ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.08.2016
DIN: Moreni
ÎNSCRIS: 02.09.11
AUG-2016

Rodolfos Inn... interior

Recomandată cu căldură de la agenția din Târgoviște. Poze puține. Filmări pe youtube puține. Doar petreceri grecești. Am mers însă pe mâna celui care la precedenta vizită în Thassos ne oferise o cazare bună (vezi impresii). Ne-a arătat și acum unde o să fim cazați. Undeva la etajul 1 al vilei. Mișțo! am zis noi după ce am văzut pozele arătate.

Mișto a făcut de noi respectivul operator al agenției ce ne arătase fotografiile, pe care îl cheamă culmea! ca pe mine. Când am ajuns acolo i-am dat imediat telefon. Patroana ne indica camera 5 undeva la mansardă. El prin telefon: ,,Cu scuzele de rigoare, dintr-o regretabilă eroare v-am arătat la etajul 1 poze din camera proprietăresei. Și camera 5 într-adevăr e la mansardă. Acolo trebuie să vă cazați! '' ,,Păi bine nenicule nu ți-am spus că nu vrem la mansardă, că eu am un metru optzeci si cinci iar nevasta nu-i cu mult mai scundă. Capetele pe care le vom da în grinzile alea de la acoperiș se vor transforma în sughițurile tale! ''

Gazda grecoaică cu experiență în d-alde d'astea ne-a convins. Ne-a înmuiat cu povestea ei cum că îi place foarte mult țara noastră, că a vizitat Sinaia și Bucureștiu. În fine! Acu după ce am bătut atâta drum și banii sunt în buzunarul lor doar n-oi face pe nebunu și să mă întorc acasă doar pentru că nu-mi place la mansardă. Dar căpățâna mea nu mi-a dat dreptate. Chiar din prima seară a făcut cunoștință cu temutele grinzi de lemn vopsite frumos cu alb.

În camera principală curat. M-am mai liniștit. Mirosea a bine. Patul mare în care și un elefant ca mine se putea lăfăi. Lățimea era aproape cu lungimea și varia în jurul la 2 metri. Am deschis ușa în baie. Hm... hai că-i bine! Am vizitat balconul. Destul de bun ca spațiu. O măsuță și patru scaune. Abia când am intrat în chicinetă am făcut cunoștință cu grinzile. Băieții aveau să doarmă acolo. Patul bun dar trebuia să mergem cocoșați să ne pregătim cafeaua. sau micul dejun.

Bucătărioara, ca să-i zic așa, în schimb era utilată cu de toate. Plita electrică mergea bine. Puteai să gătești orice. Chiar și fasole. Vă spun asta pentru că într-o seară venea o mireasmă de fasole teribilă de la vecini, tot români și ei, care mi-a adus aminte de celebrele mâncăruri de la bloc cănd adulmecai urcând scările fel de fel de mirosuri de mâncare la fiecare etaj. Ah ce bine e în vacanță!

Vorba președintelui: Ghinion! Chiar din prima seară a picat lumina. În toată stațiune Limenaria aflată în sudul insulei, a doua ca mărime după capitala Limenas. N-a durat mult, 10 minute, totuși preventiv gazdele au dat drumul la generator pentru a nu strica atmosfera de la terasa lor. Asta e dovada faptului că s-au mai întâmplat pene de curent și erau pregătiți. Terasa lor e în buza mării. Prețurile sunt cam piperate față de alte locații de aia n-am băut la ei decât o bere Mythos cu 4 euro. De-a lungul sejurului am mai avut un ghinion cu lumina. M-a prins în timp ce mă pregăteam să-mi trag chiloții pe mine. Bineînțeles că i-am luat pe dos!

La Rodolfos Inn nu știu cu ce se încălzește apa pentru duș. Îmi aduc aminte de acvariile din sticlă de la noi de pe bulevardul Mamaia din Constanța. Toată lumea îmcălzea pe litoralul românesc dacă erai cazat la casă, la vreo bătrânică, apa la soare pentru duș. Aici în dreapta locației cum privești marea Egee am văzut un astfel de recipient pe o clădire vecină. Deci și grecii încălzesc apa la soare? Păi de ce, ce te miri? Toată lumea încălzește apa la soare! Într-adevăr unii cu panouri solare iar alții doar cu recipiente din inox. Păi și ăștia de la Rodolfos cu ce încălzesc? Că nu se vede nimic. Dar nici nu se simte nimic. Apa de la duș e apă de ploaie! N-am mai vrut să-mi fac nervi să întreb de ce nu e apă caldă. Am făcut duș așa. Vorba uneia din România mea : Pretenții!... Ce-i atâtea pretenții? În apa de mare cum de te bagi?

În următoarea seară apa caldă însă a fost caldă. Și în următoarea. Și când să zic și eu că a fost doar un accident, vreo avarie ceva hop! iar apă de ploaie!

Într-o zi pe când se făcea curat am tras cu coada ochiului și la camerele 1,2, 3 de la parter. Un pat dublu și ațât. Nu ne puteam caza noi acolo. Doi băieți mari și eu cu nevasta. Era mai bine la mansardă pentru noi în acea locație. În plus acolo la parter mi se părea o lipsă de intimitate. Afară era un foisor dar la care se putea hlizi toată lumea ce trecea pe alee.

Vila Rodolfos Inn are și plusuri. E o brutărie în preajmă și mereu cumpăram pâine proaspătă cu un euro. O păine mare pe vatră. Pe aia românească de la sacoșă am aruncat-o din prima zi. Dimineața devreme miroase a pâine caldă. Doamne ce bine era! Și ospitalitatea gazdelor e la înălțimea vilei. Ar face orice să te simți bine. Din păcate pentru ei, 75 de euro pe noapte e prea mult chiar și în plin sezon pentru condițiile oferite pentru o familie ca noi. Nu pot să recomand românilor mei o astfel de cazare cu toată simpatia gazdei pentru țara noastră. În jur abundă de vile mai moderne sau cazări mai bune. Cred.

Trimis de damn in 26.08.16 20:42:44
Validat / Publicat: 26.08.16 21:41:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 1999 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (damn); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Pe terasa Rodolfos inn... insetat de un Mythos după un drum lung.

[26.08.16 21:24:56]

Mutat în rubrica "Rodolfos Inn [Limenaria], THASSOS" (nou-creată pe sait)

[26.08.16 22:16:31]

@webmaster45: Nu Nu e bine. Rodolfos inn e într-adevar lângă Akrogiali dar in partea cealaltă corespondent cu Rodolfos bar. Au o terasă care dă in buza mării iar in spatele ei e cazarea. Probabil e aceeași Mărie cu altă pălărie și Rodolfos bar și Rodolfos Inn

[26.08.16 22:31:37]

@damn:

Te rugăm să ai amabilitatea să verifici noua poziţionare şi să ne spui dacă este ok.

Accesul în clădire se face dinspre plajă sau din partea opusă plajei?

Mulţumim.

[26.08.16 22:51:20]

@webmaster45: Accesul la cladire se face dinspre plajă. Clădirile sunt foarte înghesuite acolo, spațiile de parcare mici. Pune cursorul pe clădirea din spatele lui Rodolfos bar. Acolo e ! E vina mea că am stârnit un pic de confuzie folosind cuvântul corespondent.

[26.08.16 23:24:55]

@damn:

Cursorul nu se pune pe acoperiş, ci pe calea de acces, în acest caz dinspre plajă.

calatorul
[27.08.16 12:47:23]

@damn: Multumim pentru informatiile oferite si impresiile impartasite, ca si pentru poza lamuritoare. Alegeri inspirate si vacante frumoase in continuare!

Radu Tudoran
[27.08.16 19:50:02]

Eu v-am votat cu placere. Iar poza 2 mi-a reorientat programul de activitate in aceasta seara. Evident intr-un alt loc si cu alta marca.

Vacante frumoase pe mai departe.

[04.09.16 19:07:16]

Vă mulțumesc pentru voturi și păreri. Chiar și pentru cele negative mie. Vă promit că o să revin și cu alte impresii pe care o să le dezbatem aici spre informarea și îndrumarea cât mai corectă a cititorilor acestui sait.

calatorul, damn, Radu Tudoran
Alte impresii din această RUBRICĂRodolfos Inn Studios: