ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.08.2016
ÎNSCRIS: 03.08.11
NOV-2014

Hotel ATRIUM USA California, San Diego, Orange County

Hotel ATRIUM SanDiego, Irvine, Orange County, California

A trecut destul timp de când am fost în America, dar încă mai oftez...

Până acum nici n-am fost în stare să scriu despre experiența pe care am avut-o peste ocean. Simțeam că, cu cât aș vorbi mai mult despre cele văzute și întâmplate acolo, se va duce mirajul, își va pierde din farmec. Și poate că am avut o doză de egoism...

Accesul spre hotel --- noi am avut cursă de avion pănă la SanDiego. De fapt... București Otopeni - Healthrow Londra (escală) și transatlantic-SanDiego (ultima cursă de 12 ore). De acolo am luat un shuffle (un fel de 8+1 de la noi) spre hotel, care era situat cumva vizavi de Orange County Airport. Ne-a costat 22 de euro acest transfer. Am ajuns in aproximativ 40 de minute.

Ckeck in lejer, cu anumite măsuri de siguranță din partea recepționerului - respectiv verificarea cărții de credit și a pașapoartelor. Spațiile comune erau amenajate cu gust- lobby-ul, piscina și terasele de langă piscină. Ce mi s-a părut a fi vechi și taiat de pe lista cu renovările recente a fost holul de acces către camere. La fel erau și scările laterale care permiteau urcarea la etaj.

Camera - mare, spațioasă, pat matrimonial, aer condiționat, tv, terasă frumoasă, spațiu suficient pentru depozitare bagaje, birou de lucru, comodă, cafetieră și plicuri de ceai, zahăr, cafea; baie dotată cu produse de igienă și prosoape curate, uscător de păr, etc. O cameră plină de veioze și un lampadar... Frumos!

Micul dejun a fost inclus și se servea în restaurantul de la parter, din spatele recepției. Din punctul meu de vedere oferta a fost jalnică - iar restaurantul amenajat ca un fast-food. Cremvusti, kaiser prajit-crocant, ouă omletă, cartofi prăjiți, o paletă largă de sosuri - toate dulci! - iaurt, cereale, lapte, ceai, cafea si fructe. Bine, am știut la ce să mă aștept de când am văzut amenajarea... Am mâncat în prima zi așa, de gust. Apoi am trecut la paine cu unt și ceai, că nu se putea altfel...

Și mă gândesc la faptul că în seara în care am ajuns am comandat a la carte și a fost chiar bun tot ce am mâncat (și ce am gustat din farfuriile celorlalți). Sau eram noi foarte înfometați și obosiți după atâta zbor... ? (vezi poze - farfuriile arată binișor)

Entertaiment - pentru noi era clar că nu e de stat înauntru, că doar eram veniți pentru prima oară în America. Totuși piscina arăta ok, iar spațiul care o împrejmuia era atât pentru a sta plajă cât și pentru relaxare. Recunosc, nu le-am folosit. Veneam la hotel doar ca să dormim- cum se putea altfel??

Ne-am plimbat mult prin împrejurimi (am închiriat un autoturism, căci distanțele sunt considerabile), am fost și în apropiere de granița cu Mexic, și în Los Angeles, și în Hollywood, în Beverly Hills. Dar cel mai impresionant a fost Vegas-ul... Am făcut puțin peste 4 ore cu autoturismul prin deșert de la San Diego către Las Vegas. A meritat toată oboseala și toți banii cheltuiți. (Nu, eu nu i-am cheltuit în Vegas, ci într-un outlet de pe drum... :D)

Revenind la SanDiego, pentru shoppingul de final gasiți in apropierea hotelului un mall cu branduri cunoscute în America- inclusiv Victoria*s Secret... Sau, pentru cei pasionaţi de muzee, recomand Muzeul Maritim din San Diego.

Plajele din zonă sunt superbe, cu apusuri parcă făcute în photoshop... Pescăruşii îţi ciugulesc din palmă şi priveliştea e minunată.

Combustibilul este foarte ieftin - să te tot plimbi cu mașina. Locuri de parcare sunt destule -iar cele mai multe aparate de taxare montate pe marginea drumului acceptă şi carduri.

Comercianţii se sperie de bancnote de 50 de dolari, iar dacă scoţi vreuna de 100, deja esti un ciudat... Deci... mici, mici, bancnote mici.

În final, vă doresc toturor o experienţă ca cea pe care am trăit-o eu, care m-a marcat iremediabil, după care o să oftez toată viaţa şi care o să-mi rămână ca una dintre cele mai frumoase amintiri.

În speranţa că ce am scris va fi util măcar unei persoane, vă doresc

vacanţe remarcabile şi reuşite!

Trimis de silvia tudoran in 25.08.16 14:17:27
Validat / Publicat: 25.08.16 15:30:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AMERICA DE NORD.

VIZUALIZĂRI: 1906 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (silvia tudoran); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P16 imagine din fața hotelului

[25.08.16 14:56:53]

Mutat în rubrica "Atrium California Hotel, SAN DIEGO" (nou-creată pe sait)

@silvia tudoran, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

[25.08.16 15:27:50]

@webmasterX: multumesc pentru sfaturi!

asa as fi facut, dar mi se pare ca nu am asa de multe de spus despre zona... adica sa nu fie un articol fara substantă.

[25.08.16 15:43:26]

@silvia tudoran: De votat am votat asa ca acum hai la comentarii. Pai cum sa vezui tu asemenea frumuseti si sa nu ne spui si noua. As fi povestit chiar si mai mult asa retraiam amintirile placute.

Eu am inceput sa scriu pe AFA (cu adevarat) de abia la sfarsitul lui 2015 si am povestit ce am facut in China de mai aveam putin si o povesteam si in dunga si cu fiecare articol scris retraiam momentele placate de acolo (chit ca au fost deplasari in interes de serviciu deci timp liber putin)

Foarte frumos povestit totul si oboseala chiar nu mai conteaza la cate vezi acolo. Nu este o destinatie usor accesibila astfel incat vrei sa te bucuri de tot.

Am savurat fiecare cuvintel si fiecare poza, astfel incat te felicit pentru articol, votat cu mare placere.

Floryn81
[25.08.16 16:08:53]

@silvia tudoran: Un articol interesant care prezintă o părticică din ”visul american” prin ochii cuiva care chiar A Fost Acolo! Chiar dacă în viitorul apropiat cu siguranță nu voi merge în America, mi-a plăcut mult relatarea referitoare la plimbările voastre prin împrejurimi. Am găsit și un pasaj care i s-ar potrivi foarte bine soției (cel referitor la cheltuirea bănuților în outlet-ul de pe drumul către Vegas )

Spuneți că experiența v-a marcat ”iremediabil” - vă doresc să o repetați!

Felicitări pentru acest articol pe care l-am citit și l-am votat cu plăcere!

[25.08.16 16:21:10]

@mishu: multumesc pentru aprecieri! stiu ca sunt multe persoane care citesc, dar poate ce/cum scriu nu le e pe plac. si atunci... nu voteaza. nu ma intelegeti gresit, nu astept voturi. dar cand vad ca primesc, simt ca ce scriu conteaza, este util pentru cineva. si imi vine sa scriu si data viitoare. ce sa fac? sunt femeie si am nevoie de cate o incurajare uneori...

[25.08.16 16:23:14]

@Crazy_Mouse: multumesc pentru aprecieri!

fiecare din noi merita sa ajungă măcar o data in viata acolo. ca sa aiba dupa ce ofta... sau sa spuna că n/a fost ceea ce astepta - dupa caz...

eu sunt din prima categorie... of...

mprofeanu
[25.08.16 18:55:21]

@silvia tudoran: Felicitări pentru review și pentru poze!

Orice review citit pe acest site îți aduce mereu ceva în plus.

Cum să nu îți placă să citești despre o destinație așa îndepărtată?

Dacă ai microbul excursiilor de orice fel, mai mici sau mai mari nu poți fii salvat niciodată!

Așa că sper să mai citesc despre alte impresii de acolo.

Votat cu plăcere!

[25.08.16 22:43:20]

@mprofeanu: multumesc pentru aprecieri!

mishu, mprofeanu, silvia tudoran

• pagină generată în 0.059832096099854 sec