ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.08.2016
DIN: Mărăşeşti [VN]
ÎNSCRIS: 30.04.09

Le Tour de France. Turism pe bicicletă sau din fotoliu?

Bancul cu care-ncep eu reviewul:

Un vatman conducea tramvaiul prin București. În fața lui, un biciclist îl sîcîia, mergând cu bicicleta numai în fața tramvaiului, făcând tot felul de mișcări de-l obliga pe ăsta să pună frână și să bată clopotul.

La un moment dat vatmanul, nervos, scoate capul pe geam și-i strigă ăstuia :

-Băi, mă omori cu zile, ești nebun, nu poți să mergi cu bicicleta decât pe șinele astea?!

Biciclistul :

- Ba eu pot să merg și pe lângă șine și pe unde mai vreau, TU nu poți decât pe șine!

De când ne naștem și devenim conștienți ni se spune ce importantă este mișcarea pentru sănătatea noastră. S-a inventat o grămadă mare de sporturi, zise și de întreținere, a căror unică menire este aceea de a ne asigura că, practicându-le, vom muri sănătoși, cum ar fi :alergatul, de nebuni, peste câmp, trasul de fiare (altele decât alea de le fură ca să le predea la centrele de fier vechi), înotul, ciclismul și alte alea.

Acuma, eu vreau să vorbesc despre ciclism, în general și despre Le Tour de France, în special.

Ciclismul este un sport ciudățel, un sport în care știi de la-nceput că, într-o echipă nu vei face decât ceea ce stabilește directorul echipei. Tragi ca nebunul la trenă, doar ca să-i dai distanță liderului de echipă la finiș. Și, câte-odată, ești lăsat și tu să câștigi o etapă. Clar, ciclismul înseamnă echipă și camaraderie, trebuie să stai și să tragi lângă cel aflat în suferință din echipa ta!

Spun, deci, Vive la France, Vive Le Tour, Vive Peter Sagan, care, mie cel puțin, îmi place de mor, chiar dacă nu-i ciclist de general, e sprinter înnăscut sau de ”clasice”. Dar, tot are cea mai frumoasă victorie din această ediție, în etapa a 16-a, cînd îl bate pe Cristophe cu un fir de păr. Uitați-vă de unde iese, la finish pentru sprintul de-i aduce victoria: youtube

Se știe, la nivel profesionist ciclismul nu este chiar un sport ”curat”, ba, se spune că toți cicliștii din caravană sunt chimizați cu ceea ce este voie sau cu ceea ce nu se poate descoperi. Cel mai ușor exemplu este Christopher ”Chimic” Froome, câștigător, printre altele, a trei ediții de Tour; mă rog, după ce lumea s-a fript cu Lance Armstrong nu mai are nimeni curaj sa urce pe-un piedestal un erou de la ciclism.

Vreau să spun că, pentru mine, vara înseamnă, printre altele, mare, Wimbledon și Le Tour de France.

Marea, știți că am holomoacă la ea, tocmai ce vă povestii despre așa ceva într-o postare din urmă. Și pentru că, în ultimii ani, la mare fiind, văd și Wimbledonul și Le Tour de France, înțelegeți asocierea de-o fac, nu? .

Wimbledonul, pentru că, ce vreți, sunt nobil din fire, tata a fost fochist la C. F. R., de aici obârșia nobilă, mi-ar plăcea să mă plimb prin parcul ăla unde-s terenurile de tenis și să lipăi, delicat, o mare porție de înghețată cu căpșuni... daaa, bine, măi, pe cine vreau eu să păcălesc, bere nene, de-aia, neagră... Guiness parcă-i spune!

Iar Le Tour de France, pentru peisajele superbe pe care le văd fără să fac niciun efort, stau în fotoliu și-i văz pe ăia de pedalează de numa-numa. În plus, în marea majoritate a timpului ți se oferă imagini și peisaje și ți se spun și povești despre locurile de le vezi! Ce vreți mai turism de-atâta? Plus că, dacă stau bine și mă gândesc, nici eforturi financiare nu trebuie să faci și, iată, vezi toată Franța! Atâta doar, să ai abonamentul plătit la zi cu firma de cablu...

Știți cum facem sport marea masă a bărbaților, nu? Ne pregătim de meci, adică ne aducem vreo 5-6 beri lângă fotoliu, ne așezăm cât mai confortabil în fotoliul favorit și ne uităm la meci. Normal că centrările noastre, instinctive, de-acasă, stând în fund în fotoliu, sunt mai bune decât alea a jucătorilor de pe teren. În pauză, extenuați de efortul de l-am făcut bând berea, explicăm ălora de vedem meciul cu ei cum trebuia dată centrarea aia, calculând unghiul sub care trebuia trimisă mingea, uitând că, de fapt, ne împiedicăm și de preșul de la ușă, darămite să mai alergi pe teren și să și centrezi din alergare?! .

Cam așa și cu ciclismul din Le Tour de France, ăia trebuie să depene cât mai repede din pedale să ne schimbe nouă peisajul! Hai că treaba cu sportul este ușoară!!!

Pe vremea când eram puștam îmi cumpărase tata o bicicletă din aia, semicursieră, cum spuneam noi, un Sputnik. Vreau să spun că ajunsesem de puteam să dorm pe bicicletă, mergeam pe-o roată, când voiam pe aia din spate, când îmi rupeam gâtul, pe aia din față, am căzut de-atâtea ori de pe bicicletă de m-am julit și-n cerul gurii, dar, toate astea le-am făcut acolo, în Adjudul meu. Nu ieșeam la drum, eu trăgeam că nebunul sprinturi pe străzile orașului și-atât.

Într-o zi tata m-a luat cu el, într-un tur al județului, nu mult, vreo sută de km. Atunci am văzut eu ce-nseamnă mersul pe bicicletă, ca turist. Normal că am murit de vreo 5 ori, pentru că, la-nceput, eu voiam să merg așa cum știam eu, cât mai repede. Pe urmă s-au muiat grisinele, picioarele au început să-mi bâțâie și eu să tremur precum câinele la injecție. În timpul ăsta Costică, tata, pedala tacticos iar eu mă rugam s-apus să trăiesc pân-acasă, să-l reclam la UNICEF că și-a bătut joc de fiu-su!

De ce fac divagația asta? Așa, ca să am cu ce umple reviewul ăsta, voi ce credeați?

Pentru că de ce, vorba lui Jiji, uite, cicliștii din Le Tour pedalează în jur de 240 de km de etapă și, cel puțin anul ăsta în vreo trei situații, se câștigă etapa la sprint și este nevoie de fotofinish ca să vadă cine a câștigat.

Eu, cu spiritul meu sportiv unanim recunoscut, dacă aș pedala ca nebunul 250 de km și aș pierde etapa doar cu o lățime de baieu, după ce aș trece linia de sosire aș lua bicicleta și i-aș face-o guler ăluia de m-a depășit. Bine, în starea fizică în care mă aflu acuma, mor și dacă încerc să ridic bicicleta, care are și ea vreo 7 kile.

De-aia, spui, sportul face bine la sănătate, să te uiți la el și bagi la cap că mișcarea ajută viața, dar, dacă mă gândesc bine, cred că nici somnul nu omoară pe nimeni, nu?

Haidi, pa!

P. S. Un alt banc, tot biciclistic.

La o maternitate, într-o zi, nasc în aceeași zi, trei femei.

După naștere, medicul de le asistase trece pe la fiecare din ele să vadă cum se simt, de unde sunt, mă rog, discuții.

Cu acest prilej află că cele trei femei trăiau toate în București și că, tatăl copiilor născuți era aceeași persoană. Ba mai mult, află că acesta este afară, la ușa salonului.

Mirat de-așa situație, medicul iese să-l vadă pe erou.

Ăsta era un ăla, mic și urât, o așchie de om.

Medicul îi spune, după ce-l vede :

- Bravo, nene, ești tare! Cum ai făcut, bre, să fii cu trei femei, în București, în cartiere diferite, în același timp și să faci și copil cu fiecare?! Bravo, ești ”rapid”!

La care tatăl, :

-Da, dom' doctor, mă mișc repede, că am bicicletă!

Trimis de Yersinia Pestis in 26.08.16 20:02:05
Validat / Publicat: 26.08.16 20:42:00

VIZUALIZĂRI: 1085 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Logo-ul ofocial pentru Le Tour de France. Iar muzica e a lui Kraftwerk, cei cu ”We are the robot” de prin 1978, ăștia mai purisani, așa, ca mine, ne-o aducem aminte :) P.S. Nu-i poza mea, deci, sîc-sîc, n-o puteți vota, așa să știți !
Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2031 PMA (din 31 voturi)

crismis
[26.08.16 21:25:31]

@Yersinia pestis: Bre... nici nu știu de unde să încep... De undeva tot trebe'... deci: precum madamele celea de născură deodată, constat că avem ceva în comun: fiecare dintre noi avu un tată, Dumnezeu să-l ierte pe al meu, că de a lu' matale, nu vreau să anticipez. Și mi-amintii de bietul Tata, că și lui îi plăcea să se uite la Turul Frantei... Așa zicea și el, că se uită mai mult pentru peisaje, cred că de-acolo mi se trage dragu' de hoinăreală... Cu alte cuvinte, lui Tata, ca și lu' matale, îi plăcea (și) turimul pasiv, ceea ce nu-i rău, că - știi - s-a dovedit, sportul nu e chiar bun, suprasolicită articulațiile și am o bănuială că mai face și alte rele...

A, și berulele alea, nu le scoate pe toate o data din frigider, că se încălzesc, ia 1-2, așteaptă pauza publicitară pt următoarea... Ascultă-mă ce zic!...

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][5 voturi]
krisstinna
[26.08.16 21:26:50]

@Yersinia pestis: Tot citeam și citeam și nu înțelegeam dacă știi să mergi pe bicicletă. Am aflat dar nu am înțeles dacă îți place. Eu ador să merg pe bicicletă, simt că plutesc. Când era copilul meu mic, mergeam la Olănești cu bicicletele. La ora 6 dimi eram singură prin pădure, pedalând, mergeam să-mi iau apa de la izvorul 24. Era minunat! Vorba băiatului meu: "mă simt ca un zeu, mămica! " Frumos articol, felicitări! Aaa, m-am prăbușit de râs după ce am citit bancul de la final. Mulțumesc!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][4 voturi]
Dragoș_MD
[26.08.16 21:45:21]

@Yersinia pestis: 1. am cumpărat recent două biciclete pliante. Peste două săptămâni, ne vor însoți în Grecia. Le-aș fi luat și prin țară, acum, dar nu vreți să știți cum arăta mașina (chiar) și fără ele...

2. eu o să descriu (în loc de banc) o caricatură cu un tramvai, de Mihai Stănescu, din albumul publicat și retras imediat din librării înainte de ´90 ("Acum nu e momentul"): un milițian roșu de furie, cu paleta în mână, striga la un vatman: „trage dom'le pe dreapta, nu vezi că vine coloana oficială?!?”

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
Mihai18
[26.08.16 22:13:02]

Mi-a atras atenția titlul reviewului și am început să vibrez. Reviewul dv. scris într-o notă veselă, mi-a plăcut. Dar haideți să vorbim și serios și am rugămintea să-mi răspundeți, desigur facultativ, la câteva întrebări.

a) Vă place ciclismul, ca sport?

b) Ați alergat vreodată într-o cursă oficială de ciclism?

c) Dacă ați fost sportiv-ciclist, în ce perioadă de timp, ca să putem avea un limbaj comun?

Am avut plăcerea să comunic, virtual, cu @ Puiutea, o persoană apropiată de ciclism și de sport în general.

Când aveam vârsta potrivită acestui sport, pentru mine ciclismul a fost o virtute. În acest sport, nu trebuie neapărat să câștigi, important este să termini cursa sau să contrbui, ca locotenent, la victoria liderului echipei.

Doar în măsura în care vă interesează, vă invit să citiți reviewul meu „Plăcerea de a călători” la care am postat și 3 fotografii din acele îndepărtate vremuri.

Cu bine.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
[26.08.16 22:44:51]

@Mihai18: Oh, nu, n-am practicat ciclism de performanță, în orașul copilăriei mele nu exista club cu asemenea disciplină!

În schimb am fost, câtva timp, amator de cicloturism.

Sunt, la modul sincer, un iubitor al ciclismului de performanță, intuiesc efortul ce trebuie depus și, ceea ce-mi place mult de tot, disciplina de echipă.

La fel după cum mă bucur că ai trecut pe-aici și ți-ai pierdut ceva timp citindu-mă!

Dacă-ți face plăcere, te rog să vii oricând și să comentezi.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
[26.08.16 22:49:02]

@Dragos: După cum spuneam, ciclismul ajută la sănătate. Prețul unor biciclete bune ajută comerciantul de le vinde.

Cât despre bancuri cu polițiști, nu mă provoca, am fost polițist 26 de ani, nici nu știi câte am trăit!

[26.08.16 22:53:04]

@krisstinna: Da, știu să merg și-mi și place! Atâta doar că eu pluteam, până cădeam la pământ, cu bufnitură vreau să spun!

Nu fac glume proaste, am și-acuma niște cicatrici pe corp, dar alea-s doar semne ca să știu să-mi îmbrac pielea "pe față" când mă-mbrac cu ea.

[26.08.16 22:56:04]

@crismis: Tata făcea excursii adevărate cu țoacla, avea montat samar pe care-și ducea cortul și alte acareturi necesare traiului când mergea cu bicicleta.

Și, nu, berea se bea grupat, nu cu țârâita, chiar dacă ridică glicemia!

maria55 †
[27.08.16 17:59:36]

Savuros! ????

Cesere
[27.08.16 19:15:57]

@Yersinia pestis: foarte tare.

Totuși, strict părerea mea este că lance... cu tot sângele/prostii/tampenii/ ce le schimba, ramane un campion.

Sportul de mare performanta este un consumator de substanțe.

Ca doar usain o fi curat. sau halterofilii sau gimnaștii... sau toți.

P. s.

Are si vuelta farmecul ei

[27.08.16 20:51:04]

@maria55: Da, ai mare dreptate, scriu cu foarte mult talent! O să mă obișnuiesc sa trăiesc și cu harul ăsta! ????????????

Sărut mâna pentru aprecieri, weekend plăcut îți doresc!

[27.08.16 21:16:08]

@Cesere: Vuelta ca și Il Giro este altceva, nu pot fi comparate cu Le Tour.

Lance nu va mai putea fi apreciat, el a ridicat trișatul la nivel de industrie.

Marco Pantani este un campion, chiar dacă și el se " înțepa ", era totuși cel mai bun grimpeur, Quintana și toți columbienii nu-l pot egala!

maria55 †
[27.08.16 21:25:18]

@Yersinia pestis: multumesc pt urare! Asemenea! Problema-i alta!!! In calitatea mea... hmmm... functia, ma rog... sa revin???? sau sa. mi revin????... de agent (sper ca n. ai uitat)... ar trebui sa supervizez totul, da?! Imi fac mea culpa; era sa ratez articolul!! Am o intrebareot sa. l distribui pe Grup Afa de pe facebook??!! Stiu ca asa este elegant, sa cer permisiunea!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
[27.08.16 22:38:03]

@maria55: Când cântă banul tace muzica. Dacă reușești să ne-mbogățești poți să distribui și pe Marte!

crismis, maria55, Mihai18, Yersinia Pestis
Alte articole din această RUBRICĂFilozofări de suflet (mai puţin turistice):