ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.08.2016
    ÎNSCRIS: 24.08.16
    AUG-2016
    7 AD. + 1 COPII -- v: 5 ani

Supraevaluat

Dupa cele 4 noti petrecute la Arinul la jumatatea lunii august intr-un grup de 8 persoane am plecat cu senzatia ca locatia este supraevaluata. Per total conditiile de cazare sunt rezonabile, insa cele patru stele afisate pe firmament obliga la mai mult.

Camerele sunt decente. Mobilierul nu e tocmai nou, asternuturile sunt curate dar sunt vechi - unul dintre ceraceafuri era rupt. Cand te mandresti cu cele 4 stele o gaura cam de-o jumatate de palma din cearceaful de pat parca nu prea iti face cinste. Intra zilnic cineva sa adune hartiile din cos, ni s-a schimbat pe parcursul celor 4 zile un prosop si cam atat.

Atentie insa la camerele de la mansarda. Acestea sunt destul de mici si intunecoase, nu au balcon, ci doar un geam mic, fara plasa iar in unele dintre ele e un miros puternic probabil din cauza celor care au fumat inauntru de-a lungul timpului.

Pensiunea are o curte destul de mare, dar care ar putea fi mai atent amenajata. Are in spate o terasa care da in chip deloc fericit spre o alta constuctie si niste magazii, un leagan amplasat destul de aproape de cotetul gainilor si un gratar pe care il poti folosi, dar pentru care trebuie sa vii cu carbunii de acasa. Am vazut alti turisti cazati in aceeasi perioada cum si-au maturat singuri zona din preajma gratarului si au venit cu pungile de carbuni din portbagaj. Scena parca nu se prea potriveste cu cele 4 stele.

Sunt multe alte hoteluri si pensiuni in localitate si in imprejurimi cu mai putine stele care arata mult, mult mai ingrijit si ofera conditii superioare de cazare. La acelasi pret sau la preturi apropiate poti beneficia chiar de piscina sau sauna si alte posibilitati de relaxare.

Vazand diferentele dintre Arinul si alte pensiuni din zona ne-am dorit chiar sa renuntam la sejur si sa ne mutam intr-o alta locatie. Din pacate am nimerit intr-o perioada foarte aglomerata si nu am gasit alte camere disponibile. Nu suntem niste snobi si nu am venit la munte cu gand sa stam la piscina, dar la Arinul nu prea ai ce face. Nu se incadreaza nici la categoria LUX dar nici nimic traditional sau autentic nu este, nici macar mancarea "ca la mama acasa" cu care proprietara atat se lauda.

Ca tot veni vorba de mancare, pentru mine mesele servite pe parcursul celor 4 zile petrecute la Arinul au fost de departe cea mai mare dezamagire.

Mancarea este banala, nu tocmai variata si mai ales PUTINA. Mancarea este departe de a fi traditionala sau deosebita ci este mai degraba de tip cantina.

In prima zi am servit la masa de pranz vrand-nevrand pentru ca nu existau alte optiuni din care sa alegem o supa de galuste mai mult goala, cam o jumatate de castron in care pluteau cateva galuste si 2-3 bucatele mici de carne. Felul doi nu mi-l mai amintesc, dar imi amintesc mult laudatul desert de casa: cateva felii de salam de biscuiti insirate pe o farfurie taiate cu o precizie aproape chirurgicala ca nu cumva sa treaca de cativa milimetri grosime.

Tot in prima zi am servit la masa de seara "friptura" - un singur mic si doua frigarui, urmand ca intr-o alta seara sa ne delectam cu o alta "friptura" formata dintr-un ciocanel de pui dezosat cu cartofi prajiti. Printre atatea delicatese "traditionale" si "ca la mama acasa" am primit totusi in ultima seara si niste pastrav care ne fusese promis si in alte randuri, dar la care proprietara ne rugase sa renuntam pentru ca mai avea si alti turisti si devenea prea complicat sa pregateasca mai multe feluri de mancare.

Dimineata ni se servea invariabil "ceai de plante naturale" dupa spusele patroanei care avea grija de fiecare data sa-si ridice in slavi preparatele, mai mult o apa fiarta dupa parerea mea, cu gem pus in doua cescute de dimensiunea celor de espresso dar care niciodata nu erau pline in ciuda faptului ca eram 8 persoane la masa, cateva felii de branza si probabil nu mai mult de doua rosii si niste rondele de castravete puse mai mult pentru decor. Cele 2 platouri pe care le primeam la micul dejun mai veneau si cu cateva cubulete de unt probabil numarate astfel incat nu am indraznit niciodata sa iau mai mult de unul de teama sa nu las pe careva fara si uneori cu niste rulada din carne.

Fructe nu am primit deloc, la un moment dat am cerut niste lapte si ni s-a spus ca nu au pentru ca sunt "vacutele plecate la munte", iar cafeaua daca voiai mai mult de una pe zi, la fel ca apa minerala sau sucul se platea separat.

Poate ca este greu de crezut, insa noi ne-am mai suplimentat mesele cu alimente luate de la supermarket. Situatia mi se pare anormala in conditiile in care alegi o locatie de 4 stele tocmai pentru ca te astepti la un anumit standard.

Si poate ca ma repet, insa nu ne-ar fi displacut sa stam intr-o locatie mica in care totul se face in casa cu produse locale, dar la Arinul nici asta nu se intampla.

Am plecat de la Arinul dezamagiti si cu sentimentul ca am fost pacaliti. Cu siguranta nu este o locatie care sa ofere servicii de 4 stele si nici nu as mai reveni aici.

Cat despre comentariile la superlativ de pe site, inclin sa cred ca unele dintre ele sunt adaugate chiar de proprietari sau de membrii familiei. Nu cred ca si-ar rapi cineva din timpul liber pentru a face analiza de text pe review-urile altora asa cum am vazut, pentru a lauda "mobilierul din lem masiv de calitate superioara" sau faptul ca exista apa calda non stop, sapun si gel de dus. In secolul 21 mi se pare firesc sa existe toate acestea. Altfel poate ar trebui cu totii sa fim incantati si de faptul ca am gasit hartie igienica la baie si nu am fost nevoiti sa apelam la un ziar.

In incheiere, v-as sfatui doar sa analizati bine posibilitatile de cazare din zona si poate chiar sa dati o fuga pana la fata locului astfel incat sa faceti o alegere in cunostinta de cauza.

Trimis de Alexandra C* in 25.08.16 01:48:17
    Validat / Publicat: 25.08.16 06:28:03

VIZUALIZĂRI: 1099 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alexandra C*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[25.08.16 06:26:14]

@Alexandra C: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

-----

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 53&ridAnt=72683

-----

Am retras notele acordate unităţii - conform regulamentului (1. B. 7), nu e acceptabilă evaluarea multiplă a unei unităţi de cazare de către membrii aceluiaşi grup sau ai aceleiaşi familii, pentru un sejur comun — vezi impresii; vezi impresii

• Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Arinul [Moieciu de Jos]: