ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.08.2016
DIN: Râmnicu Sărat
ÎNSCRIS: 09.05.11
AUG-2016
2 AD. + 1 COPII -- v: 6 ani

Restaurantul Milenium din Târgoviște - mâncare gustoasă într-o locație frumoasă!

În această vară am ajuns la Târgoviște. A fost o vizită scurtă (de câteva ore) întrucât am fost în trecere prin zonă, fără a rămâne peste noapte în oraș. Deoarece era trecut binișor de ora prânzului, ne-am hotărât să servim masa într-o locație undeva prin apropiere. O căutare rapidă pe AFA (noroc cu telefoanele actuale) și ne-am decis să mâncăm la restaurantul Milenium aflat în parcul Chindia, la aproximativ un sfert de oră mers pe jos de locul unde ne aflam noi.

Am ajuns repede la intrarea în parcul Chindia, am observat restaurantul la aproximativ o sută de metri după intrarea în parc pe partea dreaptă a aleii principale, așa că nu am mai stat pe gânduri, ci am intrat pe terasa exterioară acoperită, unde erau câteva mese libere. Atmosfera este plăcută și la acest lucru contribuie din plin faptul că terasa este luminoasă și este prevăzută cu niște ornamente realizate din fier forjat care sunt folosite ca suport pentru diferite flori. Există și câteva mese în interior, însă acestea erau libere (era și normal, pentru că vremea era frumoasă și toată lumea a preferat să stea pe terasă).

La câteva minute după ce am luat loc la masă am primit două meniuri. Am răsfoit puțin și ne-am hotărât; comanda noastră a însemnat câte o ciorbă pentru fiecare, iar la felul doi o porție de șnițel din piept de pui cu cartofi pai și o pizza Milenium. Pentru a nu sta pe uscat până avea să vină mâncarea, am mai cerut două sticle de apă plată și un Pepsi la 0,5 l. În momentul în care am dat comanda, ospătărița ne-a spus că timpul de așteptare va fi un pic mai mare deoarece sunt mai puțini bucătari decât în mod obișnuit. Nu am fost prea încântați, însă ne-am gândit că nu este o soluție bună să mergem în altă parte (probabil că am fi pierdut mai mult timp astfel). Ne-au fost aduse apele și sucul, iar după aceea l-am lăsat pe cel mic să meargă la spațiul de joacă amenajat lângă intrarea pe terasă. O idee foarte bună au avut patronii cu amenajarea acestui spațiu de joacă, cei mici nu se mai plictisesc pe scaun lângă părinți până vine mâncarea.

Am mai discutat despre ceea ce urma să facem după ce vom mânca, am studiat încă o dată meniul (sunt suficient de multe variante pentru a nu pleca flămând de aici), am mai aruncat câte o privire spre locul de joacă pentru a vedea ce face băiatul și iată că ne-au fost aduse ciorbele (trecuseră aproximativ 35 de minute de când comandasem). L-am chemat pe cel mic de la joacă și am mers repede la baie pentru a ne spăla pe mâini, apoi am revenit pe terasă. Ciorbele s-au dovedit a fi fierbinți și gustoase, iar porțiile suficient de mari pentru a ne declara mulțumiți că am ales să mâncăm aici. Drept dovadă, cel mic a mâncat ciorba lui de văcuță, cu toate că nu se prea dă în vânt după supe și ciorbe în general. În ceea ce privește ciorba de burtă comandată de mine, o pot descrie într-un singur cuvânt – excelentă!

Felul doi nu s-a mai lăsat atât de mult așteptat; șnițelul cu cartofi și pizza ne-au fost aduse la un sfert de oră după ce am terminat de mâncat ciorbele. Porțiile generoase s-au păstrat în continuare, așa că abia am reușit să mâncăm tot ceea ce am comandat. Vă veți convinge și din fotografiile pe care le voi atașa, până atunci adaug faptul că șnițelul comandat a însemnat de fapt două șnițele de dimensiuni medii.

Pizza s-a dovedit a fi și ea delicioasă și am servit-o cu un sos Pomodoro pe care îl solicitasem la momentul comenzii. Când ne-a fost adusă pizza, soția a dorit să mai comande o porție de papanași, însă răspunsul pe care l-a primit a fost descurajant (ospătărița ne-a spus că ar mai trebui să așteptăm cam o oră din acel moment, pentru că la bucătărie sunt multe comenzi); evident că papanașii au rămas pentru altă dată.

Cu tot cu un mic bacșiș, nota de plată a ajuns la 90 de lei; o sumă rezonabilă pentru ceea ce am consumat la restaurantul Milenium din Târgoviște (zicem noi).

Una peste alta, trecând peste timpul cam mare de așteptare (despre care fusesem totuși avertizați de la început), consider că am mâncat bine aici și că locația merită o recomandare pozitivă din partea noastră.

O altă bilă albă o voi acorda pentru faptul că am utilizat toaleta și am găsit acolo curățenie, cum ar fi normal să fie peste tot (toaletele sunt în interiorul restaurantului, intrarea fiind prin dreapta barului).

Nu voi încheia acest articol înainte de a prezenta câteva prețuri din meniu pentru a vă face o idee cât mai clară asupra locației. Încep cu ceea ce am comandat noi: ciorbă de burtă – 9 lei; ciorbă de văcuță – 9 lei; șnițel din piept de pui – 15 lei; cartofi pai – 6 lei; pizza Milenium – 17 lei; sos Pomodoro – 2 lei; sticlă Pepsi 0,5 litri – 6 lei; apă plată Bucovina 0,5 litri – 4 lei. Alte prețuri din meniu: omletă cu șuncă și cașcaval – 8 lei; platou brânzeturi – 25 de lei; cașcaval pane – 12 lei; tochitură – 20 de lei; bulz – 12 lei; tigaie picantă – 35 de lei; supă cremă de ciuperci- 9 lei; piept de pui imperial – 25 de lei; pui chinezesc cu legume – 20 de lei; saramură de pui – 18 lei; șnițel de curcan – 19 lei; ceafă de porc la grătar – 13 lei; saramură de crap (Dunăre) – 23 de lei; spaghete Bologneze – 18 lei; piure de cartofi – 6 lei; legume mixte – 8 lei; salată de pui Milenium – 14 lei; salată Caesar – 18 lei; salată cu somon – 25 de lei; pizza Calzone – 15 lei; pizza Michelangelo – 17 lei; pizza Quattro Stagioni – 16 lei. La capitolul Desert, în meniu erau trecute câteva opțiuni, cum ar fi: papanași – 10 lei; negresă cu înghețată și sos de ciocolată – 12 lei; clătite – 8 lei; salată de fructe proaspete – 10 lei; tiramisu – 11 lei sau prăjitura casei – 12 lei. În ceea ce privește băuturile, se pot comanda răcoritoare, cocktailuri, bere, băuturi spirtoase sau diverse vinuri. Pentru alte prețuri la mâncare sau la băuturi voi atașa câteva fotografii făcute prin meniu.

Ajuns la finalul acestui articol, recomand restaurantul Milenium aflat în parcul Chindia din Târgoviște! Este o opțiune bună pentru servit masa de către cei care vor să viziteze grădina zoologică din vecinătate, Turnul Chindiei sau celelalte obiective aflate în apropiere.

Călătorii plăcute tuturor!

Trimis de Floryn81 in 24.08.16 22:18:54
Validat / Publicat: 24.08.16 23:42:33
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TÂRGOVIȘTE [DB].

VIZUALIZĂRI: 3624 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P02 La pas pe aleea principală a parcului; în spatele tarabelor cu jucării se află restaurantul Milenium.

irinad [25.08.16 07:45:23] »

@Crazy_Mouse: Nu am cum să nu intervin şi să "mă bag în seamă" când este vorba de restaurantul Millenium. Acesta este "restaurantul de casă" pe care-l frecventăm în orice anotimp, şi vara şi iarna, în fiecare weekend negreşit, sau cu prilejul aniversărilor sau onomasticilor noastre sau ale prietenilor din gaşcă. Acolo ne simţim ca acasă, iar patroana, d-na Mihaela, sau Mika, aşa cum îi spun apropiaţii, este o persoană foarte agreabilă, stilată, apropiată de clienţi, se ocupă foarte mult de restaurant dar şi de proprii-angajaţi.

Preparatele sunt foarte bine gătite (o bucătăreasă desăvârşită fiind Nela), servirea fără reproş, muzica, întotdeauna de bun gust, iar cadrul natural în care este amplasat, la intrarea în parcul Chindia, cu faţa către acesta, deosebit.

Cred că un popas la Millenium, în tranzit către alte destinaţii aşa cum a fost pentru voi, sau pur şi simplu, o vizită dedicată, nu poate fi decât un câştig pentru orice consumator, căci are resurse să mulţumească pe oricine!

Floryn81 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [25.08.16 09:53:38] »

@irinad: Într-adevăr restaurantul este o locație ce merită recomandată. Totuși, așa cum am precizat, am dat o notă ceva mai mică la servicii pentru timpul cam mare de așteptare cauzat de problemele de la bucătărie (nouă ne-au spus că în ziua respectivă erau mai puțini bucătari). Dacă această problemă a fost doar una temporară atunci e OK. Dacă însă se va prelungi, atunci lucrurile nu vor mai fi chiar bune, pentru că nu ar fi normal să mergi acolo și să aștepți o oră pentru niște papanași (cum ni s-a spus nouă).

Trecând peste asta, mâncarea este excelentă, așa că până data viitoare (căci va mai fi sigur o dată viitoare) sper să-și rezolve problemele și să pot da 10 pe linie!

Mulțumesc pentru lectură, ecou și vot!

Zoazore [25.08.16 09:54:05] »

@Crazy_Mouse: Ori tu esti sadic, ori eu sunt masochista!

Savuros articol, dar pozele sunt de vazut cu batista la gura, sa nu se ude device-ul de vazut poze!

Sa va fie de bine! Frumos restaurantul, frumos cadrul natural.

Floryn81 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [25.08.16 09:55:39] »

@Zoazore: Mulțumesc frumos! În ceea ce privește prima frază din ecoul tău, cred că ambele variante trebuie luate în considerație!

Zoazore [25.08.16 09:57:10] »

@Crazy_Mouse: Aahh, te-oi prinde eu, soricelule!

Tu scrie, nu te speria de amenintarile mele!

mishu [25.08.16 10:36:35] »

@Crazy_Mouse: Of, of, sunt de acord cu Zozo dar si cu Mihail - "Ma ucide ea", ea fiind ciorba de burta.

Sa spun cum am citit articolul, am parcurs putin prima parte, am ajuns la ecouri (tragand cu ociul la poze), am vazut ce-a scris Zozo, m-am uitat la poze, am votat am citit articolul de data asta complet.

Asa se face oare? Nu stiu, dar stiu ca mi-a placut si inghit in sec in continuare.

Targoviste este un oras unde mi-ar placea sa revin (prin treacat am mai mers pe acolo) si eventual cat mai curand, poate chiar cu ramas o noapte acolo, ins acine stie.

Dar la Millenium avand in vedere articolul tau precum si recomandarea facuta de @irinad sigur trebuie mers.

In concluzie, felicitari, votat cu mare placere.

Zoazore [25.08.16 10:38:34] »

@mishu: Chiar la tine ma gandeam! Asteptam ecoul tau! Ciorba aia de burta... OOofff, burta... aaa... viata mea!

mishu [25.08.16 10:39:16] »

@Zoazore: E bine Zozo, ce zici? uite ca avem parte si de poze cu ciorba de burta, dar parca e si mai rau acum , tortura adevarata.

elviramvio [25.08.16 10:39:59] »

@Zoazore:

Iar zic: cata dreptate ai! La poze nici nu ma uit, mi-e foame deja si cantarul, daca l-as folosi, nu poate fi prea bucuros si laudativ la persoana care s-ar incapatana sa aiba pretentii de la ecranul lui.

Drept e ca si noi am fost tentati sa oprim acolo la Milenium mai acum cam 7 zile dar eram tare grabiti si am apelat la rezerva de covrigei din masina.

Zoazore [25.08.16 10:48:43] »

@mishu: Cata dreptate ai! Hai ca ne-o luam!

Zoazore [25.08.16 10:51:10] »

@elviramvio: Tu sa taci cu cantarul tau! Io am votat pozele cu mana la ochi! La birou am doar biscuiti sarati TUC!

Si pizza aia... Mai si zice Soricutul c-a fost buna!

elviramvio [25.08.16 10:54:48] »

@Zoazore:

Ai trisat rau daca ai votat cu mana la ochi sau... sau!

Sa-ti fie de bine la biscuiti, ia si un pahar de apa plata!

elviramvio, Floryn81, irinad, mishu, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Târgoviște și împrejurimi: