ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.08.2016
DIN: Miercurea Ciuc
ÎNSCRIS: 29.01.13
JUN-2016

”Cooperativa de piță pe vatră LA BOMBA” din Gura Humorului

După cum se știe, humorenii sunt o specie aparte de bucovineni, din ăia cu mult umor. Nu degeaba Festivalul Umorului de la Gura Humorului a ajuns în acest an la cea de a XXVI-a ediție.

Și pentru-că vi s-a făcut foame, vă invit la pizzeria La Bomba din centrul orașului (str. Avram Iancu, vis-a-vis de Poliție). Pizzeria are program obișnuit între orele 9-24, dar sâmbătă de la 11 ”până hăt târziu cât țin concertele laiv”. Desigur, poți și comanda de acasă, cu ”Livrare MOK - Dai un bip și te sunăm noi”. Numele localului sună destul de agresiv, dar fiind situat în fața Poliției, intri cu mai mult curaj. Pe dinafară vopsit gardu, dar odată intrat îți dai seama foarte repede, citind doar inscripțiile pe uși în căutarea toaletei, că ceva nu este chiar în regulă. Sunt multe decorațiuni ciudate la parter și priviri care te urmăresc, așa că urcăm la etaj. Aici sunt mai multe mese pline cu tineri, iar o fată drăcoasă ne ia în primire cu întrebarea: ”Ce căutați pe la noi?! ”. Cu mare emoție îi povestim că am vrea să ne potolim foamea. Fata ne distribuie niște pliante cu meniurile și își vede de treabă pe la alte mese. Tips: înainte de a citi meniurile, asigurați-vă că aveți la îndemână un pahar cu apă.

Foarte curioși desfacem pliantele și aflăm că ”pițăle” se produc, după gramaj, în două variante:

- ”Pița normală - 600 gr

- Pița de neam prost - 2x600gr

- Sos gratis - 1buc”

Cum noi credem că suntem mai spilcuiți, optăm pentru varianta ”normală” ca să avem și posibilitatea de a ne împărtăși impresiile cu diferitele feluri. Dar ce să alegi? Orice ai face... ceva nu-i bine. Să vedem câteva variante (foto):

- ”Piță mini - când te disperă copilul”

- ”Piță din ziua de salariu: sos roșii, cașcaval, șuncă, ciuperci, salam uscat, oregano”

- ”Piță la plic da' mai scumpă”

- ”Piță ca la mama lui Don Corleone”

- ”Piță de nu-i trebuie nimănui: sos de roșii, șuncă, pește, raci, oregano”. De vreme ce nu trebuie nimănui, la pizza asta nu există preț

- ”Piță aoleu: sos roșii, gogoșari, șuncă, salam uscat, peperoccini, ceapă, oregano”

- ”Pița credinciosului: sos roșii, cașcaval de post, ceapă, măsline, roșii, porumb, basilicum, oregano, ciuperci”

- ”Piță - Mănânci aici și mori acasă: sos de roșii, cașcaval, șuncă, salam uscat, cabanos, ardei gras, peperocini, chili”

- ”Piță colesterol: slănină, cârnat afumat, bacon, mușchi țigănesc, brânză de oi, cabanos”

- ”Piță Bucuria homosexualului: sos roșii, cașcaval, ciuperci, șuncă, salam uscat, chipăruș, usturoi, ceapă, ardei”

- ”Piță cu nimic: blat de pizza, oregano. Merge la o bere!!! ”

- ”Piță mare brânză”... cu 4 feluri de brânză

- ”Piță Soarta lu' Puiu”... cu piept de pui

- ”Pița trântorului”: fructe, dulceață. Nu are preț

- ”Piță simfonică

etc.

În afară de ”pițe”, mai există bruschete și alte feluri dintre care amintim câteva:

- ”Forza Steaua - Bruschete cu brânză de oi”

- ”Să pară că vii de la femei - Bruschete cu file de somon”

- ”S-o mai pupe Dracul - bruschete cu usturoi”

- ”Să fie de deochi - bruschete cu ou prăjit”

- ”Demoralizant pentru iepuri”

- ”Păsărica ferfeniță”

- ”Hrană pentru eunuci: blat, nuci, stafide, salata verde, țelină, morcov, măr”

- ”Mâncare pentru proaste: blat, șuncă, ouă, salată verde, măsline, telemea, roșii, ceapă”

- ”Păstăi țigănești: scrijele, brânză de burduf, slănină, ceapă bătută”

Până la urmă ne hotărâm fiecare și facem comanda. Eu, fiind mai nou prin zonă și ca să mă dau bine pe lângă fată, optez pentru ceva de-al casei: ”Piță La Bomba de la noi din țară: sos roșii, cașcaval, șuncă, bacon, salam vară, porumb, ardei, roșii”

Toate ”pițăle”, indiferent de nume și de ingrediente, s-au dovedit a fi delicioase.

Nu-i așa că v-am făcut poftă?

Era să uit. În acest an am descoperit și o terasă unde se pot comanda produsele La Bomba. Este situată în parcul (complexul de agrement) Ariniș, lângă bazinul de înot (foto). Lângă mesele de pe terasă este o tramulină elastică pentru copii. La ei în Bucovina, copiii au maxim 40kg (foto).

Trimis de Lucien in 26.08.16 13:55:57
Validat / Publicat: 26.08.16 16:04:54

VIZUALIZĂRI: 5094 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Lucien); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Savurând una bucată ”piță”, dar nu din aia ”de neam prost” în pizzeria La Bomba (anul 2015)

[26.08.16 16:41:32]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Restaurante, terase Gura Humorului și împrejurimi, GURA HUMORULUI" (deja existentă pe sait)

crismis
[26.08.16 21:37:23]

@Lucien: Mamă, trebe' să mă duc la Gura Humorului, că mi s-a făcut o poftă de pițăle celea!...

[26.08.16 21:49:29]

@crismis: Numa' să ai mare grijă, poate dai peste nebunatica aia de chelneriță, că vai ș-amar de voi... Și mare atenție la ce comandați, să nu fie ”Demoralizant pentru iepuri”

crismis
[26.08.16 21:51:22]

@Lucien: Cu chelnerița rezolvăm noi... Cât despre cealaltă avertizare... danke!

Zoazore
[28.08.16 18:05:41]

@Lucien: Asta da Bomba! Bine că m-am prins la timp și-am citit mâncând!

Cât despre denumirile preparatelor... asta da reclamă! Cum e cea cu Iepurii de-i așa demoralizantă?

[28.08.16 18:37:36]

@Zoazore: Să știi că ”nu am avut curajul să încerc”

Zoazore
[28.08.16 18:54:05]

@Lucien: Atunci, despre Păsărica ferfeniță nici nu te mai întreb!

[28.08.16 19:14:47]

@Zoazore: Bine faci!