar dacă până la evenimentul menţionat mai este o lună, vă doresc să fiţi fericiţi, cu multe bucurii şi realizări!

ANILU [30.08.16 20:36:31] »

@Safta Radu: Mulți ani fericiți și tot așa să petreceți multe aniversari împreună (cu sau fără @zoazore).

Apreciez bărbați care știu să facă surprize plăcute partenerei de viață.

Dar am și eu o curiozitate tu ce surprize ai primit?

Frumoasă pensiunea unde vă petrecurati, iar zona este superbă.

Felicitări.

Toate cele bune.

Safta Radu [30.08.16 20:40:23] »

@Zoazore: Păi dacă ai umblat p-acolo prin spate, pe la bucătărie, ţi-ai făcut pile la conducerea pensiunii, nu ? E corect aşa, să nu ne spui şi nouă? Ba un lăptic, ba o atenţie, ba mai ştiu eu ce...

Totul a fost frumos la pensiune, iar fără voi nu ştiu cum ar fi fost.

Vă mulţumesc, mă-nclin!

Zoazore [30.08.16 20:49:15] »

@Safta Radu: Tot frumos, Radule! TU ai ales decorul, tu ai fost regizorul!

Măi, dacă-s lipicioasă... M-alint! N-am cerut mai mult decât lăptic.

elviramvio [30.08.16 20:56:18] »

@Safta Radu: Pai eu ce spusei? Va doreste sa va dati doctoratul in stiinta casniciei cineva care doar a trecut de "gimnaziu" la 36 de ani in doi, cu patalama, deci eu astept sa va citesc articolul de 50 ani!

Cu mare drag v-am urat.

Safta Radu [30.08.16 21:12:48] »

@ANILU: Surprize am primit şi eu, dar e secret, nu pot să spun .

Mulţumesc pentru vot şi urări.

nicole33 [30.08.16 21:16:31] »

@Safta Radu:

Mulţi ani fericiţi împreună!

Aşteptam cu interes acest articol încă de când am văzut pozele pe FB. Tortul îl ştiam, dar surpriza a fost compania tizei Zoazore

Alegerea pensiunii mi se pare foarte inspirată şi o recomandare de ţinut minte. Şi mie îmi place mult această zonă.

Safta Radu [30.08.16 21:28:38] »

@nicole33: Da, zona este superbă, de o frumuseţe rară, iar la pensiune chiar se merită să mergeţi.

Mulţumesc pentru urări. Toate cele bune!

monaca [30.08.16 21:54:09] »

@Safta Radu: Felicitari pentru idee! Am mai spus-o si alta data, pacat ca nu toti sotii citesc articole pe AFA (mai speram si noi la asfel de surprize) ! La multi ani!

Zoazore [30.08.16 22:22:06] »

@monaca: Io i le citesc cu voce cât mai tare!

Mihai18 [30.08.16 22:23:28] »

La mulți ani împreună. Să fiți mândri că amândoi ați avut o gândire sănătoasă despre viața în doi și umăr la umăr ați trăit momente frumoase în viață sau ați ținut piept greuntăților inerente dintr-un cuplu.

Foarte bine că aveți un copil, acum junior, pe care neapărat să-l susțineți să se formeze și să fie capabil să trăiască pe propriile puteri.

Viața a dovedit că mai vine și ziua când copilul ajută părinții. În urmă cu 2 luni, când eram într-o situație dificilă în Istanbul, seara doar am dat „o strigare” acasă și fiica mea într-o jumătate de oră avea biletul de avion în buzunar ca să vină la noi și să preia volanul. Pentru noi aceasta a însemnat mult f. mult.

22 de ani împreună nu este puțin și sugerează garanția că vor mai fii încă 22 ș. a. m. d.

Coincidență. În urmă cu 3 zile și eu cu soția am aniversat „n” ani de la căsătorie (știe bine Nicole câți ani sunt), oricum, sunt mulți, dublu cât aveți voi + TVA.

La mulți ani pentru această familie frumoasă.

monaca [30.08.16 22:29:16] »

@Zoazore: Foarte tare! O sa aplic si daca are succes revin cu articol despre asta ☺!

elviramvio [30.08.16 22:50:09] »

@Mihai18:

La multi ani impreuna + tva 24 %!

Safta Radu [31.08.16 07:33:59] »

@monaca: Mulţumesc pentru urări şi pentru vot. Toate cele bune!

Safta Radu [31.08.16 07:56:22] »

@Mihai18: Vă mulţumesc pentru frumoasele cuvinte adresate-mi. Aveţi dreptate, atunci când există respect reciproc, comunicare, atunci când mai este nevoie şi de câte un compromis, viaţa în doi îşi urmează cursul firesc, iar factorul sănătate are un rol esenţial, practic acesta este cel care ghidează derularea celorlalţi factori dintr-o căsnicie.

Da, am trecut prin momente foarte dificile în cei 22 de ani de căsnicie, am reuşit să trecem peste acestea, dar momentele frumoase au fost cu mult mai multe, ne-am făcut viaţa aşa cum ne-a plăcut.

Legat de copil, bineînţeles că voi lupta din răsputeri pentru ca acesta să aibă propriul drum în viaţă, să ne facă mândri prin realizările lui.

Vă doresc ca la împlinirea acestor ,,n " ani de la căsătorie să se mai adauge multi alţii, să fiţi sănătoşi să le puteţi duce pe toate.

Apropo, tva-ul parcă s-a redus, nu e 16 %?

mishu [31.08.16 09:55:06] »

@Safta Radu: Felicitari si este singurul eveniment pentru care as pune TVA-ul de 100% sau chiar mai mult.

La prima masa oficiala (de sotie) pe care am oferit-o celor dragi (3 familii) am avut mari emotii in privinta mancarurilor deoarece: mama avea >25 de ani de casatorie, matusa 30 si socrii mei 40. Dar au laudat (pe bune) mancarea.

Au trecut si la noi tot 22 de ani si ne dorim si noi de asemenea sa-i inmultim.

Felicitari ca ati avut prietenii aproape si avand in vedere ca am reusit si eu sa-i cunosc pe Zozo si Stefan nu pot decat sa-mi imaginez ce frumos ati petrecut.

Felicitari din tot sufletul, votat cu foarte mare drag.

vega06 [31.08.16 12:48:30] »

La multe aniversari si din partea noastra si felicitari pentru locatia superba aleasa. Si ca o aniversare sa fie pe deplin reusita, e bine sa ai cu tine prieteni langa care sa va "simteti" bine. Daca i-ati avut alaturi pe zbuciumata (taci, ca e de bine ) de Zoa si pe calmul Stefan, nu putea decat sa iasa perfect si ma bucur pentru voi. Bine acu' a nu se intelege ca in lipsa lor nu ar fi fost perfect simplu. Da' asa a fost cu siguranta mai mult ca perfect

P. S. - Trebuie sa recunosc meritele marelui strateg in a gasi cazari bune in locuri frumoase si retrase. Dovada vie - vila Ursul din Ciunget in care la recomandarea ta ne-am cazat si noi si unde ne-am simtit excellent

Oricum merci. Bagat la rezerva si "Musuroaiele" voastre ca posibila viitoare cazare

Zoazore [31.08.16 13:31:03] »

@vega06: Nu zic nimicuta, pacatili meli! mai ales ca si ai dreptate!

Bine faci ca bagi la rezerva pensiunea asta. E frumos tare si oameni de treaba. Liniste, pace, aer curat, poale de padure cu izvor...

Safta Radu [31.08.16 14:00:36] »

@mishu: Mulţumesc mult pentru urări şi pentru vot.

La cei 22 de ani de căsnicie vă doresc să adunaţi cel puţin încă atâţia, să fiţi sănătoţi, şi restul vine de la sine. Toate cele bune!

vega06 [31.08.16 14:06:57] »

@Zoazore:

Am drepate in privinta "zbuciumatei", a "calmului", a locatiei, a "marelui strateg" sau a aniversarilor alaturi de prieteni ?

Safta Radu [31.08.16 14:10:44] »

@vega06: Mulţumesc mult pentru urări. Adevărul e că Zoa nu a fost chiar atât de zbuciumată, iar Ştefan a afişat un calm de invidiat. Însă important este că ne-am simţit bine împreună, chiar au fost două zile frumoase. Referitor la pensiuni, dacă ai observat în articolele mele, şi sunt sigur că le-ai citit, eu nu merg chiar oriunde, aşa, la întâmplare, sunt mai meticulos, caut locaţii de cazare unde vreau să mă simt bine. Oricum, îţi recomand să mergi pe mâna mea în continuare, nu vei pierde. Toate cele bune!

Zoazore [31.08.16 14:33:50] »

@vega06: In privinta a tot! Nu stiu cum e iarna p-acolo, dar acum e superb!

Si, cum zice Radu, mergi pe mana si flerul lui de strateg, ca n-ai cum sa gresesti!

ANILU, crismis, elviramvio, irinad, maryka, Mihai18, mishu, monaca, mprofeanu, Safta Radu, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea 'Pe Mușuroaie' [Fundățica]: