ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.03.2010
ÎNSCRIS: 29.11.08
AUG-2009
2 AD. + 2 ( 10 ani + 5 ani) COPII

Weekend la Poznan - Asa de frumos

La sfarsitul verii ne-am gandit sa plecam la Poznan, sa vedem live finalele de la Campionatul Mondial de Canotaj. Mai vizitasem Polonia cu 10 ani in urma, mai exact am fost la Varsovia si la Cracovia, ne-a placut mult, dar la Poznan nu am ajuns. Am plecat cu avionul vineri la pranz si ne-am intors luni seara. Am platit numai taxele de aeroport (in jur de 1000 lei) pentru ca pentru bilete am folosit milele adunate din alte calatorii efectuate cu companii aeriene din cadrul Star Alliance.

Ne-am cazat la hotelul Orbit, 3 *, situat intr-o zona linistita a orasului. Conditiile au fost bune, corespunzatoare stelelor hotelului. Singurul aspect pe care l-as comenta ar fi acela ca mobilierul era vechi. In rest, foarte curat, prosoapele erau schimbate zilnic, iar mincarea de la restaurant era diversificata. Poate ca unul din motive era si prezenta in hotel a multor echipe nationale, de pe tot globul.

Am vizitat Gradina Botanica, care intr-adevar este deosebita. Am mai facut o plimbare prin oras unde am remarcat cat de frumoase sunt cladirile vechi si monumentele istorice si mai ales cat de bine intretinute sunt.

De remarcat este ca drumurile din oras se prezinta in conditii excelente: fara gropi: liniile de tramvai sunt la acelasi nivel cu drumul asa ca nu simti cand treci cu masina peste ele.

Trimis de Arinuca in 06.03.10 14:22:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în POLONIA. A mai fost în/la: VARSOVIA, CRACOVIA

VIZUALIZĂRI: 2371 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Arinuca); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Zona centrala a gradinii botanice

[06.03.10 16:02:07]

avand in vedere ca avem deja o sectiune pentru review-urile de calatorie din aceasta tara - Descopera Polonia - am mutat aici si acest review.

Costi
[06.03.10 21:22:03]

După părerea mea, nu are nicio logică această secţiune, "Descoperă Polonia", de vreme ce ea se subscrie secţiunii "Polonia". Eventual ar putea fi redenumită "Alte locuri", sau "Diverse" şi să conţină impresii care nu se referă la o locaţie exactă. Sunt două astfel de postări până acum, cea a userului mihaelavlad2000 şi cea a lui adrian76.

Celelalte două se referă la locaţii clare, distincte.

În mod normal, ar trebui să existe secţiuni pe oraşe, aşa cum sunt şi la celelalte ţări.

Review-ul Arinucăi ar putea fi plasat la o eventuală secţiune "Descoperă Poznan", astfel ca cineva care caută ceva despre acest oraş să găsească informaţia direct.

Acum, introducând în fereastra de căutare cuvântul "Poznan", rezultatul este nul, ca şi când nu ar exista nimic despre acest oraş.

Apropo, căutarea se face numai în titlul secţiunilor, nu şi al review-urilor?

Cât priveşte review-ul Ariucăi, deşi este cam sumar, el este unul care dă idei, aşa că eu unul îl votez.

[06.03.10 21:54:23]

sectiunea "Descopera Polonia" se subscrie Poloniei (mie mi se pare foarte logic) si ea ar urma sa includa review-urile care nu se refera la o unitate de cazare, deoarece dupa cum vezi, aici la noi pe site deocamdata Polonia nu este structurata pe regiuni, asa cum este in cazul tarilor mult mai vizitate/solicitate. deocamdata nu am ajuns cu curatenia/restructurarea prin toate cotloanele site-ului. toate la timpul lor.

intr-adevar, daca dai search dupa un anumit cuvant cheie, acesta nu este cautat si in titlul review-urilor, ci doar in regiuni, sectiuni, statiuni, obiective, etc. dar deocamdata nu si in titlul review-urilor. urmeaza. dupa cum am spus, toate la timpul lor. din pacate timpul webmasterului-sef este destul de limitat si astfel de implementari noi necesita in primul rand timp.

Dragoș_MD
[10.04.10 22:31:08]

si de la mine cateva puncte, pentru continuarea muncii de a pune in scris amintirile...

RobertCodescu
[21.11.10 22:39:02]

Mie LOGC mi se pareau 400 PMA pentru acest review asa ca iata-le de la mine sosite acum. Oricum ar fi clasat acest review tot despre un weekend la Poznan este!!!

FELICTARI @Arinuca

Costi