ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.08.2016
DIN: Frumuşani [CL]
ÎNSCRIS: 03.03.08
AUG-2016

Miss Depolo, locul ideal de popas în Palilula

Scurt: văzut (pe booking.com), plăcut, rezervat.

Pornit imediat la drum, ajuns pe seară (~ 18:30). Check-in cu o mică sincopă (nu îmi găseau numele prin rezervări, dar fiind făcută cu doar câteva ore mai devreme, de înțeles), dar rezolvat repede și în cinci minute eram în cameră.

Fiind la doar cel mult juma' de oră de mers pe jos de Skandarlija, am dat evident o fugă acolo și am petrecut foarte bine la un restaurant (despre care urmează să scriu) specific zonei, cu mâncare multă, bună, ieftină și... da! câteva shot-uri de dunja!

Întorși „acasă”, am dormit ca pruncii pe paturile bune.

A doua zi dimineață, un mic dejun (5 € pentru toți trei, neinclus în tariful de pe booking) foarte „basic” dar cu produse bune, proaspete și gustoase (vezi poza).

Apoi o scurtă „ședință” de indicații turistice ca să ajung la Kalemegdan și Sf. Sava (cu loc de parcare în parcare publică cu plată - din păcate erau pline când am ajuns acolo; am parcat pe stradă și am plătit la încasatorul stradal) și alte câteva vorbe, după care... pe cai.

Am scos mașina din parcare și (după vizita prin oraș) am trecut înapoi Pančevački most și ne-am întors acasă.

Recomand călduros.

PS am putut plăti în Euro.

Am primit o hartă a orașului (forte utilă, indiferent de faptul că tehnica modernă ne-a dotat și cu GPS).

Pensiunea este „pet friendly”.

Data viitoare le cer și „welcome drink” pe care au omis să-l ofere (deși e în „reclamă”) - un shot de dunja e binevenit după un drum lung.

Trimis de Dragoș_MD in 24.08.16 12:43:20
Validat / Publicat: 24.08.16 13:09:08
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SERBIA.

VIZUALIZĂRI: 1879 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P17 Miss Depolo guest house (Palilula) - bucătăria
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 11.00 EUR pe cameră

webmasterX [24.08.16 13:10:02] »

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / SERBIA [24.08.16 13:13:43] »

@webmasterX: da, punctul e chiar în fața porții pensiunii.

mishu [24.08.16 13:20:25] »

@Dragos: Vazut, placut, votat. Felicitari

elviramvio [24.08.16 17:54:11] »

@Dragos:

Buna informatia si chiar la timp, cred ca pentru o noapte in tranzit este ideala.

krisstinna [24.08.16 18:04:56] »

@Dragos: Spune-mi te rog frumos dacă în poza 11 şi 12 chestia aia albă e baia. Doar din curiozitate. Baia văd că are aerisire, un ventilator, am vazut în poza 15. Mulţumesc.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / SERBIA [24.08.16 18:56:53] »

@elviramvio: sincer, deși noi am stat o singură noapte, aș recomanda-o pentru un city break de trei, patru zile.

@Kriss(&tina): confirm; „chestia aia albă” chiar e baia. Foarte curată și, deși nu are o cabină de duș, nicio picătură de apă nu a ieșit dincolo de perdele. Spre deosebire de alte locuri unde era inundație după ce făceam baie, în ciuda unor cabine de duș chiar sofisticate.

@miss_hu: săru' mâna.

elviramvio, mishu