ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.08.2016
DIN: Târgovişte [DB]
ÎNSCRIS: 24.08.16
AUG-2016
2 AD. + 2 COPII -- v: 2 și 3 ani

Aveam ceva mai multe aşteptări

Intorsi din concediu în Bulgaria, scriem acest rewiew drept contributie la comunitatea AFA care ne-a ajutat sa facem alegeri in ceea ce priveste locurile de cazare, atat anul acesta cat si anul trecut.

Initial facusem rezervare pentru Mera Resort in Venus, dar dupa cele intamplate cu problemele medicale ale unor turisti de la sfarsitul lunii iulie, semnalate si de comunitatea AFA dar si in presa, am hotarat sa anulam rezervarea si ne-am orientat spre o minivacanta in Bulgaria nu departe de granita noastra, avand in vedere că plecam la drum cu ambii copii în varsta de 2 si 3 ani.

Am ales Topola Skies and Spa Resort pentru conditiile referitoare la spațiu si pretul bun pentru AI (denumit de ei UAI, as spune incorect). Rezervarea a fost făcuta foarte din scurt (de joi, prima noapte de cazare fiind sambata). Sfat pentru cei care merg cu transport individual si au de ales intre booking si agentii - sa compare preturile oferite cu pretul de pe saitul topolaskies - am avut 5% reducere pentru rezervare online (reducere intr-adevar reala fată de pretul afișat in leva pe care l-am putut vedea atunci cand am ajuns la complex). Agentia cu care colaboram de obicei nu a avut camere pentru complex asa ca nu am putut face o comparatie intre pretul pe care ni l-ar fi putut propune ei, dar comparativ cu pretul de pe booking, într-adevăr era acea reducere de 5% - pret mai bun dacă cumpărai cazare de la bulgari direct.

De asemenea, am ales varianta one bedroom apartment cu vedere la mare, ceva mai scump decat celelalte, însa pentru mine a contat privelistea - eram in dreptul piscinei infinity si se vedea chiar si din pat pe fereastra marea in toata splendoarea ei. E bine de consultat saitul bulgarilor pentru ca ofera un tur panoramic inclusiv pe camere/apartamente, piscine, spa, welness center, s. a. m. d.

Apartamentul nostru cu tot cu balcon a avut 75mp. Cum am făcut rezervarea indicand că venim cu 2 copii mici, am gasit puse in apartament si doua pătuturi pentru copii - foarte utile într-adevar si, fata de mărimea încaperilor, usor de instalat fara sa incomodeze în vreun fel. Daca asupra spatiului total de folosit nu avem a ne plange de nimic, as avea totusi o remarca pentru ca lumea sa aiba o reprezentare corecta a complexului.

Mi s-a parut că apartamentul a fost conceput nu ca si camera de hotel ci ca si apartament de vanzare. In general constructia unui hotel presupune scoaterea de maxim de utilitate din spatii mai reduse, dar aici nu poate fi vorba de asa ceva. Un detaliu edificator - apartamentul avea și chicinetă (am stiut de la inceput pentru ca facusem turul virtual) dar ceea ce nu am stiut e faptul că respectiva chicinetă nu are nici o dotare (vesela, aparatură - de facut ceai, cafea sau orice altceva). Era doar mobila specifica de bucatarie - corpurile suspendate, blat si sertare sub blat, plus un frigider gol - de asta spun ca nu e UAI ci doar AI - nici măcar apa in frigider dar o sa revin pe acest subiect mai tarziu).

Camerele sunt mobilate cu tot ce le trebuie, mobilierul lor pare relativ nou, dar desi arată bine, functionalitatea cam lasa de dorit (ma refer la sistemul de deschidere/inchidere a sertarelor respectiv a sifonierului - au si un miros neplăcut pe deasupra). De asemenea spatarele (de la canapea sau de la pat, mese, noptiere, scaune) sunt dintr-un soi de împletitura rigidă - pare plăcut ochiului dar nu sunt confortabile). Cel putin peste mese si noptiere e pusă sticlă ca să atenueze disconfortul, iar pe canapea sunt 3 perne mari la spatar. Spre diferenta, cele 2 scaune din balcon, desi pareau dintr-un plastic ceva mai rasarit, chiar erau reusite - suficient de comode si de solide.

Atentie canapeaua nu este extensibilă - pentru 3 adulti care ar vrea sa ocupe un apartament nu as folosi canapeaua la dormit - deci ori trebuie ceva cu 2 camere - gen apartament cu 2 camere sau de montat pat suplimentar in apartament (si as zice că din cauza modului in care e gandit, desi e foarte mare apartamentul pe care l-am ocupat, nu e convenabil la spatiu să pui un pat in plus nici in dormitor nici in living - doar cate un patut de copil - 1,20m in fiecare - unul in living si unul in dormitor asa incat să nu te incomodeze la deplasare). De asemenea nici nu stiu daca ar avea pat suplimentar, e bine de intrebat pe mail la ei. Diferenta intre apartamente la inchiriat (intre cel cu un dormitor si cel cu 2 dormitoare de 105mp este cam de 200 de euro la 5 nopti).

In ambele camere exista aer conditionat - la sosire in living era setat pe 22 de grade iar in dormitor pe 24 - noi nu am avut nevoie de AC, era suficient să aerisim, desi ziua temperatura de afara s-a dus un pic peste 30 de grade, noaptea erau 19-20, iar perioada de 30 gr era doar de cateva ore.

Inca un amanunt din care reiese pentru mine că respectivul complex a fost probabil construit ca să fie vandute apartamentele - toate corpurile sunt separate (in esenta sunt trei corpuri Aqua, Terra si Vita - noi stand in ultimul). Fiecare bloc are alte subcompartimente - scari, Aqua - 7, Terra - 6 si Vita -5, toate cu intrari separate si necomunicante intre ele. Aceste blocuri inconjoara din toate laturile piscina interioară (fiind lasate 3 iesiri; blocul Aqua inconjoara piscina din 2 laturi, iar scările fiind lipite intre ele nu mai e loc pentru o a patra iesire in coltul respectiv).

Receptia e si ea separata de toate aceste corpuri - tot aici deasupra receptiei pe 2 nivele sunt si restaurantele la care se servesc MD, pranz si cina. Din toate corpurile trebuie sa iesi afară ca să ajungi sa mananci - mare diferenta fată de cele mai multe complexe UAI din Turcia. In plus dacă la turci nu prea ploua in intervalul iunie-septembrie, pe la Marea Neagra plouă mai des asa ca e un inconvenient sa iesi afara ca să te duci la masă.

Tot din aceasta cauza au ales solutia să deplaseze bagajele la locul de cazare cu niste masinute (au o parcare pazita si de acolo te intreaba dacă ai nevoie de transport pentru bagaje - evident spuneti că da, altfel trebuie sa vă carati cu bagajele ceva - corpul Vita este cel mai indepartat spre exemplu - cam 100 și ceva de metri de parcare sau de receptie.

Un roman cazat anterior acolo mi-a spus că a vazut un proiect mai detaliat al complexului (by the way - complexul e în camp, lipit pe o latura de alt complex cu apartamente de închiriat, fara posibilitate de a lua masa am impresia). Acolo unde e parcarea si receptia proiectul initial avea un drum, dar au adaugat receptia si au inchis drumul facand parcarea. De asemenea la receptie e pus afis -apartamente de lux de vanzare (in 3 limbi straine printre care si romana).

Turistii străini de la Topola sunt - ati ghicit probabil, preponderent români. Cat am fost noi pe acolo, urmatorul grup numeric a fost cel al polonezilor. Daca ne ghidăm după masinile din parcare, majoritatea celor cazati erau romani, urmati de bulgari.

Revenind cu dotarea camerelor - intr-a noastră părea că au avut probleme cu AC - în zona din living unde era instalat aparatul peretele era pe o mica portiune umed si a stat asa aproape tot timpul sejurului nostru desi nu am folosit AC. Vopseaua folosita in cele 2 incaperi nu avea nici o nota personală cum au de obicei hotelurile. Au adaugat doar niste tablouri - cam tipatoare pentru gusturile noastre.

Trecem la capitolul mancare - prima dezamagire - lipsa dotarilor de camera (pe care le-as fi presupus la UAI - noi nu avem treaba cu bauturile, poate doar răcoritoarele, insa apa plata da, ne interesa, mai ales ca micutele cer apa des). In tot complexul nu se furniza apa la sticle, doar la dozator (tip ”fantana”).

E cam neplăcut - din ambitie nu am vrut să cumparam de la singurul minimarket al lor din incindta complexului (oricum altul în zona nu era) apa la sticle ci am umplut sticlele noastre de 0,5 pe care le pusesem oricum la pachet pe drum (una pentru noi si cate una pentru fiecare dintre fetite). Totusi e cam deranjat sa stai cu stres ca nu-ti ajunge apa. De exemplu intr-o seara am rămas fara si nu am gasit apa nici la barul de la piscina - sticla de la dozator care se golise nu se schimbase - asa că du-te la masină, ia sticla de 2l pe care din prevedere o luasem de acasă pentru drum in plus - adu-o în camera, etc.

Un mare minus deci - lipsa dotare chicineta si (mai serios pentru noi) - lipsa apei plate la discretie din camera.

In ceea ce priveste restaurantul pentru mese - nu au mancare diversificata dar nici nu mori de foame. Pentru cine e obișnuit cu Turcia - aici pare penurie. Cu toate acestea mie personal nu mi-a displacut bucataria bulgareasca. Nu sunt pretențios - prefer carnea de pui si pe aceasta am gasit-o in diferite forme. Desi am stomacul destul de sensibil si am fost expus la sosurile cu care au gatit puiul sau cremele din prajituri - nu am patit nimic neplăcut.

Varietatea in schimb a lasat de dorit (putine feluri din care să alegi, iar dimineata in special totul foarte repetitiv). Am incercat mezelurile lor- slabe calitativ si am cam renuntat; in special am folosit omleta - un soi de ou cu ceva lapte mai degrabă. Branza sarata da - buna. Cascavalul ceva mai comestibil decat mezelurile dar slabut (de obicei noi mancam mezeluri si branzeturi dintre cele de la LIDL, iar cele oferite de bulgari erau net inferioare, cu exceptia branzei sarate).

Sucurile de la dozator - o glumă proasta. Probabil nici cola nu era cola. Suc de mere, suc de portocale - aceeazi bază care semana a apa contrafacuta cu zahar, diferea doar aroma. Mie imi place sucul de mere, dar pe acela nu am putut sa-l beau. Am incercat intr-o zi un vin - nici pe asta nu am putut să-l beau. Berea, am inteles de la alti romani care l-au intrebat pe barman - avea 2 grade (fara să fie vreun tip Ciuc Radler sau asa ceva; pur si simplu indoita).

Concluzia - se cam face economie. Cu toate acestea se poate manca. Seara au gratar afara - pe terasa restaurantului principal - au alternat carnea de pui cu cea de porc. De asemenea mancarurile gatite (ex - pui cu ciuperci in sos alb sau mancare de mazare cu pui) nu mi-au displacut. Au avut si peste (nimic ceva prea special - macrou sau cod - manjabil oricum). Intr-o zi, pentru cine prefera -scoici.

Prajiturile - desi nu multe tipuri, mie mi s-au parut reusite. Fructe - nu multe dar gustoase (cine prefera în acest sezon strugurii nu va fi dezamagit; merele de buna calitate; gasiti si banane, piersici, pere, prune, mai rar cateva citrice sau pepene).

Alt capitol - curatenie - a lasat de dorit (eu nu prea bag in seama, dar sotia da). Nu au mocheta ci parchet, respectiv gresie in hol si la baie. Dau cu mopul dar superficial și nu peste tot. Prosoapele ti le schimba daca vrei (ne-a intrebat o camerista in a 3-a zi). Asternutul in 4 zile nu au umblat la el. S-a observat insa curatenia superficiala la ce s-a adunat pe papucii nostri si pe sosetele fetitelor care nu se sinchiseau de ce le spuneam - să-și puna papuceii. Noi am luat de acasa tot setul de papuci. Nu am folosit incaltamintea de afara prin apartament, dar, cu toate acestea a fost mizerie pe parchet (se si vedea in locurile mai putin accesibile că mopul nu trecea pe acolo).

Concluzie - destul de modest la capitolul curătenie. Si la restaurant se gaseau farfurii ciobite sau cu apa de la spalat pe ele. Dar evident se puteau evita, iar cu atentie nici in apartament nu aveai o problema majora.

Capitolul urmator - piscine/plaja. Complexul arata bine. Ambele piscine au spatii pentru copii, piscina interioara un tobogan pentru adulti si copii mai mari, iar la cea cu apa de 60cm un elefant micut ce poate fi folosit pe post de tobogan de cei mici. Piscina infinity deosebita - capacitatea totala a complexului nu poate fi foarte mare asa incat la piscine nu te calci pe picioare cu ceilalti turisti (si oricum gradul de ocupare nu a fost maxim). La infinity aveai loc sa inoti, sa te joci cu copilul sa te uiti din piscina la mare - frumos.

Dar apa era rece. Piscinele nu par incalzite (doar incalzirea naturala de la soare). Aveau practic (lucru confirmat de ceilalti turisti romani cu care am vorbit) temperatura mai scazuta decat apa mării care a avut in aceasta perioada 25-26 de grade. In fine, resortul fiind la 150m deasupra nivelului marii pe un platou - bate vantul mai tare.

Ajungem aici la inconvenientul prinicipal pentru noi pe care l-am resimtit - vantul foarte puternic. E de notat pentru cei care vor să vina ca vantul pare mai puternic decat in zona de mare obisnuita (in ciuda brizei si a vantului semnificativ ce se resimte uneori si pe litoralul nostru). Aici pur si simplu ne-a exasperat (in doua dintre dupa-amieze de la 6.30 incolo - desi zilele au fost călduroase - peste 30 de grade maxima) nu am putut sta pe sezlong fara tricou si apoi pantaloni scurti pe mine că era frig de la vant.

Fetita noastră mai mare - 3 ani și 6 luni, care e moarta după apa - o scoti de obicei cu urlete din apa, după prima zi, a intrat mai rar in apa, banuim noi tocmai din cauza frigului pe care-l resimtea la intrat - combinatia apa destul de rece + vant). Nici noi nu am stat prea mult în piscine din acelasi motiv.

Plaja - noi nu am fost, dar ne-au povestit ceilalti romani - cu pareri impartite in functie de cat de pretentiosi sunt oamenii. Clar pe poteca nu avea rost sa te duci (sau poate doar sa te duci dar nu sa te intorci - noi nu am vazut decat cum incepe acea ”ecopoteca” a lor - foarte abrupta).

Oricum vizual marea pare si destul de departe pe o poteca. Au totusi niste autobuze din ora in ora care te lasa in apropierea plajei. Din spusele celorlalti este o plaja ingusta si scurta, cu pietris si niste umbrele mici de stuf. Daca vrei sa nu te bata soarele direct ar trebui sa te cari cu o umbrela ceva mai zdravana.

Daca vrei sezlong - 15 leva sau 8 euro (pe zi, dar cine sta o zi intreagă pe acolo?). Am renuntat, iar din comoditate avand cele 2 micute după noi nici nu am fost la Albena, unde ar fi trebuit să gasim plaja corespunzatoare.

Ultimul capitol - partea de alte servicii si animatie. Au spa - de tratament si masaj contra cost (se cheama dream spa la ei). Nu am incercat. Doar masajul m-ar fi tentat - 50 de minute 50 de leva (25 de euro) si am zis pas. Mai erau si alte forme - pe perioade mai scurte - in general aceeasi paritate 1leva/minut, dar nu am fost.

Mai exista binecunoscutele concursuri - darts, tenis de masa, limbo dance si alte asemenea. Pentru cei interesati de sporturi facilitatile de acolo sunt destul de glumete. Teren de tenis de camp cu o mocheta groasă - sare mingea foarte putin si extrem de ciudat (linii trasate foarte gros; pentru cine se pricepe - era aceeasi grosime la toate liniile si linia era de cam 3 ori mai groasa decat cea mai groasa linie standard - cea de pe fundul terenului). Am incercat intr-o seara amical cu cineva apoi am renuntat.

Era si dezorganizare pentru ca terenul era multifunctional, iar in spatele liniei de fund venisera la o poarta sa joace mingea (cat de ferit de mine a fost un domn si tot l-a nimerit o minge de tenis fix in cap trimisa de partener pe partea unde nu mai puteam s-o ajung).

Era o masa de ping pong pusa afara - dar din cauza vantului foarte greu de folosit. Una si in interior la ”welness center” situat in corpul Vita (atenție că din welness - se vedoar ”ness” si chiar si n-ul incomplet - acoperit de iedera, iar intrarea de acolo se duce spre subsol si nu lasa să se ghiceasca ce e).

Desi făcusem turul virtual am crezut initial că masa de ping pong de interior si cea de biliard trebuie să fie la centrul spa - care bineînțeles era inchis seara. Abia după 2 seri ne-am dat seama că acolo jos e biliardul, ping pong, sala de forta si saunele. Pentru cine vrea să joace biliard sa-și ia gandul de la vreun joc serios. Au un singur tac - și acela făra partea superioară - aceea s-a rupt si a rămas doar lemn - ușor matuit in aspect de floare ofilită. Și chiar daca ar fi tac, bila alba e ciobită intr-un hal grozav și in plus a îmbătrânit într-o culoare cenușiu albăstrie iar nu albă (nu m-aș mira ca masa de acolo să aibă o vechime de 40 de ani sau cam așa ceva).

Fileele la mesele de ping pong sunt necorespunzatoare, iar daca vreti sa jucati ceva care să semene cat de cat a tenis de masă trebuie să vă luati palete si mingi mai bune de acasa.

Seara au minidiscoteca pentru copii de la 8.30 - o jumatate de ora apoi spectacole distractive. Nu ca in Turcia - unde aduc trupe. Acolo animatia pare intretinuta de trupa de animoatori de la hotel si mai aduc cate un one man show - gen Horatiu Malaele cu diferite gag-uri tip pantomima ca deh - bulgara se intelege mai greu. Pentru cine gusta stilul se va distra totusi. Atentie că lunea e zi libera la animatori - nu avem nici concursuri nici minidisco.

In general personalul raspunde la comenzi, desi serviabilitatea e departe de ceea ce se vede la UAI la turci. Nu dau informatii din proprie initiativa, trebuie sa storci tu de la ei.

Unii angajati par plictisiti altii din contră - am avut la restaurant de pilda parte de ambele extreme - cea pozitivă fiind de genul in care fetitele noastre erau băgate in seama de una dintre debarasatoare. Vin repede să-ți ia farfuria golita, cateodata atat de repede ca te indispun.

Un singur incident am avut - cu o doamna mai in varsta care făcea pe lifeguardul - cand am vrut să ridic o umbreluta (by the way un sistem foarte incomod care nu functiona prin ridicarea cercului de la mijloc) a iesit cumva o spita de sus - nici nu au reusit s-o mai potriveasca la loc. Pe cand incercam sa ridic umbrela a venit doamna salvamar la bine tipand in bulgara ce avea de spus. (sotia mi-a spus ulterior ca, de cand incepusem operatiunea urlase la mine din coltul în care se afla si n-o observasem - eram la infinity pool). Tot ce am putut intelege de la ea dupa ce a trecut din bulgareasca tipata in engleză tipata era reprosul - nu vezi că e vant (vazusem că e vant dar si alte 6 umbrele ridicate să mă gandisem că merita si cea de langa sezlongurile noastre un asemenea tratament). Mi s-a parut cam deplasata interventia chiar daca le-am dereglat umbrela, prin prisma tonului folosit si a comportamentului (parea pusa pe bataie cumva).

Concluzie generala - ce se vede din imagini sau turul virtual e sub asteptări din majoritatea punctelor de vedere.

Trimis de danyel79 in 25.08.16 02:56:22
Validat / Publicat: 25.08.16 06:37:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Russalka

VIZUALIZĂRI: 2685 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danyel79); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[25.08.16 06:36:27]

@danyel79: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 75&ridAnt=72684

[25.08.16 10:10:58]

@danyel79: Inteleg ca este primul articol, astfel incat nu pot decat sa te felicit. Un articol in care ai prezentat totul cu lux de amanunte, cu prezentarea partilor bune sau mai putin bune. Se vede ca ai acordat atentie lucrurilor in jurul tau si prin acest articol ne impartasesti si noua lucrurile astfel incat sa ne formam o imagine cat mai reala.

Frumos sa vezi marea din camera si din pat eventual chiar si mai bine.

Felicitari pentru articol, votat cu placere.

bogdangelu
    [28.01.17 07:49:48]

@danyel79:

Bun articolul și pentru mine edificator în luarea unei decizii de a face concediul aici.

bogdangelu, mishu
    Alte impresii din această RUBRICĂTopola Skies Resort & Aquapark [Topola]: