ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.08.2016
AUG-2016
2 AD. + 2 COPII -- v: 7 / 3

încărcat de pe telefon!

Impresii in direct :-)

Dragi cititori, viitori turisti in cautare de servicii bune pentru familiile dvs, am sa va scriu cate ceva, dupa doar cele 4/9 zile petrecute aici la Kaliakra.

Hotelul il gasiti pana la urma, chiar daca nu din prima, parcarea este contra cost, se plateste la sfarsitul sejurului, hotelul este bun, chiar daca este mai vechi, baia este in perfecta stare, mai putin mirosul de canalizare, camera standard este un pic cam inghesuita, dar daca reusesti sa pui toate bagajele in cele doua dulapuri existente, este OK; noi avem camera la etajul 2 (1 la noi), cu vedere directa la restaurant si vedere laterala la plaja; in camera avem 1pat de 1persoana, 1 pat de 2persoane si o canapeluta extensibila pe care noi nu am deschis-o. Curatenia in camera sa zic 80% cand am ajuns, mai era mizerie si praf pe mobilier, pe covor, inclusiv un gandacel prietenos decedat, lenjeria si prosoapele sunt patate. A doua zi am rugat camerista sa ne aspire mocheta, a schimbat prosoapele, a luat gunoiul si a sters prin baie, insa era tare tare ingrijorata ca trebuie sa mai ajunga si pe la alte etaje. In baie copilul meu a gasit o urechelnita pe periuta de dinti, cred ca a auzit tot hotelul :)))) ;se mai gasesc si gandacei prietenosi, fiti pe faza!

Atentie pentru cei care au nevoie de mare liniste, camerele de pe partea aceasta sunt dezavantajate din acest punct de vedere, deoarece dimineata se aude absolut tot ceea ce se intampla in zona, la pranz nu poti culca copii in camera, din cauza forfotei si a muzicii, iar noaptea se mai gasesc personaje pe sub terasa restaurantului care sa vorbeasca foarte tare, sa rada sau sa tipe in rusa, bulgara sau ger mana, suplimentar pe langa pachetul de bada :-))). Desi avem copii, pentru noi este ok, dar pentru unii poate sa nu fie chiar o placere.

Mancarea la restaurant este destul de buna in comparatie cu alte hoteluri unde am mai stat in Bulgaria; uimitor pentru mine a fost gustul bun al ciorbitelor de zilele acestea, in special ciorbita de miel si cea de porc; nu sunt sarate si condimentate exagerat ca in alte hoteluri. Fripturile si ele sunt gustoase (porc, vita, pui, curcan), fie gatite cu sos sau la captor, fie pe gratar. Legume pe gratar foarte bune, orez bun. Nu au foarte multe feluri, dar ceea ce au este bun. Legume si salate proaspete, masline bune. Fructele sunt in general de sezon (pepene, portocala curatata, kiwi taiat felii, mere, prune, piersici, struguri, banane nu am vazut pana acum). In general sunt cantitati mici si se mai fac si cozi la gratare. Cine mananca sarat, sa-si ia solnita de acasa, cele de aici curg foarte greu, o sa vdeti.

Bauturile racoritoare sunt de proasta calitate, gust prost, nu vezi nici la dozator macar scris pepsi/cola sau sprite, populare in alte hoteluri all inclusive. Daca ceri la bar, iti dau ceva asemanator, dar cu un gust groaznic. Vinurile sunt bune, berea tulbure si nu prea buna, cafeaua bunicica, ceaiuri sunt pe toate gusturile. Foarmatia romaneasca de muzica, de la restaurant este de nota 10+.

Si am ajuns la ce este destul de dezamagitor pentru mine : snack barul, care se afla langa piscine, avand programul de la 11 la 16. Acest snack bar arata ca un foisor parasit de la o pensiune, intr-o zona de munte, cu cateva mese lungi si banci din lemn, cu un meniu neprimitor (carnaciori parjoliti pe un aparat special, cartofi prajiti, mezeluri sau pizza depinde de zi, un frigider urat unde gasesti fructe si dou a feluri de fursecuri si inghetata). Painea nu este la discretie, iti da doamna care serveste mereu acolo, cu mana direct, ca doar nu avem si pretentii de igiena..., daca este ziua cu pizza se fac cozi mari, se asteapta mult si scot din cuptor 2 pizza mici rotunde din care ti-e si jena sa iei mai mult de o amarata de felie, ca sa ajunga la toata lumea..., nici inghetata nu este la discretie si nici nu am vazut-o in alta parte. Bauturile se gasesc numai la baruri. In concluzie snack barul este saracacios, prost organizat si nu foarte ingrijit.

Astazi stand mai mult pe plaza, am pierdut masa de pranz si am mers sa iau ceva pentru copii de la snack bar, era ceasul 15.40, la 16.00 inchideau. Ce credeti? Pustiu... cativa carnaciori lasati pe aparatul de parjolit scos din priza, cateva fructe in frigider si fursecuri. Mi-am dat seama ca mai era niste pizza pretioasa la cuptor si zic hai sa ma asez la coada ca altfel nu am nici o sansa. Nici paine pentru carnaciori nu ne-au dat pe motiv ca nu mai au si pana nu am vorbit cu managerul nu am auzit decat tare cuvantul "finish" de la unul dintre angajati, in timp ce coada la mancare (care mancare?? :)) se facuse pana jos la piscina. A venit managerul, au scos si paine, au mai pus si carnaciori, au pus aparatul in functiune, ca doar erau atatia copii atarnati de parinti la coada. Au scos si pizza peste putin timp, dar prea putina si cu un gust prost, usor necoapta. Deci nu va bazati pe snack bar. Mesele principale sunt foarte bune.

La piscine inca nu am ajuns, numai o parte din familie, insa plaja este foarte aproape de hotel, frumoasa, lata, cativa maracini la inceput, dar in rest perfecta, curata, intrarea in mare este buna, fara pietre, apa mica mai multi metrii, tocmai buna pentru copii. Apa este limpede, cu pesti maricei si meduze, foarte placut. Astazi au fost cateva alge in apa. Vremea a fost schimbatoare, cu nori, soare si vant mai puternic, dar placut. Seara este mai racoare. Am vazut si o librarie langa dusuri, pe plaja.

Statiunea este destul de populata si draguta, noi am facut initial o plimbare dus-intors cu titicarul (6 leva adultii si 3 leva copii, pentru o directie, dus-intors, este dublu) si am putut vedea cam tot. Sunt si masini electrice pe care le poti inchiria 30/60 min. Costa 25-30 leva/30 min. La supermarket 1 pepsi la 0,50 costa 2 leva, la 1L, costa 3 leva, un ou kinder este 3 leva, pop-corn 2/3 leva, vata pe bat 3 leva, bere la cutie 3.5 leva, o inghetata ambalata 1.5 leva.

La hotel nu am vazut paznici, nici la intrare, nici pe plaza. Salvamari sunt pe plaja.

Va doresc sejururi placute si revin cu alte impresii de aici si desigur cu fotografii.

Trimis de lucianaalex in 26.08.16 03:36:37
Validat / Publicat: 26.08.16 05:12:39
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Sunny Beach (H. Riu Evrika, H. Riu Helios Paradise, Nisipurile de aur (H. Riu Dolce Vita), Nessebar (H. Sol Palace)

VIZUALIZĂRI: 2283 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lucianaalex); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 Plaja

webmasterX [26.08.16 05:12:11] »

Deşi de multe ori nu publicăm impresiile scrise "live" din sejur, în cazul de faţă vom face o excepţie, în scopul facilitării luării legăturii cu voi — de către alţi turişti, care probabil vor ajunge acolo, unii în scurt timp! — cât sunteţi încă în sejur, pentru posibile "Q&A" (întrebări şi răspunsuri), de multe ori foarte utile, în direct, de la "faţa locului".

-----

Vacanță plăcută în continuare!

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA [26.08.16 06:35:04] »

@lucianaalex:

Total fals. În toată Albena, deci inclusiv la Kaliakra, parcarea este GRATUITĂ. La sfârşit plăteşti doar o taxă de 6 leva/SEJUR, indiferent de durata acestuia. Taxa este una absolut simbolică în condiţiile în care la multe hoteluri bulgăreşti parcarea costă 10-15-20 leva/zi.

camera standard este un pic cam inghesuita

Cred şi eu că este cam înghesuială într-o cameră standard pentru doi adulţi şi doi copii. În această configuraţie, hotelul recomandă alegerea cazării în corpul Superior, unde confortul este altul, dar şi preţul. Noi am ales Kaliakra Superior şi camera mi s-a părut chiar mare pentru doar doi adulţi.

mishu [26.08.16 09:37:33] »

@lucianaalex: Sunt de acord cu @nicole33, e vorba de cei 6 leva care se platesc la plecare, sau daca vreti sa va mai plimbati si iesiti din statiune platiti aceasta taxa de 6 leva plus cate 2 leva pentru fiecare iesire suplimentara (asa era la Ralitsa Aqua Club unde am stat noi)

Sucurile racoritoare ca si snack bar-ul nici pe mine nu m-au incantat cand am stat acolo anul trecut.

Noi am stat la superior (cred ), sa nu credeti ca sunt ametita si nu stiu ce am luat, pentru ca nu am luat, a fost un premiu castigat de cel mare, un weekend la Kaliacra si dupa cum era camera, clar era la superior.

Pentru iubitorii de mare este alegerea perfecta fiind pe plaja.

De asemenea si mie mi-a placut mancarea de la restaurant.

Cat despre sare, fiind atat de multa umiditate e foarte normal. Ei nu au auzit ca daca pui cateva boabe de orez sarea nu mai trage apa la fel.

Concediu placut in continuare.

MIREAWA [26.08.16 11:08:39] »

Și noi am locuit anul trecut la Kaliakra standard. A fost totul la superlativ... Este adevărat era la începutul sezonului. Anul acesta în aceeași perioadă când am mers acolo (pentru a saluta cei doi cântăreți români din Mediaș) era fff mare aglomerație... amestecată cu gălăgie. A propo dacă este posibil trimiteți salutări celor doi cântăreți Arpi&Cera venite de la București (Pedro si Mirela) Concediu frumos în continuare.

lucianaalex [27.08.16 02:42:34] »

@webmasterX: multumesc!

webmaster45 [27.08.16 21:37:31] »

@MIREAWA:

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

lucianaalex, MIREAWA, mishu
    Alte impresii din această RUBRICĂKaliakra Standard Hotel: