ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.08.2016
DIN: Iaşi [BV]
ÎNSCRIS: 29.08.16
AUG-2016

Baile Olanesti - Deziluzie totala

Am mers la Baile Olanesti pentru apa de la izvorul 24 (pentru pietre la rinichi). Am ajuns in dimineata zilei de 27.08.2016 (sambata). Mentionez ca n-am mai fost in aceasta statiune de mult timp.

Ne-am cazat la particular pentru ca la hoteluri nu te lipesti, iar conditiile sunt net inferioare si am inceput sa ne informam. Asa am aflat ca, mai nou, apa minerala pentru tratamentul diverselor afectiuni este pe CARTELA, cum era painea pe timpul "Impuscatului".

Ca sa beneficiezi de binefacerile apei de la izvoare, trebuie sa ai o cartela, pe care o primesti de la Receptia Hotelului Olanesti, in baza unei "tidule" primite de la medicul unei baze de tratament. Cum era sambata, singurul medic aflat la datorie era cel de la acest hotel, iar coada era imensa la ora 10.30, neavând nici cea mai mica sansa de a putea fi consultat pina la terminarea programului.

Intrebarea care se pune este de ce s-au vandut aceste izvoare unor profitori, care, pretinzând ca au grija de sanatatea ta, consultandu-te un "specialist", de fapt baga mana in buzunarul fiecarui bolnav care vrea sa beneficieze de binefacerile acestor ape (orice consultatie costa 30 lei).

O alta intrebare care se pune este: cati romani au murit din cauza ca nu au stiut cata apa sa bea, pentru ca aceasta sa necesite un control medical la fata locului.

Orice om care vine sa se trateze la Baile Olanesti, vine la recomandarea unui medic, care-i spune de la ce izvor sa consume apa si in ce cantitate, nu bea ca boul.

Toate cele expuse mai sus au o singura explicatie. Dorinta de imbogatire si de a putea da cota de bani la partidul care i-a "improprietarit" pe sotii T., care am citit a fi niste apropiati ai lui Mugur Isarescu, cel care a cumparat si podgoriile de la Dragasani. De fapt se zvoneste printre localniciii din Baile Olanesti ca statiune ar fi fost cumparata de Isarescu prin interpusi, si aici intra toate hotelurile si vilele din centru, izvoarele si sute (sau mii) de hectare de padure.

Nu m-ar mira ca Isarescu sa fi cumparat tot judetul Valcea (si mult peste) la veniturile si influenta pe care le are.

PACAT DE TARA ASTA!!!

Din aceste cauze toti tinerii pleaca in lume si nu se mai uita inapoi, iar banditii se fac ca nu inteleg fenomenul.

S-ar putea sa-l inteleaga când vor fi trasi in teapa toti.

Trimis de maryn escu in 29.08.16 21:58:08
Validat / Publicat: 29.08.16 22:28:56

VIZUALIZĂRI: 3380 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (maryn escu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[29.08.16 22:25:18]

@maryn escu: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 66&ridAnt=72901

zlatna
[30.08.16 03:10:30]

@maryn escu: bun venit si din partea mea. Eu locuind in Ramnicu Valcea merg mai des in statiunr dar nu pentru apa ci pentru a fugi de caldura orasului.

Revenind la apa izvoarelor aici s-a intamplat ca si cu "baieti destepti" care cumparau energie la un pret mic si o vindeau la suprapret, numai ca la Olane; ti o "domna" a concesionat pe 50 ani toate izvoarele de la primarie. A pus niste robineti si doua termopane la fiecare izvor iar acum percepe taxa pentru apa care vine din pamant singura fara nici un ajutor.

Primaria chiar nu putea sa puna doi robineti si sa lase apa la liber, e Jaf cu J mare.

dorgo
[30.08.16 20:42:28]

@All... asa e dom'le, asa e coane Fanica, "a fost sedinta la primare"... "da? si cine fura pe-acolo?? " "pai fura primarul, notarul, contabilul, politaiul, secretarul de partid, cam toti fura, nu lipsi nici unul".

Cum am umblat si eu prin statiuni balneare, aproape prin toate, am plecat si eu urchea, la "Izvoarele sub cheie din Olanesti", reportaj ce l-am descris si eu mai demult, izvoare ce sunt o rezervatie ecologica, n-ai voie sa te atingi de ele, dar... cica Sarata Monteoru e data 90% norei unui fost prim ministru, cica Baile Boghis, sunt date 50% unei foste ministre a turismului adorabile, care a luat pentru consortul ei, si noua si imensa Baza de tratament de la Borserc, dar din pacate "baietii rai" de la DNA, au impiedicat-o s-o ia cu totul, cum intreaga Sovata (minus hotelul Alunis, care cu greu s-a desprins din ghearele cumparatorului) a fost vanduta de un fost-fost prim ministru pe doi lei, maghiarilor, (pentru nici 2 milioane de euro), bani care s-au recuperat prin vanzarea unor vile (au vuit atunci ziarele, dupa Revolutie),

cum ne trebuie 20 de ani ca sa reimpadurim Natura disparuta peste granita, si ca sunt sanse ca nepotii nostri sa vada o Romanie sahariana,

cum sarea si marmura si apele minerale din tara, sunt supte de regii autonome din capitala, si multe altele...

dar sa nu credeti nimic, astea sunt doar barfe ce circula prin sate, folklor mincinos, asa e pe la noi, lumea iubeste barfa, eu spre exemplu cred ca toti liderii tarii sunt curati si cinstiti mai ales cei din Bucuresti, un exemplu pentru tineret (care n-ar mai trebui sa tot plece din tara) si pentru posteritate, si care ar trebui pusi in cartea de istorie si pe tate gazetele de perete cu fruntasi in productie...

Corina70
[31.08.16 13:14:12]

@maryn escu: Se pare ca incepe sa se faca dreptate!!!

" Politistii Directiei de Investigare a Criminalitatii Economice a Politiei Romane, sub coordonarea procurorului de caz din cadrul Parchetului instantei supreme, fac 16 perchezitii domiciliare, in Bucuresti si in judetele Valcea si Constanta, la persoane fizice si juridice suspectate de evaziune fiscala si spalare de bani, anunta Politia Romana.

Societatile comerciale vizate actioneaza in domeniul turismului, potrivit unor surse judiciare, care au indicat ca descinderile au loc la Hotelul Riviera din Olanesti, Hotelul Riviera din Mamaia, precum si la firmele SC Vest Televiziune si Lifi Tour Olanesti.

Anchetatorii ii suspecteaza in acest caz pe sotii Maria si Ion Tudor, potrivit acelorasi surse, care au mai precizat ca 13 dintre perchezitii au loc in Valcea, trei in Bucuresti si una in Constanta. In Capitala, una dintre perchezitii ar avea loc in Bulevardul Agronomiei, nr. 7-15, sustin sursele judiciare. Vor fi puse in aplicare noua mandate de aducere a unor persoane, iar audierile ar urma sa aiba loc la Parchetul Tribunalului Valcea.

Cercetarile au aratat ca in perioada 2006–2016, administratorii a zece societati comerciale din judetele Valcea si Constanta ar fi realizat un mecanism financiar-fiscal, prin care au cauzat un prejudiciu de aproximativ 10 milioane de euro, sustin politistii. Astfel, prin diminuarea obligatiilor fiscale, dar si prin achizitionarea de active la preturi subevaluate ori prin inregistrarea unor operatiuni comerciale fictive semnificative, pentru cresterea nereala a cheltuielilor deductibile (produsele facturate nu au figurat in conturile specifice de stocuri ale furnizorului, sau serviciile nu au fost prestate), respectivii administratori ar fi eludat obligatiile fiscale datorate bugetului de stat. "

Sursa, aici :

http://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/pechezitii-in-bucuresti-valcea-si-constanta-intr-un-dosar-de-evaziune-fiscala-cu-un-prejudiciu-de-10-milioane-de-euro. html

Corina70, dorgo, zlatna
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin Olănești și împrejurimi: