ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.08.2016
DIN: Timişoara
ÎNSCRIS: 01.03.08
AUG-2016

Delfinia - un loc în care m-am simţit minunat!

Am fost cazata cu sotul si fiica mea in varsta de 13 ani la Delfinia, hotel la care am avut demipensiune-era singura varianta posibila.

Hotelul este foarte frumos, are verdeata. piscina si plaja proprie. S-au scris review-uri despre hotel, asa ca nu prea are rost sa repet ce s-a scris inaintea mea, dar o sa puntctez cateva aspecte.

Camera nu mare, nici mica, foarte curata, renovata, mobilier nou, baie cu cada, aer conditionat, frigider, seif. Nu sunt plase de tantari la balcon, (dar nici tantari prea multi afara).

Curatenia se face zilnic, prosoapele se schimba zilnic cu condita sa fie lasate pe podea. Asternuturile se schimba la 3 zile. Nu exista o ora fixa de curatenie pentru camera nostra, dar la ora 13 era deja gata.

Un minus dau pentru izolarea fonica-se aude tot ce se intampla pe coridor, usile sunt cu cartele si nu se inchid decat daca le trantesti. Norocul este ca lumea e civilizata in hotel si nu se facea larma pe hol. Se aude si cand trece femeia de la curatenie cu caruciorul din usa in usa. Sincer, eu mereu am folosit dopuri antifonice, asa ca nu am avut prea mare deranj. Dopurille le am la mine intotdeauna, de cand am avut o trista experienta in Creta, de care nu doresc nimanui sa aiba parte.

Mancarea -multa si variata si dimineata si seara, absolut nimic de reprosat, cu exceptia unui lucru: seara bauturile se platesc, inclusiv apa si nu exista pe masa nici macar o carafa cu apa de chiuveta. Asta ca sa te oblige sa scoti banul, iar preturile sunt foarte mari. Dimineata, in schimb, primieam apa si sucuri la dozator.

Varianta demipensiune o consider un mare neajuns, dar din pacate hotelurile de 4 stele cu conditii bune nu ofera deloc numai cazare si ofera mai rar cazare cu mic dejun. Anul acesta am dorit hotel pe malul marii cu plaja proprie, asa ca a trebuit sa accept compromisul cu mesele. Dar nu am sa mai iau demipensiune in Grecia niciodata, all inclusive nici atat! . Sunt de parere ca daca tot merg in acolo, sa am parte de mancare traditionala greceasca la tavernele lor. In plus, ma deranjeaza ideea de ora fixa pentru masa de seara, mai ales ca uneori nici nu am chef sa mananc dupa ora 18. (cina se servea intre19 si 21:30).

Peste drum de hotel este Taverna Village-un loc extraordinar, administrat de Nikos si familia sa. Il recomand cu toata increderea, in Corfu nu am mancat nicaieri mai bine decat acolo. Sincer, cred ca e cea mai buna taverna de pe insula si nu imi pare rau ca am renuntat o seara la masa de la hotel pentru ca cina de acolo a meritat toti banii! Daca ajungeti in Moraitika, nu cumva sa ratati locul ca-i pacat mare!

Plaja -ingusta cu pietris, cu sezlonguri gratuite, neaglomerata, marea calda si foarte linistita. Acesta am considerat ca este marele atu al hotelului:plaja proprie-dealtfel de asta l-am si ales.

Am fost in Sidari la Canal d'Amour, am platit 12 euro 3 sezlonguri si au venit langa noi o familie de greci cu copiii lor de 3-6 ani care faceau scandal si nici parintii nu erau cu nimic mai prejos. Si-au trantit cu tupeu prosoapele intre paturile noastre, au inceput programul aristic si ne-a facut sa disparem de acolo in jumatate de ora. Nu mi se pare normal asa ceva-daca plaja e concesionata, nu au ce cauta acolo vandalii pe prosoape! Evident ca dupa ce am plecat au navalit pe scaunele noastre... Astfel am ajuns sa apreciez mult atmosfera civilizata de la Delfinia-multi nemti, englezi, maghiari sarbi. Rusi nu am vazut.

Semnalul Wi Fi satisfacator peste tot-plaja, piscina, camera, restaurant. Se poate si mai bine.

Amplasarea hotelului este la capatul statiunii, la iesirea dinspre Benitses. Locul e linistit, statiunea nu a fost agolmerata, ceea ce mi-a placut. Magazine, restaurante, taverne peste tot. Sincer, cand am vazut nebunia din Sidari si Paleokastrita, am fost fericita ca am ales Moraitika. In acest loc aveti acces facil spre toate atractiile insulei: Palatul Achillion, Perama cu pista de aterizare si Insula Soarecelui-nu ratati, e absolut superb! , Kerkyra, Benitses, mai departe Sidari, Paleokastrita, Glyfada.

Corfu este o insula ce merita vazuta, e pacat sa ii pierdeti atractiile. Din pacate, va vor costa multi nervi drumurile ingrozitor de inguste si aglomeratia din marile statiuni. Sper ca impreisile mele vor ajuta su va doresc tuturor vacante multe si cat mai reusite!

Trimis de Keyla in 24.08.16 22:05:10
Validat / Publicat: 24.08.16 22:46:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Halkidiki, Creta

VIZUALIZĂRI: 4662 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Keyla); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Plaja hotelului

webmaster45 [24.08.16 22:43:38] »

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 47&ridAnt=72676

Keyla [24.08.16 22:49:00] »

@webmaster45: Sunt ok coordonatele. Urmează și pozele curând.

calatorul [25.08.16 19:45:55] »

@Keyla: Multumim pentru informatiile oferite si impresiile impartasite. Cateva poze personale de la fata locuilui ar fi la fel de lamuritoare. Mie imi plac drumurile si stradutele inguste din insulele grecesti, au un aer tipic si atragator, de vacanta la marea Egee, cu putina grija te poti deplasa si cu masina pe ele. Alegeri inspirate si vacante frumoase in continuare!

Keyla [26.08.16 15:32:00] »

@calatorul: :-) Au venit si pozele!

webmasterX [26.08.16 16:20:55] »

@Keyla: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

calatorul [26.08.16 21:53:39] »

@Keyla: Multumim, frumoase poze, arata bine si hotelul si camera, imprejurimile ca in Corfu, detalii in relatare, ca si mine.

calatorul, Keyla
    Alte impresii din această RUBRICĂDelfinia Hotel: