ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.08.2016
DIN: pitesti
ÎNSCRIS: 27.08.12
AUG-2016

Skopelos, o vacanta minunata

Recent ne-am intors dintr-un sejur de mai multe zile petrecute in Skopelos.

Am facut rezervare pe Booking la Lemonis Studios. Stiam dintr-un review anterior ca drumul pina la aceasta pensiune este greu accesibil, dar ne-am luat "inima-n dinti" si am incercat sa urcam o panta foarte abrupta si ingusta. Am oprit masina la baza "muntelui" si am mers pe jos pina la proprietate. Am intilnit-o pe fiica proprietarului, amabila, i-am prezentat rezervarea si am rugat-o sa ia legatura cu tatal sau pentru a schimba locatia pt ca aflasem dinainte (am dat un telefon cu o saptamina inainte la proprioetar pt a ne anunta sosirea in data de 31 iulie) ca mai are o proprietate Lemonis Pension in centrul orasului Skopelos. In final a fost de acord sa schimbe locatia si am stat 3 zile in centru, pe strada principala spre Biserica, cu vederea la port.

Camera micuta, dar ingrijita, curatenia se facea in fiecare zi - ne intreba o doamna daca avem nevoie de... service.

Dupa cele 3 zile am hotarit se ne mutam pe partea de vest a insulei si am stat la Orfanos Rooms in Loutraki portul orasului Glossa. Aici nu putem spune ca este o plaja amenajata, dar de aici am putut vizita celelalte puncte de atractie ale insulei: Agios Ioannis, Kastani Beach, Milia, Panormos, Stafylos...

Insula este frumosa, mult verde de la padurile de pin, dar soseaua principala este mult deasupra tarmului si nu prea avem vedere la mare in timp ce strabatem insula de la nord la sud.

Cheltuielile cu ferry au fost :

- 145 E la dus - din portul Volos - Skopelos Town compania Hellenic Seaways - am cumparat bileltele cu o zi inainte pe la ora 17, cind am ajuns in volos, dupa un drum destul de lung din Pitesti

- 136 E la intors din Loutraki (2 pers + 1 masina)

Concluzie : vacanta a fost frumoasa, sunt peisaje minunate, care ne amintesc de... Mamma Mia. Daca sunteti mai tineri si cu dorinta de explorare este o experienta fosrte frumoasa; pe noi ne-au ametit serpentinele si pantele cam abrupte...

Tuturor celor care isi propun sa mearga pe urmele personajelor din Mamma Mia, va doresc vacanta frumoasa!

Trimis de liviukia in 30.08.16 14:37:03
Validat / Publicat: 30.08.16 15:26:39
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Insule Ionice, Paralia, Halkidiki, Keramoti

VIZUALIZĂRI: 5919 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (liviukia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P16 o mare albastra - in zare taverna Flisvos din portul Loutraki

[30.08.16 15:25:53]

@liviukia: Fiind vorba de un review amestecat, ceva info despre cazări, un pic de Skopelos am decis mutarea acestui review la ''Descoperă Skopelos'', de asemenea am retras nota pentru cazare.

Pentru ca informația să fie cât mai utilă în măsura timpului disponibil te-am ruga să scrii cîte un review separat pentru fiecare cazare avută : Pension I Lemonis, Orfanos Rooms și Hotel Iason Volos.

Poți folosi link-ul Scrie Review - click aici pe care îl găsești și în prima pagină.

Mulțumim!

ANILU
[30.08.16 15:51:50]

@liviukia: Am citit articolul tău despre Skopelos şi am rămas bulversată, doar atât ne spui despre drum, cazare şi insulă. Eu vroiam mai mult, vroiam şi eu să văd această insulă citind articolul tău, insulă pe care nu am reuşit să ajung anul trecut când am fost în Skiathos.

Aţi fost cu maşina direct pe insulă din Volos? şi ne spui că aţi stat un sejur. După aceea ne spui că aţi stat 3 zile şi a costat 250 euro.

Poate ne mai lămureşti cu câteva detalii.

Am votat articolul şi vă felicit pentru faptul că aţi fost în Skopelos.

Toate cele bune.

liviukiaAUTOR REVIEW
[31.08.16 14:29:06]

@ANILU: s-o luam metodic:

- am stat 3 zile la Lemonis Pension - Skopelos Town

- 2 zile la Orfanos rooms - Loutraki

- 1 noapte am dormit la Hotel Jason din volos

am facut un cost aproximativ, de fapt cazarea a costat 40E/ noapte+ 50 la Volos =250E- doar cazarea

Noi am fost in Skopelos cu masina personala, plecind din Pitesti- Ruse- Kulata- Volos - am facut aprox 15 ore, din care condus propriu-zis vreo 13 (am plecat la ora 1,30 dim si am ajuns la Volos la ora 16.30

Din Volos am luat ferry a doua zi dimineata la 7,45 Hellenic Seaways (a costat 145 E- 2 pers+o masina - am luat biletele de la agentia din oras, situata pe faleza, la 50 m de Jason- nu am facut rezervare online) pina in Skopelos Town, unde am stat 3 zile la Lemonis Pension (am explicat de ce am schimbat cazarea - accesul f greu la Lemonis Studios)

- Drumul este de aproximativ 4 ore, confortabil, cabina interioara si puntea

- Am mai stat 2 zile in Loutraki si am plecat tot cu Hellenic la ora 11.30 din Loutraki

Insula este splendida, foarte multe paduri de pin, stradutele f. f. inguste in Skopelos Town si Glossa, dar cam "virajata"... Nu este asa multa animatie, adica cluburi, distractie... este mai linistita, neinvadata de compatriti de-ai nostri, multi turisti englezi, francezi, nemti si greci.

Nu am vizitat toate plajele, care constituiau atractia insulei, dar tot ceea ce am vazut a fost minunat.

dropacel
[02.09.16 10:08:01]

Insula este extrem de frumoasă, poate fi vizitată din orice colț al ei ați avea cazarea, mai ales dacă posedați mașină personală! Distanțele sunt mici, insula cu totul fiind mică, in jur de 20 km lungime, sunt puse la dispoziție, in interiorul insulei, curse regulate de autobuze/autocare care ajung până la plajele cele mai cunoscute, acestea pot fi luate din stații foarte bine semnalizate. Curbele si virajele nu sunt chiar așa de speriat! Intr-adevăr nu se compară cu relieful plan din țara noastră, însă sunt specifice reliefului insular grecesc, fără a pune probleme deosebite. Dacă ar fi să fac o comparație cu Lefkada, acolo mi s-a părut intr- adevăr deosebit de virajat si cu pante foarte abrupte. Cine a mai vizitat măcar o dată Grecia, va ști la ce să se aștepte! Vacanțe plăcute în continuare tuturor!

P.S. Animație este peste tot, câtă doresti, sunt numeroase restaurante, cluburi de noapte, numai să le cauți! Turiști mulți, chiar si acum in septembrie, chiar și români!????

[02.09.16 10:34:02]

@dropacel: Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

liviukiaAUTOR REVIEW
[02.09.16 12:01:42]

@dropacel:

Am spus in review ca soseaua este "virajata" ptr ca noi... nu mai suntem asa de tineri si ni s-a parut un pic mai greu, mai ales la Glossa. Cluburi de noapte nu am cautat, nu ne prea intereseaza...

Stim ca relieful Greciei este 80% muntos, am fost si in Lefkada (acum 3 ani), dar... timpul nu sta pe loc.

Se poate face excursie la Alonissos... mi s-a parut tare frumoasa! Bineniteles ca nu am vazut nicio foca, dar am vazut delfini...

- Romani am intilnit f putini, cei mai multi au debarcat la SKiatos...

Oricum a fost o vacanta f. frumoasa.

dropacel
[02.09.16 22:34:37]

@webmasterX: Mă voi strădui, nu promit, când mă voi întoarce din insulă!

calatorul
[05.09.16 18:57:42]

@liviukia: Multumim pentru informatiile oferite si impresiile impartasite, ca si pentru pozele lamuritoare.

ANILU, calatorul, dropacel, liviukia
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Skopelos: