ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.08.2016
DIN: Drobeta-Turnu Severin
ÎNSCRIS: 23.08.16
AUG-2016

Asteptari prea mari

A fost prima vacanta in Grecia, toti prietenii ne vorbeau la superlativ de litoralul grecesc si am plecat convinsi ca totul va fi perfect.

Am ales traseul prin Serbia- Macedonia, relativ OK la dus, mai putin faptul ca am plecat noaptea. Avantaj - noaptea nefiind aglomerat, am trecut destul de repede prin vami, am intrat in Grecia dupa cca 8 ore de la plecarea din Tr. Severin.

Drumul de intoarcere a fost groaznic, mai bine de 3 ore pierdute in vama Grecia / Macedonia / Serbia, in total 13 ore de condus. Concluzie: data viitoare vom merge cu avionul. Chiar daca peisajele merita, autostrazile sunt OK, iti piere tot cheful cand copilul se plange ca nu se simte confortabil.

Grecia... frumoasa, dar din povestile tuturor ma asteptam la ceva spectaculos. Probabil insulele sunt cele care merita cu adevarat, noi am ales sa mergem in Halkidiki, deoarece aveam la dispozitie doar o saptamana.

Marea, intr-adevar este de vis, plaja OK, multa liniste si curatenie. In zona noastra erau pietre in apa, se rezolva cu papucii speciali.

Hotelul, in schimb, m-a dezamagit. Chiar daca se spune ca in Grecia nu mergi pentru lux la hotel, H. Akti nu prea are legatura cu pozele de pe site-urile de prezentare. Hotelul il gasiesem initial clasificat la 4 stele, ulterior ni s-a spus ca are 3 stele +, dar am zis sa incercam.

Ce m-a deranjat maxim, camerele sunt destul de diferite, asa ca avand aceeasi rezervare si aceeasi valoare platita pt camera dubla superioara cu vedere la mare, camerele nu prea seamana.

De ex noi am avut un pat suplimentar din acelea jalnice (de campanie), prietenii nostri o camera mult diferita, mai mare, 2 paturi duble, 2 televizioare, chiar arata OK. Raspunsul de la receptie... nu putem face nimic, hotelul e plin, camerele nu sunt standardizate, chiar daca pretul e acelasi!

Cireasa de pe tort... perdea la dus, lucrul pe care il detest cel mai mult. In rest, mobilier destul de vechi, anost, cred ca de aceea hotelul e "putin declasificat". In primele zile se facea curatenie in camera in prima parte a zilei, spre final veneau la ore imposibile 14-15.

Micul dejun relativ OK, dar aproape acelasi in fiecare dimineata. In rest, mancarea nu mi s-a parut WOW, ciorbele erau prea sarate. Tavernele, mult prea laudate, din punctul meu de vedere.

Orasul Ouranopoli mi-a placut, in rest, langa hotel nu sunt locuri de plimbare, se iese direct in strada. O sa pastram doar amintirile frumoase, am fost cu prieteni dragi si asta conteaza.

Trimis de marinab in 27.08.16 17:22:23
Validat / Publicat: 27.08.16 18:32:58
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 5485 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (marinab); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[27.08.16 18:15:01]

@marinab: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

...

@marinab, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

...

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 18&ridAnt=72799

calatorul
    [27.08.16 19:53:26]

Multumim pentru informatiile si impresiile impartasite, asteptam si cateva poze de la fata locului ca sa ne facem o idee completa. Imi pare rau pentru dezamagirea cazarii in Ouranopolis, constatarea este corecta, zona nu este cea mai ofertanta din Grecia.

Daca vreti confort si relaxare va propun pensiuni private cu vile individuale in gradini minunate, raspandite prin toata Grecia si insule. Iar cu drumul spre greci inca stati bine, din Severin mai e putin pana la Salonic, noi bucurestenii trebuie sa traversam toata Bulgaria, e o catastrofa pe sosele, merg anapoda, drumurile sunt inchise sau deviate fara a fi anuntate etc. Succes, alegeri inspirate si vacante frumoase!

DOINITA
    [28.08.16 22:29:07]

Nu trebuie sa "dezarmati", Grecia este frumoasa, mai trebuie sa-i dati o sansa! Sunt cazari si locuri de vis, taverne pitoresti si mancaruri traditionale sa "te lingi pe degete". Zona Halkidiki a cam devenit mult prea "romanesca" si cred ca si grecii nu prea se straduiesc. S-ar putea sa fi aflat zicala romaneasca"merge si asa"

Multumim pt. impresii si vacante frumoase in Grecia si nu numai!

calatorul, DOINITA
    Alte impresii din această RUBRICĂAkti Ouranopoli Hotel: