ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.08.2016
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 26.08.16
JUN-2016

Paris - tips & tricks

In primul rand, vreau sa spun ca este primul meu review pe acest site. Motivul care m-a determinat sa imi fac un cont si sa scriu aici este acela ca tot ce am citit eu aici inainte de vacanta mea la Paris a fost extrem de util si cred/sper ca si informatiile mele vor fi de ajutor altor persoane. Este mult mai usor sa planifici o calatorie cand citesti sfaturi si experiente ale altor persoane, mai ales daca sunt conationalii tai :)

Au trecut putin mai mult de 2 luni de cand am fost la Paris, dar imi amintesc totul de parca ieri m-am intors de acolo. Nu am sa insist pe aceleasi lucruri care sunt deja scrise aici, ci am sa incerc sa mentionez doar lucruri noi ce ar putea fi de folos.

Astfel, in legatura cu biletele pentru autocarul de la aeroportul Beauvais pana la Paris, e mai ieftin daca le achizionati online. Totusi, daca decideti sa le achizionati din aeroportul Beauvais sa stiti ca nu e aglomerat, cel putin asa a fost in cazul meu - nu era nimeni la ghiseu.

Pentru cazare noi am optat pentru una centrala, un apartament pentru 3 persoane ce l-am gasit prin intermediul airbnb. Cazarea si locatia e dupa preferinte: unii prefera hotelul, iar altii un studio doar pentru ei. Mie imi place mai mult ideea de un apartament cu o micuta bucatarie unde poti sa iei micul dejun. Pranzul si cina o luam in oras, dar pentru micul dejun faceam cumparaturi la supermarket-uri locale si astfel aveam parte in fiecare dimineata de un mic dejun pe placul nostru, atat cantitativ, cat si calitativ.

Vreau sa va recomand locul unde am mancat eu - Flunch. Noi am stat in cartierul Le Marais, iar acolo am descoperit din intamplare (in prima zi, iesind din statia de metro, in cautarea apartamentului unde am fost cazati) acest restaurant cu preturi foarte decente. Este un restaurant unde, in prima faza, iti alegi carnea. Sunt foarte multe optiuni: de la tot felul de tipuri de carne gatita pana la ce tip de carne de vita doresti si apoi urmand sa ti-o prepare pe loc. Apoi urmeaza sa mergi la casa unde platesti carnea, iar dupa ce treci de casa poti sa iti alegi ce garnitura vrei (in sistem de autoservire) fara sa te coste nimic in plus, iar tipurile de garnitura sunt multe (in jur de 15 cred). Poti sa iti pui ce cantitate si cate feluri de garnitura vrei, putand chiar sa iti "realimentezi" farfuria ulterior. Tot din zona de unde te servesti cu garnitura poti sa alegi ce sosuri vrei si poti sa iti iei apa de la un soi de dozator (la fel, gratis). La o cautare pe internet, poate aflati daca acest restaurant se gaseste si in alte parti ale orasului.

In materie de aplicatii pe telefon, eu mi-am instalat Paris Metro, Citymapper, ToiletsInParis, Paris (de la Ulmon) si Here WeGo. Unele fac acelasi lucru ca altele dar vedeti care interfata va place si pe care alegeti sa o folositi. Am ales aplicatii pentru a ma ajuta sa aleg linia de metrou corecta si pentru harti offline pentru cand ne plimbam sau ne deplasam pe jos de la o atractie tursitica la alta. Am ajuns sa folosesc pentru metro tot vechea metoda - harta pe care am cerut-o de la un birou de tichete de metro (doar pentru ca mi-a placut mie mai mult, insa aplicatiile isi fac treaba foarte bine - si cele de harti offline pentru care nu ai nevoie de internet).

Informatii in legatura cu ce trebuie vizitat in Paris se gasesc la o simpla cautare pe internet, astfel ca nu o sa mentionez eu nimic aici pe acest subiect. De asemenea, in celelalte review-uri se pot gasi multe informatii utile despre ce/cand/cum sa vezi un anumit obiectiv turistic. Din propria experienta, pot spune ca la Louvre e indicat sa luati biletele online, dar in cazul in care nu reusiti sa faceti asta (precum a fost cazul meu, din cauza ca nu am stiut exact in care zi vom merge acolo), coada de la intrarea principala a mers repede, insa asta a fost doar randul de la securitate, in interior mai era necesar sa se achizitioneze biletele, dar era si modalitatea de a se cumpara cu card - unde nu era deloc de asteptat.

La Versailles recomand sa nu ratati gradinile. Noi am ajuns acolo in ultima zi de sejur, cand picioarele noastre sufereau deja foarte tare, asadar am optat sa inchiriem in interiorul gradinilor o masinuta electrica (precum cele de la golf) cu care ne-am plimbat prin gradini si pana la Petit Palais & co. Distanta de la intrare si pana acolo e mare, astfel ca nu am regretat ca am optat pentru masinuta. De asemenea, exista si varianta trenuletului.

Paris este un oras extrem de frumos, motiv pentru care va recomand sa il strabateti la pas cat mai mult (cat va tin si picioarele) si sa va pierdeti prin cartierele sale, fiecare avand ceva special.

Trimis de Madalina07 in 26.08.16 15:26:13
Validat / Publicat: 26.08.16 18:43:10
  • A fost prima sa vizită/vacanță în FRANȚA

VIZUALIZĂRI: 19689 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Madalina07); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[26.08.16 18:41:55]

@Madalina07: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Poate îți faci timp să scrii și despre cazarea în Paris.

=====

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 84&ridAnt=72761

elviramvio
[26.08.16 22:03:39]

@Madalina07:

Un debut frumos, mi-au placut cuvintele din prima parte a articolului tau. Felicitari! Sper sa continui sa scrii, poate si despre frumosul tau oras pe care nu l-am vazut de ceva timp si-mi doresc sa citesc despre schimbarile ultimilor ani. Despre Paris cred ca ai inca destule sa ne povestesti, astept caci imi place stilul tau iar "orasul luminilor" intereseaza pe multi de aici.

Madalina07AUTOR REVIEW
[29.08.16 08:28:17]

@elviramvio: Mulțumesc! Da, cred ca ar mai fi de povestit despre Paris, voi încerca sa completez review-ul când am putina vreme. Cat despre orașul meu, adevarul e ca s-a dezvoltat foarte mult in ultima perioada, atât pe plan economic, cat si cultural. Voi lasă un review pentru el in legătura cu ce ar fi de văzut si ce nu ar trebui ratat pe aici si prin împrejurimi

floripm
[03.02.19 21:16:28]

Mulțumim pentru noile ponturi, Madalina!

As fi interesata de apartamantul in care v-ati cazat si pret.

Mulțumesc si la cat mai multe vacante frumoase!

elviramvio, floripm, Madalina07
Alte impresii din această RUBRICĂSfaturi utile pentru vacanța la Paris: