ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.08.2016
ÎNSCRIS: 03.03.08
AUG-2016
3 AD. + 2 COPII -- v: 40+

Skadarska nu se dezminte - alt restaurant excelent: Dva Jelena

Am ajuns acolo imediat după ce ne-am cazat; fiind cu mami, care trecând pe ora Europei Centrale avea nevoie urgent de hrană pentru a putea să-și ia medicația, am rugat ospătarul dacă poate să ne aducă pentru dumneaei ceva bun și repede. Am decis să îi comandăm niște cașcaval pane și o salată verde.

În câteva minute mami era cu mâncarea în față și noi mai liniștiți.

Așa... acum că ne liniștirăm, să vă spun mai pe larg. Am mers acolo în urma experienței deosebit de plăcute avute cu un an în urmă la Šešir Moj (care e chiar vizavi). Și cum căscam gura pe-acolo (căutând cum spuneam ceva „bun și repede”) mi-au căzut ochii pe ăsta: Dva Jelena (pe FB).

O fătucă bine îmbrăcată (deși era doar jumătatea lui august, temperatura scăzuse sub 20 grade) ne-a condus înăuntru (n-aveam chef de tremurat la terasă) și ne-a explicat că în primul salon e ceva mai liniște, în timp ce în cel de-al doilea vom avea parte și de muzică interpretată de lăutari. Exact ce doream!

Cum spuneam, ospătarul a fost prompt. Noi, mai lenți. Dar până la urmă am decis să luăm din meniu un „ŠUMADIJSKA TEPSIJA (Mix grilled meat for two or more, served with baked potato and „kajmak” in a clay pot) ” și o salată tarator.

Evident, taratorul - „serbian style”, dar OK. Eu am luat două shot-uri scurte de dunja, pentru resetare, și împreună cu iubi ne-am luptat cu cărnurile din oala de lut. Evident, am pierdut meciul, nemaiavând încă vreo două ajutoare...

De ciudă, iubi a mai băgat trei cupe de înghețată (pe care a lăudat-o mult)!

Lăutarii au venit și ei, în apropiere de masa noastră, dar fără a fi deranjanți. După ce au epuizat un potpuriu de muzică gen cafe-concert, au fost chemați la o masă alăturată de sârbi și le-au cântat de-ale lor. Mie mi-a plăcut foarte mult atmosfera creată.

La final nota de plată a fost chiar amuzantă: era ceva de genul patru mii și ceva de dinari (pe casa de marcat) și dedesubt scris cu pixul pe sârbește ceva de genul „am aprecia ca, împreună cu bacșișul, să plătiți 5100 de dinari”. Pe mine m-a bufnit râsul, oricum le lăsam cam pe-acolo, iar masa și ambianța chiar au meritat.

Am plecat sătui și bine-dispuși spre „casă”.

Trimis de Dragoș_MD in 28.08.16 18:52:15
Validat / Publicat: 28.08.16 19:38:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SERBIA.

VIZUALIZĂRI: 2856 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Skadarska nu se dezminte: Dva Jelena - terasa și intrarea

mishu [29.08.16 10:24:58] »

@Dragos: Normal, despre un restaurant apreciezi intai aspectul, decorul, dupa care treci la bautura (ca asta vine prima, timp in care te mai uiti stanga-dreapta) si ca varf de piramida mancarea. Aici din poze ce sa mai, bun de bun si aratos de aratos.

Dar aici in articol ceea ce mi s-a parut intr-adevar super-fun a fost nota de plata. Aici mi-ar fi placut intr-adevar sa vad o poza.

Felicitari insa pentru o seara reusita, votat cu mare placere.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / SERBIA [30.08.16 00:05:22] »

@mishu:

... mi-ar fi placut intr-adevar sa vad o poza.

Și la fel de mult mi-ar fi plăcut și mie să v-o arăt. Din păcate, neavând mărunțiș, am pus în „portofelul” cu nota de plată 6000 de dinari; când mi-a adus cei 900 rest, mi i-a dat fără bon. Dar iubi poate să confirme, că i-am arătat și ei, că nu mă credea când i-am zis și nu pricepea de ce mă amuză nota de plată.

Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Belgrad şi împrejurimi:

• pagină generată în 0.049996137619019 sec