ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.08.2016
ÎNSCRIS: 25.04.10
AUG-2016

Către satisfăcător

Un hotel decent. Nimic mai mult insa!

Sinaia este, cred eu, statiunea turistica din Romania, cel mai echilibrat dezvoltata si unde raportul calitate-pret este cel mai bine reprezentat. La polul opus sta litoralul romanesc, insa daca este sa luam in considerare zona montana, mai ales Valea Prahovei, in Sinaia gasesti de la hoteluri sau pensiuni de 2 stele, decente, pana la hoteluri de 4-5 stele la preturi si avand facilitati comparabile cu orice stabiliment de acest tip din Europa.

In prezent, orasul arata foarte bine, reabilitarile s-au incheiat, a iesit la lumina o localitate de munte foarte frumoasa si, recunosc, cu un farmec aparte pentru mine. Cand plec din Bucuresti catre Brasov nu ma gandesc decat sa opresc la Sinaia... nici Predeal, nici Poiana Brasov, nici o alta statiune nu ma impresioneaza atat de placut precum o face Sinaia... aici este castelul acela parca desprins din povesti, arhitectura cladirilor este echilibrata si unitara, majoritatea locurilor publice sunt foarte curate, iar muntele parca are un farmec aparte. De asemenea, aici am gasit unul dintre cele mai bune hoteluri pe care le-am vizitat vreodata - Ioana, precum si un restaurant pur si simplu exceptional, Forest.

Foisorul cu Flori a venit, cam din pacate, ca o alegere fireasca in contextul in care omul cauta diversitatea, vrea sa vada daca exista si altceva la fel de bun ca lucrurile care erau, pana mai deunazi, favoritele sale.

Asadar... localizarea Foisorului cu Flori, stabiliment clasificat la 4 stele, este in drumul spre cota 1400, foarte aproape de centrul de pregatire al jandarmeriei, deci la vreo 3 km de centru. Trebuie sa aveti in vedere faptul ca, fara masina, e destul de greu de ajuns in centru, in sensul ca "iti ia ceva timp", nimic mai mult. Aproape de el avea traseul un trenulet care lega centrul statiunii de mai multe locatii din Sinaia, deci ar putea fi o alternativa la transportul turistilor.

Hotelul, in sine, are 3 sau 4 etaje si are o arhitectura placuta, arata bine de la distanta, intr-adevar are multe flori (ii spune si numele :)) la balcoane, iar fatada este bine ingrijita. In general, impresia la prima vedere este una placuta. Intrand in lobby se afla canapele mari, de piele, tablouri reprezentand poze vechi din Sinaia, iar mirosul este unul placut, floral, imbietor. Cu locurile de parcare stau mai prost, dar pana la urma nu se poate sa nu gasiti vreunul. La receptie, dupa ce am sosit, angajatul hotelului ne-a spus cateva detalii (foarte putine) despre facilitatile hotelului, ne-a dat cartela si... pa, pa, la revedere. Niciun cuvant despre centrul spa, despre locul de joaca pentru copii, despre alte facilitati :( Pai, cum se poate asa ceva, nu stia nici macar sa isi vanda marfa, adica serviciile cu plata, nu mai spun sa ofere informatii despre ce se poate face in zona, despre alte facilitati oferite de hotel. Un minus destul de mare, deci, pentru personalul de la receptie. Nu este indeajuns sa vorbesti frumos si sa zambesti, meseria aceasta cred ca insemna mai mult.

Camerele. Am primit o camera dubla cu balcon, la etajul 1. Atentie, camerele simple nu au balcon, acesteia i se spunea "premium", deci daca vreti ceva cu balcon (pentru mine, e cam obligatoriu) trebuie sa fiti atenti cand faceti rezervarea. Camera nu e foarte mare, dar cocheta, cu un tapet frumos pe pereti, un pat mare, dar cu o saltea proasta, mocheta pe jos, TV asezat la inaltimea potrivita, seif, minibar etc. La baie nu exista cada, ci doar dus, a carui cabina nu era izolata corespunzator si mereu se forma o mica balta pe podea, intr-n colt al acesteia. Cosmetice de baie bunicele, dar "bineinteles" ca atunci cand am sosit nu erau inlocuite, a trebuit sa sunam noi la receptie ca sa aduca. Acelasi lucru, deranjant, s-a intamplat si dupa ziua urmatoare. Deja nu am mai insistat, era clar: fie camerista nu isi facea treaba, fie erau pusi pe stilul "economie cu orice pret". Usa de la balocn nu se inchidea dinspre exterior, iar garnitura acesteia era desprinsa. Balconul era mare, frumos, cu jardiniere cu flori, exista o masa si doua scaune din ratan fals, iar pe jos era gresie. Vederea era catre padure si sosea, destul de frumoasa.

Micul dejun, inclus in pretul camerei, era bufet suedez. Deloc rau, dar nu ceva impresionant: gemuri, omlete, oua de toate felurile, salate, peste, fructe multe, cafea la espresor, foarte buna, sucuri neacidulate, apa plata la bidon, nu la sticle mici, iaurturi la vrac, cremsursti destul de rai la gust, proseco, prajiturele bune. Nu exista nicio problema sa gasesti ceva bun la masa.

Daca tot suntem la capitolul restaurant, trebuie spus ca am servit in prima seara masa aici, la Restaurantul Rigler, care tine de hotel si care, surprinzator, este printre cele mai bune din Sinaia, conform Tripadvisor. Mie nu mi-a placut, este scump si prost, ca sa fiu foarte scurt. Mancarea comandata a fost fara gust si nu mi-a lasat deloc impresia ca ar fi in concordanta cu pretul cerut, adica mare, cumva la nivelul restaurantului Forest, de la H. ioana, care este cu 100 de clase peste. Nu va recomand acest restaurant, nici seara si nici la pranz. Nu pot spune ca s-au intamplat nu stiu ce incidente pe timpul cat am mancat, insa preparatele nu erau aspectuoase, nu erau gustoase, iar servirea era cel mult satisfacatorare.

Nu stiu ce le-au facut bietilor chelneri dar majoritatea zici ca plangeau cand serveau, niciun zambet, nicio conversatie, nicio recomandare: doar scheme mecanice de restaurant de duzina. Ori acesta se vrea a fi unul de top. Nu va pacaliti deloc daca il evitati, aveti alternative foarte bune: Forest, Cucina Sofia, unul unguresc de la Casa Alex, deci nu Sinaia nu duce lipsa de astfel de locatii de calitate. Restaurantul acestui hotel nu e unul dintre ele, nu e de ajuns sa pui muzica frantuzeazca si sa ai mese curate pentru a oferi o experienta foarte reusita clientilor.

Centrul SPA. Da, hotelul are unul, nu stiu multe despre el pentru ca nu mi-a spus nimeni... poate chair nu functiona. Din ce am citit ulterior, se plateste accesul, ceea ce mi se pare, din nou, o practica deranjata... adica hoteluri precum International, Ioana, New Montana si multe altele ofera acces gratuit la SPA, la piscina, la sauna etc., iar tu, "marele" hotel Foisorul cu Flori taxezi (destul de mult) acest lucru. Pai, de ce? Probabil nu vrei sa il deschizi, pentru ca lumea, cu siguranta, in majoritatea ei, nu va plati suplimentar acest serviciu. Deci, de ce ai mai deschis un astfel de centru, ca sa il treci la capitolul facilitati? In opina mea este o practica comerciala paguboasa in acest domeniu care nu iti aduce, pe termen lung, decat dezavantaje. Asta daca receptionerul se indura si spune clientilor ca exista un astfel de centru.

In general, am vazut in review-urile anterioare ca hotelul este recomandat pentru un sejur romantic. Nu am deloc aceasta parere. Acecs la SPA nu ai decat contra cost, conditiile din camera sunt bune, dar nimic extraordinar sau indreptat catre aceasta categorie de clienti, restaurantul cu siguranta este unul slabut si mult prea scump pentru ceea ce ofera, iar personalul hotelului, desi amabil, in general, e cam... inutil.

Daca as recomanda hotelul? E o intrebare grea. Nu este unul rau, dar nici unul la care as mai reveni vreodata. Mi se par cele 4 stele mult prea stralucitoare pentru ceea ce ofera el clientilor. Pretul camerelor este unul prea mare, din nou, pentru conditiile oferite, luand in considerare ca NU este inclus accesul la centrul spa (care, de altfel, nu are piscina, ci doar un jacuzzi si o sauna). Cine plateste pretul cerut are pretentii, mi se pare firesc. Hotelul nu ar trebui sa se simta nedreptatit de aceste critici, pentru 4 stele, intr-o statiune unde concurenta e mare, Foisorul cu Flori esueaza destul de lamentabil in a oferi un raport calitate/pret bun. La un pret al camarei de 200-250 de lei pe noapte, POATE ar fi fost acceptabil, insa la pretul cerut, adica mai mare cam cu 50%, mi se pare ca se apropie de "tupeu" sa il soliciti si "sa oferi" cosmetice de baie necompletate, garnitura a usii de la balcon atarnand, balti in baie si restaurant cu chelneri parca chemati de acasa in mijlocul vacantei. Nu se poate asa ceva.

Ma folosesc de ocazie sa va transmit un fel de recomandare... am mancat in cele doua seri ramase la Hotelul Ioana, la restaurantul lor. Am revazut hotelul, am discutat cu managerul si nu am decat cuvinte nu de lauda, ci de incantare despre ei. O adevarata placere sa ii calci pragul. Ce restaurant! Ce servire! Ce preparate! Uau! Iar preturile... surpriza! La fel ca cele de la Foisorul cu Flori. Nu poate exista comparatie intre cele doua locatii, nici intre hoteluri, nici intre restaurantele lor. Iar daca la camere, exista o diferenta de pret de 10-15% in plus pentru Ioana (pe deplin justificata), restaurantele ofera preparate la acelasi pret. La Restaurantl Forest exista un somelier care vine si iti recomanda vinul, un sef de sala care discuta cu tine, care iti face recomandari, care te face sa te simti foarte confortabil, iar managerul... este prezent tot timpul printre clienti si un foarte bun profesonist. Cinste lor, au facut din Hotelul Ioana si din Rest. Forest unele dintre cele mai bune locatii din Romania si, de ce nu, din regiune.

Ca sa inchei intr-o nota cat mai obiectiva, Foisorul cu Flori este o locatie buna, confortabila, insa dezechilibrata din punct de vedere al raportului calitate/pret si care nu ofera un standard de calitate de 4 stele. Daca doriti ceva cu adevarat bun, va recomand cu mare drag, in ordinea descrescatoare: Hotelul Ioana, Hotelul International, Hotelul New Montana sau Vila Oblique.

Trimis de rentea in 30.08.16 18:16:24
Validat / Publicat: 30.08.16 18:59:10

VIZUALIZĂRI: 2798 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rentea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 68.00 EUR pe cameră

Michaell
    [30.08.16 19:15:08]

Interesant articol. Am trecut de citeva ori pe linga aceasta locatia dar m-a speriat putin pretul.

Zilele trecute insa, am avut ocazia sa incerc Palace Royal 1880. Impresia a fost un nici buna dar nici rea - cu tendinta spre bine. Indata ce voi ajunge acasa am sa scriu citeva randuri plus ceva poze.

[30.08.16 20:40:52]

@Michaell: mai bine ca te-a speriat un pic pretul si nu ai ajuns sa il platesti. Nu ai pierdut nimic, e un hotel slabut pentru pretentiile lui si pretul cerut. De-abia astept reviewul pentru hotelul vizitat de tine! Cred ca e unul nou, nu?

Michaell
    [30.08.16 21:03:19]

@rentea: Da, e relativ nou... dar sa nu-mi spui ca nu nu-l cunosti!!?? Este vorba de cladirea veche care da cu fata spre parcul Ghica (deci vizavi de Caraiman) iar cu spatele spre strada care urca spre hotel Palace.

Apropo, o info de ultima ora si cred importanta pentru vizitatorii statiunii Sinaia: parcarea pe aceasta strada, este gratis. Pina nu demult, nici nu scotea-i cheia din contact si un nene te intimpina si iti lua banii. Actualmente este gratis. Motivul nu-l cunosc.

[30.08.16 22:51:14]

@Michaell: aha, gata, stiu de care zici! Confirm chestia cu parcarea gratis

ANILU
    [31.08.16 08:53:51]

@rentea: Votul meu ţi-a adus un SB pentru sinceritatea cu care ne-ai descris această locaţie.

Ştiu hotelul pe dinafară, când treci pe lângă el te încântă faţada plină de flori, dar uite cât contează să îţi spună cineva şi ce condiţii sunt în interior.

Şi la preţurile pe care le practică te aştepţi să găseşti altceva.

Te felicit că ne-ai prezentat o locaţie despre care trebuie să ştim că nu respectă calitatea raportată la preţ.

Toate cele bune.

[31.08.16 09:41:57]

@ANILU: multumesc. Pentru mine, vecinul relativ al avestui hotel, ioana, este cel mai bun vizitat de mine vreodata in Romania si, cu siguranta, unul situat sus de tot in clasamentul celor mai bune hoteluri vazute de mine.

Foisorul cu flori este, daca mi-e permisa expresia, un "fake", un fals hotel de 4 stele.

ANILU, Michaell, rentea
    Alte impresii din această RUBRICĂFoişorul cu Flori Hotel: